Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime vs. cartoon vs. desen animat


Romaniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 119
Points: 2



In primul rand, vreau sa dau niste informatie despre mine. Am 16 ani, am trait 10 din acesti ani in Romania si acum locuiesc in Canada (si din pacate ma descurc mai bine cu engleza decat co romana). Anime-uri preferate sunt Neon Genesis Evangelion, Berserk, Serial Experiments Lain, Gasaraki, Jin-Roh, Ghost in the Shell si Macross Plus (printre altele).

Acum la intrebare. Care este intelesul termenului "desen animat"? Din copilarie am crezut ca termenul "desen animat" era mai aproape de termenul englez "cartoon" (adica emisiune adresata mai mult catre copii) decat de sensul literal (adica "desen animat" insemnand cuvant cu cuvant o piesa artistica animata).

Vreau sa stiu, ce va inseamna "desen animat"? Este un anime un "desen animat", si in ce sens?

In Canada, cel putin, si presupun ca si in tari care au limba materna engleza, un anime nu este un "cartoon", dar este desen animat. Mie imi para cam paradoxal ca anime e desen animat, dar nu e "desen animat". Sa ma scuzati daca nu ati inteles ceva fiindca uneori am probleme cu scrisul in romana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Daca stai putin si te gandesti la aceasta treaba, desenul animat ce crezi ca inseama? Anime-urile de astazi folosesc CG si deci nu prea fac parte din desene animate dar cele vechi, desenate de mana fac parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



:?
balthazar - tu crezi ca anime-ul se diferentiaza de desene animate prin faptul ca are cg?
:D

chiar ma uitam azi pe un program mai nou din romania (pax) si era un "desen animat" cu niste aventuri pe mare, era anime dar mai vechi, destul de simpatic si interesant si astia i-l incadreaza in rubrica "pax cel mic"

e clar: in romania "desene animate" = show pentru copii sau ceva ce nu este atat de serios incat sa se uite un adult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Pai eu nu am spus asa ceva. Daca este desenat de mana si animat atunci face parte din categoria desenelor animate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



romanii le zic "desene animate pe calculator"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



romaniac.. topicul asta e gresit formulat....mai bine ii ziceai Cum se spune....la desene..nu vs...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Question : De ce ar trebui sa existe un astfel de topic pe forumulu asta?
Question : De ce ar trebui sa ne pese de aceasta diferenta?...cand o stim pe cea importanta Anime si desene
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



voi in loc sa-i urati bun venit va luati de el. Pentru sidonix e tipic.
Welcome !!! Defapt ai dreptate. Desene animate nu se diferentiaza de anime. Anime e prescurare de la cuvantul "animeeshon" care evident vine de la "animation". Nu prea stiu exact ce sens are "cartoons ",dar probabil defineste "desene animate pentru copii". Eu cred ca in romana s-a facut diferentierea dintre desene animate si anime in primul rand din cauza celor care ne spun " ba astia se uita la desene , ca aia de gradinita" ( si normal ca noi spuneam " ba nu, sunt anime" ) ;in al doilea pentru ca sunt total diferte ( de la stil, subiect, limba, etc ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Unregistered









Parerea mea e ca animele faca parte din categoria desenelor animate.Si chiar daca sunt 'pe calculator', la origine aufost desenate tot de mana.
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Yuki are dreptate, oarecum. Scorpio, daca vrei ca topicul sa se termine si sa dispara repede, raspunde-i omului. Intradevar, diferentele le cunoastem cu totii, si nu cred ca daca ai facut topicul asta, romaniac, o sa afli un raspuns extraordinar.

P.S.: Sidonix are foarte mare dreptate. Daca toata chestia e cu "VS", atunci inseamna care din "genurile" scrise de tine e mai klumea, iar raspunsul e evident, ANIME is ON TOP !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Frost tu ma confunzi cu cineva care uraste preludiu. :D Chestia ca topicul nu-si are rostul. o sa astept sa posteze posesorul..ca am o sila mare sa scriu un pm.....si pe urma mai vedem.

Apropo..credeam ca m-am facut destul de inteles...se pare ca unii nu inteleg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Eu am inteles perfect, se pare ca e vice-versa, tu nu m-ai inteles pe mine. 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



De unde vine denumirea de desene animate ? Pai , sa ne gandim ca initial ele constau intr-o serie de imagini realizate cu mana si rulate cu o anumita viteza .... cam 24 fps .Deci sunt niste desene care se succed si dau senzatia de miscare . Asta era baza animatiei , nu ? Deci pe principiul asta , nu mai conteaza daca sunt facute de Disney , de Hanna Barbara sau de Toei , Gainax , Pierrot , Gonzo , Ghibli .... tot desene animate sunt :) Acum exista si alte metode de realizare . Sunt tot desene animate , numai ca acele desene realizate de mana au fost inlokuite de imagini preprocesate pe computer , a fost marit nr de frame-uri pe secunda pana la 30 si uneori mai sus chiar .....
Asa cum noi le zicem desene animate , americanii le numesc pe ale lor cartoons si japonezii pe ale lor anime .....
Chiar si CG-ul ..... animatiile CG sunt de fapt expuneri bidimensionale ale unor scene tridimensionale , si sunt formate tot printr-o succesiune de imagini 2D , fiecare din ele prerenderizata si supusa deci acelui fenomen de proiectie bidimensionala .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rurouni Kenshin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 118
Points: 2



Bine ai venit Romaniac! 8)
...Fate ce ti-a luat atata ca sa clarifici lucrurile?! :lol:
...Sper ca acum esti lamurit Romaniac ca animeul este un stil de animatie, indiferent daca este desen animat sau animatie computerizata. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mai , macar eu am incercat sa clarific ceva ....
Asa e ... :shock: unul posteaza o intrebare , altul un raspuns , si al treilea posteaza ca sa il intrebe pe primul daca a inteles raspunsul celui de al doilea :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Aceasta problema tine mai putin de vocabular si mai mult de perceptie.
In Romania sa incetatenit termenul de "desene animate" ca reprezentand o forma de divertisment pentru copii si numai pentru copii. Astfel urmarirea de catre adulti a "desenelor animate" reprezinta, in opinia majoritatilor oamenilor, o ciudatenie si de ce nu este vazut ca un act de perversiune ce trebuie stopat (idea ca adulti se uita doar la hentai si alte forme considerate deviante).
Introducerea termenului de "anime" a venit tocmai pentu a arata detasarea filmelor si serialelor japoneze de sensul consacrat in cultura vestica. Si desi termenul de animatie se refera la toate formele (CG, desene animate, animatie japoneza) prescurtarea sa, anime, este folosit de obicei pentru a se referi la animatile japoneze. (impresie personala bazata pe acest forum si altele)
Personal incerc sa folosesc termenul de "film animat" cand este vorba de un continut ce se adreseaza adultilor tocmai pentru a detasa anumite filme in mentalitatea necunoscatorilor.
Ex: Ghost in the Shell este un film animat si nu un desen animat dar Tom si Jerry este un desen animat si nu un film animat. Prin folosirea a doi termeni diferiti deja se departajeaza cele doua genuri iar datorita folosiri denumiri de "film", in mod involuntar oameni tind sa se gandeasca la Ghost in the Shell ca fiind destinat adultilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Bogdragon , tu vorbesti despre perceptiile tale personale si despre asocieriile si atribuirile pe care le faci tu ....
Termenul de desen animat nu se refera la categoria careia ii este oreintat filmul , ci la felul in care a fost el realizat . Sub acest considerent , si Ghost in the Shell ete tot un desen animat . Totusi , inteleg ce vrei sa zici . Mult timp la noi in tara singurele animatii care au fost date pe post aveau un caracter puieril si erau orientate copiilor , fapt pentru care lumea s-a obisnuit sa atribuie termenul de desen animat tuturor animatiilor pentru copii .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Nu, nu vorbesc de perceptiile mele ci de perceptiile celorlalti cand aud ca am CD cu "desene animate" si ma intreaba de Tom si Jerry si Disney si nici decum de Ghost in The Shell, Akira &co.
Asocieriile nu sunt facuta de mine (nu 100%) ci sunt preluate de pe un articol strain unde se discuta despre conceptul de Cartoon si Anime. Si acolo sa gasit ca folosirea de Cartoon desi este corecta creaza confuzie. (plus ca nu am vazut pe cineva care sa se refere la o animatie vestica cu termenul de anime)
Dar da, atribuirea de "film animat" la anumite producti ale genului este o deprindere personala pe care incerc sa o promovez cat mai mult pentru a limita discriminarea animatiilor fata de filme "clasice". (Imi vine in minte faptul ca directorul lui Spirited Away s-a ararat deceptionat de faptul ca inca se face deosebirea intre filme "clasice" si cele animate -de unde si refuzul de a ridica premiul Oscar).
Cum am spus problema tine mai mult de conventiile care se adopta decat de definitiile riguroase din dictionare.

Inca ceva, televiziunile din romania inca difuzeaza doar animati cu caracter puieril si orientate copiilor. (simplu fapt ca toate sunt dublate arata ca varsta tinta este cea prescolara)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Anime sunt mult superioare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Unregistered









Eu unul consider ca sunt cam pe acolo.Fiecare se uita la ce vrea si la ce ii place.Eu unul ma uit cu placere si la orice, de la Dexter(rules), la Looney Tunes si la anime(doh!).
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:13 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |