Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce parere aveti de dragostea dintre michiru si Haruka?


trust_no_more
post Feb 4 2004, 01:49 PM
Post #1


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Buna...uite sunt si eu noua pe aici..sunt din ploiesti si am 18 ani..desigur k am urmarit si eu desenele mele preferate "Sailor Moon" si as vrea tare mult sa le mai revad..chiar si acum cand sunt a 12-a..Personajul meu preferat a fost Bunny Tzukino dar intotdeauna am fost curioasa daca Michiru si Haruka au fost pe invers?Voi ce credeti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 4 2004, 02:33 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Si eu am crescut cu Sailor Moon. Din numele Bunny Tzukino ma gandesc ca ai vazut animeul pe un post italian (nu mai tin minte ce nums au folosit romanii totusi).
Referitor la intrebarea ta:
[quote]daca Michiru si Haruka au fost pe invers?[/quote]
nu pot sa raspund dacat atat: Michiru si Haruka sunt unul din cele mai celebre si admirate cupluri shoujo-ai/lezbiene (sau orice alta denumire o mai fi) din animeuri. Garantat intre ele era dragoste nu doar prietenie profunda de fete :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Feb 4 2004, 02:37 PM
Post #3


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Welcome! :D
Te, he, he =D ......Lol, multe discutii pe tema asta. Pai, mie imi place sa cred ca da =^.^= Semnele sunt evidente.... E mai greu sa-ti dai seama dupa "traducerea" facuta de TVR2 dar din ce am inteles exista schimburi de fraze intre ele care dovedesc relatia lor. Acuma poate incurc si eu, mai stii :?
Dar de ce sa vorbim atata despre Michiru si Haruka cand putem discuta despre Zoicite si Kunzite?! :kahaha: Asta pt ca mai este o discutie despre ele mai jos pe pagina: Citeste aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 4 2004, 02:40 PM
Post #4


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



buna diana...multumesc ca mi-ai dat reply la mesajul meu postat..nu ma asteptam k cineva sa-mi raspunda atat de repede..si eu am admirat mult dragostea lor..dar pe cand aveam eu 12-13 ani nu prea intelegeam eu atat de bine pe cat as fi vrut :oops: ceea ce se petrecea intre ele..oricum..le-am iubit mult mult..si inca le mai iubesc..mi-ar placea sa mai discutam :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 4 2004, 03:04 PM
Post #5


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



nu stiam Uje ca si kuzite si zoisite au fost fete..adeca,,noah..faptul k aveau ambii paru lung nu-i fac fete..in fine..aveam numa` 12-13 ani cand am vazut desenele si..de prea multe cum am mai spus nu m-am putut prinde..ehh..da...cam asta..e.. :oops: ..Dar oricum..eu am vazut o imagine pe un site cu sailor..ca Haruka a sarutat-o si pe Bunny..asta ce inseamna ca nu-i era loiala lu`Michiru? :twisted: ..ca daca ar fi aparut alta oricand Haruka ar fi renuntat la Michiru?Cand spun alta ma refer la o alta fata disponibila de relatii lesbiene...e mai complicat..astept pareri..[img][/img][b]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Feb 4 2004, 03:36 PM
Post #6


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Kunzite si Zoicite sunt baieti :D , stiam asta. Dar zic, era mai interesant sa vb de relatia lor, ca de cea intre Michiru si Haruka s-a mai vb.
Imaginea o am si eu. Haruka saruta pe toata lumea in manga, nu avea nimic cu Usagi :lol: Ii placea doar sa o tachineze ^.^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 5 2004, 12:52 PM
Post #7


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



salut din nou...pai..da..dragostea lor mi se pare cool...dar..nu stiu..daca tot suntem la capitolul homosexualitate in SailorMoon..atunci ce parere aveti despre cele 3 lumini de stea...ieri am primit din SUA o carte manga Sailor Moon..cu prima serie din SailorStars..este super..dar..ma gandeam oare cele 3 lumini de stea sunt baieti cand se transforma?Sau cumva sunt fete? :P ca asa pare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 7 2004, 11:20 AM
Post #8


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Citeste prin zona ca mai mult ca sigur gasesti raspunsul.S-a discutat despre asta destul de mult si cred ca discutia e inca pe aici.In caz ca n-o gasesti,cite:
1.probabil ca fizionomia lor se schimba in momentul in care se transforma si atunci devin fete.Acest lucu deoarece numai fetele pot fi Sailor.
2.pe planeta lor ei erau fete dar au devenit baieti cand au venit pe Pamant pentru blablabla(scuze,dar nu-mi aduc aminte,atrecut mult timp de cand am vazut seria;parca o cautau pe printesa lor)deoarece astfel le-ar fi fost mai usor.

Astea sunt doua dintre raspunsurile pe carele poti gasi pe thread.

P.S>te rog nu mai scrie cu albastru.e dureros pentru ochi
P.S.2>nu-i nevoie sa saluti de fiecare data cand postezi.Momentul in care te logezi pe forum e ca si cum ne-ai transmite la toti un SALUT.[/quote]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Mar 22 2004, 03:37 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



In Sailor Moon Shounen ai e "mascat" ca sa zic asa ( eu il denumesc " shounen ai de tre' sa-l cauti cu lumanarea " :lol: ). Adica despre, Mamoru - Fiore se poate spune ca e doar prietenie iar reactia lui Fire e datorata singuratatii pe de-o parte si influentei florii. Koicyte si Fish Eye sunt usor de confundat cu un personaj feminin, si chiar sunt in variantele dublate. Eu cand am citit pe net ca respectivele personaje sunt de gen masculin am crezut ca sunt doar glume, si chiar unele replici traduse de romani mi s-au parut confuze prima data ( de ex cand lui Fish Eye i s-a spus "Te deghizezi iar in fata ? " ). Cred ca shounen ai la un asemenea grad e cel putin acceptabil pentru orice non-fan al genului.

Off topic : un anime shounen ai dar care trateaza subiectul pe fata e Gravitation.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

denisa_hime
post May 16 2004, 12:26 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
Member No.: 305
Points: 42
Gender:



AAAaa???Pot sa zic shi eu ceva?Haruka shi Michiru sunt lesbiene pe bune(Naoko-sama a spus ca relatia dintre cele doua este una f.f.stransa ce depaseste prietenia)Alte cupluri mai sunt Zoicite shi Kunzite (ambii barbatii ) Apropo stiati ca Eyefish(din Sailor moonSS)tipa albastra e de fapt..tip.Shi mai se shi indragostise de mamoru-san.Bine ca Mamoru tine cu Usagi lui..A da!!se mai indragostise de Mamoru(desi nu era atat de evident)tipu di primul film Sailor Moon.Cate chiestii wierd gasesti daca esti atent/a!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 16 2004, 04:22 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca citesti pe internet e foarte posibil sa dai peste astfel de informatii. Daca intre haruka si Michiru nu ar fi o relatie de dragoste de ce crezi ca ar mai fi existat acest topic. Dar ca sa spui ca
QUOTE
Haruka shi Michiru sunt lesbiene pe bune
ar insemna sa reiasa asta clar din serial, dar eu in afara de doujinshi nu am vazut faze explicite.


QUOTE
Alte cupluri mai sunt Zoicite shi Kunzite (ambii barbatii ) (old news)Apropo stiati ca Eyefish(din Sailor moonSS)tipa albastra e de fapt..tip. ( of course ) Shi mai se shi indragostise de mamoru-san.Bine ca Mamoru tine cu Usagi lui..A da!!se mai indragostise de Mamoru(desi nu era atat de evident)tipu di primul film Sailor Moon.Cate chiestii wierd gasesti daca esti atent/a!!


Si n-am nimic cu nimeni dar nu vi se pare plictisitor ca dupa ce aici se dezbate o problema ...bla bla.. sa vina cineva si sa zica dar stiati ca de fapt .....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

denisa_hime
post May 16 2004, 10:29 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
Member No.: 305
Points: 42
Gender:



Sorry..m-a luat valul..deh ce sa faci?Informati apar shi in serial si in manga.In anime e o faza mi se pare prin Sailor Moon SS sau S cand michiru zice o chestie nu-mi amintesc de fapt prea bine dar stiu ca atunci mi-am dat seama ca erau.Dovada mea tare e ce a zis Naoko-sama shi imbratisarile destul de tandre de prin serial shi manga.Eu nu am avut manga propriu zisa dar am citit povestea in totalitate de pe net shi chiar daca nu se vedeau desenele mai ramaneau discutiile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post May 20 2004, 10:44 AM
Post #13


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



yup, in manga e mai clar decat in anime.
si cred ca asta e valabil nu doar pt SM (stiu ca e la fel si in Utena si in Alien 9)

BTW, poate ca FishEye e mai degraba transgendered decat gay? what's your input on that? :-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

denisa_hime
post May 20 2004, 01:28 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
Member No.: 305
Points: 42
Gender:



Despre Fisheye stiu ca si eu bu mi-am dat seama de la inceput dar am gasit pe net shi seodata se aprinde shi beculetzul...e o faza prin Sm SS cand "ea" ajuta un creator de moda shi ramane aproape gol shi nu se vede *ahem* "nimic".la usagi cand se transforma mai vezi ca are bust dar asta nu apare la FishEye...asta shi ca mai sunt multe site-uri pe net care daca te conving imediat prim demonstratiile de cate o pagina...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 21 2004, 04:08 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ca sa nu mai spun de unele replici . Cand i-au spus " Te deghizezi iar in fata ? " sau " a, da tie iti plac barbatii " - daca ar fi fost femeie nu ar mai fi fost ciudat , nu ? cand auzeam replicile astea eram contrariata dar acum au sens.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Nov 3 2004, 04:12 PM
Post #16


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Si eu am crescut cu Sailor Moon(cand l-am vazut prima data pe Canale 5).
Or fi pe invers,dar tot ecel mai tare cuplu yaoi din toate animeurile.
haruka iz the best!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Dec 16 2004, 09:40 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Buna!nu trebuie sa fi un geniu ca sa-ti dai seama ca sunt un cuplu(poate prea perfect) dar fiind un subiect tabu nu putea sa fie mai explicit, cel putin nu atunci. Serialul l-am vazut peTVR si mi-au placut de la-nceput dar am crezut ca nu vor sa recunoasca ca sunt impreuna.Am facut rost de toate episoadele in care apar si mi-am schimbat parerea;relatia lor s-a schimbat,este alta incepand cu episodul167,de aici apar ca un cuplu yaoi. Ce parere am?a devenit o obsesie(cam grav dar asta e),mi-ar placea sa apara o serie, nu numai un episod cu Haruka&Michiru dar asta-i cam greu de crezut.Este cel mai complex si mai reusit cuplu pa care l-am vazut!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Dec 17 2004, 05:29 PM
Post #18


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



..hmm...eu pana de curand credeam ca Haruka e baiat shi ca atunci cand devine sailor, se transforma in fata /sweat ... :Pu:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Dec 17 2004, 08:31 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



"From an interview with Naoko Takeuchi:
The question "Are Uranus and Neptune really lovers, and if so why did you make them gay?"Naoko-san's answer was that, "YES, they were a couple!" Naoko-san obviously saw no problem in such a relationship, commenting only that Neptune was "feminine" and Uranus "masculine" and joked that they had a relationship because they had lots of time in their hands. In yet another question of gender, Naoko-san also came clear by saying that Haruka (Uranus) has always been, and will always be, a girl, dispelling long-held rumors of hermaphroditism or that Haruka had been a Prince in another lifetime!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jane Kenshin
post Aug 11 2005, 02:24 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 8-August 05
From: Bucharest
Member No.: 1.718
Points: 2
Gender:



Eu mi-am dat seama de la inceput ca sunt un cuplu :P..si ink unul foarte dragut si imi place ca au decis sa nu arate nik explicit...like heck...ar fi devenit hentai sau cum naiba se numeste..asa k e perfect asa cum e, mai ales ca dragostea lor este adevarata..Haruka imi place mult ca personaj..e un/o tomboy prin definitie ..bine..mi-ar placea mai mult dak ar fi baiat :P Nu pot sa spun ca ma omor dupa astfel de cupluri decat in anime si manga..Zoisite si Kunzite sunt un cuplu la fel de bun si nu i-as vedea pe nici unul cu vreo fata..twisted mind, I know..dar pe Michiru si pe Haruka le vad langa baieti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:59 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |