Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hantsuki, Looking up at the Half-Moon


Probably me
post Feb 7 2006, 07:53 PM
Post #1


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



E un anime care e īn curs de apariţie. Numele complet este "Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora" (Looking up at the Half-Moon). Grafică găsiţi pe Google.

Deocamdată am văzut doar 2 episoade (din 6) şi mi se pare foarte interesant. Din cīte am dedus pīnă acum, titlul se datorează faptului că personajele privesc deseori luna, din care se vede doar jumătate. Am impresia că īntreaga acţiune are loc de-a lungul a doar cītorva zile.

E vorba de doi adolescenţi (un băiat şi o fată) internaţi īntr-un spital de provincie. Īncep să petreacă timp īmpreună şi treptat apar şi sentimente romantice. Relaţia progresează destul de īncet, doarece afecţiunile de care suferă fiecare i-au făcut timizi şi retraşi, ba chiar capricioşi (mai mult pe ea). Amīndoi au pierdut cīte un părinte, ceea ce i-a marcat emoţional (deşi el neagă asta).

Dintre personajele secundare se remarcă o asistentă foarte haioasă, o tipă tīnără şi foarte energică, nevoită să stea mereu cu ochii pe ei (mai ales pe băiat) ca să nu facă tīmpenii şi să-şi agraveze starea, precum şi un doctor puţin maniac, pe care se pare că-l distrează să-şi bage coada īn relaţia puştanilor.

Sīnt o mulţime de momente comice, deşi umorul este cam negru. Asistenta īn special este un personaj extrem de pitoresc. Exemplu de dialog cu băiatul: "E, se pare că ai răcit, idiotule. Ţi-am spus să nu mai ieşi noaptea din spital, dar nu-ţi pasă, pentru că eşti un idiot. Cred că dacă ţi-aş suci gītul ar curge numai tărīţe din capul ăla al tău, idiotule." Respectiv replica doctorului: "Cred că o să mai stai vreun an īn spital īn ritmul ăsta. Ţi-aş recomanda repaus la pat dar oricum n-o să prea ai putere să te mişti īn următoarele zile."

Făcīnd abstracţie de partea comică, substratul e foarte serios. Ambii tineri au de-a face cu afecţiuni grave şi sīnt nevoiţi să facă faţă la o mulţime de sentimente şi decizii foarte dure: frica de moarte, să se decidă dacă vor să trăiască, şi dacă da, cum vor să trăiască īn condiţiile īn care timpul pīnă la momentul inevitabil devine tot mai scurt.

Pare un mini-serial foarte bun, dacă v-aţi plictisit şi căutaţi un anime scurt dar de calitate vi-l recomand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 7 2006, 10:05 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...am derulat unul...nu stiu ce sa zic...probabil la finalizare revin cu citeva cuvinte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 7 2006, 11:19 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Deocamdată pot eu să spun că am văzut şi episodul 3 şi īncă n-am fost deloc dezamăgit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 17 2006, 06:07 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cu toate ca am 4 eps pe hard, pana acum nu am reusit sa vad decat unul. Nu pot spune ca ma atrage in mod deosebit. Mi se pare cam aiurea contextul in care se cunosc cei doi... si mai ales faptul ca, din nou, avem de a face cu eroi-copii... <_< Sick of them! :P

Dupa cum zicea si Sid, daca voi reusi sa mai vad din serie, voi reveni cu comentarii... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Mar 12 2006, 08:17 PM
Post #5


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Credeam k te-ai obisnuit deja cu ideea de eroi-copii :P ... mda... intr-adevar mi se pare o chestie putin cam complicata pt 2 pusti, mai ales unul iresponsabil k Yuichi :D , but that's that... Ma cam enerva faptul k doctorul isi cam baga coada intre cei doi, dar am cam inteles motivul lui in ultimele episoade, unul destul de bun :( ... Oricum a fost dragutz animeul, dar cam scurt <_< ... in fine ... nu cred k imi pare rau k l-am vz :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 9 2006, 06:57 PM
Post #6


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



pey ar lipsi tot farmecul dk nu ar fi copii, de fapt adolescenti. aceeasi situatie in care s-au aflat yuuchi si rika e prezentata in viata doctorului, knd sotia lui a suferit de aceeasi boala. dar vazuta prin prisma tinerilor, povestea devine mult mai complexa si mai dramatik. eu una, asa gandesc...
oriqm, mie mi-a plaqt mult seria, chiar dk a fost asa scurta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

By@kuy@
post Oct 17 2006, 12:56 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 4-May 06
Member No.: 2.515
Points: 85
Gender:



Am vazut si eu Hantsuki si mi s-a parut interesant chiar daca are numai 6 eps,dar desigur este un anime drama si daca unii dintre voi care s-au uitat la serie mai bine au inteles mesajul din anime (Traieste-ti viata cat mai bine si cat mai poti)!!!
Cei care nu au vazut seria le recomand sa il vada deoarece este unic!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 28 2006, 06:04 PM
Post #8


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Un anime destul de complex pentru sase episoade. Am vazut serii cu numarul de episoade dublu si cu o poveste mai slaba. But that's no surprise. :P

Referitor la ce s-a comentat inainte... mie situatia mi se pare la fel de dramatica, indiferent de varsta "protagonistilor", care de altfel nu m-a deranjat, pentru ca situatii de genul asta nu se intampla doar de la o varsta in sus...

In rest... Personaj preferat: Natsume-sensei. :D Cel mai controversat personaj, dupa parerea mea. The nurse was interesting too. :)
Povestea a fost destul de buna si ending-ul la fel. Persoana care mi-a recomandat anime-ul mi-a zis ca are un happy ending si mi-a cam displacut ideea ca toata lumea se vindeca and they go on living a happy life. :P Dar n-a fost asa. :D Totusi... m-a enervat putin (:P) faptul ca s-a terminat cu un kiss. Mi se pare o scena atat de cliseica si tipica pentru serialele alea romantice de doi bani... dar ma rog. :P Pana la urma ideea a fost buna: making a choice between life and death... and making the most of the time that you have left or giving up.

Oh, look! A half moon! :lol: This is great. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Nov 6 2006, 11:59 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Din cate am inteles eu nu este happy end dimpotriva mi s-a parut ca greul abia incepea... insa mie de multe ori mi se pare altceva asa ca nu e exclus sa ma insel eu...

Natsume-sensei se pare ca nu era maniac in mod gratuit, ba dimpotriva era chiar destul de bine intentionat dar acum era si chestiune de perspectiva...

Oricum mi-a placut si recomand in continuare desi este un pic trist...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 6 2006, 02:09 PM
Post #10


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București RomĆ¢nia
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



L-am vazut shi eu acum trei zile...shi mi-a placut destul de mult...in legatura cu varsta personajelor nu am ce zice decat ca mi-a placut ideea pana in momentul in care el spune ca vrea sa ramana cu ea...nu cred ca ar fi vreun adolescent care sa spuna asta...
Personajul preferat...deshi nu apare mult...Tada, cu a lui impresionanta colectzie...este moshuletzul tipic, pe care te ashteptzi sa-l vezi pe strada, vesel pana in clipa mortzii, shtiind ca shi-a trait viatza...
Moment preferat, pe acoperish cand doctorul ii da revista shi il gaseshte ea acolo, cu revista in mana...e chiar hilar...
Il recomand cu drag...vreau sa spun ca e primul anime romantic pe care-l vad shi acum caut ca nebunul shi altele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Nov 6 2006, 03:04 PM
Post #11


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Innocent, nici eu nu am luat finalul ca unul happy, din acelasi motiv pe care l-ai spus si tu. Si Natsume era intr-adevar bine intentionat, dar avea momentele lui de rautate :lol:, precum faza cu revista mai sus mentionata. :P Btw, Tada nu era nimic, colectia lui era impresionanta. :lol:

Iar in legatura cu ce a zis Yuuichi, nu mi se pare atat de nepotrivit faptul ca era adolescent. Daca te gandesti mai bine, adolescentii is mai degraba inclinati decat adultii sa spuna "forever", tocmai datorita naivitatii lor. Sau cel putin eu asa vad. :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Nov 6 2006, 06:50 PM
Post #12


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



eu cred k e happy end prin faptul k yuuichi a ales sa stea alaturi de ea, in ciuda bolii... dat tot asta face sfarsitul dramatic, pt k nu se stie dk rika va rezista si pe viitor (in urma operatiei)... la fel qm s-a intamplat si q sotia doctorului :unsure: deci..poate fi privit din 2 perspective :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Nov 6 2006, 09:35 PM
Post #13


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Da, e adevarat. Tocmai de-asta mi se pare bun sfarsitul, pentru ca are mai multe laturi si e mai realist astfel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 10 2011, 12:19 PM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Serie scurta, draguta si cuprinzatoare. Cam asa mi s-a parut mie Hantsuki^^. Am parcurs cu drag cele 6 episoade si am ramas placut impresionata dupa ce am vazut anime'ul.
(IMG:http://img183.imageshack.us/img183/2623/33323506kc3.th.jpg)(IMG:http://img201.imageshack.us/img201/927/23479721ya7.th.jpg)(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/378/96309830io8.th.jpg)
Povestea ni-l aduce in prim plan pe Ezaki Yuichi, elev in varsta de 17 ani, care din cauza ca isi neglijeaza boala ajunge sa stea in spital si chiar sa sufere complicatii. Desi e bolnav, se plictiseste nespus, asa ca de multe ori paraseste incinta spitalului pentru a merge la prietenul sau sa se joace jocuri video, dandui astfel mari batai de cap asistentei care se ocupa de el. Pentru a il scapa de plictiseala asistenta ii face legatura cu Akiba Rika, o pacienta din spital, de aceeasi varsta cu el care suferea de o boala cardiaca: inima ei ar fi putut ceda oricand, iar astfel ea ar fi murit. Yuichi se indragosteste de aceasta si desi afla de problema ei nu vrea sa o paraseasca si incearca sa o convinga sa isi faca operatia (de care avea nevoie ca sa supravietuiasca si la care renuntase din motive personale pe care le veti afla pe parcursul seriei^^). Yuichi o sa incerce sa ii indeplineasca toate dorintele lui Rika si sa ii demonstreze astfel sentimentele fata de ea, cu toate acestea fata il va trata cu racala, iar acest lucru nu e singurul care sta in calea lui. Nici doctorul si mama acsteia nu il vor prin preajma. Singura care le sustine relatia e Akiko, asistenta care le-a facut cunostinta.
Din unele puncte de vedere seria mi-a amintit de Kimi Ga nozomu Eien, probabil deoarece actiunea se petrece in spital. Cu toate acestea nu are atata drama si nu e nici prea longevit, dupa cum am spus la inceput: scurt si cuprinzator ^^.
(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/4595/84822010ge2.th.jpg)(IMG:http://img183.imageshack.us/img183/5105/75909208kf3.th.jpg)(IMG:http://img527.imageshack.us/img527/5858/83264429en0.th.jpg)
Personajul care mi-a atras atentia in serie e Akiko deoarece e singura care priveste cu optimism situatia si tot ea e cea care il ajuta pe Yuichi sa ajunga la Rika. Desi are o metoda mai agresiva de a il pedepsi (lol, ce capace ii da de fiecare data :D ) in cele din urma reuseste sa il invete ce e de fapt important in viata^^.

A citit cineva manga? Sunt curioasa daca povestea mai continua acolo sau daca se termina la fel ca si anime-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 11 2011, 10:01 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am vazut si eu seria mai mult de curiozitatea (stiam finalul, povestea, tot, chiar de dinainte sa ma uit). Draguta, cuprinzatoare (dupa cum spune si Tessa). Ii lipseste - in opinia mea- sentimentul, dar probabil pentru ca s-au limitat la esenta doar. Ideea mi s-a parut cunoscuta, dar cu toate astea mi-a facut o deosebita placere sa urmaresc seria, iar fazele comice au fost foarte dragute. Mi-a placut optimismul ce a plutit in aer pe intreg parcursul seriei ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:21 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |