Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Byousoku 5cm


Vebby
post Mar 18 2007, 04:16 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Desi a aparut doar primul OVA, nu ma pot abtine sa nu spun si celorlati interesati de acest gen despre noua descoperire.

(IMG:http://img178.imageshack.us/img178/5811/a66969nd8.jpg)

Venind de la Makoto Shinaki, creatorul filmului Beyond the clouds, Byousoku 5 Centimeter sau 5cm/s reprezinta, dupa spusele personajului feminin, viteza cu care o petala de floare cazuta dintr`un copac atinge pamantul.
Povestea a doi adolescenti care se despart dupa terminarea claselor primare, fiind nevoiti sa se mute, spusa din doua puncte de vedere in primul OVA. Acest prim episod constituie intalnirea dintre cei doi dupa o vreme indelungata si primul pas catre dragostea care ia forma in anii de liceu.
Filmul este o colectie de 3 episoade, in al doilea fiind povestea lui dupa intalnire, spusa din punctul de vedere al altei persoane iar al treilea e inca o supriza pt mine :P


Specific lui Makoto Shinkai este stilul reflectiv, povestea spusa din cele mai neobisnuite puncte de vedere, scrisori, ganduri, vise, in momente sensibile si miscatoare. Actiunea se desfasoare calm, cu o atmosfera placuta si relaxanta si care intregeste farmecul episodului.

Il recomand cu caldura tuturor si va astept cu impresii.

In final, cateva screens sa va trezeasca interesul (poate :P)

Takaki - kun
(IMG:http://img148.imageshack.us/img148/4308/vlcsnap170745oa1.th.png)

Akari-chan
(IMG:http://img263.imageshack.us/img263/4188/vlcsnap170827ss3.th.png)

(IMG:http://img458.imageshack.us/img458/2955/vlcsnap170424nv1.th.png) (IMG:http://img84.imageshack.us/img84/4333/vlcsnap170356nk9.th.png)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 18 2007, 04:23 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



... the guy ... the girl ... the kiss ...
e o poveste frumoasa care pleaca de la "ninsoarea" petalelor de flori de cires si sfarseste intr-o intalnire pe fundal de ninsoare reala, domoala si lina, cu un sarut sub cires si soare matinal luminand intinderile albe si privirile de ramas bun ale celor doi indragostiti.
si este doar primul episod :) ... stiu ca v-am tentat ... vizionarea placuta ^ _ ^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 18 2007, 06:31 PM
Post #3


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



intradevar, acest ova, desi simplu, este deosebit. calatoria pe care o face takaki (ce chiar pare nesfarsita... saracul) si asteptarea lui akari doar pentru un bento savurat in gara si pentru un sarut sub ninsoare, dau un farmec aparte animeului. abia astept continuarea :rolleyes: stiti cand apare ep 2?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 18 2007, 06:40 PM
Post #4


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Staţi cu ochii zilele astea pe site-ul Diclonius Subs. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 18 2007, 06:45 PM
Post #5


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Crystall, as vrea si eu sa stiu cand apare... :lol: Probabil in vreo saptamana, sa speram ca nu trebuie sa asteptam prea mult.

QUOTE
calatoria pe care o face takaki (ce chiar pare nesfarsita... saracul) si asteptarea lui akari doar pentru un bento savurat in gara si pentru un sarut sub ninsoare, dau un farmec aparte animeului.

Yup, artistul stie ce face. Cel putin, mie mi s`a inmuiat inima cand am vazut cum se opreste trenul si pentru 2 ore... Insa nu am inteles de ce raman in gara si se ascund intr`un adapost si nu s`au dus la ea acasa... partea asta mi`a scapat.. :(

QUOTE
Staţi cu ochii zilele astea pe site-ul Diclonius Subs.


Hehe, i`ll be looking forward to it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 18 2007, 07:41 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(intellect)
Staţi cu ochii zilele astea pe site-ul Diclonius Subs.

In mod cert! :P Chiar daca inainte nu concepeam un anime cu subtitrare in alta limba decat engleza, de cand a aparut Diclonius, mai mare placerea sa citesc o subtitrare in romana. :P

Pey... in ultima vreme m-am tinut departe de orice ar fi putut sa ma intristeze si nu eram convinsa ca acest anime ar fi unul indicat pentru mine. Dar nu m-am putut abtine dupa ce l-am luat si l-am vazut.
Acum nu stiu sa zic daca este neaparat un anime trist. Dar este imposibil sa nu simti tristete cand este vorba de doi indragostiti care nu pot fi impreuna fizic (si prin asta nu ma refer la prostii, doar la posibilitatea de a avea fizic langa tine, de a vedea persoana iubita :P). A fost emotionant momentul in care Takaki a ajuns in gara. De fapt, reactia lor mi s-a parut atat de naturala si de fireasca incat nu o pot concepe altfel.

QUOTE(YuliKa)
Insa nu am inteles de ce raman in gara si se ascund intr`un adapost si nu s`au dus la ea acasa...

Nu te cred. :P Daca te gandesti mai bine, iti vei da seama. :P Si, mai mult, chiar trebuie sa intrebi? :P Singurul raspuns (si cel firesc) care imi vine in minte este "pur si simplu". :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 18 2007, 09:45 PM
Post #7


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



tocmai am terminat de vazut primul ova...de'a dreptul emotionant...si trist. la inceput nu mi s-a parut asa de interesant, sincer (asta in primele 10 minute, cred). dar cand povestea a inceput sa se inchege si am inteles care era situatia mi s-a strans inima...copii astia mi-au parut mult mai maturi pt varsta lor si asta a facut povestea mai dramatica, din pct meu de vedere.

sunt curioasa cum se va termina. din moment ce distanta dintre ei (cea fizica) va fi si mai mare, oare care sunt sansele sa se mai vada curand? uh, ce trist!

PS. grafica m-a impresionat in mod deosebit. atentia a fost pusa forte mult pe detaliu (lumina rosie a semafoarelor care intra in tren, razele soarelui ce se rasfrangeauprintre crengile copacilor pe fetele celor doi, si mai sunt multe alte exemple). totul parea aproape real, si cred ca asta a contribuit la impresia creata asupra privitorului. a, sa pomenesc si de sunet. iarasi accentul pe detalii. pasii pe zapada si auzeau asa de clar de parca eram si eu acolo. muzica se potrivea numai bine cu peisajele, iar ending-ul e ok, cred ca se putea si mai bine.

PPS. diclonius, we love you :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 18 2007, 10:02 PM
Post #8


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



We love you too :P

Traducerea va fi gata ASTĂZI, în jurul orei 11-11.30.
Acum e în faza de corectare finală şi re-styling. Am renunţat la roz şi albastru, preferând nişte culori mai sobre. Sperăm să vă placă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 18 2007, 10:12 PM
Post #9


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Traducerea va fi gata ASTĂZI, în jurul orei 11-11.30.
Acum e în faza de corectare finală şi re-styling. Am renunţat la roz şi albastru, preferând nişte culori mai sobre. Sperăm să vă placă.


E clar, in seara asta nu ma culc devreme :lol:

Am observat ca toata lumea a fost impresionata de detaliile din serie. Este un lucru din ce in ce mai rar intalnit la animeuri azi, toate fiind scoase pe banda rulanta. Si aceste detalii si scene luate din diferite unghiuri , mai ales cand vorbesc personajele.. asta este rotita ovaului.
Una dintre fazele cele mai dragutze este cand scoate el mana din buzunar si ii scapa scrisoarea pe care trebuia sa o dea ei. That was mean of fate... :(


QUOTE(Kisa)
Nu te cred. :P Daca te gandesti mai bine, iti vei da seama. :P Si, mai mult, chiar trebuie sa intrebi? :P Singurul raspuns (si cel firesc) care imi vine in minte este "pur si simplu". :)

Cu toate acestea, ar fi fost mai placut la caldura, in camera ei :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 18 2007, 11:05 PM
Post #10


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



da mey....cand i-a scapat scrisoarea.... *sigh* that's was really sad... dupa ce ca s-a chinuit atat sa scrie tot ce simtea... si ea la fel... nu i-a dat-o :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 18 2007, 11:11 PM
Post #11


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



E gata şi varianta în limba română.
Torrent
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 17 2007, 07:50 PM
Post #12


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Poate ca nu e chiar dragutz ca dezgrop topicul acum, mai ales ca ep 2 inca nu a aparut ceea ce ma calca pe nervi.. >.< Dar tin sa va spun ca am gasit melodia de sfarsit care am caut`o MUUULT timp pentru ca este pur si simplu bestiala :P In plus e o modalitate buna de a mai aminti altora de el, poate se apuca sa`l ddl.. :D

Cine doreste songu, prive me (desi probabil ca multi nici nush despre ce e vb.. :D)
Yamazaki Masayoshi - One more time, one more chance
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 17 2007, 10:46 PM
Post #13


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



eu am gasit al 2lea ep, dar se pare ca e in vietnameza...plus ca ma chinuiesc cu torrentul fiindca nu sunt seederi. :(

le: la fel si cu melodia... no seeders :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Apr 20 2007, 04:10 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Dragut, dar cam trist pentru gustul meu. As vrea sa vad o continuare, dar atunci cand ma o sa ma simt foarte bine ca sa nu risc sa cad in depresie.
N-am prea inteles eu daca tot a veni s-o vada de ce nu a ramas macar mai mult , dar...asta e :unsure: Viata-i dura cate-o data.
Vad ca toata lumea a remarcat grafica si detaliile ei . :P
Mi-a placut partea de la inceput cand cei doi stateau sub cires. Cred ca este un motiv care o strabata tot anime-ul. Pentru japonezi sakura are o importanta mare si simbolizeaza viata scurta, efemera.
Mi-e teama doar ca actiunea se va desfasura precum spune titlu...byousoku 5 cm( 5 cm per second)... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Apr 20 2007, 08:08 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu mi se pare chiar asa de dramatic.E un love-story.Orice poveste de iubire contine si un pic de drama dupa parerea mea...altfel nu poate fi gustata din plin :P.
Pacat ca dureaza atata pana apare al doilea OVA, mi-a placut asa de mult in cat mi-as fi dorit sa il vad pe tot odata.(stau prost la capitolul rabdare >.<).Povestea a fost foarte dragut realizata, iar spre surprinderea mea e si realista (nu drama dusa la extrem ca in cazul seriei KGNE X_x).Trebuie sa recunosc ca scena din tren....cu orele care treceau necontenit m-a facut sa am o puternica neliniste sufleteasca.Felul in care povestea baiatul cat de greu il apasa fiecare minut a fost pur si simplu extraordinar, nu am mai trait asa sentimente in fata calculatorului de mult timp.Pentru moment pot doar sa spun ca e un anime excelent.Sper doar sa nu se termine dramatic (iubirea lor sa ramana neconsumata...)
P.S.: VirginBlood...si eu vreau melodia.Sper doar sa te mai prind pe mess in curand^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jul 28 2007, 01:41 PM
Post #16


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



ba e dramatic... eu am luat raw-ul si am tras cu ochiul pe la final si am inceput sa plang... doar scenele acelea au fost lacrimogene.

va anunt ca a aparut varianta tradusa, english sub, il gasiti pe tokyotosho.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jul 30 2007, 08:38 AM
Post #17


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



o varianta diclonius curand cumva? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jul 30 2007, 09:40 AM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
o varianta diclonius curand cumva?

Pana nu au traducere in engleza nu pot sa faca nimic.Ei nu traduc din japoneza in romana :P , iar pana acum nu a aparut decat varianta raw.

QUOTE
ba e dramatic... eu am luat raw-ul si am tras cu ochiul pe la final si am inceput sa plang... doar scenele acelea au fost lacrimogene.

Sincer chiar aveam sperante la un happy end, dar se pare ca nu vom avea parte de unul *sad face*....

Edit: se pare ca a fost tradus.Sorry ca am vorbit prostii.Nu o sa ma uit inca la el.O sa am rabdare sa apara varianta diclonius.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 30 2007, 10:08 AM
Post #19


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



http://forum.anime-club.ro/forum/Byousoku-...eter-t5843.html

QUOTE
Sincer chiar aveam sperante la un happy end, dar se pare ca nu vom avea parte de unul

Din câte am tras cu ochiul la sfârşit, nu cred.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 30 2007, 01:21 PM
Post #20


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Bai, da nu mai spoilariti lumea cu finalul aici :lol: Hua, ma faceti sa nu ma mai uit la film acum. WTF?! I hate u guys :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |