Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stop! Nu Mai Folositi Cuvantul Animeuri!,


APoKLips
post Sep 7 2008, 12:52 AM
Post #41


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



eram sictirit si fara spor dupa conced la servici si ma gandeam ca a existat un forum candva unde ma simteam bine si m-am trezit ca fac analiza gramaticala O_O online
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 7 2008, 01:38 PM
Post #42


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



draga Nav, pe mine ma zgarie la urechi teribil exemplul :
"animele x si y mi-au placut mult" :lol:

oricum, fara sa fiu filolog, mi se pare o prostie pretentia ta.
Termenul anime a patruns in limba romana din engleza, si cum s-a mentionat, nu apare in DOOM, deci oficial nu exista in vocabularul lb romane, asa ca tu vrei sa conjugi un cuvant din engleza dupa regulile gramaticale din lb romana. Ceea ce e o prostie.
Termenul nefiind standardizat in romana, fiecare are dreptul sa il foloseasca dupa cum il taie capul. Iar animeuri s-a impus intre fani.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Sep 7 2008, 03:43 PM
Post #43


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



and we are the powah! \o/

That is... chiar si daca s-ar impune peste cativa ani in DOOM "anime" ca plural, am putea la fel de bine sa continuam cu "animeuri" tinand cont de faptul ca nu e un cuvant folosit in mod normal intr-un mediu academic ca sa conteze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 7 2008, 07:57 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Cuvantul idiocracy provine din cuvantul idiot care inseamna "IDI//ÓT ~oátă (~óţi, ~oáte) şi substantival (despre persoane) 1) Care suferă de idioţie; cu capacităţi mintale foarte reduse; imbecil; cretin. 2) Care vădeşte lipsă de inteligenţă; prost; neghiob; tâmpit; stupid; ne-rod; netot. [Sil. -di-ot] /<fr. idiot " (dex-online.ro)

Prin urmare faptul ca unii oameni comit crime inimaginabile, deorece sunt lipsiti de orice cod moral, si lasa sentimentele si instinctele(animalice) sa le determine cursul vietii nu inseamna ca ne indreptam spre idiocracy, ci ca ne indreptam spre ceea ce numeste Biblia "zilele din urma".

Deci folosirea pluralului anime"uri" care nu are nici o treaba cu limba romana si cu regulile ei, si "desacralizaeaza" cuvantul ce exprima ceva atat de minunat, este o dovada clara ca lumea se duce incetul cu incetul spre Idiocracy.


Din fericire relativismul(care este cea mai tampita teorie existenta astazi) nu se aplica si gramaticii, prin urmare nu ceea ce crezi tu e adevarat ci ceea ce e adevarat ramane adevarat.

Faptul ca pluralul "anime" este forma corecta ar trebui sa fie o axioma a limbii romane prin urmare este incontestabila si irefutabila. In alte cuvinte e "DA si AMIN".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Sep 7 2008, 08:07 PM
Post #45


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



By gods, esti reincarnarea lui Pruteanu!

mda, deci poporul roman nu se indreapta inspre pieire din cauza unui cuvant care se refera la desene animate ^_^ dar imi place tonul profetic.

sper doar ca iei in calcul posibilitatea ca exagerezi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 7 2008, 08:37 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Nu stiu cine e Pruteanu si nici nu ma intereseaza, si nici nu crred in reincarnare.. si e un singur God si se scrie cu litera mare.

Si asta spuneam si eu ca poporul roman nu se indreapta spre pieire din cauza unui cuvant. CI se indreapta spre idiotizarea individului.


Nu cred ca am spus nimic exagerat.... ci doar ceea ce imi debiteaza mintea dupa un drum de 12 ore + 4 ore aditionale de asteptat in aerport, cu baterie terminata atat la laptop cat si la psp, drum din care jumatate a fost parcurs in compania unor americani care nu se putea opri din vorbit(vorbeau mult dar spuneau putine). Desi drumul a fost pentru o cauza asemanatoare cu cea a acestui topic.... aceea de a face lumea un loc mai bun am simtit nevoia de am-i revarsa frustrarea undeva unde nu prea pot sa tulbur pe nimeni asa ca am ales acest topic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 7 2008, 08:38 PM
Post #47


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Nav @ Sep 7 2008, 07:57 PM)
Deci folosirea pluralului anime"uri" care nu are nici o treaba cu limba romana
Ca tot restul cuvantului de altfel. Scuza-ma putin, dar ce se desacralizeaza aici e mutilarea japoneza a unui cuvant englezesc, si nu cred ca esti tu standardul ortografic al limbii romane (sau engleze, sau japoneze), ca sa poti determina forma plurala a cuvantului anime la un mod absolut, incontestabil si irefutabil. Si faptul ca ne incluzi in motivul pentru care omenirea se indreapta catre o asa zisa idiocracy (cuvant tembel de altfel, ca si pseudo-documentarul) e usor insultator. Ah, si sa declari ca teoria care a revolutionat modul in care percepem realitatea si a dat un suflu proaspat fizicii e cea mai tampita teorie existenta astazi ma face sa cred lucruri urate despre tine, cum ar fi ca nu ai respect pentru cunoastere ci doar pentru dogma. Si relativismul se aplica extraordinar de mult gramaticii, care saraca sufera de multe exceptii de la propriile reguli, tocmai datorita faptului ca limbajul e ceva plastic, relativ, muabil, modificandu-se la o rata alarmanta chiar in acest secol al comunicarii. Ca dovada ultimul doom, care are o gramada mare de modificari pe care nu le prea inghit, dar care orice as zice au devenit limbaj uzual. "Faptul" ca pluralul anime e o forma corecta e o "idee" ce inca trebuie dezbatuta si acceptata chiar de noi, cei care folosim cuvantul, si asta macar pana o institutie oficiala care se ocupa cu asa ceva se decide asupra unui standard. Si parafrazandu-te, "poate, si asa ma indoiesc ca o sa fie".

Ah, si te rog, fereste-te de generalizari, daca e ceva ce duce la prostirea omenirii ii asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Sep 7 2008, 08:52 PM
Post #48


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Eu aştept cu nerăbdare să găsesc în următorul DEX o definiţie de genul:

QUOTE
ÁNIME s.n. Termen generic pentru operele audiovizuale de animaţie, de origine japoneză.
(din engl. anime) art. animeul, pl. animeurile. Vezi şi narutard, otac, cosplay

:lol:

QUOTE
Nu stiu cine e Pruteanu si nici nu ma intereseaza,


:(

Dar Guţă cred că ştii cine e. Păcat. Şi mai dai şi lecţii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 7 2008, 09:02 PM
Post #49


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Oau... nu-mi vine sa cred ca un topic pe acest subiect a strans atatea posturi si e momentan cel mai dezbatut de pe intreg forumul. Eu credeam ca aici se vorbeste de animeuri, nu de cuvantul "animeuri".
Si acum, ca sa nu fiu total off-topic, sa imi dau si eu cu parerea: la fel cum au spus ceilalti de mai multe ori, atata timp cat nu e in DOOM (care si asa e plin de tampenii) oricine poate sa il foloseasca cum vrea fara sa se teama ca va gresi. Si cum o majoritate care se pricepe la fenomen a ales sa foloseasca "animeuri" la plural eu zic ca e mai mult decat OK.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Sep 7 2008, 09:25 PM
Post #50


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



@intellect - nu cred ca are relevanta daca stie cine e Guta sau nu; la fel in in cazul lui Pruteanu

on topic: sa impui reguli pe cuvinte imprumutate din alte limbi ce nu apar oficial in limba romana mi se pare stupid ... iar chestia cu "idiocracy" e si mai stupida ...

PS. la fel de irelevant mi se par si micile schimbari care au fost impuse de Academia Romana cu ceva ani in urma referitoare la revenirea la modul de scriere vechi ("sunt" in loc de "sint" si celelalte aberatii) - eu inca scriu asa cum am invatat in scoala - pe vremea comunismului :P - si nu vad nici un motiv sa ma conformez unor reguli idioate impuse de niste hodorogi cu prea mult timp liber

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 7 2008, 09:25 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



QUOTE
Si faptul ca ne incluzi in motivul pentru care omenirea se indreapta catre o asa zisa idiocracy (cuvant tembel de altfel, ca si pseudo-documentarul) e usor insultator.

Dude I was just messing around in the post you were referring to.
Dar oricum a fost putin exagerat. imi cer scuze daca am ofensat pe careva.


QUOTE
Ah, si sa declari ca teoria care a revolutionat modul in care percepem realitatea si a dat un suflu proaspat fizicii e cea mai tampita teorie existenta astazi ma face sa cred lucruri urate despre tine, cum ar fi ca nu ai respect pentru cunoastere ci doar pentru dogma.



Dar nu pot sa cred ca este cineva care poate sa creada teoria relativitatii.
Poate ca nu ti-ai dat seama dar este atat de tampita incat se contrazice pe sine.
Adevarul contrar invataturii multora nu este relativ, ci absolut. Daca ceva este adevarat atunci acel ceva este adevarat pentru toti oameni dint toate locurile si toate timpurile. Toate pretentiile de adevar sunt absolute, inguste si exclusive.
Daca ne gandim la enuntul "totul este adevarat" avem de-a face cu o pretentie absoluta, ingusta si exclusiva. Ea exclude opusul ei "totul este gresit". Defapt toate adevarurile isi exclud opusul.

Ca si unul care studiaza adevarul, sa va invat cateva lucruri despre al:
-adevarul este descoperit nu inventat. El este independent de cunoastere lui de catre cineva( gravitatia a existat inainte ca Newton sa o descopere)
-Adevarul este transcultural(2+2=4 in orice loc de pe pamant, si faptul ca eu ma simt obosit e adevarat pentru orice om din orice loc si din orice timp)
-adevarul este neschimbator chiar daca credintele noastre despre adevar se schimba(pamantul a fost rotund si cand oamenii l-au crezut plat si acum cand il credem rotund)
-credintele nu schimba adevarul oricat de sincere ar fi(eu pot sa cred cu toat sinceritatea ca pamantul e plat dar forma pamantului nu se schimba)
-adevarul nu este afectat de atitudine celui ce il afirma
-toate adevarurile sunt adevaruri absolute. pana si cele ce par relative (este adevarat pentru oricine de oriunde ca eu Nav sunt obosit acum pe data de 7 septembrie 2008 la ora 22:13 min)

Pe scurt, crezuri contrare sunt posibile dar adevaruri contrare nu.Poti sa crezi ca totul e adevarat, dar nu poti sa faci ca totul sa fie adevarat.

Va dau si o ilustratie:
Trickster spune: Nav asta e un om foarte ingust. Stiti ce crede el? Crede ca crestinismul este adevarat si ca tot ce se opune lui e fals!
Nav spune. Trickster asta e un om foarte ingust. Stiti ce crede el? Crede ca relativismul este adevarat si ca tot ce se opune lui e fals
(sper ca intelegeti ideea)

Asa ca Einstein poate sa isi duca teoria relativitatii si sa se sterga cu ea la fund.

Daca ati citit postul meu lung poate ati invatat ceva

Prin urmare
pluralul cuvantului anime poate fi fie
doar Anime fie doar Animeuri fie si anime si animeuri..... niciodata o combinatie intre ele deoarece se exclud.

SI cred ca daca as asculta Guta nu m-as afla pe acest forum. Ba mai mult probabil ca sunt printre putinii oameni de pe planeta ce nu asculta nici un fel de muzica, decat cea de pe coloanele sonore a filmelor si a animelor.
Intelect iti respect munca de traducator dar ceea ce ai postat tu este dezonorant. E reply gen Becali(:daca nu sunt de accord cu mine atunci sunt homosexuali")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Sep 7 2008, 09:46 PM
Post #52


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



o.O ori nu esti chiar asa de obosit la ora asta, ori am baut eu prea mult pe ziua de azi de am obosit sa citesc tot postul :D

adevarul e ca folosirea termenului anime/animeuri este relativa - fiecare il foloseste dupa bunul plac ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 7 2008, 10:01 PM
Post #53


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



QUOTE(Nav @ Sep 7 2008, 09:25 PM)

-toate adevarurile sunt adevaruri absolute. pana si cele ce par relative (este adevarat pentru oricine de oriunde ca eu Nav sunt obosit acum pe data de 7 septembrie 2008 la ora 22:13 min)

Pe scurt, crezuri contrare sunt posibile dar adevaruri contrare nu.Poti sa crezi ca totul e adevarat, dar nu poti sa faci ca totul sa fie adevarat.


*



dude te cam contrazici pe tine insuti..or fi adevarurile alea absolute dar tu nu ai adevaruri ci crezuri..o fi pamantul rotund si gravitatia omniprezenta, dar tu crezi ca esti obosit in data de 7 sept 2008 ora 22:13...ehh io zic ca ora e 25:74 .. si nu ai cum sa ma contrazici sti de ce.. pt ca e o conventie iar conform conventiei mele ... asta e adevarul ;)
e ca si cum tu daltonist fiind ai pretinde ca rosu = verde ... lucru care este perfect adevarat pt tine si e descoperit nu inventat, deci e un adevar iar eu nu iti pot dovedi contrariul

la fel si cu animeurile astea .... tu crezi ca pluralul e anime..perfect... restu de pe forum nu te cred.. sau nu le pasa :P deci live with it gramatica ca orice domeniu de factura umanista este extrem de subiectiva si supusa schimbari .. asta ca sa nu zic relativa ca vaz ca te deranjeaza ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Sep 7 2008, 10:06 PM
Post #54


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Am sa imi repet parerea ca se pare ca un anume mod nu stie cand e momentul sa apese pe delete. Dupa cum ziceam: atata timp cat nu vine profesoara de romana sa imi zica cum sa zis anime"uri" am sa il folosesc cum imi cade mai bine.

This post has been edited by Trickster: Sep 7 2008, 10:09 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 7 2008, 10:08 PM
Post #55


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nav, personal nu stiu tu cat ai studiat teoria relativitatii, dar sa stii ca e bazata pe observatie si constatari asupra naturii universului. Nu o sa neg ca e un model incomplet, dar ce o sa neg e ca e un model absolut gresit. La fel cum modelul newtonian nu e unul gresit...

Cat despre conceptiile tale despre adevar si natura lui absoluta... nu stiu daca esti familiar sau nu cu fizica cuantica, o alta tampenie de-aia menita sa contrazica viziunea ta idealizata asurpa unui univers in care nici macar nu avem certitudinea ca ceva, orice, ii universal, dar uite ca unele din particulele cele mai elementare din univers, electronii, nu au o pozitie determinata fix, ci chiar cel care-i observa le da pozitia aia. Adica privitorul le da o forma absoluta... sau asa zice heisenberg altul de-ala care si-a pierdut viata cu tampenii care revolutioneaza intelegerea noastra a universului. Bineinteles, si modelul cuantic nu e unul absolut valabil, dar uite chestie, pana acum nimic bazat pe observatie nu e.

Exemplul tau matematic e amuzant, pentru ca si matematica nu are la baza decat niste adevaruri acceptate, axiome. Ba chiar s-au imaginat destule spatii metrice sau matematici neeuclidiene in care 2+2 nu fac 4. Si nav, doar nu te astepti ca data aia sa fie valabila oriunde pe glob sau in univers, sau ca toata lumea sa te recunoasca ca si "nav", sau ca definiti termenului de "obosit" (sau definitia lui din dictionar) sa fie inteleasa la fel de oricare doi oameni. Logica in sine impune axiomatic ceva foarte simplu, zis si de tine: un enunt este sau adevarat, sau fals... ce nu ai tu garantia ii ca traim intr-un univers logic, si sa arunci in fata cu determinare drept adevarate niste opinii ma face sa-ti amintesc de propriile declaratii, si anume "credintele nu schimba adevarul oricat de sincere ar fi". Si adevarul e ca sa ai pretentii de univers determinist si absolut fara dovezi ii arogant.

Apropo, sa-ti dau un exemplu de fuzzy logic: o persoana sau e intr-o camera sau nu e, nu? Well... daca sta in usa cum e?

Btw, the einstein bit is funny, cred ca i s-o mai zis si in fata asta, si tot nu i-a subminat valoarea.

Stii ce-i culmea? Ca exista cuvinte cu mai multe forme valabile si acceptate. Sau ca exista sinonime. Sau ca exista cuvinte cu mai multe intelesuri. Sau ca anime si animeuri transmit aceeasi informatie. Sau faptul ca le folosim aici fara sa se excluda.

Zic cu parere de rau ca din post-ul tau nu am invatat nimic nou, dar daca continua discutia pe altceva decat ce scrie in titlu o sa mut ultimele post-uri la diverse sa se poata discuta in voie.

or what bogdan said :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 8 2008, 07:57 AM
Post #56


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



QUOTE
Si nav, doar nu te astepti ca data aia sa fie valabila oriunde pe glob sau in univers, sau ca toata lumea sa te recunoasca ca si "nav", sau ca definiti termenului de "obosit" (sau definitia lui din dictionar) sa fie inteleasa la fel de oricare doi oameni.


Adevarul ca eu am fost obosit la data precizata in zona spatiala si temporala precizata e un adevar indiferent daca oamenii inteleg propozitia, au alta opinie despre propozitie, se afla in alta zona spatial\temporala sau sunt de accord cu prpozitia.
Nu ai desfiintat nici unul din punctele.


QUOTE
Apropo, sa-ti dau un exemplu de fuzzy logic: o persoana sau e intr-o camera sau nu e, nu? Well... daca sta in usa cum e?


Adevarul absolut si ingust si exclusiv de acolo e ca persoana aceea sta in usa. Prin urmare nu e nici afara, nici inauntru ci e in usa.

QUOTE
Stii ce-i culmea? Ca exista cuvinte cu mai multe forme valabile si acceptate. Sau ca exista sinonime. Sau ca exista cuvinte cu mai multe intelesuri. Sau ca anime si animeuri transmit aceeasi informatie. Sau faptul ca le folosim aici fara sa se excluda.



Si eu ce am spus? E adevarat fie ca doar pluralul anime e forma corecta, fie doar pluralul animeuri, fie si anime si animeuri.

Prin urmare daca e adevarat ca forma corecta a pluralului e si anime si animeuri automat se exclud celelalte variante.

Nu intelegi ca teoria relativitatii are pretentie de adevar absolut, ingust si exclusiv. Prin urmare se contrazice.

Nu ai reusit in nici un fel sa dovedesti ca ceva din ce am spus eu in postul meu despre adevar e gresit.

Cat despre substantivul anime, exisata niste reguli prezente in DOOM legate de cuvintele imprumutate din alte limbi. Asa ca nu conteza ce forma foloseste intreaga Romanie pentru ca numai unadin vaiantele de mai insus e corecta.

QUOTE
or fi adevarurile alea absolute dar tu nu ai adevaruri ci crezuri..o fi pamantul rotund si gravitatia omniprezenta, dar tu crezi ca esti obosit in data de 7 sept 2008 ora 22:13...ehh io zic ca ora e 25:74 .. si nu ai cum sa ma contrazici sti de ce.. pt ca e o conventie iar conform conventiei mele ... asta e adevarul wink.gif


Da, e adevarat.... parerea mea despre cuvantul anime e un crez.
Dar cat despre faptul ca pentru tine a fost ora 25, cand dupa conventia folosita in lumea "normala" in momentul in care am scris eu acele cuvinte a fost data si ora prezcizata este incontestabil atat timp cat nu poate fi dovedit contrariul.
Daca un daltonist se uita la un bec verde si il vede rosu, putem spune ca adevarul ingust, absolut si exclusiv este ca acel daltonist a vazut culoarea becului rosie. In acelasi timp este adevarat ca indiferent ce a vazut daltonistul acela culoarea becului este verde.


You can't prove me wrong because I am not.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 8 2008, 01:51 PM
Post #57


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Cu parere de rau nav, pana nu o sa descrii evenimentele tale absolute intr-un mod absolut nu o sa te creada nimeni. Ce chestie, sa nu poti face nici macar asta in universul tau de certitudini.

Imi place raspunsul tau descriptiv la problema de fuzzy logic (care ar putea zice ca se afla 80% inauntru de exemplu), dar din pacate pe o logica asemanatoare nu se afla nici in usa pentru ca nu incape. Deci nu-i nicaieri... omg, he was erased from existence by standing in a door :P

Personal nu cred ca ai habar ce spune teoria relativitatii si crezi poate ca suna ceva de genul "totul e relativ", cand biata teorie stipuleaza doar ca la viteze apropiate de viteza luminii timpul si spatiul se curbeaza. In nici un caz nu face ceva afirmatie generalista si pompoasa, de genul "adevarurile is absolute si universal valabile". Acuma... ca sa contrazici asa ceva trebuie sa vii cu ceva concret, nu sa o insulti si sa o faci tampita pe biata teorie.

Cat despre anime/anime-uri, da, ai facut o treaba foarte buna sa acoperi toate posibilitatile, inclusiv pe cea suficient de generala sa impace pe toata lumea. Si totusi, care era pozitia ta pana la urma?

Ah, fapt interesant despre culori... magenta nici macar nu exista in spectrul de lumina, ii o culoare creata de mintea omeneasca pentru a completa un gol. Acuma chestia aia la care te uiti si zici ca-i violet (sau care o fi echivalentul roman la magenta), adevarul ingust, absolut si exclusiv e ca nu are culoare, nu? Ca violet ii o minciuna, nu? Mmm... chiar is curios de pozitia ta fata de culori inventate de creierul uman...

Nu am nevoie sa dovedesc ca ai gresit, pentru ca nu oferi nici un fel de acoperire sau dovada pentru ce zici, doar faci declaratii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 8 2008, 03:50 PM
Post #58


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"-adevarul este descoperit nu inventat. El este independent de cunoastere lui de catre cineva( gravitatia a existat inainte ca Newton sa o descopere)"

Nu exista adevar si fals. Lucrurile intradevar exista si atat. Nu poate exista fals in natura. Asadar nu poate exista nici adevar ( yin cannot exist without yang ).

"-Adevarul este transcultural(2+2=4 in orice loc de pe pamant, si faptul ca eu ma simt obosit e adevarat pentru orice om din orice loc si din orice timp)"

Matematica e doar o conventie asa ca e normal ca 2+2 sa fie egal cu 4 de vreme ce asa s-au inteles oamenii. Starile emotionale sunt relative ( adica depind de persoana care le simte si momentul in care le simte ). Ce numesti tu obosit pentru mine poate fi extaz , agonie sau niciuna. E un vis uman sa crezi ca toti gandim si simtim la fel ( ca suntem intelesi de ceilalti ).

"-adevarul este neschimbator chiar daca credintele noastre despre adevar se schimba(pamantul a fost rotund si cand oamenii l-au crezut plat si acum cand il credem rotund)"

Daca as intra in procesul tau de gandire si as examina ce ai scris mai sus as zice ca e din nou subreda afirmatia. Te grabesti sa clasifici si sa imparti. Bun- rau , adevar-fals. Lucrurile nu stau chiar asa. Lucrurile evolueaza ( se transforma ). Cand te uiti pe cer si presupui ca vezi soarele la fel de bine poate cineva sa se uite pe cer si sa presupuna ca vede o supernova in devenire. Timpul schimba "adevarul".


"-credintele nu schimba adevarul oricat de sincere ar fi(eu pot sa cred cu toat sinceritatea ca pamantul e plat dar forma pamantului nu se schimba)"

Acu intri in psihologie. Nu conteaza ce exista ci ce simti tu ca exista. Daca crezi cu adevarat ca pamantul e plat atunci e plat pentru tine. Daca crezi ca soarele va exista intotdeauna atunci asa va fi. Universul e vazut diferit de fiecare om. Daca pui 2 sau 10 sau 100 de oameni sa se uite la ceva toti vor avea pareri diferite despre ce sa intamplat ( actiunea de a trai e diferita pentru fiecare in parte si experientele vor fi simtite la fel de diferit ). Pentru oameni , oricat de trist ar fi , ce exista nu concide neaparat cu ce credem ca exista.

"-adevarul nu este afectat de atitudine celui ce il afirma"

Atitudinea nu inseamna nimic. E doar o subtilitate umana , o conventie prin care comunicam mai usor cu semeni nostri.

"-toate adevarurile sunt adevaruri absolute. pana si cele ce par relative (este adevarat pentru oricine de oriunde ca eu Nav sunt obosit acum pe data de 7 septembrie 2008 la ora 22:13 min)"

Esti sigur ? Tu pentru mine nu esti Nav ci "Gica contra" si nu pari obosit ci doar singur. Data e doar o conventie. Pot la fel de bine sa zic ca in conventia animalistica "data" e defapt felia a 2 din prima jumatate a vieti mele.

Doi oameni si doua "adevaruri" total diferite despre acelasi lucru. Tu crezi ca esti Nav pentru ca asa te-ai denumit. Crezi ca esti obosit din propiile experiente cu acest sentiment. Crezi ca e "data 7 septembrie 2008 la ora 22:13 min" pentru ca ai aceptat o convetie.

De ce ar fi acesta "adevarul" si nu ce am zis eu? Intradevar pentru mine esti Gica contra. Intradevar pentru mine esti singur , sentiment ce l-am constat ca il simti din propriile experiente. Intradevar este data "felia a 2 din prima jumatate a vieti mele".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Sep 8 2008, 05:43 PM
Post #59


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



de la ce s-a pornit si la ce s-a ajuns :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 8 2008, 09:40 PM
Post #60


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



lasa mai ca e fain ... culegere de perle alea alea
mai scap un zambet pe la munca .. i`d say go nav .. make my day absolutley and relatively fun :D

PS .. . imi place expresia ta ..conventia din lumea "normala" pai da ce mahh io daca nu vreau sa cred ca exista luna septembrie inseaman ca sunt anormal :blink: pana acu aporximativ 100 de ani ... (refroma calendarului iulian de catre papa gregorie al nush catelea) cea ce ai spus tu mai sus ar fi fost o minciuna grosolana :P pt lumea normala..
dar tu imi faci impresia ca ai fi facut parte atuncea din acei oameni furiosi pe papa ca le-a furat 11 zile din viata :lol:

apropo de relativitate ..fara ea nu ai fi avut la dispozitie acel minunat psp si computer cu care sa te rasfeti acuma
si daca vrei o relativitate la indemana... uita-te la monitor si gasestemi pixelul de culoare galbena ..cand o sa ai raspunsul tehnic la aceasta cautare.. sa vi sa vb despre relativitate
PFF ramai te rog la reguli gramaticale si la subtilitati de logica.. lasa tehnica si matematica ..ca te faci de ras
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 09:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |