Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime - Descoperiri Personale, anime-uri mai rare


Shikamaru
post Feb 6 2007, 06:54 AM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 29-January 07
Member No.: 3.687
Points: 27
Gender:



Un anime short care nu e prea popular pe la noi e si Voices of a Distant Star, def. top 10 material.
Ca sa raspund intrebarilor de mai sus, nu, nu vreau ceva anume, poate sa fie orice gen de anime, ideea in spatele acestui post a fost constientizarea ulterioara ca fiecare gen artistic ascunde exponate fabuloase prin underground, prin strafunduri, mai degraba decat din mainstream.

ah, era sa uit. Si Mind Game de Masaaki Yuasa este brilliant si inca nedescoperit de mase.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mouto kazuki
post Feb 17 2007, 02:13 AM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: 16-February 07
From: in my closet afraid of the dark, it's so cold, ... brrrrr ................. i wish mom were here
Member No.: 3.803
Points: 55
Gender:



vreti un anime shmecher, dar pe kre il gasiti foarte greu ,eu l-am gasit o data din greseala si de atunci nu-l mai gasesc nicaieri?
cautati serial experiment lain, poate aveti noroc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kyoto
post Apr 13 2007, 10:07 PM
Post #23


I'm just an ordinary angel from The Darkness...
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 10-April 07
Member No.: 4.116
Points: 60
Gender:



Am gasit doua mai putin cunoscute de care nu cred ca ati auzit vreodata (dar pot sa ma si insel :unsure: ) . Sper sa nu scriu vreo prostie , so don't kill me ...

[COLOR=blue]Black cat
[COLOR=blue]Tenshi no Shippo ( Angel's Tales)

Nu sunt prea multe , dar am dat tot ce am putut , mai mult nu am . Pur si simplu mi-am secat creierii cu google-ul asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 13 2007, 10:20 PM
Post #24


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



curiozitatea mea ...
pt cine ar trebui sa fie astea necunoscute ? si rare ... and shit ?
like wtf lain e must see .... black cat are un an si tenshi cred ca juma de oamenii il stiu
ps : am citit doar ce era pe pagina 2 ca mia fost lene sa vad ce e pe unu :)
ontopic :

try dragon drive , intial D , Mermaid Melody s.a.m.d.
pot sa insir o gramada de serii misto la modul cel mai misto :) .. si de care anu a auzit lumea.
hesus .. u make me sick @_@
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveleonfan
post Feb 12 2008, 10:00 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 18-December 07
Member No.: 5.760
Points: 89
Gender:



un anime care chiar mi-a placut si cred ca nu este asa de cunoscut este Ginban Kaleidoscope.Este foarte dragalas si mie,personal mi-a placut foarte mult.Are 12 episoade si ar fii drama spre comedie romantica^^Cine se incumeta sa il vada :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 12 2008, 12:08 PM
Post #26


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu o să nominalizez Alien Nine. Are un substrat psihologic demenţial realizat. E cu copii de gimnaziu forţaţi să lupte īmpotriva extratereştrilor, dar nu vă opriţi numai la descrierea asta (e ca şi cum aş zice că Evangelion e cu copii care folosesc mecha şi se luptă cu alienii).

Altul ar fi The Guyver, dar sīnt convins că o să apară vreun fan īnrăit care să-mi reproşeze că-l consider obscur. :) Dar la noi cred că e, şi e păcat, că este ceva cum rar mai īntīlneşti. Old school monster fights şi power suits. Un fel de Power Rangers, dar cool.

Aş zice şi Wild Arms, dar, iarăşi, bănuiesc că o să mi se spună că nu-i deloc obscur. Acţiunea e plasată īntr-un scenariu similar celui din Trigun sau SunaBouzu (apropo, alt serial excelent).

My Neighbors The Yamadas, deşi e de Ghibli, s-ar putea să fi scăpat atenţiei multora, pentru că e diferit de ce scoate Ghibli de obicei, dar e o comedie excelentă.

De Lost Universe sau Star Ocean EX iar n-am auzit să se vorbească prea mult pe la noi, că-s seriale mai vechi, de aventuri SF, dar foarte foarte bune. La fel şi Stratos 4, care-i recent dar tot nu prea se vorbeşte de el.

Noiseman Sound Insect e un scurt metraj foarte ciudat dar foarte interesant şi-mi pare rău că īn afară de el n-a mai apărut un film sau serial pe acelaşi subiect. Şi la fel şi Hoi Hoi-san.

Photon, Amazing Nurse Nanako, Tenamonya Voyagers, mini-seriale mai vechi de comedie şi acţiune care mi s-au părut excelente.

Şi ajunge. :) Ba nu, o să mai zic şi de Rescue Wings şi de FLAG (deşi ăsta n-a ieşit īncă tot) care-s seriale de viaţă reală (despre piloţi pe elicoptere de salvare respectiv reporteri de război).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Feb 12 2008, 05:51 PM
Post #27


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



in Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora Rika mentioneaza nuvela scrisa de Kenji Miyazawa prin 1927 : Ginga Tetsudou no Yoru. cautand pe wikipedia am aflat ca exista si o ecranizare: link anidb din 1985, a castigat atunci si Mainichi Film Awards. cautand aici prin forum, am gasit o singura data mentionat acest anime (pe langa screenshotul meu de la threadul Guess the screenshot): http://forum.anime-club.ro/forum/page-1-t6137-s0.html . probabilitatea de a gasi acest anime pe net este de asemenea foarte mica.
tema principala a acestui anime, conform wikipedia este: "A tribute to those who give themselves to others is a recurring theme throughout the storyline, and according to Hasebe (2000), they are reflections of Kenji's philosophy of self-sacrifice"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Feb 12 2008, 09:26 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



QUOTE
probabilitatea de a gasi acest anime pe net este de asemenea foarte mica.

nu este chiar foarte mica, anime-ul e si subtitrat in romana, daca nu ma insel:P
ontopic: Eu as mentiona in aceasta categorie ova-ul "Boku wa imouto ni koi wo suru".Merita vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 12 2008, 09:32 PM
Post #29


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



I`m so freakin' proud of myself pentru ca am descoperit "Le chevalier d`Eon" :lol: (l-am descoperit in vara anului trecut, in timp ce navigam ... nu mai retin unde, da ideea e ca am dat de el) si ca n-am luat tzeapa cu el (as in "un anime de proasta calitate" - nu video :P ). L-am urmarit in doua zile cu sufletu la gura si il recomand oricui :)

Bine, am mai descoperit si alte serii, dar am ramas cu un gust placut de la shevalieru` ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Feb 27 2008, 06:43 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Un anime pe care l-am descoperit acu o saptamana este: " The Diary of Tortov Roodle "
Are doar 9 episoade si daca nu ma insel intr-o jumatate de ora il temini :D ^_^ , dar pe mine m-a lasa pe spate dupa ce urmaream fiecare episod si vroiam mai mult. O mica descriere: episoadele nu au legatura intre ele, este de natura FANTASY -pur- si supriza, nu are replici ;) . Oricum va las pe voi sa descoperiti restu', plus ca nu este asa de mare ^_^ ; episodul meu preferat este: "Midnight Cafe".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 27 2008, 09:00 PM
Post #31


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



E oarecum impotriva principiilor mele sa recomand un anime pe care inca nu l-am terminat, dar daca tot mi-a picat thread-ul sub nas nu vreau sa risc sa uit pentru ca se incadreaza perfect la capitolul anime-uri bune si necunoscute.

Legend of Galactic Heroes este, contrar titlului, cel mai matur anime pe care l-am vazut pana acum.
Ce-as putea sa spun despre el? In general este cunoscut prin investitia semnificativa facuta in el la vremea respectiva ('88) - este singurul anime major care nu refoloseste seyuu pentru mai multe roluri, si are extrem de multe personaje. Este lung - 110 episoade. Si cel mai important, este facut dupa o serie de romane, aparent si ele foarte populare in japonia (din pacate netraduse). Toate astea il descriu ca un anime care ar trebui sa fie celebru, dar cel putin la noi e aproape complet necunoscut.

Din punct de vedere subiectiv il consider unul dintre cele mai bine scrise romane pe care le-am intalnit. Nu, nu m-am exprimat gresit, sentimentul pe care il ai este ca citesti o carte. Este extrem de ne-hollywoodian, parte pentru ca este japonez dar probabil si pentru ca a fost facut inainte ca hollywood-ul sa permeeze in toate colturile lumii. Te incurajeaza sa gandesti la subiectele abordate. Si, ca aproape toate anime-urile facute dupa carti, este complet lipsit de fillere. De fapt cu toata lungimea simti adesea ca a rezumat originalul.

In concluzie, il recomand cu caldura, mai ales celor inclinati spre meditatii la misterele universului (varianta stiintifica, nu cea mistica).


LE @probably_me: Dupa 20 minute de cautari furibunde, recunosc: nu exista in dex. Dar si mie imi place :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 28 2008, 02:01 AM
Post #32


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Chiar nu-i atīt de rar, am găsit destul de repede Ginga Tetsudou no Yoru.

@rogueman999: Uite o să caut cīteva episoade din Galactic Heroes şi-o să mă uit la ele, să văd dacă mă prinde. Asta pentru descrierea pe care i-ai făcut-o (şi pentru "permeeze", că-i un cuvīnt frumos, chiar dacă nu există :)).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 29 2008, 11:48 AM
Post #33


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Acuma am pus la copiat Legend of Galactic Heroes (Ginga Eiyuu Densetsu) Si nush cum sa-mi fac timp sa-l privesc ^_^ . Apropo e in top 10 de pe anidb. "inclinati spre meditatii la misterele universului" tree s fie interesant :) thx for the tip rogue :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 29 2008, 07:13 PM
Post #34


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



nu stiu in ce masura sunt cunoscute, insa eu le pun.

Legend of Duo
Jungle wa Itsumo Hare Nochi Guu
Toki wo kakeru shoujo(movie)
Piano no Mori(movie)
Spice and Wolf
Majin Tantei Nougami Neuro
Hatenkou Yuugi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Mar 2 2008, 04:27 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



QUOTE(Tanum @ Feb 27 2008, 06:43 PM)

Are doar 9 episoade

scuze ca intervin insa pe anidb spune ca sunt doar 6 episoade. Ai pus cumva si extra-urile?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Mar 5 2008, 11:53 AM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Da, am pus si episoadele extra pentru ca eu asa am gasit seria, cu toate cele 9 episoade (doar ca in ultimele 2 nu apare personajul principal)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Blue Rose
post Aug 6 2008, 02:14 PM
Post #37


Claudia
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 27-December 07
From: Galati
Member No.: 5.820
Points: 49
Gender:



Niste anime-uri, care nu stiu daca sunt asa de cunoscute, sau poate le-am descoperit eu mai tarziu, ar fi: Blame!(e un anime plin de actiune, si mi se pare foarte interesant..., stiu ca este film-nu l-am luat inca, dar am citit tot manga-ul la el, seria nu am gasit-o, inca, dar as vrea sa o gasesc).
La fel un alt anime Kill Me Kiss Me(si la asta am citit doar manga-ul deocamdata). Mai era unul, se numea Kanna :huh: (parca), sau Ultra Maniac(la care cred ca ati mai auzit voi de el), deocamdata am doar manga-ul la el, seria e cam luunga si nu stiu daca o sa am timp sa o vad pe toata.
Ar fi mai multe.... Si de Wolf's Rain, cred ca ati auzit. La Corda d'oro, debea l-am terminat, si a inceput sa devina si el, mai cunoscut...hmm...Mushishi(nu, stiu cat e de cunoscut, dar e bun animeul), sau Heroic Age(de asta e imposibil ca macar unul dintre voi sa nu-l cunoasca).
Angel's Feather-dragut;
Gata, ca o nu mai termin...asa...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HinAmu
post Aug 18 2008, 06:09 PM
Post #38


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 18-August 08
From: Buzau
Member No.: 7.411
Points: 12
Gender:



Shugo Chara ... nu am prea vazut topicuri cu animeul asta:) e HILAR
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Aug 18 2008, 09:17 PM
Post #39


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(HinAmu @ Aug 18 2008, 07:09 PM)
Shugo Chara ... nu am prea vazut topicuri cu animeul asta:) e HILAR
*



Draga daca asta e necunoscut si vechi eu sunt papa.....

Ceva titlu necunoscut :huh: Armored trooped votoms.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 18 2008, 09:25 PM
Post #40


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ultimele posturi au cam luat-o razna... :twisted:

Armored Trooped Votoms necunoscut? :P In nici un caz... e un clasic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |