Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noir pareri pro si contra


Sidonix
post Apr 16 2004, 07:41 PM
Post #61


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



apok....nu ai facut decit sa analizezi seria in timp ce o vizionai....pai nu asa se procedeaza...
imi pare rau fratilor....dar nu vedeti sublimul in "it"....cum ma gindeam si eu...degeaba exist daca nu traiesc...este mult mai mult decit impuscaturi and just another cop chiks anime ordinary...daca imi aduc aminte pe chestii de genu asta m-am ciondanit si cu ex-lotheru pe dbz(bleah)...ce stupid situation e sa vezi si sa fii orb in acelasi timp...prefer sa fiu orb la multe si sa vad ceea ce e invizibil de catre "naked eye"
...eu tind sa cred ca daca o iei invers pe story line(sau indiferent pe ce)...iese ceva la fel de exciting...and still sad...no baka faces...no i'm too stupid and like me...
...eu prefer sa consider ca Noir e pregnant inter-relational emotional exchange...just 2 ple...they live...they cry...they love each other...i like to think so...straniu....sa schimbi ura in dragoste asa de usor....sa zicem ca noir e doar un joc tragico-destin...fara destin predestinat implinit sau poate ca da!?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Apr 18 2004, 01:18 AM
Post #62


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



"Noir... un ancienne mot qui..."(sau asa ceva)
Am analizat...e drept... pt ca asa fac cu tot ce vad... si asa cum ai simtit tu Noir, asa am simtit eu alte animeuri... sau filme si mai fi contrazis daca spuneam ca sunt magnifice...(par exemple : Matrix.. exagerat dar plin de sens)
Nu am zis ca nu'mi place... dar asta e... e unic oricum ai lua'o chiar daca nu exceleaza in unele chestiuni... "it"... the feeling e greu de atins de multi... dar... nu inseamna ca nu e...
Cand critic ceva... inseamna ca a meritat sa'mi dau interesul... and trust me... it did.... worth it!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 18 2004, 12:58 PM
Post #63


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



if ...u say so..."it"-ul este in multe...si totusi multe nu contin...critic poti sa fii...nu te opreste nimeni..insa cind critici superficial...este egal cu zero efortul tau..de fapt rationamentul tau este valabil pt multi ...facind abstractie de cele spuse de tine pot zice ca lumea e cam oarba pe aici..exact cum am plecat..no change...fundamentul pe care te bazezi este superficial daca intri in detalii nesemnificative...insa sa zicem ca fiecare spune ce gindeste...macar prin atat putem spune ca suntem liberi...Noir nu este o serie care sa zic ca mi-a concentrat ceva emotiv...doar observ ce e prezent...si cred ca e diferit sensul meu fata de al tau...eu nu am analizat ... doar am facut o introspectiva emotiva care mi-a atras atentia dincolo de aparente...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Aug 17 2004, 06:28 PM
Post #64


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



Frate, da pe site-ul asta se vorbeste de niste anime-uri ca X, Noir, Evangelion X etc. de parca ar fi fost difuzate la noi, pe postul public /angry
De unde faceti rost de ele!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????
P.S. La Noir cea mai buna este coloana sonora /^_^ . Ma bucur ca a placut la mai multi .Cred ca este cea mai buna dintre toate /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 17 2004, 06:34 PM
Post #65


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Heh...ni le aduce moshu' de Craciun :D Uita-te la threadul ce Cereri, poate iti face ceva cu ochiul de acolo.

PS: The Net is vast and infinite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 23 2004, 04:15 PM
Post #66


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



concediul si distractiile m-au impiedicat sa-mi aplec mai repede ochiul critic asupra posturilor de pe aici ... good god! sid apreciaza ceva din pct de vedere emotional?, wow! ... de fapt ar fi absurd sa vb aici de analiza ...
apok, nu tot ce zboara se analizeaza :P ca sa parafrazez o expresie mai cunoscuta
mda sid ... interesant acum sa spui ca "critic poti sa fii...nu te opreste nimeni..insa cind critici superficial...este egal cu zero efortul tau" ... nu as fi crezut asta cand caracterizai anumite anime-uri exact superficial, tema pe care am spam-uit destul la momentul respectiv ;)
cat despre noir ... mi-a placut, motivele sunt destule ... nu am analizat-o, nu prea poti sa te bucuri de ceva pe care-l/o analizezi ... traieste clipa intai si dupa analizeaza ... parerea mea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 23 2004, 04:48 PM
Post #67


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



axi wrong man...eu nu am caracterizat anumite animeuri superficial ci doar cu mai multe sau mai putine argumente, mai mult sau mai putin credibil, mai mult sau mai putin confirmat din idei proprii...
...poate ca emotia pare a suprima intelectul dar nu cred ca total in cazul meu...intensitatea senzatiilor merge in tandem cu procesele cognitive...emotia ramane nu neg...poate ca am exagerat putin oricum ideea mi s-a parut corecta pt momentul respectiv /^_^ /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Sep 27 2004, 04:41 PM
Post #68


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



Noir l-am urmarit cu sufletul la gura... si am sperat la o reformare... nu am gasit-o... cele doua raman asasine.. este natura lor...
Avand in vedere cat de mult mi-a placut personajul Vash the Stampede... va puteti imagina cat de mult antipatizez (le plang de mila mai degraba) pers din Noir... sunt niste creatii ale unei parti a societati, monstruoase...
Oricum as da-o desi maj pers pe care le ucid sunt niste infectii ale societatii... ele nu sunt capabile de un strop de mila... un strop de umanitate... sunt aproape niste roboti... chiar si prietenia dintre ele.. e... nu poate fi privita decat ca o ramasita a ceea ce a fost odata uman in ele...
E un anime pe care nu l-as reurmari in nici un caz... coloana sonora insa... a fost incredibil de buna.. pacat ca toate personajele anime-ului sunt negative si profund negative (da... grad de comparatie :P)...

Chiar daca un personaj e negativ(evil :evil:) ca urmare a lumii in care s-a nascut/crescut, asta nu inseamna ca e mai placut de urmarit decat unu born evil... majoritatea persoanelor nu se nasc rele... ci se formeaza asa... :(...

Desi in final... am o urma de speranta in ceea ce le priveste pe cele doua... poate poate au lasat arma deoparte... sau oricum sa o tina la indemana sa ii casapeasca pe Soldats daca le incurca... [spoiler:fef1d2601e](impuscaturile din final cand dispare imaginea chiar inainte de credits... au fost absolut sadice... /omg )[/spoiler:fef1d2601e]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 27 2004, 04:46 PM
Post #69


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



de ce zici knight ca nu l-ai mai reviziona?...pastrezi amintirea vie pt restu vietii? :D ...eu zic ca se merita o revizionare...oricind...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Sep 27 2004, 04:51 PM
Post #70


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



Motivul principal pentru as revedea un anime (sau orice film daca vine vorba) e pentru ceva care mi-a placut in el.. o idee.. un sentiment... un gand... dar Noir a fost o rana... pt mine.. un anime dureros... trist.. foarte trist.
Se poate zice ca Mireille si Hirika sunt ca 2 rani vii... nu vreau sa retraiesc durerea... :roll: .
Heh, asa sunt eu, ma implic foarte usor emotional.. /smile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 27 2004, 07:42 PM
Post #71


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE
Oricum as da-o desi maj pers pe care le ucid sunt niste infectii ale societatii

knight sa stii ca uneori exista frumusete si in ceva care tie ti se pare monstruos ... intr-un ucigas perfect ... in spiritul respectiv ... un ucigas pur ... e o frumusete salbatica, greu de apreciat de omul "incalzit" de confortul modern ... e frumusetea lupului singuratic, cel mai apropiat ca si comportament de ucigasul perfect.
si apoi, natura functioneaza complex, echilibrul e asigurat si de ucigasi, pradatori. la fel si societatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Sep 28 2004, 11:36 AM
Post #72


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



Nu vad nimic frumusete ascunsa in asasini platiti, in crima pt bani, nici nu e o frumusete, e tragic, si atat, e o realitate inevitabila in societatea de azi... da.. dar nu o face cu nimic mai frumoasa...
Tema "Lupul singuratic" are multe variatii si aia de criminal platit... nu are nimic frumos... frumusete salbatica.... neah :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 28 2004, 11:37 AM
Post #73


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...durerea te face sa te simti ca traiesti...iar viitoarea placere va fi de zece ori mai intensa...se vede si in Gunslinger girls...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Sep 28 2004, 11:38 AM
Post #74


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



Nu vad frumusete ascunsa in asasini platiti, in crima pt bani, nici nu e o frumusete, e tragic, si atat, e o realitate inevitabila in societatea de azi... da.. dar nu o face cu nimic mai frumoasa...
Tema "Lupul singuratic" are multe variatii si aia de criminal platit... nu are nimic frumos...

QUOTE
e o frumusete salbatica, greu de apreciat de omul \"incalzit\" de confortul modern


Frumusete salbatica.... nici vorba :roll: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2004, 09:08 PM
Post #75


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE
Nu vad frumusete ascunsa in asasini platiti, in crima pt bani, nici nu e o frumusete, e tragic, si atat, e o realitate inevitabila in societatea de azi... da.. dar nu o face cu nimic mai frumoasa...  

nu stiu de unde ai dedus tu ca noir faceau asta ptr bani ... mie se pare ca mi-a scapat ... eu zic ca ptr ele era mai mult a way of life
poate nu am reusit eu sa ma exprim foarte fericit ... dar ideea pe care incercam sa o exprim ...
ai vazut cum se comporta in momentele in care ucid ... nu mai este calcul, nu e ptr bani ... e instinct pur ... mai putin la mireiile la care instinctele sunt mai adormite. si e un moment cand mireille se uita la celelalte doua cum se lupta impreuna cu multi inamici, si miscarile sunt atat de naturale, de armonioase, se completeaza atat de bine, e mai mult un dans.
oricum eu nu zic ca a fi criminal e bine ... dar ideea aici era alta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Sep 29 2004, 12:18 AM
Post #76


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



instinctual.. animalic... urat.. nu imi place.. tie iti place.. asta e /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 4 2004, 10:53 AM
Post #77


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



mie Noir mi s-a parut genial. foarte mishto gandit. mi-a placut teribil. toata chestia e sa vezi un pic dincolo de impuscaturi si violenta. l-as revedea oricand. un anime inteligent, incomparabil cu multe siropuri care au tot aparut in ultimul timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Knight
post Oct 4 2004, 12:58 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 23
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 393
Points: 27
Gender:



[quote=ruxi]mie Noir mi s-a parut genial. foarte mishto gandit. mi-a placut teribil. toata chestia e sa vezi un pic dincolo de impuscaturi si violenta. l-as revedea oricand. un anime inteligent, incomparabil cu multe siropuri care au tot aparut in ultimul timp.[/quote]

de acord cu tine, un anime inteligent :) tocmai ca nu pe sange la kilogram pune accentul. e destul de metaforic expus. doar prea dark pt mine . /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2004, 05:08 PM
Post #79


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm..prea dark...Noir mi s-a parut mai putin tragic decit Gunslinger Girl...De ce prea dark !?...sfirsitul la Noir poate fi numit happy...tragedia a fost absorbita de cele doua...trecutul a fost acceptat, iar viitorul va fi alaturi una de cealalta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 4 2004, 06:21 PM
Post #80


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sid ... sfarsitul difera in astea doua ... poate de aici si impresia ta diferita ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |