Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket


yuki
post Aug 18 2004, 08:26 AM
Post #41


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



M-am ajuns chiar la ultimul capitol dar desi se ofera mai multe detalii in manga...sau mai bine zis sunt capitole care nu au fost transpuse in anime, povestea nu e continuata. Iar un viitor cu o poveste de dragoste intre Touru si Kyo sau Yuki nu ar fi posibila pentru ca ar sfarsi mai mult sau mai putin ca cea dintre Hatori si Kana. Cred ca rolul ei este acela de a rezolva problemele "sufletesi", indoielile celor din familia Souma...iar daca s-ar ivi o poveste de dragoste lucrurile s-ar complica. Cred ca atat Yuki cat si kyo erau constienti de acest lucru si de aceea nu au facut un pas mai departe si au pastrat relatia la acest nivel de prietenie foarte stransa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 28 2004, 06:21 PM
Post #42


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Si, deci nici o continoare nu ar fi posibila...?? :cry: ...doar daca ar complica lucrurile...sau dezvolta.relatiile din familia shoma...ar putea fi o continoare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Sep 3 2004, 06:57 PM
Post #43


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Hmm...o poveste de dragoste intre Tohru si Yuki, sau intre Tohru si Kyo..parerea mea e ca deja se poate intrevedea din serie asa ceva, pt ca relatia care exista intre Tohru si cei doi oricum nu era una de simpla prietenie...ci se ducea pana la afectiune profunda, dependenta si multe altele...oricum nu e cazul sa exageram pt ca s-ar ajunge la un 'triunghi' si deja cand imi imaginez... Oricum una din probleme asta ar fi..parerea ea..cu cine sa fie Tohru intr-o eventuala continuare a seriei in acest sens, cu Yuki sau cu Kyo? Pt ca e clar ca s-a atasat de amandoi cam in aceeasi masura, si ... jeez..chiar ca ar fi complicat. Cat despre un final al acestei povesti de dragoste ca cea din Kana si Hatori, nu cred ca asta e problema.. adica reactia lui Akito..pentru ca povestea lui Kana cu Hatori este prezentata undeva in fundalul seriei..si in plus personajele evolueaza pe parcursul animeului (asta e si scopul in fondul...urmarirea evolutiei lor) iar Akito s-a schimbat pana la sf seriei, astfel incat parerea lui sau reactia la asa ceva ar deveni mai nesemnificativa...
aaa...am vazut intr-un post anterior ca unii l-ar vedea pe Kyo cu Kagura..lol...never din punctul meu de vedere. Ce-i drept Kagura are scopul ei in anime, dar nu-i asta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 24 2004, 06:16 PM
Post #44


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Friuts Basket este un anime care mi-a placut f mult si la care am ras cu lacrimi. Cred ca este perfect asa cum este, fara o continuare. cat despre Akito, nu a avut totusi o viata asa scurta si daca si-ar fi consumat energia pe altceva in afara sa le faca celorlanti viata amara, ar fi avut o existenta ceva mai placuta. E bine sa te resemnezi dar cred ca atitudinea sa e prea de tot. Resemnare exagerata. O sa mor deci voi n-aveti de unde sa stiti cum ma simt eu as ca lasati-ma in pace.
pai cati oameni nu sunt sortiti mortii s.a.m.d. nu e singurul. Cred ca de asta se poarta astfel. Si totusi, ceilalti realizeaza f. bine ce inseamna blestemul lui. De multe ori cei apropiati pot suferi f. mult, dar nu in acelasi fel, pt cei pe care-i iubesc. Si asta chiar e adevarat chiar daca unii sustin ca n-ai cum sa suferi ca mine ca nu esti in locul meu -> nu la fel, diferit dar tot mult si suferinta e suferinta de orice fel ar fi ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Nov 12 2004, 06:19 PM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



L-am vazut si eu si este f reusit. O relatie intre Thoru si Yuki ar fi ciudat. Thoru nu mi-a dat impresia ca ar tine mai mult la Yuki decat la oricine altcineva din familie. Doar ca apar in mai multe scene impreuna si este primul din Souma care este ajutat de ea. Ce mi-a placut cel mai mult a fost sacrificiul pe care l-au facut prietenele lui Thoru. Chiar daca doare cateodata trebuie sa stai deoparte si sa o lasi sa se descurce de una singura. La fel cum a facut si Kagura cand a stiut ca nu-l poate ajuta pe Kyo cu toata dragostea ei si a trebuit sa lase pe altcineva s-o faca. Niste faze super reusite care m-au dat peste cap. Sunt faze in care mori de ras si faze care de dau pe spate. Personaje care ti se par stupide la inceput (Thoru. Momiji) dar care te uimesc cu maturitatea lor in unele momente.Ce sa zic: e prea reusit pentru o continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 4 2005, 09:33 PM
Post #46


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



in sfarsit dupa ce am inceput acum vre-un an jumate sa ma uit la el si nu am vazut decat vreo 3-4 episoade am apucat si eu recent sa-l vad pe tot ... pot sa zic fara sa exagerez ca nu am mai ras asa de mult timp ... nu stiu de ce, dar m-a prins din prima, mi-a mers la suflet ... si mi-a placut al naibii de mult ... nu ma asteptam ... adica din alea 3-4 episoade de acum un an, aveam o parere bunicica despre anime si atat ... daca vreti a fost o revelatie :P
anime-ul in sine mi-a placut prin modul cum imbina scenele si momentele serioase cu cele funny ... si povestea pare ca curge fara nici un efort, nimic nu pare fortzat ... nici cand in mijlocul unei scene f amuzante si comice se puncteaza un lucru tragic si dramatic si f serios.
dintre personaje cel mai mult cred ca mi-a placut Shigure ... desi si muream de ras cand il vedeam pe Kyo ... dar nu stiu ... cred ca toate personajele sunt importante acolo si nu ar fi seria asa frumoasa daca ar lipsi vre-unul :)
in fine ... sfarsitul cred ca putea fi mai bun ... asa ... it's like a neverending story ... si indreptateste la speranta pe cei care cred in realizarea unei continuari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 4 2005, 10:05 PM
Post #47


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi @ Dec 4 2005, 10:33 PM)
in fine ... sfarsitul cred ca putea fi mai bun ... asa ... it's like a neverending story ... si indreptateste la speranta pe cei care cred in realizarea unei continuari.
*



In manga, povestea se continua si dupa momentul ultimului eps din anime... Si este la fel de haioasa ca si anime-ul... Stiu ca nu citesti manga, dar n-ar fi rau sa incerci sa citesti Furuba... daca tot zici ca ti-a placut atat anime-ul... :P

Revenind la subiect, eu am revazut Furuba de curand si pot spune ca am ras la fel de mult ca prima data si mi-au dat lacrimile pe alocuri (cred ca FB este ultimul anime vazut de mine care m-a emotionat pana la lacrimi).
Chiar daca la prima vizionare am fost tentata sa zic ca Tohru le rezolva problemele celor din fam Sohma... la a doua, as zice ca Kyoko (mama ei) este cea care ii ajuta prin intermediul fiicei sale. Adik... Tohru zice mereu ceva de genul "mama mea zicea ca...". Singura data cand nu a mai pomenit-o pe mama ei si ce spunea ea, a fost (daca nu ma insel) momentul in care a fost in vizita la Akito si i-a zis ca ei ii pare bine ca l-a cunoscut si ca ea vrea sa asculte mai mult despre sentimentele acesteia/acestuia (chit ca in anime nu se afla ca Akito este fata... nu pot vb despre ea ca despre un baiat).

All in all, este unul dintre anime-urile mele preferate... cred ca singurul pe care am avut rabdarea sa-l vad a doua oara. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 4 2005, 10:24 PM
Post #48


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Kisa @ Dec 4 2005, 10:05 PM)
Revenind la subiect, eu am revazut Furuba de curand
*




ce coincidentza :D
e o ipoteza interesanta asta cu Kyoko, mai ales daca stam sa ne gandim ca si pe Uo-chan de exemplu tot mama ei o salvase si ii rezolvase problemele la un moment dat.
plus ca tot ce face Tohru sta sub semnul mamei sale, mai ales la inceput cand vorbeste non-stop in gand cu ea, si apoi cand ii cauta aprobarea in ceea ce face, si de exemplu cand este intr-un moment greu cum ar fi cel cu adevarata forma a lui Kyo, fuge tot la mama ei (la mormant) ... unele lucruri se leaga ...
insa nu putem zice ca mama ei le rezolva problemele celor din familia Sohma, ptr ca totusi Tohru cu farmecul si calitatile ei, ii cucereste pe toti Sohma, chiar si pe Akito cel crud in the end :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 21 2006, 05:55 PM
Post #49


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Fruit Basket e probabil unul din cele mai faine anime, printre all time favourites.E cald, dulce, fin, o placere.Opening themul e printre cele mai faine - ADOR melodia.Personajeel sunt superbe - Kisa, Tohru, Yuki, Shigure, toti cu exceptia prietenului kisei ( care enervant ) sunt excelente.Povestea e calda un pic trista- povestea lui Momiji m-a intristat pana la lacrimi dar per total are un aer optimist.
Oricum un serial pe care l-as vedea la orice ora, fara sa ma plictisesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jan 28 2006, 08:41 PM
Post #50


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



sunt de acord...ins aaiic intervine meare diferenta intre manga si anime
in anime nu ai timp sa cunosto pers.
este un anime pe care s ail vezi in orce moment fara sa intri prea mult in detalii...fara sa te puna pe ganduri...este un anime foarte relaxant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kumiko
post Feb 13 2006, 01:56 AM
Post #51


saiki
**

Group: Members+
Posts: 76
Joined: 11-September 05
From: Pitesti
Member No.: 1.786
Points: 140
Gender:



L-am vazut si eu de curand si pot spune ca este un anime care mi-a mers la suflet...superb, si toate cuvintele de lauda pt el...este f. bine inchegat si toate personajele isi au locul lor, are o caldura aparte, pur si simplu te patrunde, te relaxeaza, a fost o placere sa-l urmaresc si cred ca ma voi mai uita la el inca o data atunci cand timpul imi va permite... Cat despre Akito...really Kisa...nu-mi vine sa cred...adica :blink: :blink: he is a she ...va trebui sa iau si eu manga neaparat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 24 2006, 03:52 PM
Post #52


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Este unul dintre anime-urile mele favorite si contrar majoritatii eu nu as dori o continuare ..e superb asa cum e si..in plus - mai mult ca sigur -ca Tohru ar ramane cu Yuki or favoritul meu e Kyo..ceea ce..nu m-ar bucura prea mult...
Spre marea mea surprindere imi place Tohru, desi din .."principiu" :P nu suport personajele perfecte (gen Aoi- Ai yori Aoshi), dar Tohru e diferita,ea nu e perfecta.. ci a fost invatzata de mama ei sa-i iubeasca si sa-i inteleaga pe cei din jur...
Nu citesc manga asa ca faptul ca Akito e ...fata e inca o noutate pentru bine ( :) trebuie sa ma laud am downloadat Angel Sanctuary manga si daca o sa-mi placa o sa incep sa citesc si eu manga - in general in manga se pare ca apar mai multe detalii decat in anime) ...
Pe langa Tohru m-a surprins Mojimi ( e ca un Tohru mic si de alt sex :D el este mereu cu zambetul pe buze si inzelegator ... am ramas surprinsa - ok -ok -am ramas cu gura cascata si lacrimile siroind - in episodul despre mama lui Mojimi...oauu)
E un anime care m-a lasta speachless si care m-a facut sa ma simt ...egoista fata de persoanele din jur...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Mar 24 2006, 07:41 PM
Post #53


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:





Anime-ul ar trebui sa continue logic linia trasata in manga, iar in manga tohru se indragosteste de kyo, iar yuki de altcineva. Iti recomand sa citesti manga, personajele prind din ce in ce mai multa culoare si e o adevarata placere sa le vezi evoluand, devenind constiente de sentimentele lor, invatand. Povestea devine mult mai logica si legenda despre juunishi prinde contur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 24 2006, 09:18 PM
Post #54


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@ Alinna: Iepurashul se numeste Momiji. :P
Si este si unul dintre preferatzii mei. Ca sa nu mai zic ca mi-au dat si mie lacrimile putin la toata treaba cu mama lui. Mi-a placut ca i-au creat o personalitate f matura care il ajuta sa treaca peste repulsia simtita de mama lui pt el si peste faptul ca aceasta a preferat sa-l uite decat sa-l mai vada si sa aiba grija de el (contrar ceea ce ar trebui sa faca o mama).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 1 2006, 03:47 AM
Post #55


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



*blushes*
@Kisa :P am un stil aparte de a tasta literele in alta ordine T_T dar la faza asta m-am autodepasit complet ...pana acum nu am reusit sa scriu silabe inversate
*bows*
sorry for the mistake and for spam too


@lia sunt ferm convinsa sa citesc si manga, dar am auzit ca nu este terminata asa ca..o sa astept sa fie "gata" si atunci ma voi apuca de ea...

So..daca ar fi vorba de o continuare care sa urmeze ideea din manga (ce sa fac..fixatia mea Tohru-Kyo ) as ingrosa randurile doritorilor de continuare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Apr 3 2006, 06:55 PM
Post #56


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



QUOTE(Alinna @ Apr 1 2006, 03:47 AM)
*blushes*
@Kisa :P am un stil aparte de a tasta literele in alta ordine T_T dar la faza asta m-am autodepasit complet ...pana acum nu am reusit sa scriu silabe inversate
*bows*
sorry for the mistake and for spam too
@lia sunt ferm convinsa sa citesc si manga, dar am auzit ca nu este terminata asa ca..o sa astept sa fie "gata" si atunci ma voi apuca de ea...

So..daca ar fi vorba de o continuare care sa urmeze ideea din manga (ce sa fac..fixatia mea Tohru-Kyo ) as ingrosa randurile doritorilor de continuare...
*



Nu pot sa zic ca nu-mi place anime-ul dar nu se compara cu manga. parerea mea faci o mare greseala sa astepti atata. Au fost scrise deja 124 de capitole... pana le citesti tu se publica si restul. In momentul in care ai citit manga n-o sa-ti ma doresti neaparat o continuare (care de altfel ma indoiesc ca o sa vina)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Sep 20 2006, 07:33 PM
Post #57


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Mi-a placut mult Fruits Basket. Am vazut toate episoadele intr-o zi, de fapt m-a apucat si noaptea. Ca la unele m-am uitat de doua ori.
Imi place mult de Thoru. E o persoana puternica si curajoasa. Chiar daca e trista si sufera, e intotdeauna cu zambetul pe buze in fata celorlalti, ca nu cumva sa isi faca griji pentru ea, ca au oricum destule. Mi-a placut episodul cu Anul Nou, cand Yuki, Kyo si Shigure trebuiau sa se duca la casa familiei Sohma la petrecere, dar Yuki si Kyo se intorc acasa la Thoru si o gasesc plangand, dar o invelesc prin prezenta lor. Ar fi fost atat de trist sa fie singura de sarbatori...
Pentru varsta lor, Thoru si Momiji sunt surprinzator de intelepti, maturi. Nu stiu daca exista asemenea persoane in realitate.Iar episodul in care Momiji ii povesteste lui Thoru despre mama lui, e chiar foarte trist.
Despre Akito nu prea stiu ce sa scriu. Sa stii ca nu vei trai prea mult, e greu.Dar ar trebui sa te bucuri de viata, atat cat e ea si nu sa ti-o amarasti si sa ii indepartezi pe toti. Ajungi sa te salbaticesti.
Nu mi-ar placea o continuare a seriei, mi-a placut finalul. Nu as putea spune ca mi-as dori ca Thoru sa ramana cu Yuki sau cu Kyo. Sa nu ramana cu nici unul. Sa isi gaseasca fiecare propriul drum. Bineinteles, sa ramana in continuare apropiati.
Thoru le-a dat tuturor forta de a merge inainte si de a-si accepta destinul.In felul asta, i-a fost si ei mai usor sa treaca peste durerea pierderii mamei ei.Mi-a placut mult si episodul cand ea se muta din casa lui Shigure in casa rudelor si a bunicului, dar pana la urma vin Yuki si Kyo sa o ia. Si cum in final, l-a acceptat pe Kyo asa cum e el in realitate.Ii aprecia caracterul, felul lui de a fi, nu felul cum arata si asta e mare lucru.
Toate sunt bine cand se termina cu bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Nov 14 2006, 10:52 PM
Post #58


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Hmm...Fruits Basket...this is on 2nd place in my heart ! :D Primul inca ramane dedicat lui SP. :P
Foarte bun anime-ul si as vrea sa citesc in continuare manga-ul. In anime este punctata o tema sensibila, mai ales in ultimile doua episoade.
Lucrul care m-a frapat a fost trecerea de la comic la dezvaluirea unui secret groaznic in ep 25-26. Niciodata nu am ras cu lacrimi si am plans intr-un final la un singur anime. :lol:
Mi-as dori sa existe o continuare, pentru ca merita.
Kyo este personajul meu nb 1 din serie.^^ Ma bucur ca inainte de a vedea anime-ul, mai precis sfarsitul nu am citit vreun review cu spoiler care sa-mi strice suspansul in care ma aflam pe la miezul noptii cand terminam seria.^^
Imi pare rau ca in anime sunt prezentati foarte putini membrii din familia Sohma. :(

Final conclusion : Mai vreau sa-l vad!Inca o data si inca o data ! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Nov 15 2006, 12:03 AM
Post #59


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



M-am linistit sa citesc ca Fruits Basket mai da dependenta si altora, Kagome-chan. :P
Manga mi-a placut foarte mult si inca nu s-a terminat. Astept cu nerabdare sa vad sfarsitul.
Cat despre o continuarea anime, mi-o doresc si eu foarte mult, desi ma indoiesc ca se va face vreodata. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweetkagome
post Jan 20 2007, 11:34 AM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-December 06
From: anywhere u look...........
Member No.: 3.444
Points: 72
Gender:



si mie mi-a placut foarte mult fruits basket desi la inceput nu am inteles de ce fruis basket (ma refer la titlu) dar miam dat seama pe parcurs.si eu cred ca e mai mult drama si comedie decat romantic.oricum este super si mi-a placut la nebunie, chiar mi s-ar parea interesant sa existe si o continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |