Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Winter Cicada, Too much tragedy?


Hespera
post Apr 12 2009, 12:35 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 9-March 08
Member No.: 6.347
Points: 101
Gender:



Ok, deci m-am pus frumos sa ma uit la Winter Cicada, stiind doar ca e facut de Youka Nitta, si ca e legat de o parte tumultoasa a istoriei Japoniei.

Cumva, poate a fost vina mea, ca nu m-am asteptat la un final asa heartbreaking, mai ales ca ultima parte se numeste Tokyo Tragedy (duh!), dar m-a dat peste cap, ce sa mai spun!

Fiind foarte indragostita de Iwaki si Katou din "Embracing Love", cred ca m-am asteptat la mai mult fluff, dar Winter Cicada s-a dovedit a fi mai profund si mai tulburator.

Oare chiar nu se putea ca finalul sa fie altfel?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Apr 12 2009, 05:37 PM
Post #2


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Winter Cicada mi-a placut mai mult decat Haru wo Daiteita, mi s-a parut mult mai complex si mai dramatic. Au mai fost si multe peisaje foarte frumoase ca decor.
Finalul mi s-a parut chiar potrivit pt timpurile acelea de razboi si neintelegerile intre 2 tabere inamice. Poate exagerez, dar mi-a dat impresia de un Romeo & Juliet yaoi ^_^ si tocmai de aceea nu m-a deranjat modul in care s-a terminat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hespera
post Apr 30 2009, 03:55 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 9-March 08
Member No.: 6.347
Points: 101
Gender:



Da... inteleg foarte bine ce vrei sa spui, autoarea a atins toate corzile sensibile and such, iar eu as minti sa spun ca nu am fost emotionata.

Insa tot am gasit Winter Cicada ca fiind o poveste angoasanta ca ansamblu, si putin cam plictisitoare, uneori. Calitatea unei creatii literare vine din capacitatea de a "acoperi" foarte bine toate gaurile din plot, iar eu identific unele momente in care situatia ar fi putut evolua altfel. De exemplu, Kusaka, in calitatea sa de ministru de externe (sau ce pozitie ocupa el mai exact spre finalul povestirii), ar fi avut mijloace si posibilitati sa plece impreuna cu iubitul din tara. Indepartandu-se de situatiile care provocau constanta suferinta, ar fi avut mai multe sanse de salvare si pentru el, si pentru Akizuki. (Plus, atat de multa suferinta psihica trebuia sa devena fatala, in cele din urma).

Atunci cand Iwaki si Katou din "Embracing Love" joaca in Winter Cicada (in manga), chiar Katou spune (el interpretandu-l pe Kusaka), ca nu l-ar fi parasit pe Akizuki pentru a pleca in Anglia.

Dar probabil ca Winter Cicada e un copil pretios pentru Youka Nitta, avand in vedere ca a adus aminte de poveste si in Embracing Love, iar pentru capacitatea ei de a emotiona pe cei care ii urmaresc povestile, nu pot avea decat cuvinte bune de spus.

Imaginea cu cei doi iubiti acoperiti de zapada e intr-adevar, "to die for"... so to speak, asa ca in privinta peisajele, nu te contrazic catusi de putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Aug 11 2009, 08:31 PM
Post #4


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



In sfarsit am ajuns si eu sa vad Winter Cicada si tot ce pot spune e ca mi-a frant inima. Ok, da, stiam cum se va sfarsi si recunosc ca nici nu mi-as fi putut imagina un alt final, dat fiind contextul istoric si social. But still :(( Sincer, Hespera, eu nu am vazut aceleasi gauri in plot ca tine, chiar cred ca asta era singura modalitate de a proceda pentru Kusaka. Si-a asumat responsabilitatile functiei pentru ca realmente isi dorea sa creeze acea lume potrivita pentru o asemenea dragoste. Realmente spera, cu speranta celui indragostit care-si inchipuie ca poate schimba lumea. Sincer, ar fi fost mai rau pentru el daca-l lua pe Akizuki in Anglia, tinand cont de contextul istoric al epocii victoriene. Asa, macar, a amanat ceea ce cred ca oricum isi dadea seama ca era unicul sfarsit. Still, it broke my wittle black heart *sniff, sniff*
All and all, e un proiect mult mai amplu si mai plin de profunzime decat Haru Wo Daiteita and I enjoyed it a whole lot more.

Off-topic: acum astept sa vad de ce Koutetsu Sangokushi este incadrat la shounen-ai, cand inca nu zaresc nici urma de altceva (apart from the obvious bishies :wub: ) decat sentimente de loialitate si admiratie intre personaje
:unsure:
I'll give it time, sunt abia pe la episodul 7.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 25 2011, 10:51 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



i have just finished watching it too...de mult timp stiu de el si ma tenta sa-l vad dar tot evitam s-o fac deoarece ii stiam finalul tragic si nu stiu..parca mi-era frica sa ma uit dar nu regret deloc ca am facut-o. a fost pur si simplu superb. de fapt, nici nu ma asteptam la mai putin de indata ce am vazut haru wo daiteita si, si acela mi-a placut foarte mult, dar este adevarat ca fuyu no semi este mult mai complex in poveste si are o oarecare profunzime. si totusi imi place sa cred ca iwaki si katou sunt reincarnarile lui akizuki si kusaka intr-o viata mai buna in care pot fi impreuna ! ca altfel nu sunt eu multumita : ))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:16 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |