Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Knights of The Zodiac


BrollyElfLssj
post Mar 6 2004, 10:08 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Nosgoth's time stream
Member No.: 235
Points: 2



care ati auzit de aceasta serie specifica anilor '80 ? este vorba despre suprematia unor luptatori buni si rai fiecare avandu-si elementul dominant in zodiac.

eu unul l-am vazut prin '91 si am vazut ca incep sa difuzeze pe Cartoon Us
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Mar 7 2004, 01:46 AM
Post #2


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Bine, dar ce cauta un thread despre un anime la sectiunea manga? ^__^;
In fine, am vazut cateva episoade demuuult pe la francezi (le-au dat si la italieni) dar multe nu mai tin minte. Stiu ca imi placea de cel in armura neagra cu parul lung (parca reprezenta dragonul)
Daca tot suntem in sectiunea manga, are cineva o adresa de unde se poate lua povestea (asta daca are un manga la baza =))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 7 2004, 03:38 AM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am mutat eu topicul, pentru ca..... chiar nu avea ce a face pe acolo, cat despre anime-ul asta... el se numeshte Saint Seiya.. si e vechi si f. f. popular.. l-am vazut si eu prin 91.. da nu imi mai amintesc mult din el... sub numele de Knights Of the Zodiac e cunoscut numai in America :roll: , oricum.... n-avea ce cauta la manga... o sa caut eu manga-ul... parca imi amintesc de un site unde era de dldat... si atunci mere si la manga... oricum.. multzi "ar trebui" sa stie acest anime, parca l-or dat si e tvr... parca....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 7 2004, 11:22 AM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



E aparut Saint Seya Hades!
Facut parca in 2001 ...cu grafica super..si cafteli destul de interesante!!
13 ep...e un fel de cntinuarea seriei din ani 80!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BrollyElfLssj
post Mar 7 2004, 12:59 PM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Nosgoth's time stream
Member No.: 235
Points: 2



Sorry for posting in the wrong category i'm kinda of a n00b on this forum :D

Dap se numeste Knights of the Zodiac in sua si l-am pus sub numele asta in caz ca o sa faca cineva legatura cu Zodiacul.

A fost creat de Masami Kurumada in anul 1986 si da are la baza manga in case you wondered si are 114 episoade seria terminad-o in '89.

Inamici principali sunt Ares,Poseidon si Hades.Manga-ul a fost preluat desigur de catre Toei Animation si a iesit un serial superb realizat pe vremea aceea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 10 2004, 10:12 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Saint Seya a fost printre primele anime-uri pe care am pus ochii, daca nu chiar primul. Oricum, a fost prima mea pasiune/obsesie in domeniul manga. Cand am fost prima oara in Franta, in '90, "Les chevaliers du Zodiaque" erau in mare voga: seria era difuzata la TV, manga se gasea pe orice taraba si jucarii reprezentand personajele se vindeau in orice magazin respectabil. Cand de Craciun am primit una din aceste jucarii am inebunit de fericire. Era super detaliata si armura lucea de parca ar fi fost din aur...
De curand am vazut seria noua cu Hades. Surprinzator, pastreaza atmosfera seriilor vechi, insa grafica e mult imbunatatita ceea ce face ca ep sa arate superb. Din pacate nu sunt decat 13 ep, la sfarsitul carora firul epic nu se incheie, deci logic ar fi sa mai apara o continuare. Sper!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 6 2004, 06:14 PM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai exact seria initiala a fost impartita in 3 parti: zodiac saga, asgard saga si poseidon saga, in total 114 episoade parca. initial si eu am vazut aceasta serie in voga la inceputul anilor 90 pe un post tv francez... love it, love it, love it.
relativ recent a aparut si o noua serie cum spunea seby... saint seiya hades. aceasta initial a fost gandita sa fie impartita in 3 parti a cate 13 episoade: sanctuary, hell si elysium. aceasta serie a fost si ea un succes de piata...(au facut la bani cu ea!).
stiu ca prima parte din seria hades a iesit si are 13 episoade.
in ultimul timp am cam pierdut firul evenimentelor...dar dupa un scurt search pe net... :P...am aflat ca s-ar putea sa apara la sfarsitul acestui an si continuarea sper ca celelalte 2 parti.
pana atunci daca are cineva seria veche...cea din anii 90 as fi recunoscator...nu de alta dar daca as sta sa o downloadez ar dura o viata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 7 2004, 12:42 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Am eu toate episoadele, primele 114 de foarte foarte proasta calitate cred ca au vre-o 15-45M/episod si rezolutia 90x60, le-am dat jos acum vre-o 4 ani(asta vrea sa fie o scuza).
Pentru cei cu posibilitati se difuzeaza acum pe satelit pe AB1(e codat :twisted: ), cred ca azi o sa fie episodul 3 daca nu ma insel.

Seria noua au imparti-to asa ca sa vada cererea pe piata. Bani sunt scopul lor acum. Circulau niste zvonuri ca daca primele 13 episoade nu se vind destul de bine restul nu vor mai aparea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 7 2004, 06:02 PM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sc0rp10n daca vii la bucuresti cu ocazia cerf sau cu alta ocazie as aprecia daca poti sa aduci cu tine si cd-urile. pana atunci insa sper ca poate gasesc pe cineva mai aproape si care sa aiba material de o calitate mai buna. in orice caz eu o sa fiu multumit... nu de alta dar e primul anime pe care l-am vazut si mi-e dor de el :D .
cat despre seria noua ai dreptate, strategia de piata e baza :( , insa eu sper sa scoata si continuarea cat mai repede...nu de alta dar primele 13 episoade chiar au avut succes.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Apr 8 2004, 03:43 AM
Post #10


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Vesti bune!
Grupul AzuA s-a gandit sa distribuie primul Saint Seiya(TV) la o calitate buna (xvid, dvd-rip, sub). Acum au ajuns la episodul 35. Pana la 114 mai este, dar oricum, cei nerabdatori ar putea chiar sa-l cumpere. Aveti grija insa, pe ebay sau chiar la unele magazine online mai obscure se vand si dvd-uri pirat! Iar voi vreti sa le cumparati cu licenta, ca asa-i frumos, nu? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 8 2004, 09:19 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Nasol ca sint AVI-uri, daca erau ogm sau mkv l-e dadeam si eu jos, dar asa o sa mai astept pina se incumeta cineva sa le scoata ca ogm sau mkv, sau poate o sa ma apuc sa fac captura cind termin cu proiectele curente.

Cind o sa vin prin Bucuresti o sa l-e aduc cu siguranta, poate chiar le dau de tot ca mie groaza se l-e vizionez la rezolutia si calitatea asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 25 2004, 12:48 AM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



tin sa reamintesc fanilor saint seiya de topicul asta, mai ales acum dupa ce am vazut recent filmul Saint Seiya Tenkai Hen Joso - Overture
filmul este aparut in 2004, actiunea filmului se petrece ca localizare dupa saint seiya hades ... serie din care din pacate nu a aparut decat primul capitol: sanctuary si al doilea capitol: hell, ar trebui sa fie in curs de aparitie.
ca spoiler la seria hades ... Seiya, dupa ce se bate cu Hades ramane ca "bonus" cu un blestem, pierzandu-si puterea, si inconstient.
inamicul "sfintilor" este acum Artemis, sora Athenei ... care incearca la randul ei sa ia Pamantul in stapinire ...
cum se vor descurca Seiya si ceilalti in aceasta noua lupta veti afla vizionand filmul :P
filmul are o grafica f buna, este plin de actiune, ost-ul merita ... exista si doza aceea de emotie si sentimente frumoase si nobile, care vor face placere celor care inca nu au suferit devalorizarea exprimarii acestora in anime.
per total il recomand ... nu-l ratati ... cei interesati din bucuresti pot apela la mine ... filmul ocupa un cd si voi fi mai mult decat bucuros sa il impart cu altii
ps. trebuie sa subliniez meritul lui scorpio care s-a chinuit sa-l caute si downloadeze si il astept si pe ele aici sa-si spuna parerea despre film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Dec 25 2004, 04:45 PM
Post #13


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Pai Saint Seiya e unul din cele mai populare animeuri,pacat ca nu si la noi.Grafica e superba,dar...nu prea mi-a placut.Practic,sfarsitul ramane undeva in aer.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Dec 27 2004, 01:15 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Are si Saint Seiya multi fani, me included, i-mi aduc aminte cind l-am vazut eu prima oara (pentru ca l-am vazut de vre-o 5 ori de la un capat la altul), asta a fost pe un canal MCM, nu ala de muzica ci ii zicea Monte Carlo ... nu mai stiu, ma rog i-mi aduc aminte ca discutam despre el si cu altii, din pacate am pierdut contactul cu ei de cind am terminat scolile si am dat pe la faculta.
Ca sa spun asa asta a fost primul anime pe care eu l-am descarcat. Eram in anul 2 la faculta si ma chinuiam cu ftp-ul, ca nu prea era windows pe vremea ai, decit Win 3.1 da oricum pe 8088-urile pe care lucram noi atunci nici nu se punea problema(cei mai norocosi aveau parte de niste 286). Oricum i-mi aduc aminte ca stateam pina la 2 noaptea la faculta, sau lasam peste noapte si deabea mergea, pina dimineata aveam un episod de 15MB-45MB gata. Partea nasoala era cind cadea curentul peste noapte lucru care se intimpla destul de des la vremea respectiva /cry si dimineata i-mi venea sa urlu /omg .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Dec 27 2004, 01:31 PM
Post #15


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Yep.frumoase vremuri.....Pacat ca nu le-am prins. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 27 2004, 09:20 PM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



scorpion ... traiasca inventatorul acceleratoarelor ... si mai ales cel care a pus la punct resume-ul :P
daca vrei Overture ... gasesc eu o modalitate sa-ti trimit ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |