Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> muzica electronica/industrial, anyone?


Datastorm
post Jun 10 2005, 01:29 PM
Post #1


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



vad ca aveti gusturi ok in muzica :D da...cineva cu muzica electronica? somebody? anybody? /... sau industrial(d ex: nine inch nails, orgy...) /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Jun 18 2005, 09:56 AM
Post #2


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



"muzica electronica" e un termen mult prea vag , dar da. Cat despre industrial , cred ca e un thread putin mai sus. Si despre electronica , unu putin mai jos :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jun 19 2005, 04:01 PM
Post #3


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



uuuu...1 person :D
muzica electronica(ex: experimental,IDM...),ca si industrial de altfel este intr-o contiunua evolutie...sunt si trupe d electronica mult mai bune decat unele industrial si invers...depinde d c intelegi tu prin electronica...mie mi se par cam d acelasi calibru :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 20 2005, 01:05 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...industriala e slaba...electronica a suferit schimbari intrind mult in zona dance... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Jun 20 2005, 04:04 PM
Post #5


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Industrial-u si IDM-u de azi nu se prea mai pot compara. Sidonix , depinde despre ce fel de industrial vorbesti. Mie industrialu electronic mi se pare ok (vezi deathboy).

Cat despre IDM , incepe sa se contureze ca forma stabila, dar nu cred ca o sa aibe vreodata o forma bine definita. Ies chestii noi , si foarte ingenioase as mai adauga , in fiecare zi. Cel putin eu cred ca IDM-u o sa intre pe teritoriul multor altor genuri , lucru pe care deja a inceput sa-l faca (ex. supersilent in jazz , ca sa nu mai vorbesc de math rock-u si indie noise-u). Pe de alta parte , o sa ramana fidela inceputurilor muzicii electronice contemporane (de pe la 1900) care normal ca a inceput cu experimentalismu. Vezi Rioji Ikeda , sau orice alt producator de noise minimalist , ar carui scop e mai mult prelucrarea sunetului si acustica. Nici nu continui sa enumar restu implicatiilor IDM-ului in subgenurile electronice , foarte FOARTE multe pentru un subgen asa de tanar.

Pe de alta parte , principala mea initiere in electronic a fost breakbeat-u asa ca inca ramane unu din genurile preferate , chiar daca e cu o anumita valoare sentimentala :)

De fapt , imi place absolut TOT ce-i electronic , exceptand housereala si trancereala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 20 2005, 04:09 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu tind sa cred ca electronica supravetuieste prin housereala si transareala :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Jun 22 2005, 10:36 AM
Post #7


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Nu numai electronica. Nu cred ca exista vreun gen muzical care sa supravietuiasca dupa urma elitei. Intotdeauna , parcursul unui gen este influentat in cea mai mare parte de comercialitate si de numere. Uita-te doar cati baietashi care plang la concertele linkin park avem p-aci. Ca sa nu mai arunc cu alte nume , de frica ca o sa ma lege careva si o sa ma sodomizeze fara drept de apel :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jun 23 2005, 06:58 PM
Post #8


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



houseu' si chestile alea sunt old stuff....ma mir ca nu se plictiseste lumea d beat-uri asa seci si d ...la fel...
i like breakbeat too :D si deathboy super mishto...
da nothing can b more boring decat niste melodii pop seci si comerciale puse p un ritm repetitiv....care nu se mai termina..ma rog sunt amatori cu kila
si linkin park...hmm...am trecut si eu prin faza aia :P
been there..done that :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadysands
post Jul 30 2005, 07:32 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: --
From: kochi da
Member No.: 1.086
Points: 53



<_< Mah, alta frumusete de insiruire de idei ce pune Industrial-ul si trupe de genul NIN in aceeasi propozitie...
:( Un semidoct anume de pe forumul Level spunea odata, dupa ce ascultase un pic de "Mekanik Sef": "Am plecat cu placuta impresie ca la noi in tara se face industrial si cu neplacuta impresie ca nu are cine sa il asculte... Daca lumea s-ar documenta cat de cat despre ce inseamna "industrial" din surse mai viabile (http://media.hyperreal.org/zines/est/articles/freedom.html ; http://undergroundmusiclibrary.blogspot.com/index.html - pentru inceput sunt bunicele, dar nu va limitati la ele) ar lasa snobismele de genul celui amintit pentru ca si-ar da seama ca la noi in tara poate ca este cine sa il asculte, dar industrial sigur nu se face.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Jul 31 2005, 12:18 PM
Post #10


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



shadysands , stim , stim , STIM. dupa cum am spus si in celelalte thread-uri , in care se pare ca vroiai sa incepi un fel de atac personal subliminal (vezi tipu cu animatia flash) , se pare ca n-ai citit continuarea. si ce daca au existat trupe ca cabaret voltaire ? si ce daca au avut radacini in musique concrete ? SI CE DACA ?! ce vrei sa demonstrezi ? trupe ca NIN nu sunt altceva decat un side-effect al vremurilor alora , asa ca , implicit, fac parte din fenomenul industrial. mai degraba , ce/pe cine incerci sa educi ? mie mai mult mi se pare ca iese semidoctismul la suprafata in situatiile astea , decat atunci cand vezi cate un thread despre manson sau mekanik shef, PUNCT.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Killer
post Oct 2 2005, 09:13 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 29-September 05
Member No.: 1.837
Points: 54
Gender:



Ceva fani Mike Oldfield pe undeva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Neurotica
post Oct 19 2005, 05:38 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: --
From: Wonderland
Member No.: 1.124
Points: 12
Gender:



Yo Datastorm!! :P
Good topic btw ;) dar vad ca nu prea are succes...lumea de pe aci nu se prea da in vant dupa electronica :( (u shoud all be ashamed of yourselves :P )
Cat despre mine....u already know...INDUSTRIAL,TECHNO,GOTH,EBM,EXPERIMENTAL,....etc ;)
:wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 24 2005, 05:14 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



vreau sa remark ultimu album Royksopp...The Understanding...dragutze combinatiile electronice...sunt citeva piese reusite..What elese is there...e hitu' cred :) ...interesant videoclipul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 3 2006, 08:36 PM
Post #14


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Muzica electronica: Kraftwerk, Klaus Schulze, Tangerine Dream (pionerii acestui gen), Jarre si Vangelis cei mai cunoscuti promotori ai acestui gen.

Am avut o emisiune radio intitulata Univers Ambiental intre anii 1998-2002 la Radio Arad unde difuzam muzica electronica (hai sa-i spunem "electronica clasica" - scuzati-mi cacofonia B) ).

Cea moderna din pacate se apropie prea mult de dance si aici uneori ajunge si isi pierde din valoare, ramanand intr-un comercial pur...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 4 2006, 03:39 PM
Post #15


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



a scos utada hikaru acum un album exodus 04 care contine niste piese misto gen electro-pop. :P (IMG:http://i39.photobucket.com/albums/e179/giakkaru/l_p1004006230.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Mar 9 2006, 02:09 PM
Post #16


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



QUOTE(jkno @ Mar 3 2006, 08:36 PM)
Muzica electronica: Kraftwerk, Klaus Schulze, Tangerine Dream (pionerii acestui gen)
*



Cred ca la baza greselii sta confuzia terminologiei. Kraftwerk and co. au stat la baza muzicii electronice contemporane , neavand nimic de-a face cu inceputurile fenomenului adiacent. Arunca o privire peste biografia lui John Cage , si re-evalueaza prioritatile :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 10 2006, 04:50 PM
Post #17


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Sa nu intram acum in teoria inventarii muzicii electronice pt. ca mergem prea departe. Daca doresti iti voi trimite o lucrare de diploma a unui prieten de la Conservator care trateaza exact acest subiect. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 25 2007, 12:06 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Lately am facut o pasiune pentru Imperative Reaction & VNV Nation , Flesh Field..si cred ca ar mai fi loc de mai multe . Despre imperative pot spune ca mi-a atras atentia soundul aparte a la Depeche Mode ...acid ..chiar agresiv . Judas &
As we fall , Only in my mind ..sunt cateva titluri foarte reusite . B)
PS : de cand intra utada hikaru in categoria industrial.? :blink: :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jan 25 2007, 08:26 PM
Post #19


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Singura trupa industrial pe care o recomand este Celldweller. Ca si NIN este un one man band...so ar fi pe gustul tau daca iti plac respectivii :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 26 2007, 09:16 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Hell X..da n-ai gusturi proaste .Soundu e ok..ceva influente rock-metal acolo da mere .Si nici look-ul nu e de ignorat :rolleyes: Deocamdata am ascultat ceva piese din albumul lui 2003 (sper sa n-am surpriza sa fie si ultimu <_< )
(IMG:http://img413.imageshack.us/img413/2798/tefdtx9.jpg)

<< Later Edit >> Andrenalina curata bro" ! Switchback is
Riddick .Pacat ca amv in cauza nu e de aceeasi parere <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |