Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> I Am Legend


Noli
post Jan 6 2008, 02:49 AM
Post #1


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



I AM Legend

(IMG:http://img216.imagevenue.com/loc226/th_79021_Will_122_226lo.jpg)

I Am Legend is a 2007 post-apocalyptic science fiction horror film,regizat de Francis Lawrence.Este un film adaptat dupa romanul science fiction,cu acelasi nume,din 1954,al lui Richard Matheson.Romanul a fost un succes,astfel,in 1964 a fost lansat filmul The Last Man on Earth,in 1971 The Omega Man...iar in 2007,I Am Legend,regizorul combinand si idei din filmele facute anterior,nu urmarind doar povestea romanului.Nu are rost sa creez o istorie acum asa ca cine este interesat sa citeasca mai multe detalii,sa intre aici.
Actiunea filmului incepe in 2009...totul incepe cu descoperirea unui tratament impotriva cancerului.Dr.Krippin, prezinta acest tratament,care este de fapt un virus proiectat la nivel genetic,el fiind facut intr-un scop benefic,si nu daunator.Acest virus pare sa functioneze,avand in vedere ca din cei 10009 oameni pe care au fost facute experimentele,10009 au fost vindecati de cancer.Deci acest medic a reusit sa vindece cancerul.
(IMG:http://img143.imagevenue.com/loc784/th_79180_Will5_122_784lo.jpg)
Trei ani mai tarziu,in 2012,Robert Neville,actorul principal,interpretat de Will Smith,este singurul om ramas in New York City(il are pe cainele lui fidel mereu langa el...Sam),si probabil in intreaga lume.El incearca sa supravietuisca pentru a reusi sa gaseasca o modalitate de a salva rasa umana...Spoilers will come,so i'll stop here.
Filmul mie mi s-a parut foarte bun,il recomand celor care isi doresc sa vada un astfel de film si nu numai.Will Smith,a reusit sa faca din filmul acesta,un posibil "Cel mai bun film al anului 2007".Mi-a placut atat de mult,incat ma pun sa-l vad din nou.

(IMG:http://img213.imagevenue.com/loc221/th_79330_Will4_122_221lo.jpg) (IMG:http://img213.imagevenue.com/loc481/th_79301_Will1_122_481lo.jpg) (IMG:http://img186.imagevenue.com/loc354/th_79315_Will3_122_354lo.jpg) (IMG:http://img208.imagevenue.com/loc227/th_79302_Will2_122_227lo.jpg)
Watch it...you're not gonna regret it...astept pareri.Eu una,raman la parerea mea,este un film pe care il cautam si nu il gaseam,de mult nu am mai vazut un film care sa imi capteze atentia atat de mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jan 6 2008, 04:39 PM
Post #2


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



:D Si eu l-am vazut. Intr-adevar un film foarte bun.

Nu am citit cartea si nici nu am apucat sa vad vreuna din versiunile cinematografice (ceea ce poate fi un lucru bun pentru ca nu am avut ce comparatii sa fac si m-am concentrat asupra filmului).

Scenariul mi s-a parut original si interesant. Will Smith a fost ca de obicei, top of his game :D Suspansul a tinut de-a lungul filmului (sau ma rog, 3/4 din film) ceea ce nu se intampla in multe filme. Efecte speciale, creaturi interesante. Si un final neasteptat!

Chiar ca a meritat sa fie vazut! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jan 6 2008, 04:45 PM
Post #3


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Interesant , dragut facut ... se vede ca s-au bagat niste bani frumosi in el , iar Will Smith a jucat foarte okay pentru rolul asta . Cred ca singurul film cu el care chiar mi s-a parut okay .

In rest , idee consumata , vrajeala cu virusul - > resident evil , ideea cu insula izolata de restul orasului -> resident evil , caini mutanti -> resident evil .

Un film okay , dar nimic nou
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seraphx
post Jan 7 2008, 12:57 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 3.604
Points: 109
Gender:



dragut filmul, putin cam sad cu ending-ul dar oricum mi-a placut ca perspectiva pentru un film de Hollywood si Will Smith a dovedit ca e un actor bun, se descurca si'n perspective serioase cel putin in filmul asta :)

@Zamo: man legatura cu Resident Evil e doar la suprafata mie mi-a placut ideea de izolare, cel putin cum era el singur in ditamai orasul in timpul zilei, si legat de caini mutanti etc, nu tre sa foloseasca si ei bugetul? CGI e la ordinea zilei in filmele de azi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jan 7 2008, 10:54 AM
Post #5


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Mhm. Am vazut filmul. Will Smith a jucat bine insa povestea filmului nu a fost ceva foarte deosebit. Ca sa nu mai zic ca finalul nu mi-a placut deloc. >_> A fost ceva...aiurea, ca sa zic asa.
Putea sa scape daca voia. Sacrificiul sau mi s-a parut inutil. I-a dat acel antivirus doamnei, dar si el putea sa plece. Putea sa arunce grenada si sa plece.
In rest, mi-a parut rau de cainele sau desi era cam previzibil ce se va intampla cu el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seraphx
post Jan 7 2008, 12:57 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 3.604
Points: 109
Gender:



QUOTE(Missa-chan @ Jan 7 2008, 10:54 AM)
Putea sa scape daca voia. Sacrificiul sau mi s-a parut inutil. I-a dat acel antivirus doamnei, dar si el putea sa plece. Putea sa arunce grenada si sa plece.


cred ca corect ar fi, putea sa incerce sa scape(erau sanse sa nu poata, sa intre un freak d-ala, sa il omoare si pe el si pe tipa si copil), , asa el a preferat sa fie 100% sigur, probabil asta a vrut sa fie ideea, adica nah era vorba de acel antidot :) plus ca se presupune ca era intr-o situatie de criza, anyway fiecare cu point of view-ul lui :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jan 7 2008, 01:57 PM
Post #7


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



QUOTE
@Zamo: man legatura cu Resident Evil e doar la suprafata mie mi-a placut ideea de izolare, cel putin cum era el singur in ditamai orasul in timpul zilei, si legat de caini mutanti etc, nu tre sa foloseasca si ei bugetul? CGI e la ordinea zilei in filmele de azi


Eh doar la suprafata , probabil nu s-au luat dupa acel film , dar ideile in mare erau tot aceleasi .
Virus, oameni care se transforma in mutanti , om izolat (vezi ca la sf lui 2 , parca , tipa ramane singura in oras ).

Oricum,filmul este bunicel si bine facut , finalul , mda ... se putea si altcumva ... dar nu a adus nimic nou , sau ceva ce nu s-a vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 7 2008, 11:33 PM
Post #8


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yup, final cam sec dar film ok. Nu ca as fi eu mare fan al povestilor cu zombie, dar macar aici nu facea nimeni kung fu cu ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Jan 9 2008, 03:27 AM
Post #9


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Stiu ca fazele cu virusi si zombies nu sunt nimic nou in lumea filmelor(doar ca acest film chiar a reusit sa fie bun,spre deosebire de toate panaramele,cel putin din cele vazute de mine,asta e super tare,alea sunt niste porcarii)...insa pot spune ca ei adaptand filmul dupa roman,nu puteau sa nu faca faza cu virusi si zombies...ar fi trebuit sa fie alta poveste,alt film si sa nu aiba legatura cu romanul,ca sa evite ceva asemanator cu ce s-a mai vazut...insa dupa cum zice si seraphx,a fost mai interesant,modul in care el se izola in propria casa,plin de frica,si ziua iesea...faza cu manechinele mi-a mai placut,cum el a incercat totusi sa faca ceva ca sa nu se simta singur...i-a murit familia,era singur in New York-ul pustiu,doar cu catelul,si cu niste creaturi...de fapt el incerca sa dea un rost vietii lui,adica sa nu se simta chiar singur,desi era constient ca e singur...
Will Smith,este un actor foarte bun,joaca prea bine,dar in filmul asta mi-a placut cel mai mult...faza cu el dupa ce moare Sam :( cand se duce sa vb cu tipa care e manechin si o roaga sa vorbeasca cu el...a fost o faza trist,de-a dreptul trista...n-am putut sa nu plang...si sunt 2 melodii,such sad songs :(
Eu probabil consider acest film ca fiind foarte bun,pentru ca de mult timp nu am mai vazut un film care sa-mi capteze atentia in acest mod,care sa ma tina in suspans...pur si simplu vad ca mai rar se fac filme bune.Insa aici tine si de gusturi si de parerea fiecaruia... ;)

QUOTE
Missa-chan wrote :
Putea sa scape daca voia. Sacrificiul sau mi s-a parut inutil. I-a dat acel antivirus doamnei, dar si el putea sa plece. Putea sa arunce grenada si sa plece.

Filmul se numeste I Am Legend...Robert Neville devine o legenda,pentru ca a facut ce a facut pentru omenire,a salvat lumea...poate daca n-ar fi murit,n-ar fi fost acelasi lucru...oricum,si eu mi-as fi dorit sa traiasca,sa arunce grenada si sa se bage si el acolo,langa Anna si copil,insa trebuia sa fie un erou,ca sa ramana o legenda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Jan 9 2008, 06:54 PM
Post #10


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



Am vazut si eu filmul de curand,chiar in noaptea de Revelion cu prietenii.
Intr-adevar filmul a fost destul de bun,cu actori talentati si efecte speciale bune.Dar nu m-am putut abtine sa nu remarc k filmul semana destul de bine cu Resident Evil (primul,majoritatea din incapere aprobandu-ma),mai ales la faza cu multimea de oameni care afla k exista un virus ucigas care transforma in zombie si scanarea lor de catre politisti.
Over all,mi-a lasat un gust dulce-amar,dezamagindu-ma oarecum
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Jan 10 2008, 03:25 AM
Post #11


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Am vazut si eu Resident Evil si totusi desi trateaza aceeasi tema,cu zombies and stuff,nu poate fi comparat,parerea mea...Toti va repetati cu acelasi lucru,ca seamana cu Resident Evil...Resident Evil vrea sa fie un film horror,intentia e sa sperie...I Am Legend nu trateaza aceasta tema cu zombies ca pe un lucru neaparat horror,pentru ca de fapt in filmul asta este vorba mai mult despre ceea ce simte Robert Neville si trairile lui,cum trece peste tot ce s-a intamplat in urma cu 3 ani,cum face fata fiecarei zi si cum trece de fiecare noapte,lupta lui impotriva acestor creaturi care sunt infectate de un virus,el incercand sa gaseasca o solutie pentru a salva lumea,de acest virus,de aceste creaturi...parerea mea este ca acest film trateaza cu totul alta tema,si in plus,nu exista termen de comparatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 10 2008, 01:11 PM
Post #12


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



E cineva kre a mai citit cartea? Eu am citit'o si mi'a placut mult. N'am vazut ink filmul, dar din c am auzit p net, e putin skimbat fata d carte. Poate sa'mi confirme cineva? In kz k au skimbat finalul in film, as aprecia dak nu veti spoilari :D

10x
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Jan 12 2008, 02:54 AM
Post #13


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Producer and co-writer Avika Goldsman says that the movie is a hybrid between the original story and the 1971 screen adaptation of the story “The Omega Man.”

Deci,e schimbat,avand in vedere ca producatorii au luat idei si din carte si din filmul din 1971 adaptat dupa carte...dar asta nu il face un film rau,eu consider ca e un film foarte bun,si nu trebuie sa fie precum povestea din carte ca sa fie reusit...din cate am inteles si finalul e diferit,modul in care personajul devine erou la finalul filmului e diferit de cel din carte...si cred ca totusi daca as fi citit finalul cartii(pe care il stiu),as fi rupt cartea,mai bine a fost sa vad finalul filmului ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Jan 16 2008, 12:16 AM
Post #14


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



ok -am vazut filmul anul trecut
conceptul nu stiu dupa ce carte a fost luata dar e sigur ca exista un episod p-e care l-am vizionat din The twilight zone (seria originala cea din 1960) in care ideea ca un virus sterge de pe fata pamantului 99% din oameni si ce fac supravietuitorii ...
ca sa nu zic de Resident evil 28days later They hunger 28 weaks later si alte filme mai mult sau mai putin de duzina care dezabat exact acest subiect CONCLUZIE idee fumata
modul narativ :faza ca el isi aminteste de eveimentele care au dus ca totul sa degenereze e noua in asemenea filme(din cate stiu eu) ,faptul ca au fost introduse foarte multe faze funny (recitalul din shrek a fost genial :D ) m-i s-a parut de foarte bun gust ,si per total face filmul de vazut daca ai dormit sub o bolostanca in ultimi 10 ani CONCLUZIE de esti fan de 1001 moduri in care 99% dinte noi o sa pierim e un mustsee in rest downloadeaza-l ,savureaza-l si sterge-l
etc etc etc (in general paruiesc filmul pentru idei dar special efects e de 9 in cartea mea)
...
nu e de mirare ca nu am mai vizionat un film de mult si prefer o comedie anime in care un militar are grija de de o scolaritza sau un urs pervers care ... :D v-a zice zamo
...

in concluzie o sa revin la anime si hentai ca sa am ce savura , desi unele dei sunt vechi multi stiu cum sa mai schimbe pe ici pe colo sa nu vada lumea ca au pus xeroxu sa traga in ham cand e vorba de storyline in rest toate bune si frumoase si astept cu nerabdare eppul nou din naruto care m-a va delecta cu siguranta muult mai multe ore decat IAL(pentru cei care cred ca vorbesc bazaconii am vazut naruto integral de vreo 6 ori ,pe bucati de mai mult de 20 ori unele episoade, deci minute/vizionare tot un eppie din naruto castiga in fata lui IAL desi ca timp iti trebuie undeva in juru a 2 ore sa vezi IAL si 23 min sa vezi un eppie din naruto)


asa ca CONCLUZIE FINALA lasa-ti filmele si apucativa de anime ca is mult mai palpitante
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

schumiholic
post Jan 28 2008, 02:03 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 26-January 08
Member No.: 6.043
Points: 19
Gender:



L-am vazut si eu. Mi s-a parut interesant. Si scary!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Feb 25 2008, 04:22 AM
Post #16


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Interesant filmul, dar finalul a cam stricat tot. Nici o explicatie pt antidot (decat ca era in sangele lui), sacrificiul oarecum inutil si previzibilul happy end cu omenirea salvata. Sincer m-am cam saturat de finalurile astea. 28 Days Later are un final mult mai ok, ca sa nu mai zic de 28 Weeks Later... Si inca ceva. Chestiile alea cu care se lupta (nu pot sa le zic zombie) arata penibil si deloc scary. Mult sub ce am vazut in alte filme de gen.

Concluzie: Nici macar nu se apropie de primele 10 filme ale anului 2007.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 5 2008, 08:31 PM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Mda, si de asta urasc eu hollywood-ul. Au coborat la niste culmi ale batutului joc de munca proprie de neimaginat acum 30 ani (daca-mi scuzati metaforele amestecate).

Tot timpul filmului am avut senzatia ca duce intr-o anumita directie: zombi au oaresice constiinta. Oare de ce am avut senzatia asta? PENTRU CA ASA A SI FOST!!!!!! Atata doar ca money-countery de la hollywood (sau poate dracu' stie, o dau in teoria conspiratiei si zic ca a venit de la washington) au hotarat ca nu-i un final destul de eroic sa te intelegi cu inamicul. Asa ca l-au facut pe saracul Smith sa se sinucida salvand omenirea (*cough*bullshit*cough*). Si odata cu asta au aruncat la gunoi munca scenaristilor care au facut tot filmul cu endingul initial in minte.

Va prezint in prima auditie endingul original, care a fost transformat apoi in ce am vazut cu totii.

LE: sunt de acord btw ca nu este perfect: de retinut, este versiunea "pilot" a filmului, nu cea finala. Deci daca ar fi fost pastrat oricum ar fi fost imbunatatit pe ici pe colo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 5 2008, 08:48 PM
Post #18


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Interesant, dar tot lipsit de scop. Oh big deal... sincer eu cred ca as fi trantit un wtf de se gata asa, numa pentru ca n-as mai fi inteles nimic. Adica ce, au sentimente pe care le-o jignit asta? is protejati si zombie de drepturile omului? Care D-zeu ar fi fost povestea filmului, sincer?

De acrod cu bullshit, dar la ambele variante.

LE Ce promti astia de pe youtub, l-o si dat jos...

Alt link: http://www.trilulilu.ro/PartzPartzescu/c3cfcf1672235d
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 6 2008, 03:11 PM
Post #19


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Discutand cu alti oameni am cautat din nou linkul pe net si am gasit chestii... well am facut spume la gura. Dau cateva citate din cometarii legate de subiect pe diverse site-uri:

QUOTE
#  Adam Says:
March 5th, 2008 at 3:48 pm

I could not disagree more. You clearly missed the point of the first 2/3rds of the movie — Will Smith thinks he’s the hunted, but he’s actually the hunter. At no point before he kidnaps the girl are the zombie mutants shown chasing him. He has experimented on them and captured them — and staying faithful to the book’s original message — he has become the monster to them.

The key scene in the film is when Neville states that he believes they have lost all humanity — completely misinterpreting the actions of the alpha male. This ending is his realization that he has been wrong all along and has been the definition of an unreliable narrator.

You may be right that the mainstream would not have liked this ending, but that’s exactly the point. The mainstream ending was violence without thought. This ending reveals the subtle message that had been building for the first two/thirds of the movie — something that was betrayed by the original.

This ending is so much better than the original, which not only made no sense, but completely deviated from the tone of what came before and the original story.


QUOTE
For those unaware, let me explain the concept of Richard Matheson's book to help clarify why this original ending was so amazing to finally see. Without spoiling too much (incase you want to read it), the entire purpose of the title I Am Legend is that in the book, Robert Neville actually is the last man on the planet. And he has switched places from our reality of what we perceive as legend, to actually being the legend. As in, vampires are "legendary" to us because they're a myth from fantasy. In the book, Robert Neville is "legendary" because he is that myth and goes out day after day hunting them. With the original theatrical ending, they never actually touched on that idea at all - but when you think about, that's a pretty damn cool concept.



Nu, americanii isi tampesc populatia intentionat. Intotdeauna am tinut cu el cand faceau mishto de "sofisticaria" europenilor, dar finally inteleg. Ei _vor_ sa fie asa. Dracu' stie de ce, dar... ok, daca tot is in mijlocul rantului, va mai arat ceva. Pentru o noapte-maraton de film, de unde ati alege?

2000s
1990s
1980s
1970s


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 6 2008, 03:40 PM
Post #20


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Aaa, ok, vezi ca exagerezi si finalul ala chiar nu face noima. Pe bune, tipul facea bine, o rezolvat problema umanitatii, toata lumea fericita, i-ar fi facut toti statuie cu tot cu zecile lui de victime. Nu cunosc contextul original al cartii (dar macar am aflat din ce-ai scris in sfarsit de ce ii zice asa la film), dar pariez ca nu mergea pe ideea de "zombie nu-s rai, is doar neintelesi, si trebuie lasati sa traiasca liberi ca si fiintele nobile ce is". Daca totusi mergea pe ideea asta atunci ii o carte proasta... da, mila, parca asta era si motivul pentru care omenirea trebuia vindecata, o suferit un regres, unul nedorit.

Btw, choose the 80s, most entertaining decade ever.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 10:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |