Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cronicile Din Narnia


Lumpy
post Feb 8 2006, 10:01 PM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Din cate tin eu minte autorul Cronicilor din Narnia este unul si acelasi cu Lewis Carol(parca) acelasi care a scris si Alice in Tara Minunilor. Am avut marele noroc de a citi prima carte in engleza(adusa din Anglia...lucky me) si am ramas marcat, de poveste. In concluzie filmul este o incercare relativ buna, dar nu s-au straduit de ajuns. And the acting playnly sucked. Au incercat dar nu destul...o insulta adusa autorului si carti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Feb 9 2006, 02:40 PM
Post #22


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



autorul Cronicilor din Narnia este C.S. Lewis. N-are absolut nici o legatura cu Lewis Caroll (care si el e un autor genial oricum :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Feb 9 2006, 03:25 PM
Post #23


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Ruxi, complet de acord..insa cu unele mici completari.Eu deja nu ma asteptam la ceva care sa echivaleze (sau sa intre in aceeasi clasa, dacea este sa studiem mai bine problema) cu LOTR.Si asta pentru simplul motic ca Narnia este o carte pentru varste mult mai mici decat cele carora este adresata LOTR.Si evident ca ecranizarea era facuta sa atraga tocmai acest public, desi au fost unele incrcari de a face din acest film unul acceptabil si pentru varste mai mari.
Da, cartile sunt o lectura buna(desi nu am citit decat 4, si alea in romana :( :angry: ), dar nu conteaza...lectura buna e lectura buna...Mi-au placut, de ce sa nu recunosc...dar nu are nici un rost sa incerc sa fac o comparatie cu LOTR, pentru ca nu pot face asta(poate cel mai mult din respect pentru lumea LOTR).
P.S.: Daca este sa fac o "adaugire" :D , as spune ca prima carte din trilogia a carui nume imi scapa :blink: (da...so sue me! :P am memorie proasta)..si nici autorul nu il tin minte (era ceva de rezonanta italiana...desi nu cred ca autorul in sine e de nationalitate "cizmara" ca sa ma exprim asa.)..Oricum, trecand peste impedimentul neuronilor mei complet "trotilati"...Cartea se cheama "Eragon" (macar asta sa tin minte) :D...Si da...asta e o carte care are potential(desi inca nu se ridica la nivelul Tolkian-dar pana la urma ce se poate ridica la acel nivel? ;) ) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Mar 1 2006, 06:19 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Ok, nu am citit ce s a scris pana acum(in afara de primele posturi - care mi s au parut esentiale)... M am saturat de aceasta moda de a fi contra unui lucru desi nu stim mult despre acesta, spre exemplu despre HP - care din cate vad se tot aduce vba - care nu a facut nimic nimanui! Sunt un fan al cartilor, nu si al filmelor, dar nu sunt de parere ca au fost realizate prost, au fost realizate -cat de cat- dupa carti, care privite dintr un scaun pe un ecran sunt, intradevar, lame.
Asta s a facut si cu Chronicles of Narnia! S a facut un film, dupa o carte. Carte care in imaginatia cititorului avea alte forme!
Filmul a fost realizat bine, si sunt de parere ca este un film bun! Asa ca data viitoare cand postati aici poate va ganditi de doua ori cand analizati subiectul in cauza, o adunatura de ... ne-fani nu pot vb despre un subiect pe care il urasc (din prima) OBIECTIV!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jeanne
post Apr 16 2006, 07:30 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 17-March 06
Member No.: 2.297
Points: 57
Gender:



imi place f mult cronicile din Narnia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Sep 25 2006, 11:59 AM
Post #26


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Cronicile din Narnia - dezamagire mare. M-am uitat pana la sfarsit, dar nu am stat cu sufletul la gura sa vad ce se intampla in urmatoarea secventa. Cred ca am devenit cam insensibila... :lol: Nu am citit cartile, asa ca ma abtin de la alte comentarii, dar parerea mea despre film - mi pare a fi unul mai mult pentru copii, l-am sters imediat dupa vizionare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 10 2006, 11:14 PM
Post #27


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Cronicile din Narnia este un ciclu de povestiri destul de interesant...l-am citit cand eram mai mic...
Filmul...ei bine, nu intzeleg de ce nu au inceput cu "Nepotul Magicianului"-poate era prea complex- dar ideea se tzine de carte...shi deci nu vad de ce ar deranja pe cineva care a citit cartea shi i-a placut...
Am vazut ca vor sa scoata shi "Prince Caspian"...bravo lor, fiindca e mai pin de actziune...dupa parerea mea...
Am vazut un post in care scineva spunea ca nu se compara cu Tolkien...ash vrea sa anuntz acea persoana ca cei doi autori erau buni prieteni...shi au impartzit multe idei...imi place Tolkien, primul fantasy adevarat pe care l-am citit a fost LOTR...dar am trecut e faza aia...shi am dat de un autor care in viziunea mea e mai bun...asha ca incerca sa cautzi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mikki chan
post Nov 11 2008, 01:59 PM
Post #28


ichiruki supporter :)
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 3-September 08
Member No.: 7.517
Points: 109
Gender:



Le-am vazut pe amandoua dar nu mi-au placut. La Prince Caspian nu am mai rezistat pana la sfarsit. Actorii parca nu au nici o treaba cu filmul :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Nov 12 2008, 09:09 AM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(Alexander @ Mar 1 2006, 07:19 PM)
o adunatura de ... ne-fani nu pot vb despre un subiect pe care il urasc (din prima) OBIECTIV!

Nu, da' te pomeneşti că o adunătură de fan(atic)i cu spume la gură sunt mai obiectivi. :lol:

Narnia sucked. E o bătaie de joc la adresa imaginii leului, o poveste pentru nimurici fără coloană vertebrală, care în loc să lupte împotriva răului i se predau pe tavă să fie omorâţi. (Unde-i emoticonul ăla care vomită?)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shayera
post Jan 8 2009, 12:17 AM
Post #30


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 7-January 09
Member No.: 8.153
Points: 3
Gender:



Hei...nu e chiar asa de rau...io am citit cartea inainte sa vad filmul...adica...filmul l-am vazutumai pe primatv...acum...de craciun...sau anul nou?...eh...nu conteaza...
Cartea mi sa parut cat de cat...adica...cel mai mult mia placut intentia autorului,si cu ia dedicat cartea.
Ok...
Autorul,C.S. Lewis,a scis aceasta colectie de carti...pentru nepoata lui Lucy.Si la inceputul cartii scria foarte frumos...stati ca acum copiez din carte:
"PENTRU LUCY BARFIELD

Draga Lucy,

Povestea asta am scris-o pentru tine,dar cand am inceput sa lucrez la ea nu mi-am dar seama ca fetitele cresc mai repede decat cartile.Drept care acum esti prea marepentru povesti,iar cand cartea va fi publicata,vei fi si mai mare.Dar intr-o buna zi,vei fi destul de batrana ca sa citesti din nou povesti.Atunci ai s-o poti lua de pe raft,ai s-o stergi de praf si o sa-mi spui si mie cum ti se pare.

Eu voi fi deja surd ca sa te mai pot auzi si prea batran ca sa pot intelege ce-mi spui,dar voi fi si atunci.

Nasul tau care te iubeste,C.S. Lewis "

Cuvintele astea mi-au placut,si printul Caspian e o carte cat se poate de buna...mie imi place...si nu e nici o copie a nimanui...cartea a fost scris in 1994...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 12 2009, 01:21 PM
Post #31


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



mai fratilor, am si eu o curiozitate: voi cand luati un film de pe net, chiar nu va uitati macar un pic sa vedeti despre ce-i vorba ? Serios, si daca te uiti la poster iti faci o imagine despre film - comparati-l cu LOtr. Chiar pare Narnia un film " cu sageti in cap" ? (ca sa-l parafrazez pe Majin :P ) Faptul ca un film nu-i genul tau nu inseamna ca-i prost.
- Rezo - nu crezi ca ar fi mai bine sa vezi mai intai filmul si apoi sa spui ca-i naspa ?
Nu orice film fantasy e o clona lotr sau hp. Narnia nu are vreo legatura cu cele 2, afara de gen. DAca o luam asa, nu ar mai trebui sa se faca filme sf dupa Star Wars.

In fine, mie mi-a placut filmul foarte mult. Actori faini, decoruri superbe, o poveste frumoasa. Narnia e un basm modern, un film de familie cum spunea cineva, ce surprinde foarte frumos inocenta copilariei. 5/5

Oh, si, btw donjoe, de ce e leul o bataie de joc ? Filmul are un simbolism crestin destul de accentuat. Leul face trimitere la Hristos ("leul din semintia lui David...") care isi da viata pt ceilalti si invie a treia zi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 13 2009, 01:02 AM
Post #32


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Emanuel, cu parere de rau, si sa fi fost copil tot as fi urat narnia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 13 2009, 09:31 AM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nu trebuie sa iti para rau :P , fiecare cu gusturile sale B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |