Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime noi VS anime vechi


cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



i-mi place ca am cu cine sa vorbesc
beton ca si voi nu va lasati induplecati de moftul asta cu cgi-ul, intradevar partea buna e ca salveaza ceva bani dar in detrimentul artei.

Ghost in the shell are CGI si ROTOSCOP (ROTOSCOP=tehnica de copia miscarile unor actori de pe film, intalnita in filmele Disney si rareori in anime ex. Perfect Blue) dar este un exemplu bun de imbinare ale acestor tehnici si cum ne pot ajuta pe noi in munca de creatie.
Dupa parerea mea anime-ul se imparte tot in 3 categorii delaungul timpului: prima inca de la inceput '60 - '80 se sfarseste prin succese foarte mari ca Gundam si deja nu mai ruleaza direct la cinema si apar si OAV-urile.

A doua perioada dureaza pana in 2000, titluri de anime superbe ca Dragon Ball, Sailor Moon, Evangelion, GITS, Wings of Honeamise, Akira si muu____uulte altele. Nu prea sunt bani se incearca metode inovatoare de a crea senzatia de miscare si spatiu, astfel se descopera lucruri noi in animatie care vor fi preluate in majoritatea productiilor. Deja sunt regizori care cunosc sublinieri psihovizuale.
Ultimul anime si dupa parerea mea unul dintre cele mai calitative a fost Vampire Hunter D 2000, in care oriunde ai scrola in film poti lua imaginea ca tablou de sine statator.

Dupa 2000 apar jdemii de titluri care mai de care cu teme si idei sarace. Plus de asta au CGI si caracter designul e tot mai slab. Apar numeroase stiluri rebele, dar sarace dupa parerea mea. Animatorii invata sa deseneze copiiind de la predecesori si nu ajungand la propriile lor tehnici. Deci nu numai ca nu aduc nimic nou ci chiar subtiaza numele de anime.

Marele pacat este insa ca nu prea apar pe DVD anime-uri mai vechi, ex Dragon Ball sau Sailor Moon, sau atatea altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sunt de acord cu tine. VDH Bloodlost este superb. Are grafica super, povestea este buna.....nu exceleaza prin ceva, dar nu-i ca altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 105
Points: 2



daca ati vazut cunva animatrix vedeti acolo animatie de dupa 2000 facuta cu ajutaorul calculatorului da care dau cat de cat bine (ca zic de abnimatrix nu tre neaparat sa va ganditi si la subiect) si sunt desenatori care au facut cowboy bebop , blue sub no6 , evangelion , vampire hunter d . asa nu sunt chiar niste neica nimeni . mie mi s'au parut tare cum a fost facuta imbinarea intre cgi si desenu propriu'zis . acum sa nuntelegeti ca sunt adept al cgi'urilor dar astea au fost ceva ce mi'a placut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Vad ca incepeti sa va "bateti" pe care film este realizat mai bine(o parte din userii ce au scris aici). Este vorba de gusturi... poate ne place noua tuturor animele... dar nu si genurile... asa ca nu mai incercati sa va convingeti unii pe altii, nu cred ca puteti sa va "convertiti" reciproc.

In ce peiveste Jin Roh, I'll give it another try... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 105
Points: 2



corect , dar cred ca strica sa cunosti genurile chiar daca n'ar fi le pe gustul respectivului .
i rest my case
referitor la noul stil tind sa cred ca animeurile capata un caracter comercial si poate ca acesta este un motiv pentru care se pune mai mult accent pe efectul vizual asupra conzumatorului....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



oare ce intelegi prin punerea de accent pe efect vizual?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Adevarul este ca animeul a avut un caracter comercial de cand a aparut.
Nu exista anime doar de dragul artei (am auzit de Angel Egg ce s-ar incadra la acesta categorie dar este cam singurul; plus ca nu l-am vazut ca sa imi dau cu parerea). Toate animeurile artistice sunt marfa ce se vand doritorilor, la fel cum Tekken s-a vandut fanilor jocului PS, Springgan sa vandut doritorilor de actiune, etc.
Se pare ca acest nou stil este pe placul japonezilor.
Eu unul sunt singur ca filmele animate de cinematograf se vor realiza punandu-se accent pe desenul clasic si mult mai putin pe CGI.
Discutia acesta de "nou vs vechi" poate fi extinsa si la animatia vestica. Si aici se observa o simplificare a desenului doar ca sa scoata mai repede si mai ieftin un serial pe piata. Cel mai elocvent exemplu este Dexter Lab de pe Cartoon Network (cred ca ma repet) unde ultima serie este vizibil inferioara la capitolul desen (decoruri simplificate, forma personajelor este mai patratoasa, animatie mai repetitiva). La fel se vede si la Batman, X-men.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Pana la urma tot banul este cel mai mare dusman al castigului ....
Atata timp cat muncim numai pentru bani , nu vom castiga nimik altceva decat iluzii . In fine , castigul poate fi si de alta natura decat materiala ....
Ceea ce vreau eu sa spun este ca pana in 2000 au aparut foarte multe anime foarte bune , exista deja foarte multi fani anime inraiti dispusi sa cumpere anime in continuare fara a lua in consideratie calitatea aflata intr-o scadere continua .... De ce sa se chinuie sa le faca bune , daca le pot scoate pe piatza si asa slabe , dar cu vanzari asigurate ? Banul este cel care strika , nu timpul , nici gusturile si nici impresiile . Adevaratii vinovati nu sunt cei care le fac asa , sunt cei care le cumpara .... este incurabil si iremediabil . Si de ce sa ii intereseze pe producatori ? Maximul de avantaj cu minimul de efort . Este trist si este grav , de aceea e realitate ....

Artistul fara glorie este adevarata expresie a artei . De aceea si sunt asa de putini . Din momentul in care te ajunge gloria , succesul este terminat . Unii oameni sunt un fel de pasari-spin care refuza sa moara dupa ce canta ......Daca i-ar schimba pe toti o data la un an , si ar lasa mereu si altora posibilitatea de a se afirma si de a aduce inovatii , lucrurile ar sta altfel ...Practic , anime a aparut printr-o inovatie si azi se teme de inovatii . Decat sa creeze lucruri noi , originale , mai bine le copiaza pe alea vechi .... e mai usor si succesul este asigurat . De aceea spun ca banul este dusmanul artei si al adevartului castig ....Nu trebuie insa sa generalizam . Lumea nu este facuta numai din alb si negru , mai exista si culori .....sunt titluri foarte bune facute dupa 2000 . De exemplu GTO , Hellsing , Vampire Hunter D , mi se pare ca si X seria e tot dupa 2000 facuta . Grafika este cu sigurantza mai buna , insa acest element este datorat in primul rand evolutiei tehnicie .

CGI este o idee buna , dar prost implementata . Sunt insa subiectiv in afirmatie , eu vreau sa cred ca ma pregatesc sa lucrez in domeniu si cred in capacitatea CGI-ului de a se defini ca o noua si inovatoare expresie a artei . Trebuie doar sa simti . Mie , de exempu , nu mi-a plakut felul in care a fost implementat CGI-ul in Vandread . Stiati ca nu numai scenele cu exoplozii si batalii interstelare au fost facute 3D ? Personajele sunt de asemenea modele 3D si adaptate la o expunere 2D printr-un shader de Lightwave intitulat CellShader si putin adjustate , de exemplu in generic , printr-un altul , cam stresant , Halftone . Este remarcabil cum acelai program , cazut in alte maini , poate scoate adevarate minunatii ....Dupa parerea mea , cei de la SquareSoft aduc CGI-ul cel mai bine implementat in anime ; un exemplu foarte bun este Final Fanrtasy 9 , in care s-a folosit tot LW , acelasi program ca si in Vandread . Ceea ce conteaza asadar este viziunea celui ce foloseste CGI-ul , nu CGI-ul in sine .
Cam atat ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Mai m-am gandit la calitatea animeului si am mai tras niste concluzii.
Cum se face ca in trecut exista atata anime de calitate. Simplu, trecutul este superior prezentului intr-un mod relativ.
Adica in momentul in care am inceput sa colectionez anime, am inceput cu filme precum Akira(85), Ghost in the Shell(95), Mononoke Hime(99), Ninja Scroll(97). -daca am incurcat ani aparitiei, corectati-ma.
Aceste filme au aparut pe o perioada de aproape 15 ani.
Un film bun iese cam odata la un an (Spirited Away -2002, inaintea lui Jin Roh, etc), un film exceptional cam la 5 ani.
Lumea colectioneaza doar capodoperele trecutului. In fiecare an au aparut ~60 de filme si seriale anime noi (conform sitelui AnimeNation) cate din aceste le stiti. Adica cate seriale si filme stiti din anul 2002 si cate din anul 1992. Vi se pare ca in trecut ereau animeuri mai bune pentru ca vi le amintiti doar pe acelea, cele proaste se dau repede uitari. Procentual cred ca s-au pastrat proportiile anime bun/slab pe parcursul anilor.
Ce ramane de facul este sa fim mai selectivi cu cea ce vizionam din aparitiile recente; si sa tinem cont ca aparitiile vechi sunt selectionate de trecerea timpului.
Si daca doriti calitate, cautati OAV-uri si filme de cinema, caci acestea reprezinta crema creatiilor anime.

----------------------------------------
CGI este o idee buna in jocuri, efecte in filme, modelari de decoruri si obiecte fotorealiste (ce nu poti sa le obti in alt mod oricat te-ai chinui). Dar sa modelezi un obiect si apoi sa il randezi folosind shadere ca sa semene ca fiind desenat de mana mi se pare o prostie, adica de ce nu il desenezi direct de mana. Blood are cele mai bune implementari de modele CGI (metroul, avionul) dar aceste scene puteau fi realizate foarte usor prin metoda clasica.
Personal imi place CGI dar nu in anime. (vorba aia: imi place ciocolata dar nu pe pizza)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Din partea mea CGI e binevenit atunci cand este folosit cum si cand trebuie. Imi minte imi vine ploaia de nisip (eh?) din Naruto, fumul de tigara din HellSing, ninsoarea din Wolf's Rain etc.
Un exemplu negativ, asa cum a zis si Fate, este Vandread. Diferenta dintre scenele CGI si cele 'normale' este prea mare. Pe fata ca sa zic asa. Parca te-ai uita la doua lucruri diferite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Este neprofesional sa imbini doua medii total diferite, chipurile ca sa pacaleasca ochiul. Am sa explic de ce in documentarul meu la care lucrez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Sa inteleg , Cipiamon , ca esti impotriva imbinarii CGI-ului cu scenele "normale" , cum le numea Demiurgus ..... gandim la fel ....

Ce ai zice insa de un film realizat in totalitate 3D ? Si nu ma refer neaparat la ceva gen Final Fantasy The Spirits Within . Acolo totul era fotorealistik , mult prea real , si singurele fantezii erau plasate pe undeva pe la nivelul saracei imaginatii amerikane . As aminti mai degraba Shrek sau filmele din jokurile Final Fantasy ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



nu pot sa zic ca sunt impotriva imbinarii de CGI cu animatie traditionaloa, pentru ca existe momente si de o buna imbinare, de exemplu in ghost in the shell, toate contururile acelea cu verde, dar nu vor sa pacaleasca ochiul, atunci chiar se vrea a fi un computer. Dar e foarte bine asa.
Am vazut filme de animatie 3d (complet) foarte bune dar numai japoneze, in special la Final Fantasy dar mai sunt si multe altele. A si trailerele de la Warcraft III sunt foarte bune. Si sunt sigur ca sunt multe alte filme 3d foarte misto, dar sa fie complet 3d.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Cand spui ca filmele din Warcraft III erau frumoases , banuiesc ca o spui din punct de vedere al regizarii , al graficii , muzici s.a.m.d. , nu insa si al personajelor . Nu are legatura cu anime , insa sunt convins ca daca acei realizatori ar incerca sa faca un anime in totalitate 3D , cu putin talent si ceva indrumare din partea unui cunoscator , ar iesi ceva bun :) In GITS CGI-ul era intr-adevar binevenit . Ma mir cum de am scapat din vedere acest exemplu mai devreme ... Ai vazut filmele din jokurile Final Fantasy ? In special cele din FF9 ..... cred ca au sa iti plaka :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai daca tot vorbiti de jocuri 3D, vorbiti mai mult de cele cu ceva caracteristic anime in ele, cum ar fi cele scoase acum pe piata, si poate si cele umpic mai vechi... :D Adica de Magna Carta: The Fantom of Avalnche de FF9 vad ca vb, si mai era unul coreean... ... ... am uitat cum se numeste, dar oricum, astea au ceva ce ar putea insemna o noua era pt anime.

P.S.: O sa revin cand imi aduc aminte numele celuilalt joc... :oops: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



pai magna carta asta e corean
si nu e deloc specific jocurilor de calitate... din cate am auzit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Vreti anime 3D complet? Incercati trailerele de la Urda. Concluzia ....... mai bine nu.
Filmele din Final Fantasy & Co sunt frumos realizate intr-adevar, dar nu as vrea ca anime-ul sa ajunga asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Unregistered









Depinde.....Mie imi place grafica(cam) de la toate.
Grafica din seria Dragon Ball este simplificate mult, fata de stilul care a consacrat animele in general;animatiile personajelor sunt foarte bine realizate, insa.Si grafica din Ruropuni Kenshin(din serial) mi se pare, iarasi, bine realizata.
Intre stilul vechi de desen(anime din '70-'80) si cel nou diferente semnificative nu par sa existe, pastrandu-se 'cliseele' devenite deja marci ale genului(forma parului, ochii).Parerea mea! :lol:
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Magna Carta parca nici nu a aparut in State ....grafika pare marfa insa .....
In fine , nici io nu imi imaginez un X facut 3D , insa mi-ar place sa vad un Hellsing 3D ..... Hihi , am inceput mai demult un model Alucard , dar imi e lene sa il termin :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



In vest Dragon Ball si Sailor Moon au fost printre seriile ce au consacrat anime-ul si nu mi se par deloc simplificate, chiar din contra.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:03 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |