Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> James Cameron->avatar-> Gunm


The Different Mechanist
post Mar 4 2010, 10:14 AM
Post #21


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(Kratozz @ Mar 4 2010, 12:38 AM)
in comparatie cu restul filmelor facute recent e un film fain si isi merita toti banii.
*



Uh... ce filme ai vazut recent?

Avatar a fost frumusel pentru ochi... dar cam atat. Povestea dragutica... dar cam atat. Este regizat foarte bine si e bine scris pentru ce complexitate isi doreste povestea. Are foarte multe scapari si nu mentioneaza destule lucruri, dar asta e, nu poti avea pretentia de la un film de sine statator sa iti ofere toata povestea pe tava, fara sa mai citesti sute de pagini ulterior ca sa te lamuresti cu adevarat ce au vrut astia sa zica in scena X [derp].

Extrem de enervant la film e insa faptul ca, desi producatorii sustin contrariul, musteste de preachy-ness, are o atitudine ludita si e plin de pretentii. Ceea ce e destul de ironic, deoarece intregul film a costat cat bugetul unei tari mici si a consumat probabil o cantitate de resurse potrivita. Ca sa nu mai mentionam fanfaronada atitudinii ludite intr-un film ce se promoveaza ca un mare avans tehnologic.

Bine, a doua parte enervanta la film e fanbase-ul care s-a format, sau mai degraba cat de evident e acesta. Apar sute de oameni care se jura ca asta e cel mai bun film facut vreodata si daca TU crezi altceva, esti prost. Astia pe mine cel putin ma calca rau pe nervi. Mai sunt cei care sustin sus si tare ca filmul e genial pentru ca asa e la moda. Filmul are probleme evidente, e stupid sa ignori problemele alea doar ca sa iti asortezi opinia cu a celorlalti care fac acelasi lucru. Si o a treia categorie de apologeti e cea care sustine ca "nu se vrea cine stie ce film", "nu incearca sa fie o ecranizare de Steinbeck" sau dracu stie ce altceva. Cu scuzele de rigoare, dar Avatar ESTE pretentios - prin tema abordata, prin atitudinea fata de ecologism, prin atitudinea anti-tehnologica. Deci se vrea cine stie ce film. Daca nu sunteti de acord cu asta atunci cred ca sunteti de acord ca a consumat jumate din aurul centurii de asteroizi in realizarea sa. Asta implicit il face cine stie ce film. Totodata, a fost hyped pana pe Luna si inapoi, promovat ca "the game changer", ca munca de 4000 de ani a lui Cameron. Si daca nici treaba asta nu e suficient de convingatoare, atunci masele de fani, gata sa linseze pe strada pe oricine nu e de acord cu ei ar trebui sa fie un argument suficient de bun. Avatar este pretentios, se vrea cine stie ce film, ba chiar mai mult, se vrea un punct de cotitura in istoria filmului, dupa cum am citit prin mai multe recenzii si interviuri. Dar nu este decat un alt film obisnuit, cu clisee, fara lucruri surprinzatoare in esenta sa. Implicit esueaza in ceea ce se vrea a fi.

Dar in fine, astept si eu ecranizarea Alita. Sper sa se intample cat de curand. Sa nu ne trezim cu vreo trilogie Avatar in lucru.


PS - inca nu-mi vine sa cred ca Avatar e printre nominalizatii la Oscar si Up in the air nu. Hurt locker in schimb e unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut anul asta, nici nu ar trebui comparat cu Avatar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 4 2010, 10:53 AM
Post #22


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



recunosc nu prea ma uit la filme - anime takes it all :)
pe mine nu ma deranjeaza atat fanii cat ma deranjeaza extremele in care se arunca cei ce vorbesc despre el. tabelrele sunt : genial sau invers.
Filmul nu e genial sub nici o forma dupa parerea mea, insa nici idiot nu e. Dupa mine efectele au fost superbe indiferent de cati bani s-a aruncat pe ele sau cat timp s-a folosit, si astea il fac un film neobisnuit din punctul meu de vedere. Toata durata filmului am fost prins de lumea aia si cat de frumos puteau sa fie imaginile. De asta incerc sa apreciez filmul si sa-i recunosc punctele forte. A nice watch cum zic un 7-8 din 10 :P

Nu am citit nici recenzii nici nush ce se zice despre film si dupa idee ar fi normal sa promoveze prin n-spe metode filmul -- vorbesc pur economic aici :) idee nu am daca trebuie sau nu sa fie la Oscar ? :unsure: Who cares about Oscar anyway :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 4 2010, 11:27 AM
Post #23


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(The Different Mechanist @ Mar 4 2010, 10:14 AM)
Avatar este pretentios, se vrea cine stie ce film, ba chiar mai mult, se vrea un punct de cotitura in istoria filmului, dupa cum am citit prin mai multe recenzii si interviuri. Dar nu este decat un alt film obisnuit, cu clisee, fara lucruri surprinzatoare in esenta sa. Implicit esueaza in ceea ce se vrea a fi.


Uite, din punctul asta de vedere te-as contrazice. Cu restul sunt absolut de acord si cred ca ai perfecta dreptate, dar nu as zice ca este un "alt film obisnuit". Din punct de vedere al tehnologiei folosite, a reprezentat totusi un punct de cotitura.

Insa atat... dupa prima ora incepusem sa ma plictisesc si sa incep sa ma intreb cand se va termina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Mar 4 2010, 01:22 PM
Post #24


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



vin eu cu un post scurt si cu parerea mea si mai scurta.
avatar este o fuziune intre "Pocahontas" si "The Smurffs", singurul lucru interesant la filmul ala sunt efectele. Si faptul ca "Na'vi" traiau in comuniune cu natura. in rest... raf (opinie proprie si personala, de ne schimbat)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 4 2010, 02:18 PM
Post #25


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



evident ca atunci cand exista o masa care ii pro (aka tot tam tam-ul ala ce s-a facut inainte sa apara filmul si toti aia care au ramas cu gura cascata la iesirea din cinema) trebuie sa apara apoi turma de anti :D mie mi s-a parut un film bun. ^^ am gasit chestii de comentat, dar la cate filme nu gasesc?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lionhunter
post Mar 4 2010, 02:46 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 15-February 10
Member No.: 9.485
Points: 25
Gender:



Pt cei care spera un Alita in urmatorii 5 ani, sa nu mai spere....
Inainte sa se apuce de Alita, Cameron a anuntat ca se va ocupa de Avatar 2.

http://www.icv2.com/articles/news/16902.html

Sincer, sper sa nu faca Cameron (tot) scenariul, dar cel putin din punct de vedere al tipului de director pt un astfel de film, ar fi potrivit. Un director tehnic, care stie sa arate cat trebuie dintr-o scena "modificata" ca sa isi faca efectul, fara slow mo exagerat sau shoturi de 0.1 secunde.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Mar 4 2010, 09:16 PM
Post #27


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Avatar dpdv al povestii e misto, insa pana la un punct, pana se fasaie toata treaba, pana se dezbraca dom' colonel (sau ce era ala) de caracter si incepe sa faca ravagii pe frumoasa planeta aka sa le distruga pomu alora. De acolo si pana la final, cand apare Neytiri si il ia in brate pe Jake (deci faza aia cretina m-a dat pe spate de ras).
Sincer, nu l-am vazut in 3D, l-am vazut la o calitate jenibila pe calculator, din pura curiozitate - nu sunt genul de persoana care pune accent pe cat de shinny- si am zis "mmmmkay... nice movie", ar prinde la un grup de pustani de clasa a 5-a, innebuniti dupa roboti si humanoizi dubiosi, strict povestea m-a interesat, fiindca am auzit spunandu-se chestii de genul "oamenii se sinucid pentru ca nu mai gasesc sensul vietii pe Terra dupa ce au vazut filmul Avatar".
Wait, wat?
Sincer, sunt destul de deschisa la scenarii originale, dar asta e celebru prin trambita care s-a facut in intreaga lume, decat prin filmul in sine, personaje etc, care de altfel mi se par de un penibil iesit din comun (la un moment dat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Mar 4 2010, 09:25 PM
Post #28


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



@Baka man - Da, bine, m-am exprimat eu aiurea, acolo ma refeream la esenta filmului (am mentionat asta pe acolo, dar printre alte idei). Esenta filmului e povestea si ce pune pe masa ca material de gandire. La capitolul asta spuneam ca sta extrem de prost. Este, practic, forma fara fond sau stil fara substanta. Cum zicea si Kratozz, filmul nu e idiot si intr-adevar, la capitolul vizual e probabil cel mai bine realizat film de pana acum, nu am negat nici eu asta. Dar daca s-a ajuns sa se numeasca un film drept cel mai bun din ultimii X ani doar pentru ca arata bine... Cameron, ca regizor, stie meserie si nu cred ca va contesta cineva asta vreodata. Dar cum a zis si Lionhunter, poate scrie draq altcineva povestea. Nu avem parte de Alita in curand? Trist :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 20 2010, 11:19 AM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



de acord cu Mechanist, Avatar ca film e slab.
Vizual e superb (mai ales ca e primul film vazut in 3d), dar restul e teribil. POvestea e plina de clisee rasuflate, personajele sunt atroce.
Dupa ce am vazut Avatar, sper ca James Cameroon sa lase Battle Angel in pace.
Oricum, ca principiu, anime turned live action (si de catre westerners) nu mi se pare o idee buna deloc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Apr 20 2010, 11:35 AM
Post #30


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Apr 20 2010, 05:03 PM
Post #31


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Personal mi-a placut... nu o sa comentez mai mult va las cu review-erul meu favorit.

Escape to the movies - Avatar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Apr 20 2010, 08:12 PM
Post #32


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



@IceJack: Superb link-ul. Sunt de acord cu el ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 20 2010, 08:42 PM
Post #33


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



@Jack: yep true.


Anyway so to answer the last thought of the clip :rolleyes: definitely yes :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 21 2010, 08:51 AM
Post #34


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(IceJack @ Apr 20 2010, 05:03 PM)
Personal mi-a placut... nu o sa comentez mai mult va las cu review-erul meu favorit.

Escape to the movies - Avatar
*



pai, mi-ar fi placut mai mult sa aud comentariile tale :) .
cat despre link - afirma ca vizual e superb - corect, si ca povestea am mai auzit-o de vreo cateva sute de ori - iarasi corect. Nu sunt de acord ca e o versiune buna, sau ca personajele sunt bine dezvoltate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Apr 21 2010, 09:04 AM
Post #35


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Oh cmon, nobody's checking my link? :angry:

The best avatar review
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 21 2010, 03:28 PM
Post #36


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



oh com'on, seriously guys, unde ati mai vazut de SUTE de ori povestea? nu e originala. so what? o groaza de chestii nu is originale in ziua de azi si in plus lipsa de originalitate nu e un pacat asa mare, conteaza punerea in scena si aia a fost foarte buna.

no, meggido, your link is stupid.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 21 2010, 03:36 PM
Post #37


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Apr 21 2010, 06:04 PM
Post #38


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



As much as I'd like to bash avatar some more, Mechanist a descris prea bine filmul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 22 2010, 03:31 PM
Post #39


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Apr 21 2010, 03:28 PM)
oh com'on, seriously guys, unde ati mai vazut de SUTE de ori povestea? nu e originala. so what? o groaza de chestii nu is originale in ziua de azi si in plus lipsa de originalitate nu e un pacat asa mare, conteaza punerea in scena si aia a fost foarte buna.

no, meggido, your link is stupid.
*



faza cu "de sute de ori" era o metafora. Ideea e ca povestea e foarte clasica - incepand de la istoria generalului Custer.
Cat despre originalitate - cred ca de la un film nominalizat la oscar se putea pretinde nitica.
In fine, eu cred ca si punerea in scena a fost aiurea.
Clisee teribile: intr-o tabara oamenii, o civilizatie super avansata dar rai si nesimtitori, in cealalta indigeni primitivi, dar nobili si plini de virtuti. nici un fel de nuantare, totul e alb/negru.
Sa nu mai vorbim de faptul ca ideea unei omeniri dintr-un viitor indepartat care se comporta la fel ca pe timpul conquistadorilor mi se pare complet stupida. Azi daca Israel trage o racheta si ucide cativa civili palestinieni, toata lumea sare in sus. Iar in avatar se presupune ca parjolesc paduri intregi, masacreaza triburi intregi si nimanui nu-i pasa ?
Personajele sunt banale si stereotipe - soldatii sunt niste grunts, oamenii de stiinta niste infumurati (Weaver in final, cand era pe moarte - "I need to get a sample"... cliseu rasuflat). Iar colonelul...mai ramanea sa-i atarne de gat o pancarta cu "I'm baaad".
In fine...Jack. Marea mea problema. Inteleg ca are vreo 30 de ani, si e militar, a participat in razboaie. Se presupune ca in 3 luni uita complet de confratii sai, de rasa sa, de specia, de colegii de arme, superiori, si trece cu nonsalanta in tabara inamica ? ?? i n3 luni ? aa, si defapt, noaptea se intorcea printre oameni, deci nici macar 3 luni. Si mai mult, nu are nici un fel de problema sa isi ucida semenii, ba chiar e in primele randuri ? Macar daca ar fi fost prezentate niste conflicte interioare, remuscari, dar nimic.
Despre complexul white Messia nici nu mai discutam. Daca eram un Navi, as fi fost insultat de filmul lui Cameroon.

apropo, mie mi-a placut linkul lui Meggido. simpatic tare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 22 2010, 05:52 PM
Post #40


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Sunt de acord cu diffrent mechanist 100% ...

Un film de cacao cu actori(aia putini care au fost...ca multi au fost facuti pe calculator) FOARTE prosti care are pretentii de Oscar. Efectele speciale au fost frumoase, dar povestea banala si previzibila, actorii foarte prosti si directing-ul foarte slab au facut din Avatar un film de duzina foarte mediatizat. A avut succes din cauza publicitatii agresive (care a generat un fanbase si o moda in principiu sintetica, nenaturala) si efectelor speciale. Daca lumea considera ca e de ajuns ca un film bun sa aiba o poveste banala, publicitate agresiva si efecte speciale bune bravo lor eu totusi cred ca un film bun trebuie sa aiba mai mult decat atat. Sa ma surprinda cu ceva, sa aiba o idee noua, sa aiba o intorsatura noua.

In concluzie Avatar = crap
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |