Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Howl's Moving Castle - succes in Jap Box Office


CyBeR
post Sep 20 2005, 03:58 PM
Post #21


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut acum cateva saptamani filmul. Desi am senzatia ca ar mai trebui sa mai vad o data ca n-am fost extraordinar de atent la film(ma jucam cu niste pisici in paralel si n-o lasam pe una sa doarma tot trezind-o cu cate un picior peste urechi). Oricum, sarind peste asta, pot spune ca filmul a fost destul de decent. Mi s-a parut grabit pe alocuri si m-am trezit gandindu-ma in anumite momente ca ar fi taiate sectiuni din film, personajele parand ca ia hotarari mult prea rapid sau acceptand lucrurile fara explicatii...mi s-a parut oarecum ciudat in anumite momente. Bine, nici nu sunt eu un fan al filmelor Miyazaki, nereusind sa suport decat Princess Mononoke.

Stilul grafic al filmului observ ca e o alta marca al filmelor Ghibli. A fost de-a dreptul interesant, stilul de desen al personajelor si CGI-ul reusind sa-mi atraga atentia nu o data. Nici muzica n-a fost mult mai prejos dar, dupa cum a zis Shuin, e bine ca a ramas in background.

Cred ca lucrul care mi-a placut cu adevarat la acest film a fost lumea in care se desfasoara actiunea. O lume plina de culori, plina de magie...genul de fantastic care imi place sa-l vad. Magia in toate partile, frumusetea, groaza si razboiul...acest element a facut ca filmul sa-mi placa mult mai mult decat ar fi trebuit, tinand cont de poveste si personaje.
Vorbind de personaje...o reactie a lui Howl mie mi-a ramas total anapoda intiparita in minte....cand se prezinta cu parul rosu are o cadere nervoasa...nu pot sa-mi explic ce-i cu personajul in acel moment. Pur si simplu mi s-a parut ca picata din cer faza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Sep 21 2005, 09:06 PM
Post #22


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



CyBeR, you have to keep in mind ca Howl este un dandy :)

Chiar din momentul cind apare prima data, se vede clar ca nu e un simplu bishounen :) Cerceii aia atirnatori, haina purtata ca o mantie, elegantza in modul de adresare si in miscari, toate spun: Howl e dandy through and through!! :rolleyes:

Si nu e doar dandy, ci si cotzofana: ai vazut toate chestiile alea lucitoare pe care le-a adunat in camera lui?

Si cit de incintat e cind ii prezinta lui Sophie castelul sub forma de casa mare si spatioasa, sau gradina fermecata!

E clar ca pt Howl frumusetzea conteaza, si inca foarte mult. Pe l?nga asta, el mai e si cam imatur, cel putin la inceput.

Asa se explica foarte usor de ce e in stare de acel gen de temper tantrum: Nu mai sint frumos! Vreau sa mooooor!!! :lol:

Si tot asta face ca dragostea pe care ajunge sa i-o poarte lui Sophie, vazind frumusetzea ei dincolo de aspectul de babutza, sa fie si mai pretzioasa! Bravo, Howl! :)

He does some serious growing up by the end of the film, didn't you think so?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 4 2005, 08:43 PM
Post #23


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Howl's Moving Castle e superb, se incadreaza exact in stilul Ghibli - Miyazaki, lucru dovedit de detaliul animatiei, culorile vii si povestea foarte frumoasa la care se adauga nelipsitul motiv al zborului. Inca o capodopera semnata Miyazaki care sper din toata inima sa nu fie ultima.

Daca doriti versiunea DVD a filmului sa ma contactati, ii lipsesc extraurile dar in rest totul este acolo :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Astarteea
post Dec 4 2005, 10:08 PM
Post #24


...
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 30-September 05
From: ...
Member No.: 1.840
Points: 250
Gender:



E foarte frumos filmul. L-am vazut acum ceva timp - nu stiu exact ce versiune, nu ma intereseaza in mod special, atat timp cat se vede bine. Si, spre deosebire de Spirited Away (singurul film al lui Miyazaki pe care am avut ocazia sa il vad), pe care nu l-am inghitit si dupa aproximativ 15 minute m-am decis sa ma uit la altceva, Howl's Moving Castle mi-a placut foarte mult - povestea buna, plina de magie, personaje speciale, muzica potrivita... Are tot ce-i trebuie.

liantasse, da Howl e dandy, e prea preocupat de aspectul sau exterior si de cat de frumos este... Dar, coţofană? Asta-i amuzant... Cotofana dichisita... lol

A, ca sa nu fie ceva in minus, lansez si aici anuntul meu: caut pasaroi cam ca asta >imagine< In cazul in care intalniti vreunul, sa ii spuneti de mine. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 4 2005, 11:47 PM
Post #25


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca iti place Howl's Moving Castle e imposibil sa nu iti placa si Spirited Away. Eu zic sa ii mai dai o sansa, uita-te la mai mult de 15 min si o sa descoperi inca un film foarte frumos ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 5 2006, 07:27 PM
Post #26


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



dupa ce a prins praf pe hdd am reusit sa-l vad...hmm...stunning backgrounds...avalasne de culori...primele minute m-au ametit si a trebuit sa-mi reglez widescreenu' din menu pt autodetectie la culori :lol: ...e un Ghibli cu nimic mai prejos fata de aparitiile deja clasice...recunosc elemente nelipsite de la Miyazaki...zborul...lumi fantastice in care trecutul coexista cu viitorul...si sa nu uit the everprezent happy ending :) ... heh...tehnologiile pe care le imagineaza sunt mereu inspirate din natura...masini zburatoare asemanatoare cu insectele sau daca imi aduc aminte bine pisici de mare ca in clasicul Nausicaa...nu poti sa te plictisesti la un anime de genu asta daca stii sa privesti detaliile si poti sa-ti dai seama de munca depusa pt a-i da viata...ma uitam la un momendat la fidelitatea replicarii mersului in secventa de inceput in care Sophie si Howl merg la brat pt a scapa de urmaritori...excelent lucrata...tridimensionarea s-a facut atat de fin incit nu poti spune daca se poate zari rupere de clasicul 2D...story-ul are la baza same old story...love...heh...u got to love it since it pops up so often :> ...eu a admirat ma mult transpunerea ideilor care sa zicem ca ma intereseaza din anumite motive...basmele viitorului Ghiblile astea :> ...relaxare tot timpul cit le privesti...wonderful sensations...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Feb 12 2006, 09:22 PM
Post #27


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



e misto...ff tare grafica...si povestea e dragutza....e bun pt relaxare ...si merita vazut ... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueazazel
post Apr 1 2006, 04:45 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.691
Points: 117
Gender:



well l-am avut pe pc dar l-am sters din greseala impreuna cu alti 20 de giga de anime ...am vazut secventze din el si mi s-a parut superb am sa incerc sa il downloadez iar de pe vreo undeva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anime_Luv
post Apr 1 2006, 04:56 PM
Post #29


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 22-March 06
From: Ro
Member No.: 2.327
Points: 18
Gender:



Azi l-am descarcat si mi s-a parut fff interesant si super.

ma bucur ca ai vazut ceva din el :)
are vreo 600 de MB ..nu e mult
dar imi pare rau ca personajul feminin Sophie are vocea unei femei de peste 45 de ani :blink: .pe altcineva tanar n-au gasit?
iar howl e superb :D asa cred eu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jun 21 2006, 12:14 PM
Post #30


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Dragi oameni,

Maybe this is old news for everyone, dar eu abia am descoperit stirea, asa ca am venit repede aici sa ma bucur cu lumea avizata!! :)

Howl's Moving Castle are premiera in Romania programata pe 6 octombrie!!!


Yay!!! Howl pe marele ecran!!! Trebuie sa-mi string de-acum bani pt cele zece vizionari pe care le am in plan! :P

Acum ramine doar intrebarea: cum sa reusim sa prevenim gafa din traducerea titlului???!!! Se zice Castelul Calator, nu "Castelul Umblator", for goodness' sake!! :rolleyes: Are cineva vreo cit de mica idee la ce usi ar trebui sa bat ca sa nu se intimple aceasta nenorocire?

Cross-posted la "Studio Ghibli".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 21 2006, 02:59 PM
Post #31


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cred ca trebuie apelat la cei care distribuie, sau vor distribui, filmul in Romania si anume Independenta Film
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jun 21 2006, 11:59 PM
Post #32


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Zeri, multumesc mult pentru sugestie si link, le-am trimis celor de la Independenta Film un email: sa vedem daca apare vreo reactie :)

Mai studiind pagina de pe Cinemagia, am inceput sa ma intreb daca nu cumva vom avea parte de versiunea in engleza a filmului... :unsure: Sigur ca ma bucur oricum ca filmul vine la noi, dar era asa frumos sa fi fost in japoneza... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 22 2006, 10:22 AM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Oooo, eu nu stiam ca Howl's Moving castle beneficiaza de un topic propriu si personal (m-am inghesuit sa scriu despre el la thread-ul dedicat Studiourilor Ghibli), dar acum ca l-am gasit am venit sa-l laud si aici.
Mi-a placut enorm de mult :P cum am spus deja pe toate thread-urile pe care am postat despre Holw's Moving Castle...magie, magie, romance si comedie...
La inceput am avut un feeling neplacut - cand apare sperietoarea de ciori...ma gadeam..."Doamne, sa nu fie ceva gen Vrajitorul din Oz si sa inceapa sa salveze sperietori de ciori care vor creier, roboti de tinichea care vor inima sau mai stiu eu...lei fara curaj..."..dar am avut noroc...
Howl este incredibil..amestecul de farmec, de seriozitate si superficialitate in acelasi timp..grr e fermecator...
Faza cu ..:) parul mi se pare dementiala, am ras si am ras si am tot ras pana nu am mai putut ...nu ma asteptam la asta...(desi preferintele mele inclinau spre el...blond...m-am resemnat).
Himmm, spuneti ca o sa apara pe marile ecrane? Then is a must see :P, sper sa nu fiu doar eu si copii insotiti de mamici ;)...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 22 2006, 10:34 AM
Post #34


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



liantasse, sweetie (btw, mi-e dor de tine si sa vezi ce bataie iti iei cand te prind! ) gand la gand cu bucurie (ma rog, nu chiar "bucurie"). aseara eu tot la asta ma gnadeam (cu MARE GROAZA!) mi-e frica de varianta in engleza, pentru ca o sa distruga toata frumusetea vocilor.... sormea zicea ca daca e in engleza nici nu se duce sa se uite (si e mare mare mare fana Miyazaki) :lol:

dar, din pacate, cred ca sansele de a fi in japo cu sub RO sunt de 1%, restul de 99 revenind variantei in EN :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jun 22 2006, 06:23 PM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



De ce, Sen To Chihiro la TVR parcă a fost īn japoneză. Sau am făcut eu un transfer mental bazat pe wishful thinking?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jul 1 2006, 07:32 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



nu... spirited away chiar a fost in japoneza, spre marea mea bucurie. :D
am reusit sa vad si eu filmu... desi habar n-am cum sa fac rost de el pe un cd la mine in colectie... da slabe sanse.
sper ca s-or milui aia de la dacia (cinematograful din BM) sa-l ruleze.... da nu cred. la norocu meu d milioane :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 11 2007, 03:01 PM
Post #37


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Howl`s Moving Castle este inca o dovada a maretiei Studioului Ghibli. Un alt film care impresioneaza si lasa o senzatie placuta la sfarsit, care merita cu siguranta urmarit.
Ca intotdeauna, filmul se remarca prin povestea originala, prin stilul de desen, atat de diferit si atat de simpatic, detaliile legate de background, de sunet care evidentiaza orice si face totul mai verosimil, personajele complexe si unicitatea lor, originalitatea acestora.
Sophie este remarcabila. Intr-o lume constienta de existenta vrajitorilor, ramane calma la ce i se intampla si actioneaza cu maturitate, cautand solutia fara a se panica. Modul cum se integreaza in castelul lui Howl, atitudinea sa hotarata, increderea ei sunt admirabile ^^
Howl... e incredibil :lol: Scena in care parca "se dezintegreaza" din cazua faptului ca parul lui nu mai e blond m`a dat pe spate. :lol: Una dintre cele mai comice si dragutze faze.
Sunt evident si lucruri pe care nu le`am inteles deoarce Ghibli sunt masteri in a lasa multe in pom...

intr`un final, animeul este adorabil si l`as mai vedea de cateva ori :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 5 2007, 10:08 AM
Post #38


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cel mai potrivit termen pentru a descrie Howl's Moving Castle e cel de basm. Mi-a dat sentimentul pe care il aveam in copilarie cand ascultam povesti, cu urechile ciulite si bine infofolita sub o patura. :D Aveti dreptate, chiar te face sa visezi la printi, magie, zbor...e o escapada binevenita din viata de zi cu zi cu servici, facturi, cheltuieli si alte alea.
O chestie care mi s-a parut mai dubioasa, dar care am ales sa o trec oarecum cu vederea de dragul filmului: personalitatea lui Sophie se schimba radical din momentul in care e folosita acea vraja asupra ei. Primeste dintr-o data toata intelepciunea batranetii fara sa mai treaca prin etapele intermediare. Ori, din cate am inteles, vraja functiona la nivel fizic. Oricum, imi place de ea si ca batranica, makes you think life's worth living even then. :)
Legat de ce se spunea inainte, ca Howl ar fi "cotofana" pentru ca aduna atatea obiecte colorate: motivul este dat chiar in film-sunt amulete pentru a-l proteja de Witch of the Waste. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Feb 29 2008, 12:10 AM
Post #39


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Un film absolut superb. :) Auzisem multe lucruri bune despre el, dar toata lumea s-a ferit sa-mi spuna prea multe ca sa nu faca spoiler, si eu am crezut ca nu-i cine stie ce :lol: Well, dupa 4 luni de amanari l-am vazut in sfarsit... si abia astept sa-l revad... trebuie sa-l mai vad macar o data, e prea frumos...vreau sa-mi mai ncant ochii si urechile cu frumusetea imaginilor respectiv a muzicii...

Am intrat in atmosfera aceea calma si calda a filmului din momentul in care Howl a luat-o pe Sophie de maini si au pasit in aer pe deasupra caselor; momentul acela m-a surprins enorm si mi-e trezit un sentiment de bucurie extraordinara si m-a facut sa nu mai vad si sa nu mai aud nimic din jur :rolleyes: ... putine animeuri m-au absorbit asa; sa nu mai spun ca Howl arata superb si are o voce parca rupta de realitate :wub: :P Mi-a placut enorm cum a evoluat Sophie (acest lucru fiind foarte bine evidentiat de vraja). Cum a observat si Vebe, scena in care Howl se dezintegreaza ca parul lui nu mai este blond m-a facut sa trec intr-o clipa de la uimire la ras pe burta.

Howl's moving castle este o poveste deosebita din toate punctele de vedere. Cum spuneam la un alt topic, studiourile Ghibli sa traiasca si sa ne aduca cat mai multe astfel de minunatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lord Alucard
post Apr 5 2008, 06:15 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 5-April 08
From: Ialomita(Slobozia)
Member No.: 6.531
Points: -2
Gender:



Eu am vazut acest film anime pe TVR1 ;realizat in 2006,in regia lui Hayao Miyazaki,filmul reda povestea lui Sophie,o tinara ce are un ateliet de palarii si care munceste pentru a-si intretine familia.aflata intr-o situatie periculoasa,ea e salvata de Howl,un vrajitor frumos si stilat.cei 2 se indragostesc,insa Vrajitoarea Deseurilor o transforma pe Sophie intr-o batrina.Ea se angajeaza ca servitoare in castelul lui Howl si face un pact cu Calcifer,cel ce punea in miscare castelul,ca o sa ii redea libertatea daca o invata cum sa isi recapete tineretea.
are de toate:dragoste,actiune si fantastic.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 06:34 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |