Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Demonologie by (DimmuBorg & Scooph)


Lillith
post Apr 20 2005, 10:06 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Pei mey Demona...unii mai scriu asa...copy /paste...I'm in the club too...ptr ca sa citeasca lumea si sa posteze pareri ds acele personaje legende chiar.Dar se pare ca nimeni nu se incumeta.:-<Anyways...waiting for replies...si intrebari in legatura cu cele scrise...sau pur si simplu pareri prorpii si personale. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Apr 22 2005, 10:08 AM
Post #22


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Demona, nu esti singura pe care enerveaza chestia asta!! :evil:
Specificati locatia de unde scrieti si puneti si voi in ghilimele!!


In rest ma bucur sa vad atata activitate pe topic! Keep on going with you're OWN impresions though!


Apreciez oricum informatiile legate de mitologia demonilor! Arigato! Now do you're own!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 25 2005, 06:47 AM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Demona am dat doar nishte definitii shi chiar vrem nishte pareri personale cred ca toti suntem nishte demoni retinunti trebuie doar scanteia in mijlocul campiei uscate shi apoi arzi...vezi "Criminali in serie" multi dintre ei erau nishte ingerashi maltratati in copilarie...

AL YOU NEED IS ONE SPARK AND THEN YOU BURN FOREVER :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Apr 28 2005, 09:26 AM
Post #24


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



What is the matter?
Can you not feel the deep burn inside you?

Then write about it, share it with us, will you????
Stop kidding yourself, you KNOW you're evil!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 28 2005, 09:31 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



too mani kids round here no demon fans :( :( :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post Apr 29 2005, 12:16 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Demoni exista in fiecare dintre noi dar adevaratii demoni despre care vb nu exista sau dorm sau ceva de genu,oricum good is overapreciated evil rules si din ce in ce mai multi oameni are joining the evil side ca sa zic asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post May 4 2005, 09:19 AM
Post #27


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Well, well, nice to see you people postn'!!
Acum , o tema de reflectie...
Imaginati-va un demon: infatisare , personalitate , nomen , istoric , the works.
Descrieti-l si may the best obsessive lunatic twisted kinky and devilish of us win! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post May 4 2005, 10:56 AM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Wel...ce sa zic demonul meu ar fi ceva de genu:
o tipa super marfa cu parul negru si ochii rosii ca sangele(ma refer tot rosu inclusiv chestia aia alba care acu nu stiu cum se numeste de langa pupila) surgandui mereu sange din ochi cu dinti ascutiti bineinteles si o limba de sarpe coada de....demon ca sa zic asa(pointy tail ) imbracata tot in negru inconjurata mereu de un aer misterios.Ea a fost candva o slujnica la o contesa diabolica ce facea baie in singele a 100 de virgine o data pe an ca sa isi mentina tineretea,la un moment dat sa saturat de toate crimele comise de contesa si a intervenit in ritual cu speranta sa o omoare pe contesa ceea ce a si facut dar sangele trebuia consumat deoarece vraja a fost aproape facuta,de aici va dati seama ce urmeaza presupun, sangele ii intra in corp o schimba o face mai frumoasa dar cu ochii care vi iam spus la inceput.Dealungul anilor ea nu a imbatranit deloc si a cautat mereu o cale sa redevina muritoare dupa multi multi ani devine disperata si il invoca pe Lucifer pt a o ajuta acesta zice ca o va ajuta doar daca isi vinde sufletul lui si cand va muri va deveni sclava lui pe vecie si deasemenea un demon ce il va ajuta pe el sa il detroneze pe dumnezeu.Totui bine si frumos ea face pactu(sigilat printro vraja) apoi lucifer o omoara dupa cum ia promis si a facuto demon ,cel mai puternic demon al lui cheia pt a cuceri raiul dar ea se revolta impotriva lui lucifer si se duce la suprafata.Acesta o urmareste dar cand e aproape sa o inrobeasca din nou intervine dumnezeu si ceata lui de ingeri.Lucifer se da batut stiind ca nu poate sa castige fara ajutorul ei dar tot odata aruncand un blestem deasupra ei blestem ce numai el poate sal desfaca,blestemul constand in schimbarea fetei ei a trupului(in ceea ce am descris la inceput) si avand mereu setea de a omori virgine si sa le manance.Astfel tipa ,care o cheama Makara apropo, este nevoita sa faca lucrul care il vroia de la bun inceput sa il opreasca.Avand puteri supranaturale si o sete de necontrolat ea bantuie pamantul acesta in cautarea unui leac.Lucifer neputand sa intervina direct dar nici putand sa o lase sa scape isi trimite soldatii dupa ea.Ce se va intimpla cu demonul nostru cu o inima buna si un suflet asa de chinuit?
Sper ca va placut scuzati greselile care sunt(tre sa fie pe undeva)daca vreti continuarea sami ziceti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post May 7 2005, 08:50 AM
Post #29


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Real nice bro, keep it up!
Foarte frumos, love the way you think! If it was pure imagination, you are close to winning the competition! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post May 7 2005, 10:37 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Te asigur ca o fost 100% din capul meu.If u want i can type the ending 2(totui pe moment oricum :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post May 11 2005, 12:06 PM
Post #31


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Well, well! :twisted:
Finally someone, or something challeging!!
Voi da replica in scurt timp(sper!), Johny my boy!


:D P.S.: How did you know my nick was Hades? And WHAT prey tell re you doing in my pits?? :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post May 11 2005, 12:15 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Ur nick was hades?interesting....oh nothing i was just ploting against u and raising an army dont mind me :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Jun 1 2005, 09:42 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Offf numai scrie deloc lumea pe aicea...don u guyz have any opinions on anything?:-S
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post Jun 5 2005, 07:49 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Din pacate se pare ca nu :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Jun 10 2005, 10:22 AM
Post #35


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Ah, don't say that, Johnny!!
Doar ca unii dintre noi nu prea mai au timp pt postari, that's all...
Anyways, ce-ar fi sa dai dovada de perspicacitate si imaginatie si sa scrii o scurta povestioara? :twisted:

Tema este urmatoarea :" Descrieti modul in care v-ati impaca cu demonii vostrii ", prin demoni inteleganduse viciile, nebunia si furia fiecaruia cu care ne confruntam zilnic.


Happy posting! lookin' foward to hearing your opinion on the matter! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post Jun 10 2005, 02:03 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Pai asta cam asa e.. nici eu nam avut timp de postat in ultimu timp.
Si in legatura cu ce mai rugat nu stiu dca am inteles bine,sa scriu o povestioara pe tema Descrieti modul in care v-ati impaca cu demonii vostrii?(demoni aka alcol drog etc) sau sa zic cum ma impac eu cu ei?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Jun 13 2005, 09:14 AM
Post #37


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Nu Johnny.
O fabula, if you will, descriind in modul nostru favorit ( :twisted: ) modul in care te-ai impaca cu demonii tai. Prin astia eu personal inteleg frustrare, furie, haos indreptat spre societate or anywhere else; nu viciile tale, ci trasaturile tale.

Dar daca insisti sa scrii cum vrei nu ma voi supara!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Johnyboy
post Sep 2 2005, 12:59 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: --
From: The monastery of shatered dreams
Member No.: 1.199
Points: 29
Gender:



Hey guys im back :twisted: Im gonna write a poem hope ull like it
Freedom
by The Fallen Angel




The world is in in pain
The world is in chaos
O rise u things of pure evil
O rise u myghty God
Ryse myghty lucifer and set our spirits free
Ryse o fallen one and set us free
Freedom is what we search
Freedom is what we crave
Freeom is what we lack
Make us strong
Make us worthy
Make us free


Acuma am compuso si nui cine stie ce dar hope ull like it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHeart004
post Nov 7 2005, 08:40 AM
Post #39


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



Aveam de gand sa intru si yo pe topicu asta de acu ceva vreme, da' cand am vazut ca unii cauta undeva pe net si dup-aia dau copy-paste aicea mi s-a cam luat... Si se pare ca in vacantza asta NIMENI nu a mai calcat pe aici... Johnyboy a spart gheatza. :D
Foarte bine... Am citit posturile precedente inca odata si as avea o intrebare pentru tine, Johnyboy - asta in cazu in care mai intri pe aicea... Ce varsta ai? Mie unu mi se pare ca, cel putzin in ceea ce priveste imaginatzia si "spiritul creator" esti la nivelul unui pustan de 13-15 ani care 1) asculta black metal din teribilism (desi asta e optzional :P ) 2) se uita la prea multe filme si animeuri cu aratari hidoase si 3) prea se holbeaza la desene cu dracarii facute de artisti de genul lui Luis Royo (nu am nimic impotriva lui, ba chiar imi place la nebunie, insa nu cred ca demonii arata a tipe super-marfa...)

Mi s-a parut interesanta tema lui sch00py, aceea cu impacarea cu proprii demoni (si prin asta intzelegand nu numai vicii si nebunie sau furie, ci si temeri, chiar fobii)... Ma gandeam ca poate mai posteaza careva mai "dark" asa pe aicea (poate chiar initziatorii topicului sau Demona, eh? :P ).
Am sa incerc eu sa incep a vorbi despre... demonii mei :unsure: Daca cineva citeste treburile pe care le voi debita pe aicea macar sa incerce sa se abtzina de la ras, ok? :P Criticile sunt bine-venite...
Haide sa ma refer la vicii, mai intai, k la ele s-a referit si sch00py... Vicii de genul fumat, baut nu am... Ei, bine, poate cu alcoolu le mai am asa, din cand in cand, la cate o betzie cu metale :P unde berea rece si multa (si gratis dak se poate :P ) merge la greu (poate si o vodka-doua ;) ). Dar fara a intrece masura. Pentru mine vicii ar putea fi considerate alte kestii... Ca head-bangingu, de exemplu. Nu ma pot abtzine sa nu dau din cap cand aud un metal tare :twisted: Pacat ca de curand m-am tuns si nu mai am "greutate" in prestantza, da sentimentu ramane... De ce ar fi asta un demon ce ma bantuie? Pai fiindk incep sa fac asta nu numai la chefuri cu metale sau in rockoteci, ci si in autobuz, sa zicem, dak aud pe undeva sau am la mine un walkman cu metale :D Cum ma "rafuiesc" cu el? N-o fac! Il las sa ma posede, sa ma domine! Imi place la nebunie! Sunt dependent de metal si de dracii pe care mi-i exorcizeaza un metal greu si intens in combinatzie cu head-bangingu!!! Pentru mine asta este cel mai puternic drog care poate exista! Asta nu inseamna ca am pus vreodata pana pe vreun drog in sensul de substantze stupefiante, NU, doamne fereste! Si nu sfatuiesc pe nimeni sa o faca... Vorbeam intr-un sens metaforic... Alta dependentza de-a mea (dar mai usoara ca manifestare) ar fi joacele :blink: pe calculator... Dar cu alea nu prea imi omor multa vreme, caci ma bantui alt mare demon de-al meu, de data asta nemaifacand parte din categoria vicii/dependentze, ci din alta, mai rea... Temerile!!! SCOALAAA!!! Mama ei de facultate! Cibernetica si Informatica Economica imi trebuia mie! :lol: Nu spun k nu m-am dus acolo din placere si k asa am vrut, dar e al dreacu de greu, mai ales cu sistemul asta nou de invatzamant pe module (care inghesoaie de doua ori mai multe cursuri si seminarii in unitatea de timp - saptamana - decat cel vechi...) Sa innebunesc!!! Nu mai am timp nici de mine! Iar cu demonul asta nu-i decat un mod de a trata... Prin deja prea obisnuitele injuraturi de mama si alte neamuri :P prin sfintele copiutze la examene sau, mai simplu, invatzand si frecventznd seminariile si cursurile si facand toate temele!!! URASC asta! Asta este unul dintre marii demoni care ma tot streseaza cu prezentza de trei ani incoace :P Altzi demoni sunt kestii minore (teama de moarte, de cataclisme naturale, de alegeri anticipate, de impotentza, de o eventuala convertire catre manele?... NUUUUU!)
Mi-e teama de mine. Pentru mine, eu sunt cel mai mare demon. Dak nu as fi existat, nici demonii mei nu ar fi fost. De fapt marele demon este insasi natura mea. Una la mana, faptul ca sunt OM, supus tentatziei, slabisiunii si greselii. Si a doua la mana, faptul ca sunt un OM cu numele pe care-l am si care traieste in tzara asta vai de ea (si tare mi-e mila) si care are si el niste visuri pe care vrea de la 12-13 ani si le implineasca si care se duc dracului pe masura ce timpu trece (alt demon - TIMPUL!) si care e plin de frustrari sentimentale si complexat de burta care i se pare pe zi ce trece ca e gata sa-l ingroape si care, mai mult, nu se poate abtzine de la a indesa in el mancare in toate modurile si situatiile posibile... Mi-e frica de imaginatzia mea bolnava care este prea indesata cu metal greu si stiri de la ora 5 si cosmaruri pline de caderi in gol, de draci incornoratzi si strigoi, moroi si varcolaci iesitzi din negura copilariei petrecuta partzial pe la tzara cu babele cu frica prea mare de un Dumnezeu si de o Biblie care nushtu cata putere mai au in zilele astea...
Si de aceea sunt mare, puternic, frumos si impunator! Plin de autoritate in fatza celor slabi, care nu au cum sa intzeleaga ca puterea este izvorul nemuriri si veceversa. EU sunt cel care are toate raspunsurile si restu sunt niste nimicuri. Si puterea mea este viatza si moartea. Eu sunt Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul! De aceea! Pentru ca sunt de fapt mic, slab si fricos ca un sobolan terifiat de pisica de pe urmele sale... Si pentru a-mi ascunte toate temerile m-am dus la un second hand si mi-am tras o masca de SUPER-DUMNEZEU si am venit aicea sa va vorbesc despre cosul care tocmai mi-a iesit pe obrazul stang!!! Cum naiba mai apar yo in public acuma?!? Vai de mineeeeee!!!

Sper ca dupa aceasta prezentare succinta si cat se poate de necuprinzatoare a relatziei mele cu demonii izvoratzi din topicu asta intunecat si altzii se vor mai incumeta sa posteze pe aicea...
Daca nu, asta este si inca unul din micile mele visuri se va sfarama sub talpa demonului TIMP...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Dec 8 2005, 12:58 AM
Post #40


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



Am cautat si eu un thread in care sa postez ceva nou azi si asta cred ca e cel mai interesant. Ce veti citi in continuare este doar parerea mea personala, influentata poate putin de studiile mele in domeniul astrologiei si poate din prea putinele mele cunostinte referitoare la magia sumeriana.
Conceptie: Toti suntem facuti din lumina. (e axioma... nu o pot demonstra). Presupun ca toti suntem initial buni. Sau poate ca intunericul a aparut odata cu lumina atunci cand a existat comparatia. Cat timp a fost bezna... nu stiai ca aceasta exista din simplul motiv ca nu era altceva (lumina) cu care sa o compari. Sa revenim... toti suntem buni. Dar in aspiratiile noastre, dorintele impuse de lume, de caracter, de constiinta, putem devia relativ usor de la o "cale dreapta". Demonii suntem noi insine. Alterati de constiinta (in cazul in care aceasta functioneaza) sau de frica ne creem proprii demoni cu care trebuie sa luptam sau care pun stapanire pe noi. Oameni cu capacitate psihica mare pot proiecta aceste... "chestii" in lumea reala. Sunt oameni care isi pot controla puterea mentala ( de ex. am vazut o inregistrare facuta in Rusia unde un tip a CREAT un spectru cu forma umana doar gandindu-se. Gandea, se misca etc. creatorul a slabit 5 kg in jumatatea de ora care i-a luat pentru creare) dar in urma uni soc puternic se poate elibera aproape instantaneu acea energie necesara proiectarii (ex. fantome ce apar in locurile une oameni au suferit morti violente). Dar asta este doar o teorie bazata pe niste argumente subrede. Insa e a mea si incerc sa gasesc moduri mai bune de a o sustine.
In alta ordine de idei... demonii in viziunea "clasica" (adica hollywoodiana) nu imi par verosimili.
Totusi... exista ceva inexplicabil. Ceva ce l-a facut pe primul om care a visat urat sa-l numeasca demon. Si nimeni nu stie cum era lumea la inceputurile acestui timp.
Daca credeti in reincarnare (eu da... din motive de o prea mare intindere pentru a fi expuse aici), si "oameni cu capacitati supranaturale" atunci va va place urmatoarea povestioara (intamplare adevarata): la magazinul unei bune prietene de-a mea vine un tip. 45-50 ani, inalt, imbracat la costum, impune o anumita doza de respect. Aflasem din discutii prealabile cu fata ca respectivul ar fi inzestrat cu anumite... daruri. Dar ca orice om are parte de problemele sale. Intra in magazin... se uita la mine... intoarce capu...incearca sa vb cu fata... nu se poate concentra... se uita iar la mine... iar vb cu fata... se uita din nou prelung la mine si dupa ce-si incarca tel pleaca (magazin reprezentanta connex). Dupa vreo cateva zile ii fac din nou o vizita fetei. imi zice ca respectivul a mai trecut pe acolo si a vb despre mine. Ca cica eu as fi un suflet batran... care e pe acest pamand de la inceputuri... ca as fi unul dintre cei ce au cazut din lumina. Ca timp de multe vieti am incercat sa-mi recapat locul meu de drept si alte chestii de genul acesta. Cred ca cel putin partea cu "suflet batran" simt ca-i corecta. Nu trece mult timp si, fiind iar in respectivul magazin, apare meseriasu. Imi zice exact ce mi-a zis si vanzatoarea, adaugand faptul ca in curand va veni un moment in viata mea cand va trebui sa fac din nou o decizie... si ca ma pot intoarce spre "latura intunecata" (ca daca-i zic dark side e cliseu :P) cu un trofeu (o persoana din cate am inteles) dar ca voi fi inlantuit si cate alte chestii pe care nu le retin. Nice huh? Me... A demon of ancient times... Suna interesant... Ma gadila la ego... Ratiunea ma indeamna sa nu cred... Dar inima... Totusi la vremea aceea nu aveam preocuparile "semi-oculte" pe care le am in ziua de azi. Din punct de vedere astrologic sunt chiar mai mult decat apt sa devin ocultist. Chestii de genul pluton in scorpion si casa a doua, soarele conjunct cu saturn in scorp. si casa a doua, nodul sud in acelasi loc, luna in opozitie cu soarele (luna plina a magicienilor) in taur casa a opta, nodul nord in taur si casa a opta.... Asta pentru cei ce se pricep cat de cat. Si, offtopic, am facut "vraji" si mi-a iesit. Cu brio. Si mi-am spus ca nu o sa mai fac niciodata. Dar viata e intr-o continua schimbare, la fel si eu si nimeni nu poate stii ce se va intampla.
Ca sa termin in aceeasi nota in care am inceput:
"The mind is its own place and in itself, can make a Heavn of Hell and a Hell of Heavn." Asa ca aveti grija la hentai :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |