Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moartea in DBZ


Bawmwolle
post Jun 28 2005, 08:03 PM
Post #41


Unregistered









Munca si talent se depun in orice anime, asta nu e un argument. /^_^
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Aug 30 2005, 08:18 PM
Post #42


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



sor depune muinca si talen..de de multe ori nu se vede....{prea lene sa scriu corect gramatical..asa ca nu imi sari in cap}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Oct 2 2005, 01:28 PM
Post #43


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



as vrea sa mai adaug un moment tragic din DBZ si anume cel cand se sacrifica Old Kai pentru ca Goku sa traiasca din nou
trebuie sa recunoasteti ca a fost lacrimogena faza ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Dec 16 2005, 04:09 PM
Post #44


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



mie moartea cea mai impresionanta a fost cea lui pocollo din gt
dupa ce l-a batut pe baby... a fost frumos din partea lui! :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Dec 16 2005, 04:51 PM
Post #45


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



mie moartea in dbz mi se pare expirata, ba moare ba invie,prea telenovele:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angelboy
post Jan 10 2007, 11:48 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 10-January 07
From: Pai animax
Member No.: 3.582
Points: 65
Gender:



hm mortile astea indbz sunt inpresionante pentru japonezi moarte este o evolutie o renastere sau ceva de genu asta cred cau fost cele mai linistite morti deci nuti faceai griji doar la inceput imi faceam griji frate speriat zic gata animeu asta este nimic fara goku apoi imi doream sa moara si sal vad cum se antreneaza imi placea pur si simplu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alix
post Jan 23 2007, 07:49 PM
Post #47


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 22-January 07
Member No.: 3.643
Points: 14
Gender:



pai sa fiu sincer aproape nici nu exzista moarte in DBZ deoarece daca mor reinviu cu ajutorul celor 7 bile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post Jun 29 2007, 08:10 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Nu imi amintesc sa ma impresioneze foarte tare moartea din DBZ probabil pt. ca nu exista o moarte propiuzisa + alte motive mai putin importante.
Nu sa vorbit de faza din sayan saga cand Picolo sa sacrficat pt. al salva pe Gohan.
Gohan era un plangacios si desi s-a antrenat un an cu Picolo a fugit de prima lui lupta, il dezamagise rau pe Picolo, mai tarziu parca intrease si el intr-o lupta, oricum Picolo il salveaza pe Gohan de o raza trimisa de Nappa
folosindusi corpul drept scut.
Datorita acestei intamplari Gohan devine mai matur,inceteaza sa mai fie un plangacis si isi da seama ca daca vrea ca cei din jurul lui se fie in siguranta trebui sa fie puternic si curajos, se ofera si voluntar sa mearga pe Namec pentru al readuce la viata pe Picolo si ceilalti Z fighters.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jun 30 2007, 01:45 AM
Post #49


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



da , sacrificiul lui Piccolo a ajutat la claridea caracterului pustiului. in momentul acela Gohan a realizat ca toti trebuie sa fie o echipa, iar ca el era verica slaba din asa zisa lor echipa.
cum am mai spus si alta data , moartea in dbz e unul dintre catalizatorii necesari dezvoltarii atat pers cat si a storyline-ului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Doxx
post Jun 30 2007, 11:47 AM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 2-June 07
From: Montreal/Qc/Canada
Member No.: 4.398
Points: 76
Gender:



Este si o expresie foarte interesanta: "Ceea ce nu te omoara, te face mai puternic"
Si cred ca si seriile dragon ball sunt create putin dupa aceasta idee. Numai ca la ei este acceptat sa si mori de cateva ori [spre deosebire de lumea reala *lol*], pentru a deveni din ce in ce mai puternici....
Si mai cred ca tocmai din cauza ce personajele pot fi inviate animeul a tinut foarte mult si inca mai lasa loc de continuare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yami Lurker
post Jul 28 2007, 03:50 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 27-July 07
From: Brave new hell
Member No.: 4.778
Points: 89
Gender:



Odata cu existenta bilelor dragonului,moartea a devenit un pic cam lejera si putin socanta.De aceea au fost introduse cateva conditii pentru implinirea dorintelor,pentru a da ocazia personajelor de a se lupta pentru salvarea planetei si pentru a forta personajele sa evite moartea.
E interesant totusi cum personajele se intorc din morti cu mai multe capacitati,mai ales sayanii care daca sunt raniti si apoi vindecati devin mai puternici.
Moartea le da si o putere psihologica,Vegeta insusi spunand ca nimic din ce ar putea face Janemba nu s-ar putea compara cu durerea pe care a simtit-o in iad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 28 2007, 10:46 PM
Post #52


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Moartea in Dragon Balls are alte dimensiuni decat in realitate. Daca in DB personajele mor destul de rar, si moartea e totusi ceva mai serioasa ca sa zic asa, deoarece nu e chiar atat de usor sa invii pe cineva ( imi aduc aminte de exemplu de moartea lui Krilin ), pe parcurs ce seria avanseaza ajunge chiar sa para putin caricaturala. Deja de la DBZ cand personajele acelea tot mor si tot sunt inviate. E ceva penibil.
Cand a murit Krilin am fost putin afectat ( nu am plans, relax :)) ) insa cand Goku murea si reinvia si il mai si vedem tot timpul prin rai sau pe pamant chiar era altceva. Nu prea imi pasa mie ca a murit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kinggohan
post Aug 11 2007, 07:11 PM
Post #53


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 11-August 07
Member No.: 4.872
Points: 9
Gender:



cele mai interesante morti eu zic ca a fost a lui goku din cell saga....(a murit cu zambetu pe buze), cea a lui majin vegeta cand se "auto distruge",si numi place mie db gt...dar ma emotionat destul de tare moartea lui piccolo....mai ales ce fel au inceput gohan si goku sa strige dupa el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

umbbra
post Apr 18 2008, 12:46 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 18-April 08
From: Brashoc
Member No.: 6.622
Points: 56
Gender:



MOartea este un moment important in universul DB. Este transcendenta personajelor de la un nivel la altul. Sa nu uitam ca Goku dupa ce murea se intoarcea mult mai puternic. Moartea facea parte din evolutia lor spre a`si depasi limitele si chiar i`a ajutat.
La fel s`a intamplat si cu Piccolo, Ten, Yamucha &restul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

V3N0M
post Apr 18 2008, 12:58 PM
Post #55


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 3-April 08
From: Behind you *,*
Member No.: 6.520
Points: 48
Gender:



Ideea e ca reinvierea nu e niciodata garantata si am inteles din serial ca dragonul poate reinvia pe cineva doar de un numar limitat de ori. Acesta este un motiv pentru care personajele plang la moartea altora, pentru ca pana si in universul asta nu gandesti 'las, ca invie', gandesti 'n-am sa-l/o mai vad niciodata', desi nu e adevarat, pentru ca exista certitudinea vietii de apoi in acest univers, pe cand in universul nostru exista numai credinta. Alt motiv as zice eu e ca, chiar daca ai in minte ca o sa invii pe cineva, tot nu stii sigur, iar timpul petrecut fara acea persoana draga tie poate sa fie chiar foarte greu.
As zice ca e chiar mai greu sa iti traiesti viata cu posibilitatea de a reinvia pe cineva, dar fara certitudinea ca o sa se intample si fara metoda de a contacta persoana, decat sa stii ca e moarta si asta e. Uneori speranta poate sa doara.

Sincer vorbind, moartea lui Goku din saga Cell si vazandu-l pe Gohan crescand fara tata m-au emotionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 01:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |