Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Juuni kokki (sau "Cronicile celor 12 regate")


axi
post Feb 9 2005, 09:06 AM
Post #21


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ajuta mey o scurta recapitulare la inceput si nu am nimic cu faptul asta intr-o mare parte din episoadele din juuni kokki ... dar acu serios ... daca ai vazut hikaru no go intelegi ce vreau sa zic ... dupa episodul 40 incolo cam jumate din episoade sunt recapitulative ... poate exagerez eu ... da si cei care au facut hikaru no go au exagerat :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 9 2005, 10:20 AM
Post #22


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



poate, nu mai tin minte exact. dar mie mi-a placut mult si anime-ul acela - chiar ma-am apucat de GO. Oricum ma enerveaza ca abandoneaza serii super bune, precum Juuni kokki, Inuyasha, Megami Kouhosei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 18 2005, 07:16 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mi-e nu mi s-a parut extraordinar...avem in serie un exemplu stresant de istorie politica tipic japoneza...chestia asta cu lumile e doar un pretext pt alt anime medieval cu regi si intrigi intre ministri etc...storyboardu e slabutz si putin haotic...pina la urma nu s-a accentuat decit regatu En si Kei...restu apar doar mentionate...m-au exasperat flash-backurile si caracterele adiacente pe care sincer nu inteleg de ce le-au mai scuipat in scenariu...pacat pt ca se putea mai mult...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 18 2005, 08:02 PM
Post #24


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Trebuia sa zica cineva si ceva mai negativ pe aici /^_^ Sid, eu cred ca nu ai lasat atmosfera lumii de acolo sa te patrunda, poate daca nu erau flashbackurile alea enervante te atragea mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2005, 07:07 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



atmosfera m-a cuprins pina in momentul cind au dat-o in politica...nu ma omor dupa chestiile astea in animeuri...seria a inceput super bine si au stricat-o repede...nu inteleg de ce au trebuit sa accentueze relatia stapani (imparati) -supusi :roll: au stricat-o amestecind fantezia cu istoria...cred ca au ramas cu prea multe sechele dupa atatea secole de imperialism /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 20 2005, 10:03 AM
Post #26


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sid ... nah ... en si kei erau centrul actiunii, normal, dar eu zic ca au fost destul de mult evidentiate si celelalte.
eu am observat chiar un caracter complet al povestii, o descriere amanuntita, pina la ultimul detaliu a lumii respective, aproape ca nu e coltisor de regat sa nu stii ceva despre el.
cat despre politica ... yeah, te referi probabil la accentul pus pe problemele imperiului si greutatile intampinate de yuko cu ministrii si lorzii rebeli. e intr-adevar o bucatica de istorie amestecata cu fantezie ... rezulta o poveste frumoasa dupa parerea mea si destul de captivanta ... ma rog ... gusturile nu se discuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 20 2005, 02:59 PM
Post #27


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Sunt inca in cursul vizionarii :oops: meaning am ajuns pe la ep 20, timpul meu liber e cam infim si nu prea ajung sa vad cat de mult mi-ar placea...din punctul meu de vedere e unul din cele mai reusite anime pe vare le-am vazut pana acum, are o atmosfera extraordinara si mi-a placut cel mai tare ca se creeaza o intreaga lume cu atatea detalii (care te cam zapacesc la inceput pana retii termenii :P), atatea personaje, ideal pt cei carora le place din cand in cand sa evadeze intr-o alta lume... capitolul cu kirinul negru cel putin e absolut genial, m-a implicat atat de tare in atmosfera....... si mi-au placut culorile, nu foarte stralucitoare...si ost reusit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 28 2005, 11:45 AM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pe mine m-a deranjat scenariul haotic..se vad clar rupturile din story...nu am vazut de ce au intercalat povestea cu kirinu negru cind puteau sa o faca la sf...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 28 2005, 07:34 PM
Post #29


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sid tata ... sunt 4 povesti diferite ... si ordinea e buna si cronologica ... nu aveau cand sa puna povestea altfel. oricum totul se invarte in jurul lui yuko, mai putin povestea kirinului negru ... unde yuko e doar ascultator cuminte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 30 2005, 09:46 AM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...pai nu ti s-ar parea normal sa termine ce au inceput...incepuse cu yoko si au facut-o spectator pt vreo citeva ep...si sf e tembel...nu inteleg relevanta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Mar 30 2005, 10:26 AM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Din pacate inca nu am vazut finalul ca sa te 'combat' :twisted: sunt abia pe la episodul 30...Dar in legatura cu ordinea cronologica si omogenitatea si fluiditatea scenariului mie unul mi s-a parut super ok.Tocmai asta mi s-a parut interesant > ca au intercalat povestile intr-un fel anume.Punctul de forta si care tine tot sistemul in echilibru este Yoko desigur.
Este vorba despre o lume fantastica...nu neaparat un personaj anume, ci mai degraba felul savant in care destinele lor sunt legate unul de altul, de circumstante si asa mai departe.
Yoko e o legatura inca de la inceput.O legatura intre colegi, o legatura intre cele doua lumi...etc.E folosita ca liant s.a.m.d. Pe partea cealalta are si personalitate si propriai poveste in tot universul fantastic creat.
De ce au intercalat povestea cu Kirinul negru?> pai pentru ca ordinea fireasca si cronologica a lucrurilor o impunea si pentru ca e legatura intre cele doua lumi din nou.E interesant cum mintea poate face analogii.Nu e primul anime in care autorul se 'joaca' in felul asta.(vezi seria Hack si mai ales Liminality).
In fine, este vorba despre o intreaga lume fantastica, o alta dimensiune creata pana la cele mai mici detalii.Cam ampla intentia, si nu cred ca e un esec.Ba chiar tinuta intr-un destul de bun echilibru.
Desi eram foarte sceptic la inceput si Yoko ma exaspera (inca are momente), m-a prins actiunea si atmosfera animeului acesta.
Astept sa il vad pana la final...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 30 2005, 10:50 AM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



finalul de fapt nu e final...pt ca finalul e un story din geneza regatului En, care este depanat linistit in prezenta lu Yoko....eu inteleg ca daca e fantasy lasam istoria politica deoparte, insa JK se vrea de toate pt toti...la un moment dat am impresia ca ma uit la un anime despre crearea unui regat oarecare din...nu am vazut nimic fantastic intr-o revolta sau conflict civil...iar colegii lu Yoko care vin din tokyo mi se par mai mult decit umplutura, nu au nici un fundament sau relevanta...nu cred ca au contribuit cu nimic in conturarea caracterului Yoko...poate daca faceau 60 de ep cit s-a dorit initial nu se grabea desfasurarea epica si se gaseau si alte unghiuri de naratiune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 30 2005, 02:27 PM
Post #33


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cum nu bre sid ... tipa cel putin are destula influentza ... la fel si oarecum "dragostea" atat cat este a lui yoko ptr tip ... si in plus apar si in alte povesti nu numai in prima ... adica ... fata apare in povestea kirinului negru si tipul apare si in povestea 3, cu revolta, ambii au roluri destul de importante ... as putea zice ca apar mai mult chiar ca keiki la un moment dat.
singurul personaj cu continuitate si relevant e yoko, cum zice si kaoru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Aug 28 2005, 12:07 AM
Post #34


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Noah am ajuns shi eu destul de departe la Juuni Kokki, serie care deshi l-a inceput s-a mishcat destul de greu, era de admirat diferitele personaje care iau parte la actziune. Clar ca personajul favorit este half-beast-ul Rakushun. Very smart guy sorichetele ala. Dar cele mai mishto episoade au fost cele din seria A thousand miles of Wind, the Sky of Dawn. Multa actziune... Ce e greu la anime-u` asta sunt toate denumirile. Pe harta te incurci de cate provincii sunt, in nume, iar o gramada de generali shi alte chestii shi in rase iar gramada. Daca eshti un pic adormit cand te uitzi la Juuni Kokki, ala eshti, ca ai pierdut episodu`... parca te uitzi la poze. :P Da` altfel e chiar mishto anime-ul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 28 2005, 12:30 AM
Post #35


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



He he, imi pare bine ca ai dat peste un anime care sa iti placa asa mult, in ultima vreme ai tot dat semne ca vrei sa te lasi de meserie :P

Juuni Kokki este intr-adevar un anime captivant iar punctul forte al seriei este povestea si universul pe care il dezvolta. O sa vezi ca la sfarsit o sa plangi dupa mai multe episoade :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Aug 28 2005, 10:44 AM
Post #36


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(zeri @ Aug 27 2005, 12:30 PM)
He he, imi pare bine ca ai dat peste un anime care sa iti placa asa mult, in ultima vreme ai tot dat semne ca vrei sa te lasi de meserie :P

O sa vezi ca la sfarsit o sa plangi dupa mai multe episoade :)
*


LOL zeri, faza cu lasatu` de meserie inca mai e valabila... Inca nu am reushit sa ma decid... Iar cat despre plans... Mai greu, mai ales la anime-uri... Mia nou lacrimile imi dau doar ca imi dau cu usha peste degetele de la picioare dimineatza... That's freakin` painfull... Dar seria e mishto... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 29 2005, 06:00 AM
Post #37


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dap demona, sunt f multe detalii pe aici. este o poveste f complexa si universul construit e plin de detalii, asta e o serie care intr-adevar desi are multe episoade as mai fi vrut altele. si chiar si secventele recapitulative isi au rostul lor chiar daca ma seaca pe mine :P
e drept ca la un moment dat iti da o mica senzatie de discovery travel channel :P, dar sunt si momente destul de intense ca actiune. oricum e o poveste intr-adevar frumoasa, chiar daca nu mai cred in povesti :P ... fantasy world din juuni kokki te captiveaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 9 2005, 01:46 AM
Post #38


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bah Sidule, eu nu ma mai cert cu tine ca tu esti Gica contra. E parerea ta si gata :D

Acu si parerea mea: e excelent serialul, am vazut in 2 zile 39 de ep si maine le vad restu 6. Dezvoltare a personajelor si evolutia lor este printre cele mai bune ever, numai in Now and Then cre ca au mai fost personaje asa bine maturizate.

Pacat ca nu au facut mai multe episoade, eu unul fiind impotriva a mai mult de 26 de ep de obicei, dar Juuni Kokki putea lejer sa aiba in jur de 70 de episoade. Poate odata...

Sunt multe chestii care mi-au placut la animeu asta, si mici chestii care nu prea mi-au placut, dar pe ansamblu merita 4.5 stele din 5 fara nici un dubiu.

RECOMANDAT !


Later edit: a doua zi...


Gata, l-am terminat.

Nu mi-am schimbat parerea. Ramane unul din cele mai faine animeuri. Sper sa continue in cativa ani povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chim3ra
post Sep 16 2005, 10:29 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 142
Joined: --
Member No.: 241
Points: 69
Gender:



animeul se termina in coada de peste... nici cum... ramai :huh: si wtf?!?!?! :mellow: probabil trebuia continuat...!!! :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 17 2005, 07:40 AM
Post #40


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pai cum se mai zicea pe aici ... initial parca trebuia sa aiba vreo 60-65 de episoade ... adica inca 2 povesti daca tin bine minte ... si poate nu se termina asa.
partea buna e ca povestile sunt de sine statatoare, adica macar au final fiecare in parte, dar e pacat ca nu au terminat tot anime-ul.
ps. onee-chan ... nice rank :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:54 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |