Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> L Ar Fi Folosit Death Note?


Anzai
post Mar 21 2007, 12:19 AM
Post #21


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



L l-ar folosii cu sigurantza! (dovada sta mai incolo in manga dar nu va dau spoilere, no fun if I do).

@ Java-Leen: L nu ar fi devenit in nici un caz Kira pentru ca personalitatzile lui L si Raito sunt diferite, imi permit sa zic chiar opuse. L nu si-ar fi propus niciodata un tzel idealist, pentru ca L NU este idealist.
In continuare sunt de acrod cu Kisa : probabil ca ar fi experimentat Death Note-ul, iar scenarile create in nici un caz nu ar fi fost la vederea societatzii.
E vorba de psihologie. Raito are tot ce vrea: este #1, fetele sunt nebune dupa el, are familie, bani etc. , de aceea viatza pentru el este "plictisitoare" si este foarte preocupat de propria persoana, in consecintza, imaginea lui publica ii este foarte importanta, mai importanta chiar decat tzelul propus. El ar fi putut foarte bine sa omoare criminali in diferite moduri (are destula imaginatie pentru asta) si nu s-ar fi gandit nimeni ca exista un Kira, dar a preferat sa faca ceva la vedere, ce ar observa oricine, chiar daca logic este imposibil.
Pe de alta parte L nu are o astfel de personalitate: nu multzi stiu de existentza lui (nici macar toata politia) desi este "legendarul detectiv", nu se ingrijeste asa mult ca Raito (mananca doar dulciuri, nu doarme, poarta haine comode nu "frumoase" pentru ochii lumii), nu ii pasa de parerea publica despre persoana lui (vezi comportamentul lui la facultate, la fel de "ciudat" ca oriunde altundeva) etc. You got the point..
De aceea numarul modurilor in care un Death Note ar putea fi folosot este infinite, sau cel putzin echivalent cu numarul oamenilor care l-ar folosii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Mar 24 2007, 04:10 PM
Post #22


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



ei bine, nu vreau sa fac pe matematiciana, dar exista doua variante:
1) il foloseste si isi incalca propriile valori morale si poate il ucide si pe Light...orice e posibil...
2) nu il foloseste si il inchide in cel mai securizat loc de pe lume, de exemplu intr-un seif de 3 tone si ii da drumul in pacific... :P
Are logica, nu? :lol: Logica creierului pe care nu-l am...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post May 7 2007, 09:00 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Sigur ca l-ar folosi, vezi episodul in care moare...adica, daca nu era Rem, chiar il folosea...totusi, daca ar fi facut-o ar fi fost cel mai bun prieten al lui Light, probabil ar fi avut acelasi scop...sau intai ar fi scapat de Light...si apoi ar mai vedea el. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

el_Domitro
post May 13 2007, 05:24 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 4-May 07
From: Zalau
Member No.: 4.250
Points: 20
Gender:



Da...Eu cred ca La ar folosi Death Note
Argumentez...El a spus ca este ca si Light...Nu ii place sa piarda si este copilaros...Este ca el...Deci poate ar folosi...!
Acesta este un motiv...Pt raspunsul da...
Pt raspunsul nu...Un argument!
L este ff destept...Iar daca...Cineva folsoeste Caietul Mortii el ii ajuta....Cand el nu ar ajuta politia...Ar putea fi suspectat..Ce credeti?
eu cred ca nu ar sta pe ganduri si ar fi facut la fel ca Light...!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post May 15 2007, 12:35 AM
Post #25


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



Cred ca l-ar folosi, deoarece L seamana in multe privinte cu Light. Deja a dovedit ca este capabil sa ucida pentru a-l prinde pe Kira, spre exemplu cand si-a folosit o sosie ca momeala pentru el. De asemenea sa nu uitam ca voia sa experimenteze caietul pe un criminal, sa vada daca regula de 13 zile se aplica, fapt ce arata ca moralitatea sa este destul de discutabila, asemenea consideratiei care o poarta pentru rau-facatori. De asemenea, asa cum s-a mai spus, puterea are darul de a schimba oamenii, fapt care vine in sustinerea argumentului de mai sus. Oare pentru L capturarea lui Kira nu ar fi insemnat <putere> Poate ca daca ar fi fost un caz mai marunt, L ar fi actionat altfel, wouldn't have sacrificed the criminal who impersonated him, si nici nu si-ar fi riscat propria viata. Deci se poate spune ca este cat se poate de <influientabil> in fata puterii.
Pe de alta parte(mda i have a twisted mind), daca ma gandesc la episodul mortii lui L, nu pot sa nu ma gandesc ca scena cand L ii sterge picioarele lui Light resembles the one with Christ and Judas. Deci, in acest caz ma gandesc ca ar fi destul de improbabila folosirea(cel putin in mod repetata) a DN. Ar exista tentatia, poate ca l-ar folosi pentru a-i afla secretele, sau ar pune pe cineva sa o faca, dar apoi l-ar face sa "dispara". De asemenea, comportamentul lui L din ultima sa zi este cat se poate de suspicios. El isi presimte sfarsitul, asta daca nu este chiar sigur de el. Vazuse comportamentul Misei, atunci cand ea a refacut targul cu ochii de shinigami, banuise ceva, si probabil ca l-ar fi putut opri pe Light daca ar fi folosit DN-ul. Dar nu a facut-o. Pentru ca si-ar fi incalcat principiile? Pentru ca nu era sigur de vinovatia lui Light(de care de altfel era cat se poate de sigur <_< )? Pentru ca astfel nu ar fi castigat nimic? Sau pentru ca era constient de tentatia reprezentata de DN, de faptul ca nu i-ar fi putut rezista, alegand moartea ca ultima solutie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yozz
post Jun 13 2007, 10:52 AM
Post #26


Kira
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 12-June 07
From: Romania
Member No.: 4.450
Points: 121
Gender:



L has some principles as opposed to Light or Near.
He would never use the Death note in any other circumstances.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrutz4
post Jun 21 2007, 12:51 AM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 16-April 07
From: acasa
Member No.: 4.154
Points: 102
Gender:



si eu cred ca L ar fi folosit Death Note exact ca Light. ei doi seamana mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 10 2007, 10:37 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



Light a crezut pana in ultima clipa a vietii sale ca face un bine omenirii,chiar cu pretul sufletului sau...L nu ar fi in stare sa faca asa ceva,pentru ca este genul de persoana care vrea sa exceleze,sa ajunga mereu pe un alt nivel.Intamplarea face ca el este detectiv,plus el nu are atat curaj sau daca vreti coloana vertebrala precum Kira.
Light nu realizeaza,din pacate,ca viziunea lui este de fapt o utopie.
Mintea umana nu e construita asa,(desi aici trebuie umblat,intr-adevar),dar frica si forta bruta nu sunt o solutie.Nu poti construi avand la baza frica,caci mai devreme sau mai tarziu omul se va elibera,sau isi va oferi iluzia unei libertati.
Solutia trebuie sa fie mult mai subtila,care sa actioneze atat la nivel constient,cat si subconstient.L are o perspectiva mai larga asupra acestui lucru decat are Light.De aici,din punctul meu de vedere,superioritatea lui.
Eu cred ca L nu ar folosi DN,chiar daca ar fi ros de o curiozitate extraordinara.L-ar aduce pe un nivel inferior,mai aproape de animal,decat de fiinta rationala care se vrea a fi.

da,andrutz4,cei doi sunt similari...amandoi isi doresc sa fie niste fiinte evoluate,zei..sa schimbe lumea...dar aici intervine si prapastia dintre ei...L incearca prin ratiune,iar Light prin oprimarea semenilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 11 2007, 12:21 AM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Pai, vaznd cum L A ZIS ca va folosi Death Note, cred ca raspunsul la aceasta intrebare e simplu: DA, l-ar fi folosit, daca nu ar fi fost "intrerupt"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 14 2007, 11:38 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



(IMG:http://fc01.deviantart.com/fs18/f/2007/142/1/e/Death_Note__The_Movie_Poster_by_blackmage9.jpg)

complimentele mele artistului deviant...voiam sa va arat si voua
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post May 31 2008, 01:30 PM
Post #31


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



In niciun caz.. L era ciudat.... dar nu era lipsit de scrupule cum era Light.. Light era prea plictisit.. chiar de propria persoana.. Invata foarte bine, il ducea capul in toate.. si el deja trecuse de limita normalului. L era spiritul dreptatii deci nu avea cum sa foloseasca caietul in scopuri personale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jun 6 2008, 12:07 PM
Post #32


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Sigur, eu zic ca l-ar fi folosit, dar nu in felul in care l-a folosit Light. Eu cred ca l-ar fi folosit doar pentru a-l invinge pe Light si acolo s-ar fi oprit.
QUOTE
L era ciudat.... dar nu era lipsit de scrupule cum era Light.. Light era prea plictisit.. chiar de propria persoana.. Invata foarte bine, il ducea capul in toate.. si el deja trecuse de limita normalului. L era spiritul dreptatii deci nu avea cum sa foloseasca caietul in scopuri personale.

E adevarat ca L, prin ceea ce face, reprezinta dreptatea, dar pentru el rezolvarea cazurilor e doar un hobby, ceva ce ii place, nu ceva ce face pentru ca avea un simt al dreptatii extraordinar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Jun 6 2008, 04:52 PM
Post #33


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



NEVER EVER EVER EVER EVER!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PurpleButterfly
post Jun 9 2008, 10:00 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 8-June 08
Member No.: 6.980
Points: 128
Gender:



L nu ar fi folosit carnetul pt k nu i-ar sta in fire. El e devotat munci sale de detectiv si de aceea nu ar putea sa foloseasca un DN
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Aug 7 2008, 11:17 AM
Post #35


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Erm...hm... L nu mi se pare ca seamana cu Light prea mult... sunt amandoi extrem de destepti...mai bine zic sunt genii, au o logica stralucitoare dar dorintele lor si felul in care vad lumea e cu totul altfel...parerea mea...Daca L ar folosi Death Note-ul? Cred ca da, doar in cazul in care vrea sa vada cu ochii lui ca acela e intradevar obiectul atator crime...ar astepta cele 13 zile, in care ar ascunde caietul unde nici aerul sa nu-l gaseasca :P, apoi si-ar primi sfarsitul...asa vad eu lucrurile XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

miha_lovely_girl
post Feb 1 2009, 06:59 PM
Post #36


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 30-January 09
Member No.: 8.281
Points: 14
Gender:



No way!No way.L nu ar folosi niciodata DN.Nu este ca Light adica plictisit de viata si toate cele.Eu pur si simplu nu cred ca l-ar folosi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

the_death_goodies
post Feb 5 2009, 01:06 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 20-January 09
Member No.: 8.233
Points: 60
Gender:



Eu nu cred ca L ar fi folosit death note-ul. S-ar fi uitat mirat la carnet si daca nu e din zahar l-ar arunca. :P
(IMG:http://http://i258.photobucket.com/albums/hh257/renee_roxan_10/anime-girl.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bogent
post Aug 28 2009, 08:18 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 26-August 09
Member No.: 8.982
Points: 1
Gender:



nu ca in death note 3 filmu L ii da foc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 29 2009, 03:31 AM
Post #39


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



toate ca toate, Lawliet e genul de Lawful Good, face bine cu bine. NU ar fi folosit carnetul....EVER
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

~L~
post Oct 29 2009, 09:51 PM
Post #40


SilviuSsj5
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 26-October 09
From: Stefanestii de Jos, Ilfov, Romania
Member No.: 9.131
Points: 151
Gender:



L nu ar folosi Death Note iar explicatia trebuie sa vezi filmu L Change The World in care le are pe amandoua Death Note si le arde chiar daca Shinigami incearca sa le foloseasca
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:12 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |