Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Melancholy Of Haruhi Suzumiya


Vebby
post Jun 19 2007, 08:44 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



No topic pt serie? :P Hmz, ppl... la ce va uitati zilele astea? XD (glumesc, inainte sa`mi sara careva in cap..)

Fiind in cautarea unei comedii bune, am "performat" o cautare pe anidb si am ajuns la acest renumit anime (pe unele forumuri) ale carui premii mi`au luat ochii. Si dat fiind ca parea sa aiba cea mai buna comedie, cele mai bune personaje and so on, m`am incumetat si l`am luat. Si a meritat.

Povestea este alambicata si cu substrat. Nu ma laud ca am inteles`o prea bine, in primul rand din cauza faptului ca episoadele sunt luate si parca ordinea a fost stabilita tracand la sorti numere de la 1 la 14, iar pe de alta parte ca nu a fost asa de evident ca in mai toate animeurile.

In primele episoade, apare personajul fantastic si unicat Haruhi Suzumyia, plictisita de viata, care este interesata numai de alieni si ale ciudatenii. Btw, daca gaseste careva o traducere pentru espers, sa ma anuntati si pe mine...
Aceasta Haruhi se "imprieteneste" cu Kyon, singurul coleg care a reusit sa lege o conversatie cu ea si naratorul povestii noastre, detinatorul premiului de cel mai bun personaj masculin, pe care il merita din plin :P
Si tot aceasta Haruhi, din plicitiseala, pune bazele unui club SOS Brigade, care nici acum nush ce inseamna prea bine, un club ... pe cat de ciudat , pe atat de funny :P

Restul povestii va las sa il descoperiti. XD

Grafica este un lucru ce trebuie neaparat mentionat. Ochii lui Haruhi sunt ceva addictive, atat de vii si de bine reprezentati. Iar Haruhi este o cutie :wub:

Stiu ca sunt care au mai vazut aceasta serie... iesiti din umbra :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 19 2007, 09:30 PM
Post #2


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Este un topic, la Fansub RO. :) Eu unul n-am găsit substraturi ascunse în poveste. Pur şi simplu au ameţit-o prin amestecarea episoadelor. Aş fi preferat să le dea în ordinea corectă, mi-a plăcut mai mult sfârşitul real (episodul 9) decât marele bang din episodul 14.

Personal, eu sunt die-hard Yuki fan. Silent POWER :lol:

ESPer - vine de la ESP - Extra Sensorial Perception, sau, pe româneşte, paranormal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 19 2007, 09:39 PM
Post #3


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 20 2007, 06:30 AM)
Este un topic, la Fansub RO.  :)  Eu unul n-am găsit substraturi ascunse în poveste. Pur şi simplu au ameţit-o prin amestecarea episoadelor. Aş fi preferat să le dea în ordinea corectă, mi-a plăcut mai mult sfârşitul real (episodul 9) decât marele bang din episodul 14.



Stiu ca e acolo, dar ala e la Fansub.. e de altceva XD

Eu am avut noroc, pot spune..pana la ep 4 mi`am dat seama ca`s puse aiurea ca ceva nu se lega si pana la ep 8 le`am ghicit ordinea "Ce urmeaza dupa ce am vazut ultima oara?". Iar de la ep 8 am facut mici cercetari pe internet si am aflat ordinea "reala" :P So, i was half-lucky :lol:

Sper sa treaca yuuko pe aici, ar avea multe de spus legat de substratul animeului.. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jun 20 2007, 08:58 AM
Post #4


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Cu tona de premii pe care o are trebuie sa il incerc si eu. Primul ep e la dld si o sa revin cu o opinie mai incolo. Abia astept sa vad ce inseamna cel mai bun in 2006 :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 20 2007, 10:34 AM
Post #5


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Primul episod nu este deloc relevant. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jun 20 2007, 11:04 AM
Post #6


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Bine ca ai zis... o sa il vad si pe al doilea atunci :lol: si o sa vad si ce ati facut voi la 400mb! Suna bine :P un hdtv care nu imi omoara procesorul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 20 2007, 11:11 AM
Post #7


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Daca doresti sa vezi episoadele in ordinea corecta, ia`le asa: 2, 3, 5, 10, 13, 14, 4, 7, 6, 8, 1, 12, 11, 9.

Daca nu... uita`te cum sunt puse. Lumea zice ca e mai inedit sa`l iei cum l`au numerotat ei. Eu zic ca nu...

Link catre articolul lui Probably Me despre serie. Interesant ^_^ Sper ca nu se supara ca l`am postat...

Deci dansul ala din anime este bestial :lol: Si personajele se misca foarte real. Sunt puse multe frameuri, din cate am inteles, ca sa se vada fiecare miscare. Si in anime mi se parea ca miscarile sunt prea complete si naturale... E ceva nou..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 21 2007, 08:12 AM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am fost si eu pacalita de toate premiile pe care le-a luat aceasta serie.
In cele din urma am ajuns sa spun un singur lucru: anume'ul acesta nu e pentru mine.Nu ma dau in vant dupa chestiile care te zapacest si te ametesc sa nu mai vorbesc de faptul ca la un moment dat totul devine plictisitor.
Dupa episodul 1 eram:WTF!!! (eram gata sa renunt la serie)Nu au fost prea inspirati sa inceapa cu acel episod.
Dupa episodul 2: hmmm...this could get interesting.....
Dupa episodul 3: I'm getting bored.
Episoadele 4-13: (IMG:http://img160.imageshack.us/img160/6823/smile2fn9.gif)
Dupa episodul 14: In sfarsit s-a terminat!!!
Dupa care realizez ca aceasta serie a fost pentru mine: a total waste of time..... (IMG:http://img373.imageshack.us/img373/1149/smile3cf5.gif)
Dar multora le-a placut.Eu doar mi-am spus parerea.Si cum am spus mai sus: seria asta nu e genul meu.Nu m-a atras din nici un punct de vedere.

Edit: da si mie mi-a placut scena sarutului.Singura chestie chare chiar mi-a placut in acest anime...because I'm a shoujo maniac :P . Si sincer sentimentele lui Haruhi m-au facut in unele momente sa ma simt melancolica.Si eu eram mai demult destul de plictisita de viata si uneori chiar imi doream ceva mai deosebit sa se intample.Dar acum mi-am dat seama ca viata ne ofera in fiecare zi ceva deosebit, doar ca noi de multe ori nu reusim sa observam acest lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jun 21 2007, 09:28 AM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Ei, chiar comedie nu e desi are momentele lui serialul. Cred ca toata lumea dupa episodul 1 a ramas :blink: . Insa ma bucur ca am perseverat si l-am vazut pana la capat. In toata nebunia cu time travelling, ghosts&aliens am descoprit o poveste foarte....hmm, in lack of a better word "sweet". In cele din urma, se pare ca Haruhi doar se simtea singura. Si sincer acum, cine nu s-a gandit vreodata cat de minuscul e comprativ cu tot universul?
Mie mi-au placut dezordinea episoadelor, au facut serialul mai special. :D Si mi-a placut finalul cu big kiss scene mai mult decat cel simplu, in care pleaca amandoi sub o umbrela. Yeah, I'm cheesy like that. :P
Nu inteleg insa toata nebunia cu dansul...ce-i asa de special la el? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 21 2007, 02:52 PM
Post #10


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Am zis ca trebuie sa las si eu un post aici. Animeul este printre preferatele mele, scurt, cu o poveste aiurita ( sporita de ordinea episoadelor ), interesant si putinele si dragutele momente sa zic si eu sweet :D. Sincer mi-a placut mai plcaut si partea cu "fata care creeaza universul si tot ce stim noi despre el cand se plictiseste" mi se pare geniala, aiureala din tot serialul ii da un comic aparte si sfarsitul este bestial.

Daianara - dansul este special deoarece nimeni in viata nu l-ar putea interpreta :lol:, au incercat multi si la toti a iesit o varza murata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 21 2007, 03:00 PM
Post #11


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ce aveti mai cu primul episod. Sincer, eu m`am amuzat extrem de mult la el :lol: Mikuru era super comica, si toate comentariile de fundal, stangaciile din asa zisul episod :lol:. Sunt eu nebuna, sau ce? :P

Stiam ca e ceva..ciudat, din mom mce Haruhi nu a aparut, stiam din poze ca grafica tre sa fie super.. deci asteptam explicatia. I mean, era normal.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jun 21 2007, 05:42 PM
Post #12


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



E ciudat pentru ca auzi de animeul asta si cate premii a castigat, astepti entuziast sa il vezi si te trasneste cu episodul ala de inceput din care nu se intelege nimic decat multe episoade mai tarziu cand afli ce si cum. Cam asta am cu episodul respectiv. Ok, ca nu apare Haurhi si te astepti sa vina mai tarziu, sa zicem. Insa asta tot nu sterge prima impresie. :)
@Shinigami kid Sunt multe lucruri imposibile in viata insa nu inseamna ca trebuie sa creeze o isterie in masa. I still don't see anything special about it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 9 2007, 10:09 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...The MeLanCHoLy of HaruHi SuZUmiYa... hmm... socking ... just like a summer storm... brief but it blows you away... daca ma uit bine la cite premii a luat de la A.R.C in 2006 for Best Anime, Best Animation, Best Comedy, Best Female, Best Male, Best Fan service tind sa cred ca a atins superlativul... and it does, but... hmm... I don't know... something is missing... si cred ca asta s-ar traduce prin lipsa mai multor episoade... este un haos genial in idee, story, scenariu, regie... personal as fi vrut sa fie un haos ordonat :) ... n-am inteles cum poti sa bagi filere intre 6 episoade !? it bothers me this aspect <_< ... a trebuit sa modific ordinea vizionarii pf a obtine "efectul total"... recomand 1-6 si restul <_<... ok, so now let's go to the jenius part of M H S... Haruhi... she's the lightning of the storm... "fenomenala" intr-adevar... caracterul conceput de Tanigawa merita un loc linga cele ale lui Matsumoto... eh... asta inseamna ca "adevaratii" mangaka mai exista si in 2k, se pare... revenind la Haruhi... well... Nostradamus a prezis ca sfirsitul lumii will be brought by "a young maiden" ... cred ca Haruhi s-ar incadra in categorie :lol: ... in momentul in care existenta lumii depinde de o fata, la care adaugi infinite capricii plus un ego gigantic, ai in fata o apocalipsa just wainting to happen :) ... jenial imaginata este inocenta-sadica-joviala al lui Haruhi... pur si simplu este out of control... u got to love her rampanging-violent-anti-borring-ideas :)... second... the story... desi nu are.... are... sincer idea mea de comedy este cea cu un story fara umbre de seriozitate... well... M H S are un darkside trecand de superficialitatea emotiilor in uzantele comedy ...
... concluzionind fara o concluzie... urmarind M H S ai impresia unui ride intr-un roller-coaster... just strap in and get ready for fun :) ...
ps: vad ca lumea care a privit Haruhi n-a vazut nimic inca <_<...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 16 2008, 10:50 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Probabil, se vor supara multi ca am numai obicetii, dar hai sa incep... In primul rand, ma intreb cum a putut animeul sa iasa cel mai amuzant din 2006? :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: Au fost mai multe momente care ar fi trebuit sa fie amuzante, dar (poate si fiindca am vazut anime-ul singur) n-am reusit decat sa scot cateva surasuri mici si am bufnit putin in ras in penultimul episod, in care ii explica Koizumi lui Itsuki, importanta lui Haruhi pentru omenire, iar el statea pasiv si il lua in ras ("A inceput acum 6 ani... -Fuck with your six years...).
Obiectia nr2: am citit review-ul tau, VirginBlood!! Si am vazut ca ai comparat Suzumiya Haruhi no Yuuutsu cu filmul Mememto si vreau sa spun ca nu incape comparatia!! Nu fiinddca Memeto e un film si HS No Yuutsu e o serie Tv, ori ca HS no Yuuutsu e animatie si Memeto, e live-action... Ci fiindca Memeto e un excelent film psihologic, vazut pe HBO acum cativa ani -in premiera- la recomandarea cuiva. Mi-a zis sa nu citesc nici un review ca altfel n-ar fi avut niciun farmec si, asa am si facut... Dar HS no Yuuutsu imbina viata de zi cu zi a unor adolescenti cu povesti SF, dar nu pentru a iesi ceva inedit... ci mai degraba ceva funny si relaxant, o comedie ecchi daca vrei sa-i zici!! In plus, Memeto, din cate imi amintesc eu era facut pe 2 plane temporare, prezent (in culori deschise)si trecut(in alb si negru) si.... prezentul mergea spre viitor din cate imi amintesc, iar trecutul si mai in trecut, dar pana la urma filmul ajunge intr-un punct in care chiar chiar si prezentul duce spre trecut si nu mai intelegeai nimic la un anumit punct, scuze daca nu-i asa, n-am vazut recent filmul, sunt ani, deci nu-mi prea mai aduc bine-aminte... Cat despre ordine, eu a 2-a oara am revazut uite astfel episoadele: fillerele, in ordine cronologica (4,7,6,8,1,12,11,9) si apoi povestea propriu-zisa: Melancolia Lui HS I-VI (2,3,5,10,13,14) si mi-a placut mai mult astfel. Sunt sigur ca aranjate astfel, ar fi fost mai bine.... Cat despre ordine, este precizata in preview-uri... Plus ca, daca nu ati observat in episodul 14(care ar trebui sa fie ep.06) se trece o scurta trecere peste filere si ajungem la o a 2-a intalnire a Brigazii SOS, cand Kyon incheie anime-ul... Bine ca se mai face o serie, ca ar ramane astfel cu multe lipsuri... Nu stiu, pentru o ecranizare anime a unui roman SF, ma asteptam sa vorbeasca mai mult despre personajele "ciudate" ale anime-ului: esperi, extraterestri si calatori in timp... Sper, de asemenea, ca in seria a 2-a nu se va mai apela la metoda alegerii episoadelor ca la 6/49, dar ce pot sa fac decat sa sper!! :P :lol: :lol: :lol: :lol:
Iar acum, ca sa nu mai spun doar partile rele, il voi lauda putin, referindu-ma si la partile bune. HS NO YUUUTSU se bucura de un soundtrack destul de original, ca sa nu mentionez vocea seyuului si cantaretei Hirono Aya, cea ce interpreteaza vocea lui Haruhi Suzumiya, ca sa nu mai spun de o grafica buna, la care se adauga miscarile naturale si in timp real a personajelor, ca urmare a folosirii multor frame-uri...
Intr-un cuvant, daca cauti ceva interesant si complicat, uite-te la un dementia, gen Boogiepop wa Warawanai, dar din punctul meu de vedere HS no Yuuutsu e doar ceva cu care sa te relaxezi sau sa-ti omori timpul!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 2 2008, 03:39 PM
Post #15


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Fix acum am terminat tot ce s-o scos pana acum in materie de novels, adicale 9 volume si vreo mie si ceva de pagini. Bineinteles tocmai volumul 9 e singurul care se termina cu "To be continued..." Grrr. Anyways, am doua chestii de zis:

1. Cartile exista, mai multe detalii aici.
2. Abia astept sezonul 2. Is atatea chestii faine care trebuie sa apara... ma abtin cu greu sa nu fac spoilere. Dar personajul negativ ... .
Plus Haruhi din nou cu par lung...
Asahina-san in costum de miko... <sigh>

Cat despre ordinea episoadelor, mie imi place. Primul episod e criminal... tocmai pentru ca stii ca tre' sa fie un anime fain dar el arata exact ca un home-made movie... ceea ce de fapt si e.
De remarcat ca nu exista fillere propriu zise: cartile sunt un volum cu poveste lunga, un volum cu povestioare scurte. Vazuta la scara mai larga actiunea progreseaza linear in timp, vol 9 de exemplu este primul din anul urmator. Dar fiecare 2-3 volume au timeline-ul amestecat complet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Mar 7 2008, 01:24 AM
Post #16


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Hm... acum am ajuns la jumatatea seriei si ma bate un gand sa abandonez... Nu e o serie care ma plictiseste dar mi se pare ca n-are sens... La felul atat de normal in care a inceput nu mi-as fi imaginat ca s-ar ajunge la aliens si o fata care rade lumea si o reface :blink: ... m-am gandit sa citesc cateva pareri de aici pentru ca mi-am spus ca poate nu vad eu ceva...dar se pare ca vad bine :P

Cred ca am sa-l termin totusi doar pentru ca a fost atat de premiat, si am vazut ca e vorba de-un sarut pe la sfarsit :lol: si de ce sa nu recunosc ca sunt un pic (nu prea mult :P ) curioasa sa vad ce urmeaza. Am citit aici de ordinea episoadelor si am ramas cu un "HUH?!?" pe frunte :blink: Eu am downloadat seria de pe Veoh si era precizat sub titlul fiecarui episod "episodul numarul # dupa ordinea cronologica"... Oh, si n-am ajuns inca sa vad dansul...am vazut ca s-a precizat pe-aici de un dans....plecat amandoi sub umbrela...hm :P ... Anyway am sa revin cu pareri dupa ce am sa-l termin (maine sper eu :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Mar 7 2008, 04:04 AM
Post #17


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



interesant cate pareri negative strange acesta serie. probabil si din cauza popularitatii si reclamei excesive, te uiti si astepti sa fii impresionat fara echivoc. si cand descoperi ca nu este pe gustul tau, te revolti impotriva lui. nu trece insa neobservat :P
si eu l-am vizionat pe la sfarsitul lui 2006 datorita reclamei ce o intalneam la tot pasul, si in timp ce ma uitam la episodul 1 am crezut ca mi sa stricat monitorul sau codecurile. oricum, a fost total neasteptat (nu citesc prea mult despre un anime inainte de al viziona), si verificand anumite comentarii legate de "quality" am dat si de discutii referitoare la ordinea corecta a episoadelor, ceea ce as recomanda mai departe. nu as spune ca este cel mai bun anime, dar cu siguranta nu este plictisitor sau banal. si nici normal. :rolleyes: si aici este farmecul pe care unii il gusta iar altii nu, considerand Haruhi o aberatie. pentru mine a fost una dintre acele serii la care am vizionat mai multe episoade pe zi (si sunt extrem de lenes in general), fiindca ideea centrala a povestirii ma fascinat de la inceput. o fata simpla fiind atotputernica, iar tocmai ea nu stie acest lucru.
@Love-chan: "dansul" sunt acele secvente de dans sincron din ending :lol: .
ca si rogueman999 astept cu nerabdare sezonul 2, doar ca eu nu am citit toate nuvelele, prefer sa nu imi stric surpriza, ceea ce este intr-un fel pacat, fiindca si cititiul are partea lui de placere.
@Narumi: Haruhi comedie ecchi? as crede ca esti singurul de acesta parere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 7 2008, 11:51 AM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Pe thread-ul asta s-au strans mai mult reactiile gen "WTF". Intr-adevar e genul de serial care sau iti place la nebunie sau wtf, dar mai e si faptul ca nu se preteaza la comentat si disecat - de unde si lipsa de fani pe-aici. Dar asta nu inseamna ca nu exista... cred ca un sfert din lucky star de exemplu este tribut haruhi.

Cat despre gen... in ultima vreme inclin (surprins) spre hard sf. Just wait and see :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Mar 7 2008, 03:57 PM
Post #19


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Am terminat :) Sincera sa fiu nu-mi pare rau sa am continuat pentru ca in a doua jumatate a seriei totul pare normal, sau mai normal decat prima jumatate :P Episodul cu filmuletul facut de ei chiar putea lipsi <_< in opinia mea. Personajul meu preferat a fost Kyon, ce gandea el in timp ce Haruhi vorbea era exact ce gandeam si eu :lol: si el e defapt personajul cel mai normal din toate. Cazul "crimei" de pe insula si intrecerea la jocul de pe calculator chiar mi-au placut. Am ramas extrem de surprinsa, in mod placut, de momentul de pe scena :D

gngn, daca nu-mi ziceai tu tot nu stiam de ce dans e vorba :lol: , pentru ca n-am avut rabdare sa vad endingul :rolleyes:

Ieri eram dezamagita pentru ca Haruhi nu mi-a placut la inceput si nu eram de acord cu ideea ca o fata ca ea sa poata distruge si reconstrui lumea. Adevarul e ca oricat de dezamagit ar fi cineva de serie ar trebui sa o termine ca nici nu e lunga :) Sfarsitul m-a facut curioasa in legatura cu a doua serie, pe care abia astept s-o vad. Prima serie mi se pare mai mult ca o introducere, de aceea astept sa vad ce urmeaza.

Acum Haruhi mi se pare intr-adevar o persoana deosebita si o dulce, faptul ca si-a gasit oameni si si-a format o echipa, si sa nu uit nici de Kyon, a umanizat-o. Stau si ma intreb daca exista in realitate o persoana in halul asta de energica :P

Reactiile de gen "wtf" nu mi se par niste reactii care i-ar influenta negativ pe unii, din contra asa devine mai interesant si de fapt asta m-a stimulat si pe mine sa downloadez si sa-l vizionez in continuare. Cat despre parerea mea in legatura cu prima serie MHS nu e nici "imi place la nebunie", nici "wtf" cum zicea rogueman999, ci ma rezum la un singur cuvant care se afla la mijlocul celor doua pareri de mai sus, si anume: interesant :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

madrat
post May 20 2008, 12:40 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 08
From: Bucuresti :)
Member No.: 6.836
Points: 66
Gender:



oh Suzumiya @_@ sau una dintre cele mai bune , ciudate, zapacite si bine gandite serii de pana acum. acum cam o luna sa zicem am reusit sa vad si eu seria, despre care auzisem atatea de foarte mult timp, si sincer cand am prins-o am terminat-o in 2 zile, prima zii am vazut primele 3 epis, si am zis eh stiu ca trebuie sa fie misto dar incepe ciudat, dar a doua zii am vazut restu si sincer, este tot ce am asteptat sa fie din ce credeam ca o sa fie, adica o serie care merita multe. nu poate sa fie clar catalogata la "Comedy", fiind o serie foarte complexa, dar comedia a jucat si ea un rol important in cearea unei "master-piece". Haruhi este un personaj , din punctul meu de vedere, genial. Plicitisit de ce e banal, isi urmareste interesul tot timpu (aici exagereaza dar de), aiurit, numai ea stia ce facea cand se apuca de ceva, si nu in ultimul rand G O D xD. o serie care merita pe deplin vazuta, inteleasa si traita. am zis inteleasa, da faza cu episoadele puse "la intamplare", este chair un lucru foarte bine gandit (acelas lucru se intampla si in baccano! dar intr-un mod si mai "la intamplare").

Deabea astept seria a doua, care a fost anuntata de ceva timp si inca nimic clar

Daaar am o intrebare, what's with all the bender gender on the internet with tMoHS???? adica este.... ciudat, nu in sensul , ciudat al seriei, dar in sensul pe bune de ciudat :blink: :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |