Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amv Romania - No Comment


Alexander
post Jun 1 2011, 09:38 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



AMV - Coloring
Release: Jun 26, 2009
FILTER THE COLORS /// Nijikon 2010 /// 1st Place ^O^
Release: Oct 8, 2010



Animatrix World
Release: Jan 21, 2009
Animatrix - Ursa Minor
Release: Jun 16, 2009



Nunchuck - Whoaaa Did you see that Unicorn?
Release: Sep 17, 2009
.Electricity/Surreal
Release: Apr 23, 2011




Alexander - My Computer Goes Bananas
Release: Oct 15, 2008
Code Monkey AMV
Release: Jul 4, 2007


Pareri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 1 2011, 10:26 PM
Post #2


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



E bine de revazut ca editarea romaneasca de AMV-uri a devenit atat de cunoscuta incat originalitatea ii este copiata de mari editori din strainatate. Plagiatura e forma suprema de lauda.

[edit] Ar trebui facuta o lista mai mare, sa fie o imagine mai de ansamblu a lucrurilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 1 2011, 11:05 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(Ramziel @ Jun 1 2011, 10:33 PM)
Primul AMV se vede ca e lucrat, dar cand zic lucrat......ma refer dus la extrem O.o, melodia si efectele compun simetria amv-ului sa ii zic asa :D, very nice, I'd say :)

Al doilea, bine lucrat, referitor la efectele bagate, dar cred totusi ca e prea mult, adik a depasit limita extremului cu mult, sooo.......well done, but too much O.o

Al 3-lea si al 4-lea........well.........bad, dun like 'em O.o

Al 5-lea.......made me sad......desi nu pot sa zic ca e batator la ochi, melodia face ca toata atmosfera sa fie.......a little too down XD

Al 6-lea, well.....melodia nu pot spune ca ajuta cu nimic, cel putin din punctul meu de vedere, interesant faptul ca au bagat imagini din realitate in background O.o, other then that......nu pot zice ca nu imi place chiar de loc, dar nici unul din favoritele mele nu este O.o, si sunt extrem de multe faze care apar si in al 5-lea amv O.o

7th-O.o I LOL'd at what happened to ur desktop, well done......interesant conceptul, should've won first place if it were for me :P, nice effects and good job on it :D

8th- good idea, I guess.........but I can't say I like it, melodia e bine plasata, dar nu pot zice ca ma atrage cu ceva O.o

Ohhh....yeah, here's something for u guys to judge now.......Wings to fly......prima mea incercare de a face un AMV O.o, sper sa nu va plictiseasca prea mult XD
*



You are toootally missing the point here.
This is not a "Post some amvs and see what opinions forum goers have" thread.

Sunt grupate pt a arata similaritatea intre ele si pentru a pune sub semnul intrebarii originalitatea lor.

Interesant ca cel cu animatrix care a participat la Niji 2009 era gata din iunie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 1 2011, 11:07 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(The Different Mechanist @ Jun 1 2011, 10:26 PM)
E bine de revazut ca editarea romaneasca de AMV-uri a devenit atat de cunoscuta incat originalitatea ii este copiata de mari editori din strainatate. Plagiatura e forma suprema de lauda.

[edit] Ar trebui facuta o lista mai mare, sa fie o imagine mai de ansamblu a lucrurilor.
*



Was that sarcasm?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 1 2011, 11:13 PM
Post #5


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Nope. Am vorbit extrem de serios.














true story
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Jun 1 2011, 11:20 PM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



O.o....my bad.....too tired XD, my brain can't seem to work too well XD

Scuze, dap, m-am uitat la cateva si am vazut extrem de multe similaritati, dar nu s-a mentionat de ce a fost facut topic-ul, pur si simplu a intrebat "Pareri?", presupun ca ar tre sa fiu mai atent, scuze inca odata.....

Too bad people don't know what imagination means XD, prea multe copycatz XD, originalitatea moare odata cu timpul.........desi unele pot fi facute relativ similare la perioade diferite de timp, fara a avea vre-o legatura O.o, adica daca ar fi sa le luam pentru fiecare chestie in parte pe care o vezi similara, atunci ar aparea o simpla intrebare.......ce inseamna mai exact sa fii original....???.....
In general nu ma deranjeaza ca unele lucruri sa fie date cu copy, paste, dar tre sa stii cand sa te opresti O.o, adik amv-ul 5 si 6 sunt mult prea similare, parca a dat copy paste si a mai adaugat 1-2 chestii in plus/minus XD, dun like that.....

Deleted my first post :D
Mersi de explicatie Himeri :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 1 2011, 11:57 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Update:
L-am contactat pe autorul amv-ului Animatrix World si a avut asta de spus:

QUOTE
Alexander: Is this your AMV? I mean are you the original editor of this amv?
Downmep; my amv was the original
Downmep : he riped me

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Jun 2 2011, 12:25 AM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



O.o that's bad I guess..........adik exista cel putin cam 70% din cele 2 amv-uri care sa fie asemanator O.o, dar nu ai ce sa ii faci, can't stop 'em, can't blaim 'em XD

Pe mine nu m-ar deranja dk as pati-o, adik daca nu vrei ca cineva sa te copieze macar 50%, atunci nu mai posta pe youtube unde au acces milioane de oameni, dar oricum ar fii, urat din partea tipului ca a copiat asa mult din amv-ul original XD, sunt asa multe anime-uri pe net, asa ca are de unde alege pentru un AMV original, iar timp ca sa editezi k lumea se poate gasi, chiar daca nu toti au asa mult timp liber, dar lenea e prea mare la unele persoane.........trist, dar adevarat <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 2 2011, 12:33 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(Ramziel @ Jun 1 2011, 11:20 PM)
...
Too bad people don't know what imagination means XD, prea multe copycatz XD, originalitatea moare odata cu timpul.........desi unele pot fi facute relativ similare la perioade diferite de timp, fara a avea vre-o legatura O.o, adica daca ar fi sa le luam pentru fiecare chestie in parte pe care o vezi similara, atunci ar aparea o simpla intrebare.......ce inseamna mai exact sa fii original....???.....
...
*


Originalitatea nu exista.
Nu exista pt nu asa functioneaza creativitatea.
Ori ce proces de creatie se foloseste de ceva existent pe langa care adauga ceva propriu (ori cat de mic sau de mare) si rezultatul este ceva nou.
Si ca dovada a acestui lucru mentionez descoperirile facute de David Cope cu EMI (sau Emmy).
Some links (google him for more):
http://www.miller-mccune.com/culture-socie...-composer-8507/
http://arstechnica.com/science/news/2009/0...controversy.ars
http://www.nytimes.com/1997/11/11/science/...r-wrote-it.html
Short version = a scris un program care arata cum functioneaza creativitatea muzicala si care poate sa creeze muzica care nu poate fi deosebita de cea scrisa de Bach, Mozart, etc..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 2 2011, 01:04 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Cum a spus si Himerish.

Imaginatia umana se foloseste de mediul incojurator si toate elementele intalnite pe parcurs pentru a se dezvolta. Of course, editors do the same with their works. Ne mai inspiram cateodata din ce vedem pentru ca vrem sa trecem prin experienta de a edita intr-un anumit mod (cu anumite efecte, masking), pentru ca inca invatam, pentru ca ne inspira si emotioneaza sau cateodata poate fi o coincidenta. Nu e greu de crezut ca doi oameni pot avea aceeasi idee pt un amv. Cert e ca si the big editors got their inspiration from somewhere. Pana si un anime in sine ne poate inspira la efecte.

In unele din amvurile de mai sus, desi poate au fost similaritati in idee, prezentarea a diferentiat. Anumite synchuri, scene, conteaza si ele. Altele in schimb au fost practic copy/paste witha newer look ... like the Animatrix one. Atunci ma deranjeaza; cand amvul e copiat 100%.

In my idea: Editing is a hobby. It's something we do to express ourselves, show the world a certain series through the caried moods we saw it in or simply have fun. If you want to edit a certain way and with a certain song, you should do it. Let your version be heard as long as you put your thoughts into it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 2 2011, 02:56 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(The Different Mechanist @ Jun 1 2011, 11:13 PM)
Nope. Am vorbit extrem de serios.
true story
*


Nu spun ca nu ar fi adevarat (not knowledgeable enough to form an opinion) insa din exemplele date pana acum e exact pe invers.
Mi-ar place insa sa vad niste exemple in care sa ne fi copiat altii pe noi.

QUOTE(DarkValkyrie @ Jun 2 2011, 01:04 AM)
.....
Let your version be heard as long as you put your thoughts into it.
*

Am impresia ca Einstein a spus asta: "Creativity is knowing how to hide your sources"

QUOTE(DarkValkyrie @ Jun 2 2011, 01:04 AM)
.....
In unele din amvurile de mai sus, desi poate au fost similaritati in idee, prezentarea a diferentiat. Anumite synchuri, scene, conteaza si ele. Altele in schimb au fost practic copy/paste witha newer look ... like the Animatrix one. Atunci ma deranjeaza; cand amvul e copiat 100%.
.....
*


Consider ca cel "copiat" este cu foarte foarte putin mai bun decat originalul.
Acum daca am considera amv-urile precum softwareul open source atunci nu ar fi nici un fel de problema. He just took it, improved it and gave it back to the community.(desi nu a scris sursele, daca s-a inspirat din cel care exista inainte, and that would be the bad thing)
E interesant ca desi toate amv-urile folosesc scene din anime-uri care sunt copyrighted, un amv care foloseste scene din amv-uri PROBABIL ar fi dezagreat de comunitate. (desigur mentionand amv-urile din care provin clipurile)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jun 2 2011, 04:34 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



DarkValkyre, Himerish... voi glumiti, nu?

Ca tot veni vorba uite urmatorul meu amv.. ma rog asta e un preview la cum o sa arate dar sper ca varianta finalsa sa-mi iasa in proportie de 90% la fel:



Acum am o singura conditie, sa nu-mi furati ideea de a copia amv-ul asta. Honor among thieves, right?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 2 2011, 04:57 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(NOTORIOUS @ Jun 2 2011, 04:34 PM)
DarkValkyre, Himerish... voi glumiti, nu?

Ca tot veni vorba uite urmatorul meu amv.. ma rog asta e un preview la cum o sa arate dar sper ca varianta finalsa sa-mi iasa in proportie de 90% la fel:
*



Hmm
De ce spui asta?
What is preposterous about what I have said?

Also, interesant amv-ul, mai ales partea cu kinetic typography (e din anime? or is it made manually?), insa melodia (mai ales la peste 4 min), hmmm, I would rather listen to it on headphones with my eyes closed in order to absorb it than watch something.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 2 2011, 08:09 PM
Post #14


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



hmzzz :( animatrixul e copiat.. ingenios... damn i dun like copy cats... what they do, is cheat themselves :-?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 2 2011, 08:24 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(Himerish @ Jun 2 2011, 02:56 AM)
Consider ca cel "copiat" este cu foarte foarte putin mai bun decat originalul.
Acum daca am considera amv-urile precum softwareul open source atunci nu ar fi nici un fel de problema. He just took it, improved it and gave it back to the community.(desi nu a scris sursele, daca s-a inspirat din cel care exista inainte, and that would be the bad thing)
*


De acord. The copy in this case, being just that, doesn't make a difference or impact.

QUOTE(Himerish @ Jun 2 2011, 04:57 PM)
Hmm
De ce spui asta?
What is preposterous about what I have said?
*


I would like to know that as well.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 2 2011, 09:59 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(DarkValkyrie @ Jun 2 2011, 08:24 PM)
De acord. The copy in this case, being just that, doesn't make a difference or impact.
*


Cred ca nu m-am facut inteles. Accentul in acea fraza era pe "mai bun" nu pe "foarte putin".
Incremental upgrades may be very minor but they are still upgrades.
(Sure, not attributing source material is a BAD thing, but even so it doesn't change the fact that I as a viewer now can watch a ever so slightly better version of the same idea)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 2 2011, 11:43 PM
Post #17


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



QUOTE(Himerish @ Jun 2 2011, 10:59 PM)
Cred ca nu m-am facut inteles. Accentul in acea fraza era pe "mai bun" nu pe "foarte putin".
Incremental upgrades may be very minor but they are still upgrades.
(Sure, not attributing source material is a BAD thing, but even so it doesn't change the fact that I as a viewer now can watch a ever so slightly better version of the same idea)
*



A folosi unele motive intr-o lucrare e acceptabil, sa-i schimbi sensul, intelesul, sa-i aduci modificari majore. Retusarea unor efecte nu inseamna improvement.. i means photoshopping an existing photo so it looks great that is all.
It's a lesson that should be taken... no excuse...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 3 2011, 12:33 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(Himerish @ Jun 2 2011, 09:59 PM)
Cred ca nu m-am facut inteles. Accentul in acea fraza era pe "mai bun" nu pe "foarte putin".
Incremental upgrades may be very minor but they are still upgrades.
(Sure, not attributing source material is a BAD thing, but even so it doesn't change the fact that I as a viewer now can watch a ever so slightly better version of the same idea)
*


Yes, there are upgrades and it does make the version better from a technical point of view, but it's still not acceptable when the level of art theft is so high in the case - using the same succession of scenes in the same manner. Because amvs are art.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jun 3 2011, 09:34 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



There exists this sliding scale:


CODE

Completely unrelated                          Bit level identical
[---------------------------------------------------------------]
             ^                                 ^
         Copyright                         plagiarism
        infringement

(The sliders aren't necesarely in that order. Sunt situatii cand isi pot schimba ordinea.)


Ce faceti voi doi e sa va jucati cu sliderul pt plagiat.
Companiile media incearca sa impinga sliderul de copyright catre stanga.
Creatorii de lucruri derivate (amv, fanfiction, etc.) si orcine e avantajat de "Fair Use policy" incearca sa impinga sliderul de copyright catre dreapta.

Autorii de continut incearca sa impinga sliderul de plagiat catre stanga.
Nu m-am gandit cine incearca sa il impinga catre dreapta.

Aceiasi scara se aplica si pentru creatii artistice si pentru lucruri tehnice(patente).


Ce propun eu e: DELETE the SLIDERS.

I am taking everyones toy away with this but wouldn't that be a nice world to live in?
Isn't it worth trying to make our world a bit more like that?

Repet insa:
Asta nu excude atribuirea.

E corect sa spui de unde ai materialul sursa(idei, continut, etc.).
Nu se schimba nimic legat de aceasta regula.
Creative Commons "by" : "This license lets others distribute, remix, tweak, and build upon your work, even commercially, as long as they credit you for the original creation."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 3 2011, 12:03 PM
Post #20


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Dude nu vorbim de drepturi de autor aici, ci de vorba ca s-a luat un continut artistic, si sa creat o copie a acestuia fara a actiona creativ asupra lui. Cum ai lua o pictura a unui pictor vestit si a face o copie aproape exacta, folosind alte culori pentru umbre.

Nu e vorba de rights infrigment e vorba ca nu a fost creat nimic nou, ci reprodus. Eu nu sunt de acord cu acest lucru, si nu cred ca sunt multi care vor fi de acord.
Poti sa faci copii numai sa te inveti cum se lucreaza, dupa care aplici tehnicile invatate pentru a crea ceva original impletit din motive. Oricum nu inteleg cum poti sa creezi bazandu-te pe un AMV, pentru ca AMV-ul deja e inspirat dintr-un Anime oarecare. Mi-i greu sa ma gandesc cum poti folosi un AMV si sa creezi ceva nou din el (desi nu neg ca nu posibil). Dar sigur tree sa faci muuult mai mult decat sa pui in editor aceleasi secvente si sa adaogi alte efecte. Daca 3 clickuri din meniu care dau efect diferit inseamna creativitate atunci ma las de efecte cu totul (and i had had my bad experiences with them :D ).

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |