Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Higurashi No Naku Koro Ni, like..HUH????


kaeru
post Nov 27 2007, 10:55 AM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Higurashi inseamna cigale (un fel de greiere imens care e pus pe cantat toata vara in japonia). Deci higurashi no naku koro ni s-ar traduce: atunci cand canta cigalele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 3 2008, 08:55 AM
Post #22


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Am vazut ambele sezoane si trebuie sa zic ca nu ii rau, nu e desenat cine stie ce dar povestea nu ii rea asa ca daca nu aveti ce face uitativa la el ..... si mai e ceva cand probabil cand alti ramaneau socati de scene sangeroase eu radeam de nu mai stiam de mine (i have a twiste mind ehy ?) acuma apare sezonul 3 dar nu stiu cei de adaugat la el mie ca il strica
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Feb 3 2008, 06:13 PM
Post #23


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



am inceput si eu Higurashi No Naku Koro Ni acum cateva zile, dar nu mam uitat pana acum decat la primele 4 episoade (arcul Spirited Away by the Demon Chapter). am vrut demult sa ma uit, dar parca nu gaseam momentul. intre timp insa nu am citit aproape nici un review (nici macar posturile de aici) asa ca am 0 absolut :P cunostiinte despre ce se intampla si care este solutia misterului. intentionat nu am cautat, fiindca nu vreau sa stiu nimic in avans. presupun ca altfel Higurashi No Naku Koro Ni poate fi plictisitoare. impresia cu care am ramas dupa cele 4 episoade este: "like..HUH????" si "WHY?". voi continua sa ma uit, trebuie sa aflu de ce au loc acele crime. stiu totusi ca raspunsuri nu voi primi in prima serie, deci 26+24 episoade + ceva specials.
a rade in timpul scenelor sangeroase? hm, majoritatea rad in timpul filmelor de groaza, inclusiv eu (in acele putine momente cand ma uit la astfel de filme), dar acele filme nu reusesc niciodata sa imi trezeasca empatia, asa cum o poate face un anime, asa cum sa intamplat si la Higurashi No Naku Koro Ni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 27 2009, 01:19 PM
Post #24


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



M-am oprit pe la episodul 15. In fiecare capitol prezinta diferite versiuni de a ucide aceeasi persoana. Primul mi-a palcut la nebunie, al doilea m-a lasat in ceata, iar la al treilea am inceput sa am impresia ca imi pierd timpul cu acest anime.
Se intampla ceva mai interesant in continuare sau avem parte de aceeasi mancare de peste pe parcursul ambelor sezoane?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 27 2009, 03:48 PM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Nu coneaza cum o sa curga povestea in continuare. Daca te-ai oprit din a-l mai vedea inseamna ca nu ti-a placut. Deci n-are sens sa-ti mai "pierzi" vremea cu el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jee
post Apr 13 2009, 09:55 PM
Post #26


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 13-April 09
Member No.: 8.558
Points: 1
Gender:



un anime superb chiar daca e putin cam gore . pot sa spun ca sezonul 1 m-a fascinat . cel mai bun arc,dupa parerea mea este chiar primul ,,Onikakushi-hen'' . personajele sunt dragute in special Rika si Rena .
inca ma uit la cel de-al doilea sezon dar nu mi se pare atat de reusit ca si primul :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 30 2009, 06:02 PM
Post #27


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Am vazut prima serie si pot spune ca e abolut fascinant! Nu pot sa-mi dau seama cum de nu am aflat de animeul asta pana acum. Modul cum imbina atatea elemente opuse, cum te surprinde de fiecare data, nici un anime pana acum nu mi-a mai schimbat ideea de atate ori pana la final. Aici la fiece 3-4 episoade imi imaginam o cu totul alta poveste. Grafica este perfecta pentru genul acesta si atmosfera, trece atat de usor de la cute la cute killing, iar introul se potriveste de minune cu intreaga poveste.
Eu imi impart animeurile pe care le vad in 2 grupe: care imi muncesc mintea si care mi-o odihnesc, si seria asta m-a distrat cel mai mult, fiind singura pe care nu am priceput-o in intregime pana cand am vazut ultimul episod. Cat despre final totul e explicat indirect foarte interesant si concis, nu lasa decat un singur mister: Furude Rika.
Am vrut sa scriu despre el inainte sa vad a 2-a serie fiindca nu stiu daca se ridica la nivelul acesteia si n-am vrut sa-mi stric parerea si fata de prima.
Masterpiece! Best Ever!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Jun 29 2009, 10:21 PM
Post #28


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



[WARNING, SPOILERS AHEAD]
L-am vazut si eu, chiar azi am vazut ultimul episod, am vazut ca mai sunt 2 serii sau ceva de genu, nu am avut timp sa ma interesez despre ce e vorba.

Ce am vazut pana acuma mi-a placut mult.
Ca personaje mi-a placut Mion/Shion (deja la un moment dat spre sfarsit nu am mai inteles cine e cine)
Rika-chan chiar e simpatica ~nipaa dar sunt curios ce e cu ea, daca o fi posedata sau ceva :P nu am citit alte posturi pe aici ca nu vreau spoilers.
Keiichi desi are un IQ mare mi se pare cam prost la unele faze. De exemplu cand l-a ingropat pe unchiul lui Satoko, s-a dat de gol big time.

Momentan vad povestea in ceata, nu inteleg multe lucruri, o sa ma uit si la celelalte Higurashi no naku koro ni sa inteleg mai multe :P
Va rog nu-mi stricati surpriza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sonotedekorosutsumorika
post Oct 15 2010, 10:04 PM
Post #29


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.102
Points: 9
Gender:



Vezi ca mai a aparut si sezonul doi
Acolo is mai multe explicate
Ooo si vezi ca sa facut si film cu Higurashi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fake!
post Dec 5 2010, 10:38 PM
Post #30


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 5-December 10
From: Somwhere Far Far Far Far Away
Member No.: 10.230
Points: 13
Gender:



Higurashi mi-a cam dat dureri de cerebel , si partea urmatoare un fel de "The Anwsers" , foarte greu de inteles . Iar S2 Umineko No Naku Koro Ni nu prea a fost cine stie ce .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 26 2010, 06:59 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mi-am petrecut si eu seara de Craciun cu Higurashi no naku koro ni (ciudata alegere chiar de Craciun). L-am vazut rapid, parca mergea asa repede. La inceput mi se parea stupid ca o poveste despre care auzisem ca e foarte buna sa fie impartita pe diferite 'arcuri'. Pana la urma am fost multumita de final, ultimele episoade au fost prea bune, s-a explicat tot in lux de amanunt si am inteles povestea. Totusi, nu mi s-a parut foarte horror, poate doar scarboasa in ultimele episoade (
urasc larvele alea care ies din corp, ca in Mononoke hime ghhh
).
Personajele mi-au placut toate, dupa fiecare episod zicea: Rena e preferata mea!; Vai, ce tare e Mion!; Nu, nu, Rika trebe sa fie cea mai puternica, de-aia e asa cute etc. Mi-am schimbat parerea de la episod la episod despre personaje, in final fara sa pot decide care e preferatul.
Coloana sonora n-a fost cine stie ce, sau poate eu ma asteptam la mai mult (melodia aceea Dear you despre care auzeam peste tot ma asteptam sa o intalnesc si in anime, dar se pare ca e numai in joc T_T)
Grafica nu e foarte bine realizata, dar totusi, la capitolul originalitate nu sta rau.
Per total mi-a placut desi stiam ce se intampla pana la episodul 20 din amv-uri (nu mi-am putut opri curiozitatea cu ceva luni in urma). Totusi, am fost placut surprinsa de ultimele episoade si astfel animeului i-as da un 9/10 pentru anumite faze relativ plictisitoare.

Am inceput al doilea sezon astazi si primul episod m-a surprins: sa o vad pe Rena si tot orasul oarecum parasit mi-a dat ceva fiori, dar dupa al doilea am vazut ca isi revine la starea initiala. Ce am observat este o imbunatatire in ceea ce priveste grafica, coloana sonora (care nici nu se compara cu cea din primul sezon) si felul mai evident de conturare a personajelor, parca acum sunt mai extravagante, nu stiu, personal imi plac mai mult.
Ce ramane de facut e sa vad tot sezonul si sa revin cu parerea =D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 26 2010, 10:54 PM
Post #32


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Te-ai hotarat in sfarsit sa incerci higurashi, well it's true, it's not your usual anime nor horror.
QUOTE
Totusi, nu mi s-a parut foarte horror, poate doar scarboasa in ultimele episoade

Nu o sa intalnesti nici o faza bau care sa-ti faca inima sa sara din tine, it's the kind of fear that creeps up on you and doesn't let go. Vazand toate acele personaje care nu au cum sa nu-ti lase o impresie transformand prietenia in diferite forme de paranoie, obsesie, urmarind din mai multe parti cum o minte este otravita de nebunie, these are the kind of things that stay engraved on your mind.
Nu cauta in higurashi ceea ce nu este, see it for what it is, and you'll have a much better experience. When you start felling a tingle in you throat you know you're on the right way. When it gets itchy....

QUOTE
Coloana sonora n-a fost cine stie ce, sau poate eu ma asteptam la mai mult


Jocul este mult mai complet din toate punctele de vedere, seriile le poti considera niste gustari. Cauta pe youtube cateva melodii din joc, dear you nu este singura care iese in evidenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 26 2010, 11:18 PM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



QUOTE(elpreda @ Dec 26 2010, 10:54 PM)
Te-ai hotarat in sfarsit sa incerci higurashi, well it's true, it's not your usual anime nor horror.
*



Da =D Si acum nu ma mai pot lasa de el. Daca primul sezon il puteam urmari in timpul noptii, acum la al doilea parca am o senzatie ciudata si il aman pe dimineata. Desi da, un adevarat horror este gustat noaptea, nu ziua :lol:
Intr-adevar, realizarea nu pot spune ca e atat de horror, dar m-au trecut fiori de nenumarate ori si am stat cu sufletul la gura mai mereu (exceptand partile care se incadrau la 'comedy'). Cu toate astea nu mi se pare indeajuns de horror fata de alte filme vazute, sau fata de ceea ce am vazut prin amv-uri (aici se mai si exagereaza cu efectele pana la urma :D )

QUOTE(elpreda @ Dec 26 2010, 10:54 PM)
Jocul este mult mai complet din toate punctele de vedere, seriile le poti considera niste gustari. Cauta pe youtube cateva melodii din joc, dear you nu este singura care iese in evidenta.
*



Yeah, am auzit ca jocul e mai complex, chiar si manga. Desi nu ma pricep la acest capitol: jocul se face tot dupa manga? sau manga a fost facuta inainte de joc?
Eu initial am dat peste melodie intamplator. Mi-a placut extrem de mult (era instrumentalul) si am gasit versiunea vocala. Am vazut ca e dintr-un anime si apoi am vazut ca e din Higurashi. Melodia mi-a placut foarte mult, in toate variantele. Citisem undeva ca e doar din joc, dar alta nu am gasit :-?

Si aici o dilema din primul sezon:
La inceputul unui nou 'capitol' erau prezentate doua femei: una era pe trotuar, iar cealalta la balcon. Langa ele era un fel de rau, sau ma rog, o apa curgatoare, si erau gunoaie. Era un miros ciudat, iar una se chinuia sa mute o punga de gunoi din apa. Dupa ce a mutat-o au aratat un cadavru (cu intestine din cate imi amintes, bleah) si avea cuie batute in mana. Inca nu pot sa realizez cine era. In prim plan m-am gandit ca era Satoshi, dar nu s-a mai spus nimic. Stii ceva despre asta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 26 2010, 11:48 PM
Post #34


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nu mai imi amintesc bine cat se spunea in primul sezon si cat cuprindea al 2-lea si nu as vrea sa-ti dau spoilere, dar primul prezinta misterul si al 2-lea il explica.
Pana la final vei afla ce s-a intamplat cu Satoshi, unele lucruri vor fi spuse direct, altele le vei deduce tu.
Multe scene au fost lasate nerezolvate special pentru a fi intelese din capitolele urmatoare. E destul de interesant sa faci diferenta dintre elementele comune din capitole si cele care difera, tinand cont ca in general se explica intre ele. De fiecare data cand povevste ia o noua cale explica lucruri din celelalte parti si poate fi explicata la randul ei de episoade anterioare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 26 2010, 11:56 PM
Post #35


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Ah, ce bine ca am gasit pe cineva care sa ma lamureasca :lol: In cazul asta mai am cateva intrebari:
Cum a aparut in al doilea sezon Hanyuu? Si daca ea a aparut pentru a opri moartea lui Rika, atunci de ce nu face ceva? E doar un spirit? pff~nu inteleg. Sau se explica pe parcurs..?
Vara din iunie 1983 se repeta mereu si tine doar 2 saptamani, daca am inteles bine. Atunci destinul fiecarui om care se 'intersecteaza' cu viata din sat este schimbat an de an?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Dec 27 2010, 12:03 AM
Post #36


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Kassy @ Dec 27 2010, 12:18 AM)
Yeah, am auzit ca jocul e mai complex, chiar si manga. Desi nu ma pricep la acest capitol: jocul se face tot dupa manga? sau manga a fost facuta inainte de joc?
*



Jocul e cel care a aparut primul. Motivul pentru care povestea e structurata pe mai multe arcuri e deoarece autorul jocului l-a publicat pe episoade, cate unul la fiecare Comiket, iar fiecare povestea fiecarui episod era echivalenta cu un story arc din anime(mai mult sau mai putin). Daca esti interesata de jocuri am postat eu niste link-uri de unde il poti lua intr-un alt thread pe forum :
http://forum.anime-club.ro/forum/Higurashi...vel-t10017.html

QUOTE(Kassy @ Dec 27 2010, 12:18 AM)
Eu initial am dat peste melodie intamplator. Mi-a placut extrem de mult (era instrumentalul) si am gasit versiunea vocala. Am vazut ca e dintr-un anime si apoi am vazut ca e din Higurashi. Melodia mi-a placut foarte mult, in toate variantele. Citisem undeva ca e doar din joc, dar alta nu am gasit :-?
*



Dear You a fost compusa de dai, care e unul din compozitorii mei preferati cand vine vorba de soundtrack-uri. Din pacate nu am ajuns inca sa citesc jocul higurashi, asa ca nu stiu care melodii din soundtrack sunt compuse de el, dar eu personal i-am ascultat compozitiile cand am citit umineko (care e scris de acelasi autor care a scris si higurashi) si pot spune ca am ramas profund impresionat de muzica lui. Daca te intereseaza e usor sa gasesti pe youtube melodiile lui. Eu personal recomand happiness of the marionette, tomorrow, justice, alive , dir si probabil ca ar trebui sa ma opresc aici ca altfel as ajunge sa recomand vreun sfert din soundtrack-ul de la umineko.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Dec 27 2010, 11:21 AM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(Kassy @ Dec 26 2010, 11:18 PM)
Si aici o dilema din primul sezon:
La inceputul unui nou 'capitol' erau prezentate doua femei: una era pe trotuar, iar cealalta la balcon. Langa ele era un fel de rau, sau ma rog, o apa curgatoare, si erau gunoaie. Era un miros ciudat, iar una se chinuia sa mute o punga de gunoi din apa. Dupa ce a mutat-o au aratat un cadavru (cu intestine din cate imi amintes, bleah) si avea cuie batute in mana. Inca nu pot sa realizez cine era. In prim plan m-am gandit ca era Satoshi, dar nu s-a mai spus nimic. Stii ceva despre asta?

*


Din cate imi amintesc,anime-ul nu explica faza.
Cadavrul este Ritsuko/Rina,tipa care planuia sa-l lase fara bani pe tatal Renei.IIRC,s-a incurcat cu niste mafioti(nu-mi amintesc daca era mentionata familia Sonozaki) si a fost torturata si ucisa.De aceea se intoarce Teppei la Satoko in Tatarigoroshi.

Chestia e explicata in Tips-urile jocului.
Also,ar trebui sa incerci jocul sau manga,mai ales in cazul lui Umineko.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 28 2010, 01:30 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mesajul va contine probabil spoilers!

Haha, am terminat in sfarsit si al doilea sezon si in primul rand trebuie sa spun ca mi-a placut mai mult ca primul si ca tare as fi vrut in ultimul episod sa vad si un steag cu Romania printe cele colectionate de Takano :lol:
Finalul parca mi-a amintit putin de Death Note, adica Takano era incoltita fara scapare, dar totusi n-a fost chiar asa tragic. In ultimele episoade am stat cu sufletul la gura 24/24 minute la fiecare episod. Ma bucur nespus ca in sfarsit au trecut peste luna de cosmar, dupa atat chin. Totusi eu vroiam sa se explice mai mult, sa se continue putin: sa vedem daca Satoshi avea sa se trezeasca, sa explice faza din primul episod in care Rena sta in scoala parasita (sincer nu pot face legatura). Si mai ales sa explice faza cu tipa din ultima secventa, care am inteles ca apare si in Umineko :-?
Nu mi-a placut faza cu "au,au" pe care o facea Hanyuu, obviously copiata din Kanon (au acelasi seyuu cele doua personaje), pentru ca nu imi plac plagiaturile. Mi-a placut faza cu "ni~pa" si "nano desu" si mi-a placut ca multe din personajele principale au aceleasi seyuu cu personajele mele preferate =D Si acum si cele din Higurashi sunt in lista personajelor preferate c(:
Nu stiu de ce ma asteptam sa inghet de frica la al doilea sezon, cand mi s-a parut ca are mai multa comedie decat primul. Oricum, e plin de mister si asta mi-a placut foarte mult.
Mi-au placut si strategiile copiilor, deja experimentati. Dar mai ales mi-a placut cat de uniti erau si legatura de prietenie dintre ei a fost pur si simplu epica (n-am mai vazut asa dorinta de sustinere in niciun anime cred, nici macar cele care prezinta asa ceva, gen Clannad, Kanon etc)
Cum am spus si mai sus, coloana sonora, grafica si personajele sunt mai dezvoltate.
Acum vreau sa incerc si OVA-ul de 5 episoade, sa vad daca se spune ceva in plus :-?
Per total animeul mi-a placut mult, imi place openingul si originalitatea, trebuie sa te uiti dincolo de coperta ca sa poti face legatura (eu din pacate dupa asta m-am luat la inceput). A si titlul e foarte interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 17 2011, 12:14 AM
Post #39


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Pentru fani, nu uitati ca anul acesta a aparut o noua serie de ova: Higurashi no Naku Koro Ni: Kira. Primele doua episoade sunt pur fanservice (dar ce fanservice... :rolleyes: ) si am o presimtire ca asa vor si celelalte doua.

Oricum, Higurashi ocupa un loc special in inima mea, fiind singurul anime la care m-am uitat cap-coada non-stop...efectiv, dupa episodul 4 nu m-am mai putut opri. Noroc ca era vineri :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoite-San
post Jan 29 2013, 12:54 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 72
Joined: 19-January 13
Member No.: 11.175
Points: 169
Gender:



Higurashi no naku koro ni e un anime destul de mindfudging.
Se desfasoara pe mai multe parti, cum am mai citit pana acuma, cicluri, care se repeta.
E un anime care te face sa te gandesti. ^_^
Cred ca lam vazut de vro 10 ori pana acuma, including Kai si Rei!
Tre sa vad si restu din serie!
Se merita!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |