Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Monster - un anime ce trebuie vazut


Shinju
post Sep 16 2007, 12:12 AM
Post #41


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



oki, o sa fac un post dublu ca sa atrag un pic atentia...nu mi-ar placea sa vorbesc de una singura la topicul asta, mai ales cand sunt atatea de spus...si vad ca d-a discutat atat de putin!!

am ajuns la ep 59. nu m-am putut abtine si am citit spoilerele din posturile de mai sus dar nu m-au lamurit deloc, sau aproape de loc. nu imi pot da seama ce intorsatura poate lua actiunea din momentul in care a ajuns acuma (la ep 59). nu conteaza, probabil luni cel tarziu voi fi terminat de vazut seria si imi voi da si acolo cu parerea.

pana acum, ce ar fi de zis? multe...profund impresionata si sugerez seria ciu, pot, fac libby, desi multi se stramba la auzul numarului mare de episoade. sincer si eu m-am strambat initial, dar un amic ma provocase deja la un synchro de cate un episod pe seara, asa ca am acceptat. dupa 9 episoade vazuta cate unul pe seara si o pauza mare de vreo 2 luni, m-am reapucat. si am ramas cu sufletul la serie. ma fascineaza johann. e atat de frumos, atat de bine stie sa manipuleze lumea....daca il vezi, juri ca e inocenta intruchipata, nu l-ai crede in stare de crimele comise. mereu am crezut ca oamenii frumosi au de castigat in multe privinte si uite ca mi s-a confirmat si mai mult parerea.

imi place felul in care se dezvolta personajele, aflam mereu cate ceva nou despre fiecare in parte. doar tenma ramane oarecum mister pana acum, din punctul meu de vedere, despre el stim cel mai putin (dintre personajele principale). despe trecutul lui, ma refer. totul e legat de prezentul lui, care, e adevarat, nu poate decat sa atraga atentia. drama pe care o traieste el mi se pare mai mult decat chinuitoare. e ca o tortura care creste in intensitate incet, dar constant. privirile personajelor sunt foarte bine desenate. privirea lui tenma
cand era in inchisoare
ma facea sa mi se stranga inima. neputinta pe care o simtea emana prin toti porii...

eva este iarasi un personaj interesant. ce face, cum ajunge unde ajunge...ce crede despre tenma. la un moment dat toate par sa se bata cap in cap, dar privite as a whole, toate au un sens. ura si iubire in acelasi timp. m-a enervat ca tot spunea ca el o parasise, dar ea fusese cea care ii aruncase in nas inelul de logodna. stiu, in mintea ei asa se intamplase, el o parasise, dar pe mine tot m-a enervat asta.

anna/nina...hmm, cred ca este personajul la care ma intereseaza cel mai mult recututl, poate chiar mai mult decat la johann. in cazul ei totul pare mai gloomy, mai complicat, asta poate pt ca isi aduce aminte de toate astea pe bucatele disparate din care noi trebuie sa facem un puzzle.

deocam data bonaparta nu a aparut decat in treacat, dar din cate am citit mai sus va aparea mai mult in urmatoarele episoade. looking forward to it...

voi da un edit dupa ce termin si restul episoadelor. desi as prefera sa dau mai degraba un reply. asa ca daca vede cineva postul meu si a vazut Monster, il rog sa nu ezite sa intre in discutie cu mine. mai am multe de zis, dar ora tarzie ma impiedica in momentul asta, plus ca de una singura...there's no fun in that!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 4 2007, 06:52 PM
Post #42


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



@Shinju:
Sa dezgropam topicul asta, I hope Muza will join us soon. :)
Nu pot sa cred:
eram in aceasi situatie cu 9 episoade, si o pauza de cateva luni dupa care pur si simplu l-am devorat.
Scuze ca vad postul cam tarziu, dar sunt oricand in dispozitie pentru o discutie despre capodopera asta.
Johan, ce e curios, chiar daca nu e genul meu de personaj, de fapt este singurul personaj, evil cum e el, murderer, etc. care imi place la nebunie. Il plasez in topul listei de favourite villians. He so kicks ass.
Dupa cum am zis si in primul post: toate personajele sunt super tari:
mi-a placut la nebunie de Runge, foarte ambitios si mandru, merge pe drumul lui, chiar daca simte ca greseste, dar la sfarsit
se dovedeste corect si el cerandu-si scuze lui Tenma, in felul lui.

Eva, este interesanta dupa cum ai spus si tu. Fata bogata si rasfatzata de mica isi da foc la tot, si renuntza la viatza luxoasa pentru o viatza de alcolica.
Cat despre Tenma: caracter de otzel. Chiar in situatia sa mizerabila, a vrut sa ramana cinstit, si sa-si dovedeasca nevinovatia pe "calea luminii".
Anna e geniala, dupa tot prin ce a trecut
EA insasi, nu Johan, dupa cum il inseala amintirile, si conexiunea de geaman. Chestia asta mi s-a parut GENIALA. Pacat ca au facut referiri la asta cu mult timp in urma sa zica direct ca a fost vorba de un schimb. (era clar ca era vorba de Johan mic in rochitza spunand "Okairi" deoarece are fatza mult mai rece decat Anna)
, ea ramane o persoana intacta, inocenta.
Asemanator este si Grimmer, I loved him.
almost cried when he died..
Unul dintre cele mai interesante personaje: dovedeste cum influentzele proaste/bune (in cazul lui foarte proaste) nu pot schimba un om (depinde de el) din radacina, iar eu sunt de aceasi parere. Grimmer e un personaj foarte puternic.
Acuma nu-mi amintesc clar
cum a ajuns mama gemenilor intr-o manastire din frantza? ea ramane in mister, la fel ca si numele celor doi... poate e si mai frumos asa. :)
Dar de ce sa nu vorbim despre posibilitatzi? :P
Waiting for reply. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 5 2007, 10:37 AM
Post #43


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



da, uite ca nu am mai scris nimci dupa ce l-am terminat. si l-am terminat repede atunci, dupa cum spuneam in postul anterior. in 3 zile a fost gata. m-am uitat aproape non-stop. si m-a obsedat (avatarul cu johann pe care l-am avut spune tot). inca imi palce si e in top 5 la mine.
uite de grimmer nu am zis. un personaj care iti merge la suflet. pare neinteresant la inceput. te tot intrebi ce e cu el, nu intelegi nimic, dar incet bucatelele puzzle-ului cad pe locurile lor si afli un adevar cutremurator. pe langa momentul
mortii lui, cand cred ca am lacrimat un pic, mi s-a parut si mai impresionant momentul in care imbratiseaza fetita aceea pe pod...

practic lui ii lipseste inteligenta emotionala cu desavarsire si mi se pare de-a dreptul infricosator.... partea lui umana e atat de mica si totusi lupta din rasputeri sa o recapete, sau macar sa o invete....

runge...well, sincer mi-a cam displacut personajul, in incapatanarea lui oarba... macar spre sfarsit i se lumineaza judecata si revine la ganduri mai bune...

cam atat. astept sa vad ce zice si muza si mai discutam :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 5 2007, 10:53 AM
Post #44


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Gata, ma apuc de azi de el, arigato de invitatie. Nu pot sa va rezist la amandoi. :lol:

O sa revin cu un edit dupa cateva episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 5 2007, 11:42 AM
Post #45


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ah, nu l-ai vazut?! au asa credeam...lasa ca o sa avem rabdare cu tine :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Nov 5 2007, 02:54 PM
Post #46


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



L-am vazut tarziu poate pentru cat de repede imi fusese recomandat dar precum ati zis si voi, numarul mare de episoade m-a facut sa ma intreb ce exact are de oferit serialul mai ales dupa felul in care incepe. Nu imi puteam explica ce anume o sa ma faca sa ma uit la serial cand mi se parea ca inteleg totul din primul episod. Vai cat m-am inselat. Cred ca in nici o saptamana l-am terminat. Plus ca l-am recomandat si altor persoane care au ramas la fel de placut impresionati de el precum am ramas si eu. Caracterele sunt de toate pentru toti. Practic fiecare caracter exploreaza o latura umana. Te inspaimanta cand sesizezi cat de umani sunt realizati in special "ticalosii" seriei, deloc tipicul "villain" cel pe care il cunoastem sau il intuim ca ar fi ala dupa ce nenumarate serii ne trag clisee peste clisee cu felul in care acealsi tip de individ cu imagini diferite e reprezentatul raului.
Johan e sinistru. Asa am simtit acest personaj. De fapt fiecare personaj pacatuieste intr-un fel sau altul, poate mai putin doctorul acela rotofei care il ajuta pe Tenma, in rest fiecare sufera de cate un pacat capital. Asta e o alta idee cu care am ramas. Din pacate ar trebui sa reiau toata seria sa imi aduc aminte exact ce si cum s-au intamplat lucrurile pentru ca a trecut cam jumate de an decand am vazut-o dar o sa revin cu un al post mai incolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 14 2007, 10:38 AM
Post #47


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



cred ca majoritatea ne-am apucat tarziu de el. pe mine m-a batut la cap ApokLips mei mult de jumatate de an sa il vad. ma momea cu dvd-urile mereu, dar nu puteam intelege ce poate fi asa grozav. imi dau seama ca si acuma cand vorbesc cuiva de Monster si sunt super entuziasmata se intreaba ala "Ce o patit asta? ce oate fi asa grozav?!"

exact, ce poate fi asa grozav? ciudat este ca nu se poate exprima in cuvinte. cred ca e toata imaginea relatiilor dintre personaje ca ansmblu. cum eu sunt mare fana de slice of life, Monster a picat exact pe gusturile mele. cred ca m-a socat familiaritatea situatiei sociale/de mediu. germania, atat de aproape de noi, cu o cultura asemanatoare...parca era ciudat sa vad totul atat de veridic intr-un anime... nu v-a socat un pic partea asta? "normalitatea" excesiva a situatiei de mediu? date istorice atat de corecte si concrete, ca si cum chiar totul a fost aievea...

daca tot suntem mai multi la discutii as vrea sa discutam un pic pe marginea lui Johann. din punctul meu de vedere este cel mai fascinant personaj de pe parcursul anime-ului. mereu m-am intrebat de facot cat de diabolic a fost el la urma urmei. si cat a fost "implantat" acolo, cat a dezvoltat singur, cat a fost poate innascut....pentru ca trebuie sa fi fost ceva acolo, o predispozitie...

astept pareri :) .

edit: sa va povestesc o faza funny. un amic se uita la Monster (l-a terminat si el in 4 zile) si dupa o tura forte de episoade s-a dus la culcare. a visat ca cineva l-a impuscat in cap. s-a trezit si s-a ridicat brusc, s-a lovit cu fruntea de ceva raft de deasupra capului si cand a pus mana la frunte a simtit sangele curgand....va dati seama cum s-a simtit in momentul ala. :lol: *creepy....*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 2 2007, 10:54 PM
Post #48


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... am si o intrebare... de ce un ceva imaginat perfect devine in realitate... hmm... how can I find the right word to say it... oh yeah <_< ... shit !? <_< ... la prima tentativa m-am oprit in prima parte... la a doua tentativa la jumatate... l-am terminat ca sa pot sa afirm un lucru... Monster este un anime ce trebuie vazut daca nu ai altceva de vazut <_< ... mda... de ce atata sarcasm...hmm... for no reason <_<... adica sa zicem un mic exemplu din multe altele: dupa un "man-hunt" de vreo zeci de eps you've got him... and instead of shooting u just "wave and smile" <_< ... twice, even <_<... nu inteleg pt ce dezvolti caracterele ca in momentul decisiv evolutia sa se transforme intro involutie <_< ... com'on!... este cea mai proasta transpunere a unei idei in imagini vazuta pina acum... sa fie complexitatea temei de vina pt faptul ca scenaristii niponi sunt incapabili sa accentueze adevarata drama a unei fiinte umane ?!... maybe... it's so them <_< ... hmm... un singur personaj mi-a placut... Lunge... este singurul care a avut un motiv sa existe in toata seria from start to finish... in rest... whatever
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 9 2007, 11:30 PM
Post #49


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



~~~Spoilers! Cititi numai daca ati vazut seria in intregime!~~~

Eu nu stiu cum am putut pana acum sa ma numesc un iubitor al animeurilor psihologice fara sa fii vazut Monster pana acum. Este exact ce mi-am dorit sa vad, arata viata si teroarea din viata asa cum este, fara chestii supranaturale, magie sau lucruri dinastea. M-a fascinat tot timpul cat m-am uitat la el. Ce ma bucur cel mai mult este ca nu l-am inceput cand era inca ongoing, inebuneam cred.
Ok, destul cu lauda, sa incerc sa-mi spun parerea in cateva cuvinte. In primul rand nu este perfect nici pe departe, are destule lipsuri, dar cred ca partile bune compenseaza toate astea si nu mai este nevoie sa le mentionez.

Johan. Ma gandeam sa il las la sfarsit, dar nu m-am putut abtine. L-am adorat pe omul asta pur si simplu. This is what I call a genius. El este dovada ca oamenii pot intradevar devenii monstrii, chiar daca nu se nasc asa. Modul in care ucidea este intr-adevar cel mai crud posibil, sa omori speranta cuiva. Cred ca nu este la fel de dureros sa nu ai un nume, cat sa ai unul, dar nu existe nimeni care sa ti-l poata spune. Si ce este si mai frumos, faptul ca desi sa folosea de minciuna ca sa se infiltreze undeva sau pentru alte scopuri, tot timpul ucidea folosindu-se doar de adevar. Ah.. I wish such a person could exist.

Tenma. Omul cu acelasi fel de putere ca Johan, doar ca este total opusa: capacitatea de a invia speranta, de a da viata. Cred ca intentionat nu a fost desfasurata viata lui Tenma, nu i s-a dat nici o importanta. S-a vrut ca suspansul sa fie plasat in principal pe Johan, altfel ar fi fost pericolul creeri unei situatii gen Death Note, o rivalitate intre 2 personaje la fel de importante si pot spune sigur ca nu asta s-a dorit. Si acum adevarul este si ca fructul oprit e mai gustos.

Runge. Incapatanat, mult prea incapatanat. Reminds me of my old man. Un om care sustine ca este un computer, dar da la o parte orice gandire logica pentru a-si mentine incapatanarea. Este un sclav al propriei mandrii.

Anna. Sora monstrului, dar nu monstrul insusi. Si-a jucat rolul inaintea aparitiei lui Tenma pe scena. De ce zic asta? La sfarsit Johan il roaga pe Tenma sa-l impuste, ea a fost inlocuita. Are partea ei cute totusi, si isi gaseste locul in poveste.
Pe mine m-a disperat scena cu ea mica spunand incontinuu coroste. De fiecare data cand repeta parea mai psihopata de 10 ori decat Johan. Si ma supara ca i-au schimbat numele, Anna suna mult mai frumos decat Nina.

Acum ceva ce mi s-a tare frumos este fraza: You are jewels, you must not become monsters. Cred ca afirmatia aceasta ar merge la inima oricui.(oricui are un cap, nu o umbrela pentru gat).
Un alt lucru gandit frumos este prezentarea povestii monstrului fara nume in ending. Pana cand povestea a fost aratata si in anime pot spune ca acela a fost singurul caz in care stateam curios la un ending.
Acum cred ca am vorbit destul de unul singur, poate resusim sa infiripam o discutie aici. E pacat, really, sa fie lasata seria asta asa. Eu cred ca ar merita mai multa atentie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 12 2007, 11:16 AM
Post #50


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ah, ma bucur ca cineva s-a hotarat sa posteze pe aici. de cand astept pareri noi!

oki, @sid....trebuie sa recunosc ca nu prea pot sa iti inteleg punctul de vedere si nu prea pot sa imi explic cum ai putut sa gasesti Monster ....shitty.... nici nu stiu ce as putea spune.... unde ai vazut tu involutie in momentul decisiv?

QUOTE
mda... de ce atata sarcasm...hmm... for no reason dry.gif... adica sa zicem un mic exemplu din multe altele: dupa un "man-hunt" de vreo zeci de eps you've got him... and instead of shooting u just "wave and smile"


poate conteaza "man-hunt"-ul in sine, felul in care se dezvolta personajele pe parcurs, sa le vedem cum reactioneaza si interactioneaza cu alte personaje. dar totusi din cate vad tie nu ti-a placut nici pe parcurs...


~~~oki, de aici s-ar putea sa fie spoilere, deci cititi pe proprie raspundere...~~~

@scarz08, ma bucur ca ai postat. parerile tale sunt apropiate de ale mele. in ultimul post al meu initiasem o discutie despre Johann, dar nu a mai raspuns nimeni (desi Cilu promisese :punch: )

tu chiar ti-ai dori sa existe un asemenea om? nu crezi ca si el ar fi chinuit si mai ales cei din jur? like, omg, he IS a monster... si ne este dezvaluit incetul cu incetul felul lui de a fi, la fel ca si povestea de la ending (cum de am uitat sa mentionez de asta in posturile mele anterioare?!). sincer eu la inceput am crezut ca e vb de ceva supernatural la mijloc....nu puteam crede cum oamenii pot fi asa de manipulati....dar daca le stii slabiciunile, pot face aproape orice cu ei...

deocamdata nu mai zic nimic...sa nu am impresia sa vb iar in gol.... :P daca raspunde cineva... continuam :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 12 2007, 04:12 PM
Post #51


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Si eu am avut aceeasi impresie la inceput, credeam ca e un fantasy(poate si din cauza numelui). Cat despre existenta unui astfel de monstru nu inteleg de ce nu ar fi interesant: Joahan nu era interesat sa-i tortureze si sa-i ucida pe toti, cauta sa-si gasesca un ucenic, un altul capabil de a fi monstru. Exact asa cum sugera si textul din Apocalipsa: The weak shall fall, the strong shall join. Intotdeauna mi-am dorit ca lumea sa existe dupa principiul asta. Dar nu cred ca e bine sa mai continui ca incep sa aberez si sa par un psycho.
In lume sunt oameni care au mintea, dar nu si vointa sa realizeze ceva, sau oameni care au vointa dar un IQ prea scazut. Putinii care le-au avut pe amandoua au schimbat lumea si au intrat in istorie. Johan este o persoana de tipul acesta, dar cu o educatie foarte proasta. In ciuda faptului ca este prezentat ca un personaj foarte enigmatic motivele si metodele sale sunt simple de inteles
, lucrul cu adevarat exceptional fiind faptul ca poate sa-si indeplineasca planurile.
Sunt sigur ca cel putin odata ti-ai imaginat ca ai fi altcineva sau altceva, dar nu stiu de cate ori ai incercat si ai reusit sa devii acel ceva.
Johan a crezut ca este un monstru, reusind astfel sa devina unul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 13 2007, 10:56 AM
Post #52


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hm, nu spun ca nu ar fi interesant sa existe un asemenea om...poate doar ca mi se pare un pic cam scary. tu singur ai spus ca
QUOTE
In lume sunt oameni care au mintea, dar nu si vointa sa realizeze ceva, sau oameni care au vointa dar un IQ prea scazut. Putinii care le-au avut pe amandoua au schimbat lumea si au intrat in istorie.
. sunt de acord. dar depinde cu ce scop folosesti tot ce ai... poate par o idealista, la urma urmei nu ma dezmint. si la Death Note am tinut cu L si I hated Light :P .
nu mi se pare ca Johann a schimbat cu ceva in bine lumea, sau ca ar fi putut sa o faca. si sunt destui care au calitatile mentionate de tine mai sus si care le-au folosit in folosul lumii...

nu spun ca Johann ar fi trebuit sa fie un personaj de genul asta. daca ar fi fost asa Monster nu ar fi fost asa de interesant... doar ca m-ar speria gandul ca sunt oameni de genul asta in lume... urasc oamenii care ii manipuleaza pe ceilalti si gandul ca ar putea fi cineva ca Johann langa mine ma cam ingrozeste...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 13 2007, 01:41 PM
Post #53


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



I see your point. Nu am spus ca astfel de persoane au schimbat lumea neaparat in bine. Nu incerc sa dau exemple pentru ca nu are legatura cu animeul si s-ar porni o cearta mare pe tema asta. Cat despre manipularea oamenilor, eu gasesc asta very thrilling, somehow godly, sa controlezi vointa cuiva; si deasemenea nici aceasta nu este ceva neaparat rau sau bun. Dar inteleg ca nu iti place asa ca nu insist.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 13 2007, 04:01 PM
Post #54


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



vai, nu , nu ma intelege gresit. a discuta pe o anumita tema e extrem de placut, mai ales daca e totul la modul teoretic :) nu stiu cat ai vazut tu din posturile mele de pe forum, dar am tendinta sa imi spun mult (poate prea mult) parerea personala prin posturi. asta nu inseamna ca nu mi-ar placea sa continui discutia inceputa :)
si sa revenim la Johann.... da, e fascinant felul in care manipuleaza el pe cei din jurul lui (vorba ta, almost god-like). tu spuneai ca el si-a dorit sa fie un monstru si asta a devenit. eutind sa cred ca in mare parte acest "monstru" i-a fost inradacinat. practic eu consider ca si el a fost manipulat. eu cred ca 90% din ceea ce e el se datoreaza acestei manipulari pe care a suferit-o mic fiind. e ironic, nu? lupta si el cu aceleasi arme cu care a fost si el invins....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 13 2007, 06:31 PM
Post #55


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



~~Spoilere! Daca vreti sa cititi in continuare topicul uitati-va si voi mai intai la serie. Nu voi mai face avertizari in posturile urmatoare.~~


Aici trebuie sa te contrazic. Anna a fost cea care a suferit traumele cele mai mari. Atat Johan cat si Anna nu au avut un nume, totusi numai unul a devenit monstru. Amandoi au acelasi sange, aceeasi educatie, faptul ca au ales o cale diferita tine numai de alegerea personala. Diferenta intre cei 2 este ca Johan putea sa inteleaga valoarea dragostei fratesti, pe cand Anna era un copil care il puteai momi usor cu o bomboana. Oricine are dreptul sa aleaga, indiferent de viata si situatia sa, o actiune pe care o faci fara a avea de ales nu va putea aduce niciodata regrete. Ex: Tenma regreta ca l-a inviat pe Johan cand ar fi putut sa nu o faca; Johan vrea sa ii ofere lumea Annei, dar o face sa il urasca deoarece alege o cale gresita sa o faca; Anna alege sa il impuste, desi ea era singura in stare sa il schimbe.
Si acum manipularea tocmai asta este, nu de obliga sa faci ceva, te determina sa faci acel ceva din propia ta vointa. Si este ceva specific omenesc sa iti doresti sa-i faci pe altii sa se simta la fel ca tine; daca esti fericit vei incerca sa zambesti ca sa-i faci si pe altii fericiti; daca pierzi ceva(cineva drag, numele), indiferent de ce gandesti si ce fel de persoana esti, undeva in adancul sufletului iti doresti ca si ceilalti sa poata simti cum este.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 13 2007, 06:41 PM
Post #56


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu nu am vazut nici un monstru in toata seria... sigurul monstru a fost regimul... pe care tovarashii niponi nici macar nu au idee cu ce s-a mancat sau ce a insemnat... in sfirsit este irelevant ...
... e shity pt ca a fost total exagerat/extrapolat si lungit fara sustinere scriptica... am ajuns ca in momentul in care nenea Tenma sta fata in fata cu blondul si se uita cum trece pe linga el si dispare in flacari sa vreau sa arunc cu ceva in plasma... asa ceva nu se poate intimpla nica macar imaginativ... este o reactie imposibila indiferent de labilitatea psihicului tinind cont de evenimentele ce preced... sunt rupturi imense intre accentuarile emotive si reactiile/manifestarea caracterelor... bleah... n-am chef si nici nu merita sa argumentez flaw-urile din serie... toata psihologia din Monster se rezuma la o scena din Loney Toons, episodul "Bugs Bunny gets the boid!", dintre Mama Vulture and Killer, the baby vulture: " Why Killer, why are u still here ?! Go out and get something ! Killer : - Oh No no no no no no ! ... mama vulture : At least get a bee or somethin' ! Killer : Oh no no no no no... aaaa nope ! " ... for more information about it and interpretation watch it and use simbolistics to make analogies :P ...
ps: pt cine nu intelege ce bat eu cimpii... who cares!? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 13 2007, 07:08 PM
Post #57


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Sidonix, am spus mai devreme ca mi-as dori ca o astfel de persoana sa existe, nu am spus ca exista, deci daca este numai ceva fictiv, atunci lasa-i autorului dreptul sa le dea orice reactii vrea. Aici facem o comparatie cu realitatea, nu incercam sa implementam animeul in realitate. Ceea ce ai vazut in Monster nu este cu nimic mai real decat scena din Looney Toons, diferenta sta in modul de constructie al desenelor. Deasta exista un topic pe care se discuta pshilogia din Monster si nu exista unul si pentru Bugs Bunny. Can you please try to understand? Nu trebuie sa semene cu realitatea fiindca nu este real.
Daca nu, te invit sa deschizi la diverse un topic despre elementul psihlogic in Looney Toons.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 13 2007, 08:05 PM
Post #58


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nu am citit ce ai spus mai devreme scarz... prefer sa citesc doar ce scriu eu... insa nu cred ca ai inteles cine este/semnifica Killer... poti intelege geniul care a creat un personaj atat de perfect si simplu in acelasi timp ?! ... looney toons depaseste cu mult analiza psihologica a topicului Monster pur si simplu prin ratiunea existentei scopului personajelor create... autorul poate sa creeze orice... si eu nu trebuie sa fiu de acord si el sa aiba dreptate... insa logica nu poate fi sfidata... hmm... a inceput sa-mi placa discutia :) ... urmeaza o "bataie" ideatica :)) ... not... tudlz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 13 2007, 08:38 PM
Post #59


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Vad ca nu ajungem nicaieri, dar vreau totusi sa-ti pun o intrebare, sunt curios cum gandesti. De ce consideri ca imaginatia nu poate sfida logica, fiindca eu prin imaginatie inteleg exact o lume ale carei legi nu se bazeaza neaparat pe logica. Te-as ruga sa-mi dai un raspuns care sa ma convinga, nu ceva de genul ' logica e logica si asta e'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 13 2007, 09:42 PM
Post #60


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



haha... te-ai prins... 'cause I have issues... lots of issues :lol: ... uite o definite a logicii care imi contrazice ilogica insa nu si haosul ideilor :) ... logic este ceva ce noi cunoastem si recunostem ca fiind logic :lol: ... am auzito pe undeva sau m-am gindit eu ca sa suna bine... nu mai stiu insa pare ca suna bine intr-adevar :lol: ... logica nu sfideaza imaginatia intr-adevar... insa aici nu este cazul... ce se intimpla intre cei doi nu este imaginatie... in scena din biblioteca imaginatia nu exista... este o confruntare realizata pe ceva firesc... urmeaza o reactie care nu se intimpla... tu apreciezi grandoarea acestei inrezolvari/inactiuni... eu nu pot... imi este imposibil... si asta o spun desi sunt de acord cu principiul cum ca fiecare individ reactioneaza diferit sub influenta factorilor emotivi neputind fi incadrat intr-un profil predefinit sau categorisit... aici nu este imaginatie dar atunci ce este!? poate ima intrebi... si ne/raspunzand la intrebare imi continui ideea de mai devreme... de ce e atat de mare intinderea seriei si care e motivul extrapolarii in banal !?... simplu... la sf genericului se zice ceva de genul: ... bla bla ( nu stiu cum se zice la asta in japoneza :D) "grandono sponsoru" :lol: sau ceva de genu asta... de ce trebuie sa se intimple asta ?! jeesh... au transformat deznodamantul final in continut si invers... finalul este inutil... singurul lucru important din ultimile 20 de ep si de fapt din toata tevatura asta este faptul ca Johan a fost abandonat voit sau gresit de mama?! si asta e singura mare dilema din toata seria... in serie sunt episoade cu flash-back sau pur si simplu arata un aspect minuscul ca importanta pt story... de ce au facut asta ?!?! ... pt. madex, avex and all that shit... mdea mereu e la fel... prea mult credit pt nimic... deja m-am plictisit cu explicatii... si culmea ca scriu ca sa treaca plictiseala :lol: ... whatever <_<
ps: apropo... exista si imaginatie care sfideaza imaginatia :lol: ... mi s-a intimplat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 06:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |