Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Escaflowne


Emanuel
post Aug 29 2007, 09:20 PM
Post #61


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Daianara, consider Escaflowne Fantasy si nu Mecha. ok, putem spune Fantasy-Mecha si e ok :P , dar daca e sa alegem un gen... :
Escaflowne nu are caracteristice de mecha : actiunea in viitor (apropiat), planeta atacata/invadata, singura speranta un robot gigantic (pilotat de adolescenti)
in schimb are toate caracteristicile de Fantasy : timp/ spatiu nedeterminat, lumi paralele, animale fantastice, magii, vrajitori, tenta medievala, cavaleri, tot tacamu.
Plus ca si luptele au un aspect medieval, cu Escaflowne fiind doar o masina, nu are nimic comun luptele din Evangelion/ Gudam/ Macross etc -este mult mia apropiat de Twelve Kingdoms.

Finalul mi s-a parut slab - singurul punct slab de fapt (si nu suficient pt a trage in jos un serial excelent). Common, Diananara - sa termine scoala si sa isi faca prieteni ? :lol: :lol: . Cand ti-ai gasit fat-frumosul, alesul inimii ? TRebuie sa fie cea mai silitoare fata de pe planeta. mie mi se pare aiurea. Ea descopera ca il iubeste pe Van, Van reciproc. Pe Pamant nu o astepa nimic, langa Van avea prietenii ... :blink: Decizia e complet aiurea, ca aruncata asa... TRebuia dat un motiv mia serios.

Daianara - de ce Escaflowne nu e extraordinar ? de ce 8 ? care sunt in opinia ta minusurile ?
Mie mi se pare un serial extraordinar, flawless (cu esceptia finalului :P ). Personaje complexe, originale, bine conturate, poveste complexa si super, grafica excelenta, muziaca buna... In plus, Escaflowne este considerat de critici unul din cele mai bune anime ever
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Aug 30 2007, 10:43 AM
Post #62


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Pai planeta era atacata si singura speranta era robotul. :huh: Ok, si Hitomi, dar ce cautau era in principal robotul.
De ce numai 8? Dunno, nu m-a impresionat atat de tare, consider ca puteau fi dezvoltate mai mult alte aspecte ale povestii, cum ar fi cele legate de Atlantis si Draconians. Poate nu l-am vazut nici la momentul potrivit. Probabil un film cu Chaplin a fost extraordinar in momentul in care a aparut insa acum n-ar mai produce nici o reactie, in afara de cea de implinire la vizionarea unui clasic. Grafica excelenta? Posibil...acum 11 ani. :)
Cat despre motivul plecarii, vad ca abordezi ca improbabila doar una din variantele propuse. :D Cred ca a 2-a pe care am propus-o are sens. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 30 2007, 11:11 AM
Post #63


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmmm, eu tot cred ca Escaflowne e mult mai apropiat de Twelve Kingdoms si Fushigi Yuugi, decat de Evangelion, Gundam sau Macross.
despre final, mie tot mi se pare foarte fortat. Poate vad eu mai simplist, dar ce Doamne sfinte cauti tu pe pamant cand persoana iubita e langa tine ?
- Daianara, poti sa imi dai un exemplu de anime cu grafica excelenta de azi ? - dar atentie, serial, nu film. Eu zic ca grafica din Escaflowne poate face fata cu brio si azi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 30 2007, 11:20 AM
Post #64


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ce aveti cu grafica? E drept, au nasul mare... ;) dar daca treci peste asta, anime-ul e bine desenat. Sunt expresivi, transmit stari, impresioneaza si asta e de fapt ce conteaza. Si background-urile sunt bune... sa nu mai vorbim de mecha.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Aug 31 2007, 10:53 AM
Post #65


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Muza Chan, grafica nu prezinta o problema. Insa nici nu se poate spune ca e excelenta. Asta-i tot. :)
Emanuel, din ce urmaresca cum pot mentiona Higurashi no naku koro ni si Hataraki Man. Din trecut, dunno, Air maybe. :D Nu am intelege gresit, nu consider grafica un impediment in vizionarea si savurarea serialului...insa nu sunt nici de acord cu a o califica drept excelenta, 10+. :)
EDIT: Inca nu am vazut 12 kingdoms (vreau sa bag ceva scurt dupa ce termin cu Higurashi) insa e pe acasa si pe lista de vazut asa ca o sa pot intelege mai bine comparatia atunci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |