Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fanii Anime Si Virsta In Romania


rocky
post Oct 13 2008, 06:07 PM
Post #21


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



dupa cum am zis si in primul post, printre prietenii mei sint o exceptie - vroiam sa vad cum stau si altii la capitolul asta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mikki chan
post Oct 13 2008, 08:21 PM
Post #22


ichiruki supporter :)
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 3-September 08
Member No.: 7.517
Points: 109
Gender:



Si eu imi puneam intrebarea asta si am 19 ani :unsure: Si asta vine din cauza faptului ca ma simt singura; adica majoritatea oamenilor nu inteleg diferenta dintre anime-uri si desene animate si iti fac observatii stupide, gen: "Vai, inca te mai uiti la desene?! Si eu am un var care inca se mai uita la Tom si Jerry...", etc.
La anime-uri o sa ma uit toata viata si urlu oricui chestia asta. Am o larga colectie de dvd-uri, cu care sa imi molipsesc copiii (cand o sa-i am :lol:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mashet
post Oct 13 2008, 08:52 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 11-December 05
From: Arad
Member No.: 1.978
Points: 24
Gender:



Am trecut de 30, si ma uit la anime-uri cu placere, defapt cu multa placere :)) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 13 2008, 09:27 PM
Post #24


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



"buna seara. sunt axi si ma uit la animeuri" ... clubul pasionatilor de anime anonimi isi deschide o noua sedinta :P ... cine mai vrea sa se confeseze asta seara? ... haideti, e gratis :D

btw, mai sunt cateva topicuri pe tema asta pe aici pe undeva daca nu au disparut intre timp (da, dau rar pe forum :P) si concluzia probabil ca a fost cam asta: noua, celor de aici ne plac anime-urile si ni se pare normal ca oricui iar placea sa se uite indiferent de varsta si alte "retineri"
so ... enjoy :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Oct 14 2008, 11:08 AM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Nu cred ca exista o varsta anume pt anime-uri.... Plus ca multe anime-uri fantasy sau SF sunt mult mai bine realizate decat multe filme de acest gen... Tocmai am terminat de vazut Code Geass si sincer nu cred ca o ecranizare live-action ar fi fost mai buna, nici pe departe....
Cat despre copii nostri pe care ii vom invata sa se uite la anime-uri, asta e doar o chestie relativa; la urma-urmei, nu le putem impune sa se uite la anime-uri, daca nu le place, ca altfel vom ajunge ca parintii "cu un IQ fenomenal de mare" care le impun copiilor ajunsi la o anumita varsta, sa nu se mai uite la "desene animate pentru retardati".
^_^ Apropo, sunt curios, daca exista cumva pe-aici parinti casatoriti si cu copii care se uita la anime-uri... Daca da, chiar ma intreb cum se inteleg cu nevasta si copiii si cum isi impart timpul intre ei si anime-uri...
In concluzie, nu trebuie sa va simtiti complexati ca va uitati la anime-uri si sa incercati sa le explicati celorlalti ca anime-urile sunt o forma de arta si de ce va plac.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Oct 14 2008, 11:44 AM
Post #26


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



care-i problema cu varsta?

am inteles... unora le e rusine sa se uite la animeuri inca de pe la 16 ani... nu cazul meu (19 pana in ianuarie) sau al surorii mele (26) care urmarim cam 2 serii pe luna... cand ne permite timpul...

am prieteni care incearca sa ma converteasca inapoi la viata plictisitoare (lipsita de animeuri) fiindca lor li se pare o copilarie... dar cine-i asculta...

daca stati sa ascultati ce spun altii... si chiar va pasa... atunci nu e bine... mai ales la o varsta inaintata (nu ca 30 ar fii...) si eu zic... citez "screw you guys, I'm going home" to watch a new series off course...

copii mei o sa creasca ascultand rock si vizionand animeuri.... si cui nu-i convine... ei bine... sa tina pentru el... fiindca oricum nu-l asculta nimeni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kamen
post Nov 4 2008, 08:27 AM
Post #27


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-June 08
Member No.: 7.002
Points: 0
Gender:



Principala diferenta intre cei ce se uita la anime si cei care nu .....eu cred ca e mentalitatea.....nu gandesc si evalueaza lumea cu creierul personal ci prin prejudecatile prezente in societate . De aceea aproba pe cei care-s ca ei si dezaproba pe cei care nu-s ca ei.....trist...dar asta ma duce cu gandul la o turma :( .
Eu unul vad in anime un mod prin care sa vezi si alte puncte de vedere, sa-ti largesti orizontul, sa vezi ceva nou ,sa simti ceva nou etc. si de aceea nu cred ca voi renunta vreodata la anime, mai ales ca le servesc asa mai rar ca pe un medicament impotriva lipsei de originalitate pe care o intalnim cam la tot coltul in zilele noastre .

Spun "mai rar" pt ca sa nu devin dependent de acest medicament..... .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 4 2008, 05:33 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm.. mentalitatea e in continua schimbare... cu fiecare etapa de maturizare iti schimbi perspectiva asupra lucrurilor si a lumii in general... chestii care m-au impresionat odata, acum mi se par anoste... nu-i rau sa fii observator pe parcursul unei evolutiii... asta se aplica si genului anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Nov 14 2008, 01:13 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Ok, vad ca foarte multi considerati ca cei mai in varsta nu se uita la animeuri.
Eu am 31 de ani, ma uit la animeuri de vreo 15 ani si nu intentionez sa ma las chiar as putea spune ca incep sa-i influentez si pe cei din jurul meu ( am inceput cu sotia mea).
Multi dintre cei mai batrani se feresc sa recunoasca asa ceva de teama sa nu fie catalogati ca fiind ciudati si sa isi piarda prestanta in fata prietenilor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yami_Way
post Jan 25 2010, 03:49 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.403
Points: 55
Gender:



Eu sunt incepatoare in materie de anime deci mai am muuuullt pana ma voi plictisi (ceea ce nu se va intampla)
La uni se poate intampla ca devenind maturi (eu am abia 15 ani) sa nu le mai placa anime-ul si sa renunte
Cum au spus multi aici unora le este rusine la 20-30 de ani sa spuna ca se uita la anime...si ce daca ai 30 de ani??care e treaba in asta?Anime-urile sunt ca filmele numai ca sunt animate...ce e ciudat in asta?
Si in plus cine sta sa ii asculte pe cei care zic: vaaaaaiiii la 30 de ani te uiti la desene...in primul rand sunt dobitoci pentru ca vorbesc fara sa stie macar ce inseamna anime si ce presupune toata treaba si in al doilea rand nu trebuie sa te iei dupa ce zice lumea daca tie iti place sa faci ceva care e problema...a fi fan anime la 30 de ani e ca si cum ai fi fan al filmelor S.F...care-i diferenta?Fiecare om are un hobby si nu ar trebui sa ne fie rusine indiferent cat de tineri sau in varsta am fi
Eu nu voi renunta la anime...imi plac ma relaxeaza sunt interesante si fac un hobby super....si poate mai incolo cand tehnologia va fi mai dezvoltata vom putea sa le vedem intr-o calitate si mai buna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jan 25 2010, 05:39 PM
Post #31


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Eu ma apropii de aia 30 de ani si dupa vreo cateva ore de munca pun un episod dintr-un anime ca sa ma destind. Nu cred ca ma mai las vreodata de 'meseria asta'. In mod normal inclin 80% spre manga, dar aia necesita ceva mai multa concentrare si o citesc mai rar, prin weekenduri.

Inca mai incerc sa scap de 'ce-ai facut aseara?' 'm-am uitat la un anime' 'ce e aia?', asa ca le zic ca ma uit la filme pentru ca m-am saturat de explicatii, insa nu functioneaza decat pana intreaba 'la ce film?'. Bastards!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 25 2010, 05:50 PM
Post #32


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Ha ha eu am avut aceeasi problema la facultate si (damn i'm so hapy it's over) in camin, ca se uita lumea ca la cel mai straniu lucru de pamant :unsure: si cand le zici "desene animate japoneze" se uita si mai straniu... daor deh am incercat sa mai zic la lume cateva chestii de prin NGE sau Berserk (cu gandul ca it's not only 4 kids :unsure: ) dar cu asta ii bagam si mai mult in ceata... asa ca da am vazut un film sau stat pe internet sau jucat jocuri etc etc numai nu privit anime :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 25 2010, 10:17 PM
Post #33


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
Inca mai incerc sa scap de 'ce-ai facut aseara?' 'm-am uitat la un anime' 'ce e aia?', asa ca le zic ca ma uit la filme pentru ca m-am saturat de explicatii, insa nu functioneaza decat pana intreaba 'la ce film?'. Bastards!


De astea am scapat de ceva vreme... Cand mai imbatranesti oamenii se impart f. clar in cei la care zici ce-ai facut aseara, si ei stiu ce-i ala anime, si cei care n-au treaba cu ce faci tu serile.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Jan 25 2010, 11:34 PM
Post #34


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



cind intreaba ce film le spui ca ceva la intimplare pe la tv :P

pe mine nu ma mai intreaba lumea ca s-au invatat sa le raspund la fel de fiecare data: prefer sa vad un serial/ceva episoade sau un film bun decit prostiile din televiziunea romaneasca; in rest pentru stiri si starea vremii exista radio si internet :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jan 26 2010, 12:04 AM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Jan 25 2010, 11:17 PM)
Cand mai imbatranesti oamenii se impart f. clar in cei la care zici ce-ai facut aseara, si ei stiu ce-i ala anime, si cei care n-au treaba cu ce faci tu serile.
*


cat adevar in doar cateva cuvinte. :D

la mine, de regula, cand omul e inchis la minte (nu doar in ale anime-ului, ci la modul general) nu are timp sa ajunga sa ma intrebe ce-am facut aseara.

treaba asta cu privitul anime e ca aia cu "bei?" "nu." "cum ma sa nu bei? ia de aici si incearca ca-i tare bun."

morala: a-i explica cuiva incuiat la minte ce e ala anime e acelasi lucru cu a-i explica unui betiv de ce nu bei (ca el, ca na... omul mai gusta ceva din cand in cand...) :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post May 22 2010, 07:42 AM
Post #36


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Bumping is bumping...

21 in mai putin de 2 saptamani si inca ma mai uit la animeuri (si mai citesc manga-uri). Desi nu ca pe vremea liceului, ma mai uit si acum la cate un anime, doua, depinde de timpul liber pe care-l am la dispozitie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 22 2010, 09:44 AM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



Nu am sa uit niciodata seara in care maicamea a chemat vecina de la etajul 3, profesoara la universitatea din Cluj si Munchen, ca sa se uite la Inuyasha pe A+!!! O.O Ca apoi sa descopar ca vecina noastra are o colectie de animeuri si manga (impreuna cu fiul ei de 30+ ani) ce depaseste un numar de 300 de mangauri si 200 de DVD-uri.

Intradevar este vorba despre cum percepi lucrurile. Ma uit la doamna profesoara la care nu ii este rusine sa zica ca se uita la anime si citeste manga si care a marturisit ca daca ar avea destul timp si-ar cauta sa faca si un Cosplay in germania.

In Romania probabil este o lipsa de educatie in domeniu... cum zicea cineva mai devreme "o lipsa de publicitate".

Dragi Otaci, Nu va mai plangeti de asta... este timpul sa gasim solutii!! Asa ca sa va aud!

Ce puteti VOI face ca sa schimbati aceasta parere a lumii din jur?!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post May 22 2010, 10:28 AM
Post #38


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



QUOTE(Thunder @ May 22 2010, 09:44 AM)
Dragi Otaci, Nu va mai plangeti de asta... este timpul sa gasim solutii!! Asa ca sa va aud!

Ce puteti VOI face ca sa schimbati aceasta parere a lumii din jur?!?

Eu unul inca mai astept un meeting in Timisoara (sau Oradea, desi pe acolo dau mai rar in ultimul timp), dar sa mai schimbe cineva parerea lumii....
Ma rog, e posibil, de obicei "una din fundul gradinii" rezolva multe. *just kiddin'*

Sa fiu si serios:

1. Sincer nu ma intereseaza parerile altora despre mine daca ma uit la animeuri (mai ales daca persoanele in cauza au freze de struti si nu stiu lega doua vorbe coerente in limba romana). <<-Off-Topic

2. Mai multe intruniri, mai multe evenimente anime, cateva amenintari cu eutanasierea celor de la RDS ca nu merge Animax, in principal, o comunitate mare si UNITA. Fani anime au existat, exista si vor exista in "draguta" noastra tara, ideea e sa fie uniti, sa se afirme, sa poate arata lumii din jur ca exista. So, more events in mai toate zonele tarii, more meetings, more cleavage (just sayin'), more MOAR!!!

3. 'tui, am uitat de orele de japoneza de la UVT <.<

4. More meetings peste tot.... sa se cunoasca lumea intre ei!!!

5. Are sens ce-am zis pana acum???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nicolae
post May 22 2010, 10:39 AM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 14-May 10
From: Bucuresti
Member No.: 9.710
Points: 63
Gender:



Pe mine ma enerveaza oamenii care pun in aceiasi categoria animeurile cu desenele animate.

La animeuri me uit pe ascuns blocandu-mi usa de jena sa nu ma vada parintii si sa-mi zica ca inca ma uit la desene animate si ca nu mi-a venit mintea la cap:)

Am 22 de ani si mas uita pana pe la 120 iar pe urma mas opri:))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 10:47 AM
Post #40


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Oh, ai mei mereu ma intreaba daca nu cumva sunt cam mare pentru "desene animate". In plus, s-au obsinuit cu mine :P. Si ii si aduc lu tata un argument contra de genu: "gadenste-te la cei care le realizeaza, crezi ca sunt pusti de 14 ani? In plus, nu sunt pentru copii, pentru ca un copil nu le-ar intelege". :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |