Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ayashi no Ceres


Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



M_Vejita sa stii ca eu m mai vazut odata seria asta, dar din cauza ca a trecut deja un an si din cauza ca am vazut foarte multe animeuri, tind sa mai uit actiunea :oops: Dar am sa imi sacrific din timpul meu pretios si am sa ma mai uit odata ca sa nu fiu chiar pe dinafara
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Tocmai am terminat de vazut seria si de citit mesajele in legatura cu ea :). Touya nu m-a impresionat deloc; mi-ar fi placut un final imediat Aya-Yuuhi, nu intr-un an, doi sau mai multi... sau deloc!! :o

Dar mi s-a parut o super-serie, tare romantica si faina; dintre cate anime-uri am vazut cred ca e in top 5.

Mi-a placut si Ceres foarte mult, povestea ei de dragoste distrusa de obsesie :cry: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



In nici o clipa in care am vazut seria nu mi s-a parut ca Aya si Yuuhi pot forma un cuplu..nu perfect..ci un cuplu..mie mi se pare ca relatia dintre ei semana cu una sora-frate (bine ca Yuuhi nu vroia asta) si nu numai relatia..iar caracterul Aya-ei cu cel al lui yuuhi nu sunt compatibile..parerea mea..oricum mi-a placut felul in care o proteja Yuuhi pe Aya si dupa ce ea l-a respins si felul in care incerca sa-si reprime sentimentele fata de ea..pentru ca sa nu o faca sa sufere si sa-i puna o problema in plus pe umeri..prefera fericirea ei in schimbul nefericirii lui..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Relatia dintre Aya-Yuuhi mi s-a parut departe de cea intre un frate si o sora... Gandurile Ayei sunt bine exprimate in privinta lui si la un moment dat chiar era confuza in triunghiul amoros format. De Yuuhi chiar m-am atasat si mi-a parut rau ca dupa episodul 14 a avut un rol atat de minor... Spre deosebire de Touya, de care n-am reusit sa ma atasez deloc :roll: . Iar cei doi (Touya&Yuuhi) nu mi s-au parut atat de diferiti la caracter.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Nici pe mine Touya nu m-a atins. Exceptand faptul ca este brunet si eu am o slabiciune pt bruneti nu mi se pare cu nimic mai special decat Yuuhi. Mai bine de jumate de serie este indecis, cam ca un catelus pierdut care nu prea stie ce sa faca (un catelus foarte dragutz totusi). Adevarat se imbraca incitant :D, dar prefer sa-l vas pe Yuuhi intr-un kimono...e mult mai interesant. Desi Touya capata pana la urma fata, Yuuhi este cel care a sustinut-o cand avea nevoie, el si cumnata lui (apropos de cumnatica ...ea este una din personajele zuperr interesante).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



pai daca ai aveq amnezie nu ai umbla dezorientat ????e adevarat ca yuhhi a protejato pa aya destul de bine dar cred ca adevaratul''profesionist''in protectia fetei ramane tot touya...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Bine, amnezie, amnezie, dar el era chiar copilul ploii. Cea mai "eficienta" descriere a lui mi s-a parut cea din ultimul sau penultimul episod: "mana puppet" :roll: . Mi s-a parut de-a dreptul dementzial :twisted: . Bine, imi dau seama ca nu e chiar accurate, dar mi se pare foarte aproape... :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Elf Princess cand ai zis ..
QUOTE
Gandurile Ayei sunt bine exprimate in privinta lui si la un moment dat chiar era confuza in triunghiul amoros format
presupun ca te-ai referit la momentul in care Aya a fost deprimata..a renuntat la lupta pt ca Touya era disparut si crezut mort..Aya nu era confuza ci pur si simplu cauta refugiu..era atat de ranita incat l-ar fi acceptat pe Yuuhi si ar fi facut o greseala pt ca ea nu-l iubea decat ca pe un frate (eu cel putin asa am privit situatia..relatia sora-frate de care vb exista din punctul de vedere al Ayaei..nu al lui Yuuhi) si ar fi suferit amandoi apoi..Si din cate imi amintesc Yuuhi atunci a respins-o pentru ca stia ca era gresit ce facea.. Aya niciodata nu l-a privit ca pe un barbat de care se putea indragosti..cand era deprimata vroia sa-si impuna sa-l iubeasca pentru a umple golul lasat de Touya nu pt ca asa simtea de fapt..
Tocmai pentru ca Touya s-a nascut din mana ( mana puppet ..lol) legatura dintre el si Aya e mai puternica..
Diana..apropos de cumnatica (nu mai retin numele) ea era parca tot Tennyo cu puteri mai reduse..dar nu mai stiu ce interese avea..a protejat-o pe Aya dezinteresat?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Yeap...tot Tennyo .. si mi se pare ca o ajuta datorita rivalitatilor dintre familia sotului ei si cea a Ayei. Si din cauza ca Aya era Tennyo si era in pericol de moarte .. deci nu era nici dezinteresata nici interesata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Nope, ma refeream la niste secvente care au avut loc mult mai devreme in serial (cred ca ceva in gen ep 8-10)... Cand a "murit" Touya, mi-am dat seama ca era deprimata si noroc cu Yuuhi ca a fost un gentleman ;) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



M-am uitat la aceasta serie pentru ca (manga ) a fost realizata de aceeasi autoare care a facut Fushigi Yuugi - Watase Yuu. Stilul e foarte asemanator intr-adevar.
E un anime bun, dar parca ii lipseste ceva ( nu stiu exact ce ). In loc sa-mi dau seama prefer sa admir grafica superba and the cool guys , ca sunt din plin ( hehe se vede aici o asemanare cu FY ^_^ ). Tooya mi-a placut, era kool ( mai ales misterios ) si avea niste haine asa ca sa sliveze fetele :D , Yuuhi e mai interesant ( mai ales cand o saruta pe Ceres/ Aya ). Se pare ca ati uitat de Aki, care dupa mine e un personaj mai deosebit, mai atipic. Cuplul Aya - Tooya e o imagine obisnuita, poate tocmai de aceea multi prefera ca Aya sa ramna cu Yuuhi.
Muzica e foarte buna, pacat ca nu am decat 3 melodii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rei
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: --
Member No.: 165
Points: 2



Eu nu am vazut Fushigi Yuugi (poate mai incolo) dar pot spune ca Ayashi este un anime care merita vazut. Nu am urmarit eu prea multe serii dar.. cred asta. Yuki ai dreptate. Nu am vazut in acest topic "dezbatut" personajul Aki, toate discutiile se invart in jurul lui Yuuhi si Touya (cei drept ei se invart in jurul Ayei si tot asa :) ).Aki straneste interesul mai intai prin misterul care il invaluie. Eu zic ca el a iubit-o cel mai mult pe Ceres (gresesc aici facand o comparatie, in fine), desi felul in care isi exprima el dragostea e unul "barbar" (o tine cu forta langa el). Cred ca e adeptul ideei: scopul scuza mijloacele :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Ceea ce mi-a placut la aki e lupta care se da in inima sa, incearcand sa nu-si piarda memoria.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ok........,tocmai am terminat de vazut Ayashi no Cereser minus episodul 16 care nu a vrut sa se copie pe hard.Impresii?
-incredibil
-uimitor
-excelent din toate punctele de vedere
-ultimile 4-5 episoade :shock:
Intr-un cuvant,mi-a placut seria si mi se pare ca fiind una dintre cele mai bune care am avut onoarea sa le vad.Sfarsitul pot sa il bag in aceeasi categorie cu cele din Soul Reaver 2 si Evangelion.Am ramas :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Mi s-a parut ca autorul a fortat putin lucrurile prin faptul ca Aya si Aki erau frati gemeni. ce-i drept asta a dus la dezvoltarea conflictului si la complexitatea lui dar..luand-o logic..barbatul care a obligat-o pe Ceres sa ramana langa el (pentru ca i-a furat hagoromo) este reincarnat in Aki...iar Ceres in Aya..Aya si Aki sunt frati gemeni..legatura dintre ei este foarte puternica, dar nu atat incat Aki sa se poata stapani..
Aki nu doar ca se lupta sa nu-si piarda memoria dar si ca sa nu iasa la suprafata partea rea din el, sa nu-ifaca rau lui Ceres (de fapt Ayei pentru ca la ea tinea..)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cred ca e vorba de ironia sortii. Chestia asta e ca sa sporeasca dramatismul povestii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 20 2004, 11:47 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Dupa ce am vazut seria asta :D am zis ca ar trebui sa ma uit mai mult la asa ceva decat la unele pur Fight sau cu crime...ma rog. Pot spune ca este cea mai buna serie pe care am vazut-o pana acum.... Dintre personaje...cel mai cool este binenteles Touya :weee: dar cam in aceeasi masura si Yuuhi. Eu cred ca Touya este personajul cheie care rezolva totul pana la urma..si dupa parerea mea cel mai puternic..totusi el era nascut din "mana" ...si cea mai sexy si care mi-a placut la nebunie faza cand el o " suge de gat" :ninmali: si ii lasa semnul ala...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Feb 21 2004, 10:17 AM
Post #38


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Yep..faza cand o "suge de gat" :lol: e sexy dar si romantica dar o iei cu tot cu context..caci el ii spune ca se va intoarce pana cand semnul o sa ii dispara de pe gat...
Eu nu cred ca Touya este un personaj cheie, care rezolva tot..pentru ca cel putin in primele episoade el pare un personaj slab..din punctul de vedere al caraterului..pentru ca este "dominat" de Mikage sub pretextul readucerii memoriei..daca nu ar fi fost Aya si dragostea ei (predestinata de altfel) probabil el ar fi ramas o "papusa" in mainele fam Mikage..el devine personaj cheie (cam mult spus) pe la sfarsitul seriei..cand isi da seama cine e..menirea lui..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 12:53 PM
Post #39


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



stiu ca pe unii nu-i intereseaza prea mult acest aspect, dar cred ca la acest anime a contribuit substantial si grafica. Adica farmecul lui Toya e datorat in primul rand felului cum arata . ca sa nu mai spun de cum e imbacat si de pumnalul pe care-l scoate din corpul sau ! ( fac o paranteza - pentru mine un personaj imi atarage atentia daca arata bine, chiar daca poate e total neinteresant sau nu are un rol important dar un personaj care nu arata bine, sau macar simpatic, poate sa fie si personaj principal ca nu-mi place. )Ayashi no Ceres - manga e realizata de Watase Yuu care are un still superb. Tot ea a realizat si Fushigi Yuugi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 22 2004, 11:57 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



:lol: , a trebuit sa il vad de doua ori cel putin ca sa il inteleg de la cap la coada...Poate Touya a avut momente de slabiciune la inceput dar....a putut trece peste ele...cum a zis el dupa acel accident nu mai avea sentimente... :roll: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:05 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |