Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

16 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied


Scorpio
post Mar 24 2006, 12:00 AM
Post #161


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Rete scuze.....da ce-a vrut sa spui cu postul asta pt ca eu unul n-am inteles nimic din ce-ai scris.....logica a fost pierduta cu desafarsire.....cred c-o sa-l chem pe Holmes sa o gaseasca ca mie imi da cu virgula....si asta la ierisea de sub radical.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 24 2006, 09:37 AM
Post #162


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Esti sigur de victoria aia?

Pe langa faptul ca te pierzi in detalii si la tine o propozitie tine cat un paragraf si n-am mai vazut atatea paranteze de la matematica de a 12-ea incoace, nu gasesc nici relevanta multor lucruri scrise de tine: ceasul ala, killing spree-ul pe care-l face Lucy in primul ep, faza cu aorta (de parca nu stim toti ce se intampla daca se taie aorta....duuuuh). Ce treaba au astea cu faptul ca anime-ul e mediocru?? N-am inteles ce-ai vrut sa spui cu postul asta ca nu vad o argumentare de ce anime-ul e asa de super.

ps: stiam ce-i aia bulau...dar as fi preferat sa folosesti varianta din dictionar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 10:08 AM
Post #163


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



rete ..am citit direct versiunea editata pentru Scorpio si n-am inteles tot .. cred ca se impune o alta corectie la postul ala lung si incalcit.
Eu am de gand sa ma leg de minunatul cuvant bulau .. tradus de catre tine pentru o mai buna perceptie a sa de catre noi muritorii de rand prin puscarie/loc unde stai inchis. Si ma opun .. bulaul matale era de fapt o institutie secreta care incerca din greu sa se opuna evolutiei rasei umane catre altfel de fiinte. Yap .. tine "monstri" inchisi .. dar asta e unica asemanare pe care o gasesc.
Oricum Elven Lied m-a tinut in fata calculatorului pentru ca o fatuca asa inocent de sadica nu gasesti prin orice anime. Restul e varza, povestea putea fi dezvoltata mult mai bine, pana si ecchiul m-a iritat intens...ce-i cu atata bunatate domn-le? .. mi s-a aplecat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 24 2006, 11:10 AM
Post #164


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



mam prins (cu greu)

oki sa incerc un alt fel de post(primul nu il sterg deoarece voi stii unde sa trimit alta lume ce posteaza ,ahem, la fel ca mine):

oki nu e puscarie/nici casa de corectie/nici institutie ce este cunoscuta ,structura de unde iese Lusy este o facilitate ultrasecreta care incearca sa analizeze si sa studieze diferite moduri de exterminare a exemplarelor infestate cu acel virus ce provoaca vectorii

2)posturile mele de obicei sunt incalcite deoarece nu sunt la limbi (sarumana)

3)mie mia placut elfen lied tocmai de aceea(vezi posturile negative oricare dintre ele si in loc sa zici lucruri urate despre respectivul argument la mine completezi cu lauda)

4)multumesc de clarificare Diana ... e mai bine asa???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 24 2006, 11:16 AM
Post #165


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



mai rete, citind ce-ai scris tu pe-aci mi-am facut cruce. e un haos stilistic si gramatical total. invata, te rog, sa te exprimi COERENT. nu e nevoie "sa fii la limbi" ca stii sa te exprimi in limba materna. in scurt timp il vei ajunge din urma pe Mordred, alt mare calcator in picioare al bietei limbi romane :lol:
deja ma gandesc serios daca sa incep sa dau warnuri pentru chestii de-astea.

a, si chiar daca ai vrea, n-ai putea sa-ti stergi postul anterior ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 24 2006, 11:31 AM
Post #166


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



e bine asa ???
zii ce nu intelegi si dau si eu cu presupusu la ce nu ai inteles ca nu are rost sa reformulez totul pentru ca nu imi zici ce nu intelegi si am sa desfac mai pe laaaarg respectivul subiect (aici sunt fan elfen lied)
sunt intr-o batalie continua cu limba romana de cand m-am nascut, acum castig eu


--------------------
2 lucruri sunt frumoase pe lumea asta , 1 viata si 2 anime, dar nu sunt sigur de primul lucru


l-am sters pe asta asa de demo si ar trebui sa faceti un faq pentru cei ca si mine ,sau aveti asa ceva si inca nu am dat de el ???//vina mea//(adica cei care calca limba noastra romana in piceoare sa stim cum sa ne exprimam deoarece eu nu as intelege o persoana din bucuresti fara translator nici sa ma bati (mai fratilor voi vorbiti o alta romana pentru mine,poate si pentru altii ))

si da scorpio my bad am facut-o de oaie dar eu fac lisp de imi iese pe urechi asa ca ce sa fac
am sa folosesc variantele mai recente de cuvinte din DEX pentru o mai clara exprimare (multumesc de lamuire)

de ce mi-a placut :
inocenta
bloodshedul
stupiditatea
umorul negru
speranta in umanitate
macelurile
faptul ca are mult sange

acest post l-am editat si il voi mai edita pana la obtinerea unui raspuns favorabil in defavoarea exprimarii mele care jeneaza ochiului
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Mar 24 2006, 12:10 PM
Post #167


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Hai ca deja ii chiar k'lumea ... Ruxi ai pus capacul,ai facut sa-mi incep ziua cu dreptul :D ... ;)
Sincer sa fiu ... hai ca Mondred ii la km departare (incredibil,ce poate scoate :twisted:)

Sorry , 4 this ... da de eflen lied am spus cam ce am avut de spus. Mi-a placut,si de Lucy dar si de Nyu (chiar daca aici cativa oi sa rada ;) ... hai salut ... .gtg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittyshor
post Mar 24 2006, 12:42 PM
Post #168


mew mew style ^_^
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: 18-September 05
Member No.: 1.803
Points: 354
Gender:



:P si lui Kitty i-au placut episoadele cu Elfen Lied...totusi intre Lucy si Nyu (desi era acelasi personaj) mi-a placut Nyu, e asa inocenta si cute :P si cind scotea sunetele alea "Nyyyyuuu, nyuuu..." fu fu fu...i se ciuleau urechile lui Kitty :lol: she's so cute :wub: ...Lucy mi s-a paut reusita ca si idee,doar cind isi arata partea diabolica.

Oricum anime-ul in sine e misto ca si poveste si ca idee,cu un personaj urmarit pe doua planuri...nice...mister,parti demonice,inocenta...misto combinate :rolleyes: (anime mediocru?! no way guys...anyway asta e parerea mea...si fiecare are dreptul la o opinie )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 24 2006, 03:08 PM
Post #169


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Ce spam la greu s-a facut aici domle.......asa ca se permite si mie sper

rete dak vrei citeste si tu maica postul meu de la Elfen Lied...ala mare si poate inveti si tu sa te exprimi corect. Posturile tale nu au continuitate, parca ai merge prin bolovani. Si nu mai folosi cuvinte de genul bulau ca-ti dai cu firma-n cap....Incearca sa le faci mai clare. Si nu ar strica daca le-ai citi dupa ce le scrii :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 24 2006, 04:33 PM
Post #170


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
este o facilitate ultrasecreta
De curiozitatea mea ai idee ce-i aia facilitate? Sau romanizezi cuvantul englez : facilitie? care s-ar traduce prin INSTITUTIE nu facilitate care inseamna cu totul altceva.

QUOTE
posturile mele de obicei sunt incalcite deoarece nu sunt la limbi
Asa si? Ce legatura are una cu alta? Eu am terminat mate-fizica si sa mor eu de nu am facut si eu romana si nu vezi posturile mele fiind labirintul minotaurului.

Rezo tata.....nici nu stii ce-i aia spam...hai mergi pe burta ca-i apa mica
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 25 2006, 07:01 AM
Post #171


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



oki
lume lume
klar
am niste concluzii si cu asta pentru mine acest thread il consider inchis :(:(
1)parerea mea :elfen lied e super desi nu contine destul blood cat as vrea eu //am zis//
2)pe scorpio si restul adminilor(doar o presupunere , ei ruxi ce zici) ii mananca in palma sa ia noobi peste piceor adica sa ii faca de cacao ,haideti mai fratilor sunte-ti din Bucuresti stiu ca stiti ce inseamna asta//twisted twisted admins//si de ce ???pentru ca exista destui care fac si mai mari #$@#$@ ca ma auocenzurez ca de nu iau warn :D
3)daca nu ma credeti cititi tot topicul (atentie da dureri de cap pentru neinitiati)
4)ma declar fan elfen lied 100%
5) atentie pentru persoanele ce vor sa ma posteze pe aici <_< <_< admini iau nooby peste piceor la greu carefoul ,nu pentu ca sciem rau(atentie unii dintre noi chiar scriem rau) ci doar pentru ca suntem noobi (este intre banc si serios am zis) :twisted: :twisted: :twisted: admins :lol://am zis//
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post Mar 29 2006, 11:34 AM
Post #172


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Scorpio iar ne intalnim in aceasta lume virtuala si eu iar trebuie sa te contrazic.... Elfen lied not a slice of life ?????? Nu stiu cum vezi u viata dar mie violurile, pedofilia si cruzimea infantila nu mi se par normale.... Lucy nu sa nascut o masina de ucis, ea a fost transformata in asa ceva... Sincer si eu asi fi facut la fel, nu stiu cum ti se pare tie, dar sa fi batjocorit zi de zi de niste idioti, sa te simti tradat de singurul prieten si dupa care sa pierzi singurul lucru care iti aducea bucurie in viata (intr-un mod violent normal) pe mine nu mar face sa devin un hippie care iubeste florile. In momentul in care Lucy isi omoara colegii de orfelinat ea chiar spune ceva de genul "Cine este monstrul?? Eu pt k am coarne sau voi pt k va comportati ca niste bestii???" Off Topic :
Am vazut k ai termina mate-fizica, felicitari este o facultate foarte grea si nu multi pot sa treaca prin ea, dar acum inteleg de unde si strictetea ta in modul in care privesti lumea... Imi pare rau sa zic dar cred k noi 2 nu vom ajunge niciodata la un conses asupra unui subiect atata timp cat vom avea pareri diferite pe tema respectiva :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 29 2006, 12:10 PM
Post #173


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE(SOG @ Mar 29 2006, 11:34 AM)
Elfen lied not a slice of life ??????

Not a slice of life, for sure.
Crimele, vioul si sadismele sunt normale fiindca le vezi in fiecare zi la televizor si in presa, dar sunt forme de comportament deviant. Slice of life este sa mergi la scoala, sa te indragostesti, sa minti, sa dormi.

Ca sa fiu totusi on-topic, sa spun si eu ce m-a impresionat la acest anime, (in afara de "Lilium", la care am gasit varianta completa, de 3 minute, si o ascult aproape in fiecare zi :) ) Are multe defecte, unele poate intentionate, dar nu cred ca poate fi considerat mediocru, in primul rand fiindca i se pot da o multime de interpretari, in functie de felul in care il privesti.
Mesajul pe care l-am inteles eu la final este puterea iertarii. Dupa toate crimele pe care le-a facut, Lucy este iertata de Kouta, Kurama este iertat de fiica pe care neglijat-o,, lasand-o sa fie inchisa intr-un container, in conditii inumane, iar Nana ii spune lui Kurama "tata". Violenta extrema pe care o vedem timp de 13 episoade este de fapt o pledoarie impotriva violentei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 29 2006, 12:27 PM
Post #174


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Din cate imi aduc eu aminte Lucy chiar era o masina de ucis. Era urmatorul "pas" al evolutiei umanitatii si avea scris in codul genetic sa-si inlature concurenta (humans as we know them). Parca numarul de nascuti diclonius crestea cu repeziciune, omenirea era amenintata cu extinctia in cateva generatii. Sigur acest anime nu este "slice of life". E un scenariu fantezist, un pretext de a amesteca ceva ecchi cu maceluri. Un fel de apel la comunicarea intre rase, acceptarea diferentelor celorlalti dusa la extrem...mai rau dect morala cu intoarce si celalt obraz... mi s-a parut nedigerabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hunter
post Mar 29 2006, 12:57 PM
Post #175


VIP
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 20-February 06
Member No.: 2.196
Points: 103
Gender:



elfen lied dupa parerea mea nu a foat si nici nu va fi un anime fain , lucy/nyyuu e un pers care te scoate din minti pur si simplu!!! :angry:

I hated that anime!!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 29 2006, 01:11 PM
Post #176


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



scuze pentru off topic dar trebuie sa lamuresc o chestie

@rete: NICIODATA un admin de aici nu a luat peste picior un newbie pentru simplul fapt ca este newbie, si as vrea sa se inteleaga CLAR treaba asta. adminii si moderatorii atentioneaza sau intervin cand se deviaza urat de la subiect, cand se sare calul (mai ales in limbaj) si cand se intampla (ca in cazul tau, rete, si al lui Mordred) sa existe posturi din care nu se intelege aproape nimic. eu, cel putin, nu-mi aduc aminte sa ma fi luat vreodata de cineva fara motiv.

nu vreau raspunsuri la acest post, sau cel putin nu aici, ca sa nu deviem de la subiectul topicului. cine are ceva de impartit dati-mi un pm si va raspund cu placere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post Mar 29 2006, 01:13 PM
Post #177


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Hmm not a slice o life ?? Daca deschid televizorul la ora 5 si ma uit la stiri vad cel putin 2 violuri, 3 crime si un caz de pedofilie... Astea nu fac parte din viata noastra?? Noi nu traim in lumea reala, unde chestiile astea se intampla si provoaca suferinta unor perosane reale?? Daca noi alegem sa fim ignoranti si sa nu dam atentie si partii intunecate a vietii e o problema serioasa..... Da Elfen Lied este pura fictiune, dar unele probleme pe care le atinge nu sunt reale ?? Daca slice of life inseamna scoala, sa te indragostesti si sa dormi inseamna k lumea e perfecta iar crimele si violurile se gasesc doar in Elfen Lied.... Daca eu aleg sa vad si lucrurile astea k pe o realitate inseamna k sunt un maniac care traieste in lumea ireala a lui Lucy ???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Mar 29 2006, 01:56 PM
Post #178


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



cat de cat fiecare amine are in el " a slice of life " fie ca e viol , crima (stiri de ora 5 :D) fie ca se leaga de scoala, mech , extraterestrii. toate sunt lucruri care exista sau care pot sa existe.
revenind la elfen lied, s-ar putea sa se intample. intreaga planeta e intr-o evolutie continua si de unde stim noi ca n-o sa apara ceva pe scara evolutiei deasupra omului ?
anyway , cat despre anime, a fost f bun. prezinta intr-un fel viata celor care au fost respinsi de societate, care au trait sau care traiesc in umbra noastra si care din cauza unor diferente fizice sunt nevoiti sa se fereasaca de vazul lumii.
despre Nyuu cred ca e partea "copilaroasa" a lui Lucy, avand in vedere cat de mult a suferit in copilarie, aceasta parte a fost diminuata pt a putea supravietui.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 29 2006, 03:03 PM
Post #179


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE(SOG @ Mar 29 2006, 01:13 PM)
Hmm not a slice o life ?? Daca deschid televizorul la ora 5 si ma uit la stiri vad cel putin 2 violuri, 3 crime si un caz de pedofilie... Astea nu fac parte din viata noastra?? Noi nu traim in lumea reala, unde chestiile astea se intampla si provoaca suferinta unor perosane reale??


Vezi toate astea la stirile de a ora 5 fiindca prind la public si televiziunea intelege sa-si faca rating exploatand partea animalica din om. Intr-adevar, crimele fac parte din viata noastra, dar nu toti avem un tata violator si o sora criminala in familie. Aceste cazuri sunt prezentate ca stiri senzationale, adica tocmai ceva diferit de viata pe care o traiesti zi de zi si care nu intereseaza pe nimeni, fiindca e banala. Cat de buna e tendinta asta, nu stiu, dar imi aduc aminte de ce-mi spunea prin '90 bunica mea, femeie simpla cu 4 clase: "Cand o sa vina Satana pe Pamant, nimeni n-o sa se mai teama de el, fiindca au vazut lucruri mult mai urate la televizor." Lasand la o parte partea religioasa, cred ca asta ar trebui sa ne dea de gandit.

Revenind la Elfen Lied, violenta socheaza, intr-adevar (mare lucru, dupa portia de violenta reala din stirile de la ora 5), insa daca vezi ce e dincolo de ea devine scuzabila, indispensabila chiar.

Ca sa termin pe o nota mai vesela, daca scenaristii seriei ar citi ce scriem noi aici, cred ca s-ar scarpina in cap nedumeriti spunandu-si "Damn, nu stiam ca am vrut sa spun asta." Intotdeauna criticii ii gasesc unei opere de arta merite sau defecte pe care autorul nici nu le-a visat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 29 2006, 03:38 PM
Post #180


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



"Slice of life" nu era ceva cu care sa te identifici? O traire interna? Scuze dar crima facuta cu membre invizibile nu intra la categoria asta in mintea mea. In ritmul asta toate animeurile ecchi cu fustite scurte intra la slice of life, ca deh, vine vara .. vedem si noi pe strada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

16 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |