Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Basilisk Koga Ninpo Cho


Scorpio
post May 15 2005, 05:27 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Un anime care mi-a captata atentia si care pare sa promita destule.....seamana cu Ninja Scroll da cred ca o sa fie mai misto decat acesta....

Povestea se refara la 2 clanuri de ninja Iga si Koga care sunt rivale de peste 400 de ani. La un moment dat Hatori Hanzo reuseste sa faca un tratat de pace intre cele 2.......au trecut 3 generati de atunci si Shogunul actual vrea sa decida care din fii lui va urma la tron punand 10 ninja din fiecare sat sa se lupte unii cu ceilatii.....fiecare sat reprezentand unul din fi. Astfel tratatul este rupt si razboiul reincepe. In mijlocul acestui razboi sunt prinsi Gennosuke of Kona si Oboro of Iga.....care sunt indragostiti si care urmau sa simbolizeze pacea intre cele 2 sate.....se pare ca toate aste a se vor duce pe apa sambetei.

Pana acuma au fost scoase 4 ep-uri.....actiunea e fluenta....bataile frumoase.....grafica buna........nu se stie cate ep-uri va avea da estimez vro 26.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post May 17 2005, 10:36 AM
Post #2


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Am vazut si eu primele doua ep, astept la urmatoarele ca se misca torrentul ingrozitor...mi-a lasat o impresie buna, vad ca tot apar serii de la studioul GONZO, faina grafica, mult dinamism si muzica super, creeaza o atmosfera deosebita la batai...:P....mda, si cam seamana cu "Ninja scroll", but who knows....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jul 6 2005, 03:52 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Vazut-am primele 8 ep...
Seria e bestiala din toate punctele de vedere...deabia astept sa o termin..oricum nu cred ca trece de 13 ep....in ritmul in care mor personajele :shock:
O recomand cu caldura la toti cei care adora actiunea si faze de cafteala dinamice....Chiar s-au muncit mult pt scenele de bataie...si se vede...o treaba excelenta! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jul 7 2005, 08:25 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Vazut primul ep.
Inafara de genericul care este interesant si grafica foarte buna, scenariul si firul actiunii m-au lasat rece.
Seamana prea tare cu Ninja Scroll si in plus ma seaca repetitivitatea.
Ceva de genul > hai sa facem un party si sa incepem aventura si in fiecare ep. sa apara cate un ninja boss cu puteri speciale care mai de care mai penibile si ciudate pe care tre sa-l invingem again...and again...and again...ca poate undeva in negurile indepartate va vom dezvalui secretul ideii minunate de la baza animeului, asa..dintr-o data intr-un singur ep. si povestita de un singur personaj pe un ton grav si apocaliptic like > si asta e ideea gata.
Cel putin acel personaj umflat cu pompa care pluteste ca un balon folosind tehnica fulgului de porumb din bolul cu orez al obezului zburator pentru a contracara tehnica bosorogului care te omoara de plictiseala mi s-a parut exagerat si penibil. Pacat de animatia dinamica si bine realizata...
Nu spun ca n-o avea o idee interesanta dar o grafica deosebita nu este deajuns daca nu esti in stare s-o expui intr-un mod destept si atragator.
Probabil o sa ma uit...candva...sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 20 2005, 06:19 PM
Post #5


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



spre dezamagirea sau poate bucuria lui seby .. seria deja a ajuns la ep 16 :-)
personal .. mi se pare ok .. si da cum a zis si kaoru .. grafica este super ..dar totusi ... povestea este prea ...... usual .. killing ninjas ... getting revenge .. deabia astept sa vad sfarstitu ... eu unu estimez ca o sa aibe 24 eps .. avand in vedere cate personaje au ramas in viata.
chiar daca poveste este .. the usual stuff .. este un anime care merita vizionat :-) plus ca ostu este super .. si tre sa pun mana pe el ;-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 20 2005, 09:28 PM
Post #6


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Menthos..daca te uitai pe anidb vedeai ca scrie acolo mare ca o sa aibe 24 de ep-uri :P :P......oricum mie imi place.......e o serie care mi-a capatat atentia de la primele ep-uri...and that means a lot :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 20 2005, 10:41 PM
Post #7


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mia fost sila ... pe siteuri ma uit doar cand incepe seria (sa vad despre ce e vb) si la sf ( cand o bag la catalof cu plot summary , eps si bla bla)
si da este super tare :-)) deabia astept sfarsitu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 8 2006, 11:57 AM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Opinii ceva ? :) eu cred ca a fost super misto.Ideea e buna si inovatoare dar nu pot sa zic ca imi place ce sa intampla cu unii dp acolo(Okoi noo why?!She had big boobs ! :).Anyway...miau placut personajele si povestea dar sfarsitul e cam trajic.

Gata nu mai zic nimic.Vorba lunga saracia omului(4 randuri...right... defapt nam altceva de zis).Sa va aud.Predau microfonul.

____________________________________________________-
Some facts:

Title Basilisk ~ Koga Ninpo Cho ~
Official Site http://www.basilisk.jp/
Category TV
Total Episodes 24
Genres Action, Drama, Historical Settings
Year Published 2005
Studio GONZO DIGIMATION

Koga and Iga were ninja clans that had been fighting for 400 years. Gennosuke of Koga and Oboro of Iga, loved each other and promised to break down the cursed bond of conversion.

It was Keicho Era 19 (A.D. 1614), 73-year-old Ieyasu was wondering which of the brothers he should choose as a successor, Takechiyo or Kunichiyo. Takechiyo was the elder but he was stupid, while his younger brother Kunichiyo was clever. In order to choose the successor, Ieyasu decided to make Koga and Iga fight against each other. Both clans would choose ten best ninja to fight. If Kouga ninja survive, Kunichiyo would succeed to Shogun. On the hand, Takechiyo would become the next Shogun if Iga ninja win. Because Hattori Hanzo the first made them achieve a truce, they hadn't had an apparent fight for years. Therefore, when the truce was broken, they went for fights as if they were unleashed hound dogs. The only weapon they use were their own bodies. They had special abilities that men(mia placut :) women nu avea sens sa puna ca orium au Imagination lvl (-100) :D ) could hardly imagine.

Now that, the battles of twenty ninja including old, young, men, and women began. They made most of their special abilities to fight. Which would win, Koga or Iga? Who in the world would survive? Then, what would become of the love of Gennosuke and Oboro, who were separated by the battle.

Am scris cu rosu ce era mai important(just joking about the young women part :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Style_Ripper
post Feb 8 2006, 01:24 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
Member No.: 1.203
Points: 19
Gender:



lett see.. shi mie mi-a placut super mult , e interesant ca s-au folosit mai multe tehnici de lupta in astea 20 shi ceva de seriale dekat in unele animeuri care au peste 100 de episoade ..gen Naruto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 20 2006, 11:02 PM
Post #10


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



ma cam dezamagit seria.....cam seaca....ii naspa k mor cateva personaje ff faine k yashamaru...sau okoi la inceput...si altele naspa raman mult ...jingoro de ex...povestea e interesantea cu razboiul dintre clanuri si planul lui yeyasu e interesanta dar povestile de dragoste sunt cam slabe....si unele dintre personaje is ff naspa....jingoro...care sincer nu vad c putere super tare are....k se transforma in muci dak vrea....big deal....grasu si moshu iar au puteri cam naspa zic eu...jubei iar...si restu sunt copii din ninja scroll:P...de fapt...ninja scroll era o denumire mai buna decat basilisk...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 20 2006, 11:46 PM
Post #11


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



E super seria ca actiune, insa e super tragica, mor prea multi, eh.. hai sa nu zic un spoiler acuma ca nu se mai uita nimeni la ea.
In fine, e un anime bun ca actiune, insa povestea lasa mult de dorit, si actiunea se petrece cam prea repede.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 20 2006, 11:51 PM
Post #12


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



dap...da primu episod e tare...ala te atrage in serie.....c tare ii yashamaru cu sforile alea...super....pacat k moare rpd...yashamaru , hyoma si koshiro si saemon is cam cele mai misto personaje...si la fete...okoi si kagero...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Apr 1 2006, 09:00 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



De fapt pe mine m-a cam plictisit cand nu faceau altceva decat sa se lupte, Oboro tot plangea intr-un colt iar Kagero isi jura s-o omoare in celalalt...

Mi-a placut povestea in sine: cum poti juca la zaruri (metaforic vorbind) atatea vieti pentru a desemna cine ia puterea. Si cat de usor e sa starnesti un razboi si cat de greu iarta oamenii atunci cand au pe cine da vina. Cel putin sfarsitul a fost demential (o clipa am crezut ca Gennosuke va supravietui ceea ce ar fi fost oarecum inafara spiritului povestii de pana atunci). Mi s-a parut atat de trist si atat de veridic...

Mi-a adus aminte de Madeleine Allbright care le-a spus ungurilor la intrarea in Nato: "De acum nu va mai poate juca nimeni la carti"... Nimic nu s-a schimbat de-a lungul timpului din punctul asta de vedere.

Am invatat si-o lectie de baza: este prima si ultima serie ongoing de care m-am atins.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 2 2006, 12:56 AM
Post #14


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



povestea in sine e misto dar per total anime-ul m-a dejamagit....mor rpd personaje misto k okoi sau yashamaru....si sunt multe personaje care sunt exagerate...nenki...moshu ...jingoro....unele personaje au puteri extraordinare (hyouma...sau shefu de la iga...si altii au puteri tampite si cam degeaba...jingoro si grasu...) si sunt prea multe asemanari cu ninja scroll...

ar fi fost mai misto dak toate personajele erau cat de cat umane...asa k yashamaru ...hyouma...saemon....nu monstrii si freaks k paianjenu ala scuipator ..sau jubei sau nenki...

sincer...nenki...jingoro...jubei..moshu si grasu ...strik acest anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 5 2006, 05:00 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am dat merge pentru ca erau doua topicuri pe subiect. Sper ca nu am creat nici un fel de confuzie si ca toti il vor gasi pe acesta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Apr 6 2006, 07:19 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



QUOTE(Pico @ Apr 2 2006, 08:56 AM)
sincer...nenki...jingoro...jubei..moshu si grasu ...strik acest anime
*



Cred ca ar trebui sa te obisnuiesti cu o astfel de idee: va sa traiesti cu o gramada de personaje care iti vor starni repulsie si nu vei avea ce le face: profi/profe, sefi, colegi, socrii sau mai stiu eu cine...

Grasul ala mie mi s-a parut chiar f uman... mi-a parut rau ca l-au omorat atat de repede. Era haios, era chiar entuziast in privinta relatiei dintre Oboro si Gennosuke si era suficient de inteligent incat sa-si dea seama ca restul membrilor Iga jucau teatru si puneau la cale ceva.

Inafara de asta eu consider ca aceste personaje nu fac decat sa contrasteze (si sa "rezoneze") puternic cu personajele "umane" pe care le-ai numit tu. Ex: Hotarubi era o frumusete de fata, delicata, nu ridica tonul si cand l-a omorat pe ninja ala broasca/paianjen (ce-o fi fost) numai latura umana nu a mai aratat-o... Ca si Saemon, de altfel, atunci cand era in culmea furiei...

Eu ma intreb ce s-ar fi intamplat daca Oboro si Gennosuke refuzau sa ia parte la masacrul asta ... oare ar fi supravietuit mai multi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

klara
post Apr 20 2006, 12:54 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 28-March 06
Member No.: 2.351
Points: -3
Gender:



Eu am o intrebare...ce era pana la urma in TENZEN si care e faza cu femeia gravida? si cu Reeya??? a inteles careva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Apr 28 2006, 04:54 PM
Post #18


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Eh,am reusit si eu in sfarsit sa vad pana la capat seria. Super,chiar mi-a placut. :D Nu exagerat de lunga incat sa te plictisesti si ai cam avut ce sa vezi in fiecare episod.
Intr-un fel ii cam aiurea ca au murit unele personaje asa de repede...dar intr-un fel parca asta te si "captiva" intr-un fel,sa vezi ce se mai intampla.
Hmm...acuma se pot spune multe despre serie,nu o fac acuma,dar o faza chiar a fost suuper tare (cand si-a prins Tenzen capul in maini, dupa ce i-a fost taiat :twisted: ... really evil and twisted) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post May 1 2006, 01:21 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Basilisk e un anime cool, nu stralucit dar cool :). Intradevar mi sa parut cam aiurea faptul k in primele 10 ep mor mai mult de jumate din personaje.... dar nu pot sa zic k animeul a fost lipsit de actiune dupa aia :). mai mult nu o sa spun pt a nu fi considerat spoiler, dar trebuie sa recunosc k remarca lui Scorpio din primul post m-a amuzat la culme "se pare ca toate aste a se vor duce pe apa sambetei"... :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 24 2006, 06:36 PM
Post #20


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Sfarsitul a fost super. I loved it. Cireasa de pe varful tortului. Grafica bunicica, OST-ul fain, actiunea bine pusa la punct. Povestea nu e nimic original dar seria a fost bine realizata. Nu mi-a placut ca personajele nu au reusit sa se dezvolte un pic inainte sa moara, but i can live with it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |