Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kiddy Grade


cilu
post Dec 15 2004, 08:15 AM
Post #1


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Hey, cum de nu a pomenit nimeni de acest serial pana acuma??? Desi am vazut putin din el, m-i se pare interesant (dar greu de urmarit, nu pentru actiune ci pentru ca ochii stau lipiti de alte lucruri :wink: ).
.... Oricum, seria asta sufera de un mic defect.....eu nu m-as fi apucat niciodata sa ma uit la ea datorita numelui care ma ducea cu gandul la un serial cu copii de gradinita, de aici lipsa de interes pana am vazut-o pe Eclaire /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cloudikun
post Dec 15 2004, 09:33 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: --
From: Sighisoara
Member No.: 585
Points: 2



E ok Kiddy Grade

La inceput e putin cam agasant cum rezolva Eclaire si Lumiere toate cazurile cu zambetul pe buze (si putin ruj :P ... ma gandeam ca daca o sa tina tot asa 24 de episoade o s-o iau razna) ... dar de la episodul 10-11 incolo devine mai interesant si oarecum confuz (cel putin la sfarsit am ramas putin cam ... dezamagit :P) ... da no ... daca aveti chef ,urmariti. (seria are putin din predictibilitatea tipica GITS - adica no ... o sa vedeti :D)

PS : Am ramas placut impresionat de Arjuna (:P ... try watching that)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Dec 15 2004, 12:58 PM
Post #3


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Chiar mi-a placut.Dar tot mai fain e Slayers si inuyasa.(ma refer la animeurile de pe A+) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 15 2004, 03:10 PM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cilule...iate de urechi si trage-te in sus pt afirmatia aia....facusem eu topic acum cateva luni dar pe langa mine si Seby nu s-a atins nimeni de el si a fost ras in cele din urma.

Seria mie mi-a placut .... am vazut-o de doua ori pana acum si o vad a treia oara pe A+....goody!
E superbna animatia dar nici povestea nu-i mai prejos...desi primele 8-10 ep is de umplutura...se balanseaza mai incolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 15 2004, 05:18 PM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Uite avantajul de a veni la intalnirile de joi, mai sustragi de la otaci cate un serial...asha ca mersi Axi :D Am inceput sa ma uit la serialul asta mai mult sa vad care e treaba cu Eclair, personaj mult indragit de don'soara trance, care nu stiu de ce nu si-a aratat inca avatarul pe topicul asta :P

La inceput nu m-a impresionat foarte mult serialul, episoadele nu aveau subiecte prea interesante, iar de ideea de copii care aresteaza bad guys ma saturasem deja; dar m-a atras ideea de colonii ale oamenilor in spatiu, de nave care pot calatori folosind warp-ul (big Star Trek fan here) si nu in ultimul rand "lucrurile" de care a mentionat cilu :D

Sunt la episodul 12 si pare ca povestea devine mai interesanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 15 2004, 05:54 PM
Post #6


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



zeri ... bravas ... si asa de cand l-am dat se tot plimba ... incepusem sa uit pe la cine mai este :P
lumiere mi se pare ca totusi are o putere mult mai interesanta si care cantareste decisiv pina la urma in ecuatia rezolvarii fericite a finalului :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Dec 15 2004, 06:37 PM
Post #7


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



QUOTE(CyBeR)
Cilule...iate de urechi si trage-te in sus pt afirmatia aia....facusem eu topic acum cateva luni dar pe langa mine si Seby nu s-a atins nimeni de el si a fost ras in cele din urma.


K cyber dude, fiind topic ras acum cateva luni, is sanse mari sa nu il fii citit, sau sa nu fi fost interesat de el la data respectiva...am dat search foarte grijuliu inainte de a face subiectul shi am cautat toata sectiunea general anime sa vad ce referinte erau despre acest serial..... postul initial era mai lung dar ranma mi-a atras atentia ca incalc ceva reguli d=ale forumului asa ca am taiat aproape tot, de fapt am vrut sa il delete da nu pot face asa ceva.........

Acuma te intreb exact pentru care afirmatie ar trebui sa ma urechez??? Ca are un nume cam tampitzel? Ca din cauze asta era sa sar shi peste Cowboy Bebop care nici el nu imi inspira prea mare incredere? Sau ca nici acum nu stiu despre ce e vb in Bubblegum crisis pentru ca numele nu m-a facut curios? Shi cine mai stie cate serii ok sunt out there dar numele te face sa le sari cu vederea???

Oricum, revenind la subiect, gasesc shi eu ca Lumiere e interesanta dar fragila, pe gand Eclair (era sa zic Trance) rezolva actiunile prin metode nu chiar ortodoxe (acuma serios, arata de 16 ani???).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Dec 15 2004, 06:53 PM
Post #8


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...yes, yes, yes....don't we all love Eclair... :kahaha: Bine, va las sa va uitati, dar e a mea!! :twisted: :twisted: muahahahhaha...FOREVER MINE!!! :twisted: :twisted:
Well...eu nu am vazut foarte multe anime, dar pana acum Kiddy Grade mi-a placut cel mai mult. Eclair este personajul meu preferat (doh) pt ca se aseamana mult cu mine /^_^ umm...nu ma refer aici la aspectul fizic /sweat Eclair e o versiune mai buna a mea; perfecta poate? (nu o sa definesc perfectiunea la acest topic) :Pu: In Kiddy Grade, Eclair shi Lumiere sunt prototipurile...toate celelalte sunt asemena lor, au aceleashi virtuti; Eclair shi Lumiere traiesc vesnic in ele.
I LOVE ECLAIR /love /love /love ( cred ca am mai scris asta undeva...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 15 2004, 08:15 PM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



QUOTE(trance)

I LOVE ECLAIR /love  /love  /love  ( cred ca am mai scris asta undeva...)


Si io care credeam ca fetele is interesate de yaoi!!! /gg
Nu e nevoie sa va certati pe faptul ca topicul a a mai fost dar a disparut din lipsa de interes... Cu atat mai bine acum suntem ceva mai multi si poate avem ce discuta!!

Nu stiu ce a zis Ranma in legatura cu titlul topicurilor...insa e de preferat sa nu fie foarte lungi! Asta nu insemna ca trebuie sa va rezumati decat la numele animelui...Aveti alte titluri ca sursa de inspiratie! :wink:

Hmmmm...Interesant anime.... Vazut parca :hmmm: acum un an! Poveste frumusica desi mai scartaie in unele locuri, actiunea destul de bine facuta per total! Fetitele destul de bine conturate .. deci un anime la care nu iti pierzi timpul in concluzie! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Dec 15 2004, 10:50 PM
Post #10


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Seby, u got it all wrong... Ranma nu s-o referit la numele topicului, ci la faptul ca eu din lene am dat un mic copy paste de pe alt site ca sa detaliez poveestea si sa caracterizez personajele dar se pare ca incalcam regulile siteului shi am rectificat.... iar eu cand ziceam de nume ziceam de nume de anime nu de nume de topicuri......shi de faptul ca unele pur si simplu nu imi inspira incredere sau nu ma conving sa ma faca sa ma apuc sa le urmaresc...... acuma sper ca e mai clar un pic....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 16 2004, 07:18 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mi-a placut lupta de la final intre Titan si asha zisa flota a omenirii...or whatever, desi sunt incalcate multe legi ale fizicii pe acolo. Mai e un lucru care m-a enervat...in 300 de ani ai omenirii in Spatiu, timp in care au reusit sa colonizeze zeci de planete, si mai mult de atat, sa le si terraformeze, dupa ce au costruit super mega nave de lupta si au inventat calatoria folosind warp-ul, Pamantul avea ca sistem defensiv 2-3 sateliti amarati si obositi...this realy sux.

Serialul este ok si personajele la fel, imi place stilul animatiei - asemanator cu cel din Full Metal Panic (duh!...doar e acelasi studio care le-a facut :D ). Cum ar fi sa traiesti sute de ani, sa vezi lumea evoluand, prosperand si pe urma apunand?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 16 2004, 07:47 PM
Post #12


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Mda...la ce snobi erau pe Pamant nici nu ma mira ca frumoasa noastra planeta era neaparata...de cine sa se teama nobilii?

Sa treiesti vesnic...e o idee interesanta dar impractica...mori de ciuda pana la urma...dar sa ai niste abilitati precum Eclaire si Lumiere...sau oricare alta pereche...Destera si Sinistra....hehe...parca se merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 16 2004, 11:18 PM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



parca tot Titan facea ca puterile dexterei si sinistrei sa fie comparabile cu ale lui eclair :D si cand a intervenit si lumiere la capacitate maxima ... ghici cine a castigat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 17 2004, 12:35 AM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



[quote="cilu"]Seby, u got it all wrong... Ranma nu s-o referit la numele topicului, ci la faptul ca eu din lene am dat un mic copy paste de pe alt site ca sa detaliez poveestea si sa caracterizez personajele dar se pare ca incalcam regulile siteului shi am rectificat[quote]

Io in plop si plopu in aer! :i suck: !!

Creca lumea o sa apuna aproape instant daca e sa fie! /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cloudikun
post Dec 18 2004, 10:13 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: --
From: Sighisoara
Member No.: 585
Points: 2



Pisi-hedelica rau Eclaire asta (dupa ce ca are nume de prajitura, mai are si dubla personalitate : cu budinca de vanilie sau de ciocolata ... :D)

PS : Macar Lumiere confunda sucu de struguri cu sampania :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Dec 18 2004, 12:01 PM
Post #16


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Am observat shi aici o caracteristica ce pare a fi comuna tuturor animeurilor: nici un personaj nu este 100% negativ,( nici Alv nu este 100% un personaj negativ); au un oarecare romantism...
Victoria finala survine datorita participarii tuturor personajelor pozitive la lupta.
Finalul mi se pare totushi trist...deshi Eclair shi Lumiere traiesc veshnic, parsonalitetea lor unica pare a se pierde; nu mai raman persoane originale, avand in vedere existenta mai multor eclaire shi a mai multor lumiere.( daca actioneaza la fel shi arata la fel, singura diferenta dintre ele este doar faptul ca traiesc situatii diferite /sweat )
Concluzie: There's an Eclair or a Lumiere in all of us...in cazul meu, o Eclair :Pu:

PS: Eclair kicks ass...and Lumiere...not really... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 31 2005, 06:54 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...Kiddy Grade e un anime very very very secsi bre...pacat ca l-am vazut asa tirziu /cry ...adica voluptatzi ca astea am mai vazut prin Agent Aika /gg ...ca story sa zicem merje...are putina intriga cu un final apoteotic, tipic animeurilor. Eclair este la fel de buna ca un eclair cu frisca ce mai :D Probabil daca pui frishca in locuri strategice pe tanti Eclair obtzii aceeasi seva suculenta :twisted: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 31 2005, 10:28 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



:D :D Sid.....da nici cu Twedelde nu mi-e rusine :D :D.....cat despre Eclair....eu o prefer pe varianta mai matura a ei :D......e mai delicioasa.....:D :D...oricum...sa-ti dau Grenadier...sa vezi si acolo :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoosY
post Jan 31 2005, 10:47 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: --
From: IASI
Member No.: 25
Points: 17



Kiddy grade as vrea sa vad...

dar daca e gen grenadier..ma las pagubash...

GRENADIER dupa parerea mea a fost o imitatie proasta a TRIGUN


parca il vad pe Vash ...cu sani cat pepenele...lol

sa-mi zica cineva dac se merita KIDDY GRADE...
sau o sa am o deziluzie precum grenadier
papa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Feb 1 2005, 09:17 AM
Post #20


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Ce pot sa zic decat try it and judge it for yourself.......fiecare are o parere aparte despre anime.........lui trance de exemplu i-a placut mult de tot, altora nu prea, lui sid i-a ramas pe retina doar chiloteii lui trance, adik eclaire :oops: (acuma ce vrei trance ca m-am obisnuit sa va confud)....... eu is pe la mijloc, merge serialul, dar e un pic cam confuz......nu am apucat sa vad toate episoadele asa ca nu dau un verdict final, la inceput pare a nu avea legatura intre episoade, dar apoi incepe ceva ceva sa se lege.......mai vorbim cand vad si finalul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |