Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati Vrea Sa Schimbati Finalul?

Va place finalul?
 
[ 25 ] ** [50.00%]
[ 17 ] ** [34.00%]
[ 8 ] ** [16.00%]
Total Votes: 50
Guests cannot vote 

Wind Slayer
post Jun 29 2007, 02:16 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Ei bine, ce parere aveti despre final? E bun? Rau? Argumentati.

Eu unul am ramas fara cuvinte. Adica, ,,atotputernicul" Kira si-a gasit nasul...este chiar penibil sfarsitul ,,maretului" criminal (de profesie). Nu am citit manga, dar cred ca o sa ma apuc. Ceva imi spune ca pe acolo avem mai multe detalii. Oricum, finalul este putin penibil, dar totusi, de pe ce turn s-a aruncat Misa?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Jun 29 2007, 05:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



QUOTE(Wind Slayer @ Jun 29 2007, 03:16 PM)
Ei bine, ce parere aveti despre final? E bun? Rau? Argumentati.

Eu unul am ramas fara cuvinte. Adica, ,,atotputernicul" Kira si-a gasit nasul...este chiar penibil sfarsitul ,,maretului" criminal (de profesie). Nu am citit manga, dar cred ca o sa ma apuc. Ceva imi spune ca pe acolo avem mai multe detalii. Oricum, finalul este putin penibil, dar totusi, de pe ce turn s-a aruncat Misa?
*



mie mi-a placut. era de asteptat acest final.
din cate am inteles se va difuza in aceasta vara un episod special pentru a lamuri lucrurile.
sa vedem ce va fi. abia astept acest episod special.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Jun 29 2007, 05:24 PM
Post #3


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Probabil ca in acel episod special va fi volumul 13: How to read. Ei bine, poate il vom vedea marti gata subat, asa cum il vad de obicei...
Cat despre final, recunosc ca in manga nu mi-a placut, dar in anime...parca aia voiau sa-l faca ceva de genu: a murit fiindca o merita, fiindca trebuia. Oricum, nici de data asta nu mi-a prea placut...Light nu merita asa o soarta si nici Misa...oricum, finalul din manga era un pic (bine) mai altfel. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 30 2007, 12:42 PM
Post #4


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Finalul din anime a fost cam dezamagitor. Nu prea mi-a placut cum l-au facut pe Light sa se comporte. Deja ajunsese penibil si patetic. Light nu era asa. Parca prea l-a schimbat mult faptul ca a pierdut.
Mi-a placut insa expresia de liniste si seninatate de pe fata lui cand a murit. In acel moment nu mai era Kira, nu mai era noul L ci parca redevenise vechiul Yagami Light. Asta a meritat.
In ceea ce priveste un alt final, cel mai tare mi se pare Fake ending-ul din bonusul de la manga. Cine vrea sa site despre ce e vorba sa citeasca spoilerul de mai jos.
Light ajunge cu Ryuk in lumea shinigamilor si afla de la acesta ca inainte sa dispara in neant va suferi tot ceea ce au suferit cei pe care i-a omorat cu ajutorul Death Note-ului. Light zambeste machiavelic si ii spune ca e perfect, doarece asta inseamna ca are destul timp sa dispozitie pentru a face un targ cu regele shinigamilor, in targ prin care i-ar pune la dispozitie mintea sa pentru a ajuta la reformarea lumii "rotten" a shinigamilor. Pleaca spre rege impreuna cu Ryuk, cu acelasi zambet superior pe care il avea si inainte pe buze. End of manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

paw
post Jul 5 2007, 07:34 AM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 4-July 07
Member No.: 4.633
Points: 8
Gender:



A fost dezamagitor sfarsitul. Ma asteptam ca sa invinga Light si sa i omoare pe restul. Sau daca murea Light macar sa ajunga in lumea shinigami si sa fie transformat si el in shinigami. Si astfel in mod paradoxal echipele "contra kira" incercand sa scape de Light sa l ajute pe acesta sa se transforme in ce si a dorit, intr un zeu. Plus ca era absolut penibil cum se comporta Light. Toata stapanirea de sine, tot controlul de care a dat dovada 36 de episoade s a dus pe apa sambetei intr un singur episod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Doxx
post Jul 5 2007, 10:08 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 2-June 07
From: Montreal/Qc/Canada
Member No.: 4.398
Points: 76
Gender:



Mie imi place cum s-a terminat animeul... in sensul ca nu as vrea sa-l schimb deloc....
Light s-a schimbat foarte mult pe parcursul seriei...si a devenit prea sigur ca va invinge. Si pana acum nu a fost nici o data asa de incoltit cum a patit in ultimul episod... si asta la facut mai mult sa "inebuneasca", ptc el se consitera mult superior si nu putea sa conceapa faptul ca a pierdut.
Mie mi s-a parut mai enervanta atitudinea pe care o avea cand credea ca va invinge...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

boofrickityhoo
post Jul 7 2007, 05:03 PM
Post #7


the fluffbringer aka bringer of fluff
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 2-July 07
Member No.: 4.613
Points: 131
Gender:



Desi nu mi-a placut, sfarsitul a fost reusit.
Nu mi-a placut comportamentul lui Light cand a fost demascat de Near. S-a comportat ca un animal incoltit, si-a pierdut calmul si a incetat sa fie Kami, a devenit un criminal obisnuit prins asupra faptei. Dar mi-a placut mult atmosfera dinaintea mortii lui, cand statea pe scari. M-a emotionat calmul lui de dinaintea mortii si atmosfera de pace. A fost incredibil de emotional :unsure: Moartea lui Misa mi s-a parut previzibila si justificata. A murit Light, cel pe care ea il iubea atat de mult, ea nu mai avea motive sa traiasca.
Totusi regret ca a trebuit sa moara Eru :angry: he was the shit in all the anime :D :rolleyes:
Ahh am uitat sa zic...nu's sigura dar parca sfarsitul e deshis...nu se precizeaza daca Misa se sinucide-in manga cel putin nu apare deloc la sfarsit-dar eu cred k se sinucide...mi se pare normal :rolleyes:


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Jul 19 2007, 10:56 PM
Post #8


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Mi-a placut finalul. Nu as vrea sa schimb nimic la el. Totusi sunt de parere ca seria anime ar fi fost mai buna si mult mai reusita daca se sfarsea odata cu moartea lui L. Asa ar fi invins "raul" adica Light, si nu s-ar mai fi umplut de ridicol pe parcursul episoadelor care au urmat. [totusi episodul in care moare tatal lui e printre preferatele mele].
Eh, in final, pana si cei mai increzatori, cei mai capabili oameni, competenti si siguri pe ei, pot fi invinsi. Asa s-a intamplat si cu el.
Misa se sinucide? Nu cred, o arata ca pleaca undeva, cu un autobus, sau tren, insa nu ca ar intentiona, sau ca s-ar fi sinucis. Astea sunt doar speculatii. [nu stiu, nu am citit manga]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sweet_ayu28
post Aug 11 2007, 09:01 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 30-December 06
From: Oradea
Member No.: 3.521
Points: 135
Gender:



Pe mine in final m`a enervat ca Light a fost infrant de Near si Mello ...I mean...ar fi fost great daca ar fi fost infrant de L. care chiar s`a dovedit a fi un adversar pe masura....intelegeti la ce ma refer? Near si mello erau ceva mai lame....atata tot :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Aug 16 2007, 11:30 PM
Post #10


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Finalul a fost excelent. Super modul in care "innebuneste" Light cand este prins. O reactie de inteles, de altfel. Dupa ce a sacrificat atatea, l-a invins pe marele L, dupa ce si-a facut atatea sperante, atatea planuri geniale, si-a luat atatea masuri de siguranta si era atat de sigur ca va invinge incat de abia se abtinea sa nu rada, este tradat de orgoliul sau si tine neaparat sa le zica celorlalti ca a castigat. In momentul in care realizeaza ca a luat cea mai mare "tzeapa" de la un copil, ca pierdut tot si ca viata sa s-a terminat (urma probabil inchisoare pe viata sau condamnare la moarte) reactioneaza ca un animal incoltit si nu mai este capabil sa gandeasca rational.

Superb! Desi eu as fi vrut sa castige :P I hate Near.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 17 2007, 08:58 AM
Post #11


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Sweet_ayu28 @ Aug 11 2007, 10:01 PM)
Pe mine in final m`a enervat ca Light a fost infrant de Near si Mello ...I mean...ar fi fost great daca ar fi fost infrant de L. care chiar s`a dovedit a fi un adversar pe masura....
*


intelegem la ce te referi, dar poate ca totusi umbra de L care apare in fatza lui Light in momentul mortii insemna ceva. L l-a invins prin cei doi urmasi ai sai. stiu, stiu, o sa spui ca nu e tot una, dar se apropie. eu pe L l-am considerat mereu invingator. din momentul in care am terminat de citit manga si am vazut ca Light da ortu' popii, l-am vazut pe L ca pe un invingator, chiar daca dupa moarte. poate ca Near nu ar fi reusit sa rezolve ceva daca in momentul in care si-a inceput cercetarile nu ar fi avut informatiile adunate de L in timp. cine stie, ne?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sweet_ayu28
post Aug 22 2007, 04:32 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 30-December 06
From: Oradea
Member No.: 3.521
Points: 135
Gender:



Shinju, aici ai dreptate dar din punctu asta de vedere si eu il consider pe L un invingator....din moment ce si`a dat seama ca Light era Kira si era ferm convins de asta.Si totusi Light a reusit sa`l omoare pe L... vezi? e triumful lui Light asupra lui L....iar cei care il inving for good sunt cei doi...Near si Mello.Care posibil ca fara informatiile adunate dinainte de L nu l`ar fi invins pe Kira :P ...in rest nici o obiectie fatza de ending
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post May 31 2008, 01:32 PM
Post #13


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



Poate finalul nu l-as fi schimbat pt ca tot trebuia sa moara Liht sa plateasca pt tot raul facut, insa as fi schimbat partea cu moartea lui L. Nu cred ca moartea lui a avut vreun efect. Si nu merita sa moara. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Jun 3 2008, 07:25 PM
Post #14


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Daaaa... Finalul trebuia sa fie cand a murit L... shi gata...!!! That's it! Nu mai Mello shi Near shi bla bla-ul cu hotelul shi altele... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Jun 3 2008, 07:30 PM
Post #15


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



QUOTE(Demona @ Jun 3 2008, 07:25 PM)
Daaaa... Finalul trebuia sa fie cand a murit L... shi gata...!!! That's it! Nu mai Mello shi Near shi bla bla-ul cu hotelul shi altele... <_<
*


Uitate la The Movie akolo e un ending pentru fanii "L"
Mie mi-a placut cum a continuat cu Mello si Near,dar la final as fi vrut sa castige Light :( Chiar daca si asta a fost interesant pt ca te-a luat prin surprindere,te asteptai ca Light sa ii omoare.
Chiar inainte ca L sa moara,l-a vazut pe Light cu fata lui adevarata,cu un zambet evil :(.....trist.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Jun 3 2008, 07:43 PM
Post #16


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Ca bine zici. Am filmul de nu'sh cand shi inca nu m-am uitat la el... senQ dude... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jun 3 2008, 08:34 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Nu as schimba absolut nimic! It's perfect the way it is ;)
Imi place mult faptul ca lasa acea urma de indoiala:si daca ceea ce facea Kira era totusi bine? :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PurpleButterfly
post Jun 13 2008, 09:08 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 8-June 08
Member No.: 6.980
Points: 128
Gender:



Nu as schimba finalul, chiar daca a fost un pic cam tragic. Eu cred k Light o merita este asa cum a spus Shinju. Si eu l-am considerat pe L un invingator inca de la inceput si a invins intr-un final (mai mult sau mai putin). A facut asa cum a spus (intr-un fel) atunci cant si-a dezvaluit prima data identitatea: "Hai sa le aratam ca dreptatea mereu castiga!". Si asa s-a si intamplat, dreptatea a castigat in final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kamemon
post Jun 22 2008, 11:31 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 16-June 08
From: Bacau
Member No.: 7.014
Points: 12
Gender:



finalul...mi-a placut.era de asteptat ca Light sa fie prins.totul pana la urma are o limita.
ce as vrea sa schimb? iii...pai nu mi-a placut faptul ca personajul meu preferat L a murit.Cred ca cel mai interesant era sa il prinda L pe Light nu Near.Near e destept,dar nu cred ca se compara cu Ryuzaki.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

FreePC321
post Jul 14 2008, 10:12 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 9-July 08
From: Craiova
Member No.: 7.176
Points: 46
Gender:



Eu as fi vrut ca sa se termine prin schimbarea comportamentului lui Light. Nu ar fi mai interesant?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:31 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |