Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scopul Scuza Mijloacele?


waste
post Mar 24 2007, 04:24 PM
Post #1


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Light ucide pana nu mai poate criminali, dorind sa faca o lume mai buna, fara criminali. El practic vrea sa elimine raul din lume si sa devina un fel de Dumnezeu...
Dar totusi, si criminalii au suflete, sentimente...poate ca s-ar putea schimba in viitor...au familii...copii, etc. Deci, e o cruzime sa-i ucizi pur si simpku, pentru ca te-ai plictisit de viata... probabil de asta si L este pe urma lui...
Voi ce credeti? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 24 2007, 06:32 PM
Post #2


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Oare ce ar fi zis Okami daca ar fi vazut topicul asta?
Waste deja se discuta despre asta in topicul "Death Note" asta 1 si 2 nu cred ca se cuvine sa copiem toate threadurile de pe anime-mania si sa le punem aici.
P.S. SI cu parerea ta cum ramane? ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Mar 24 2007, 07:08 PM
Post #3


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Nu l-am copiat!!! Am citit pe undeva ceva de genul si ma gandeam sa vad ce credeti voi...da cine-i Okami? Cat despre parerea mea, eu as face exact ce face si Light, doar ca as ucide si unii profesori...pe aia care ne-au dat test neanuntat(ce, is rai, daca fac asta...).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 25 2007, 10:49 AM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Acuma depinde cum vrei sa privesti problema. Daca o privesti din pct-ul de vedere a unui justitiar....nu exista nici o problema cu ce face Light...daca privesti din pct-ul de vedere a lumii.....well...oricand te poti simti amenintat de o astfel de atitudine.....deci nu ti-ar conveni ca cineva sa aibe o putere mai mare ca tine.

Pana la urma....chiar daca criminali sunt oameni.....faptul ca ei au comis o crima cu buna credinta....nu le mai confera dreptul la se plange de consecintzele faptelor lor. Daca au familie si sentimete si copii......so what? La fel avea si victima lor......cine decide a cui e mai mare durerea pierderii?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post May 6 2007, 09:28 PM
Post #5


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Nici daca scopul ala era credibil nu mergea. Iar in cazul nostru scopul este doar o scuza pentru Raito, pentru a omora ca sa devina "zeu".
Ceva rational ca sa existe nu tre sa-si contrazica principile, iar Raito isi contrazice singur scopul, omorand criminali. Devine el insasi criminal. Ce e un criminal? Unu pe care Raito il omoara fara sa cunoasca detalile. Unu care a incalcat legea (sau poate chiar nu, poate era condamnat pe nedrept). Raito ce face?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

el_Domitro
post May 9 2007, 01:01 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 4-May 07
From: Zalau
Member No.: 4.250
Points: 20
Gender:



Daca criminalii au sentimente inseamna ca nu ar ucide!
Daca criminalii au familie stiu ca nimik nu e mai crud decat sa lasi pe cineva fara parinti...Sau nush cate lucruri sau fapte sunt mai crude decat sa vezi un parinte plangand dupa un copil...!
Deci...Ei nu merita sa traiasca...Nu merita viata care au primito...Dumnezeu iarta...Mereu si mereu...Le mai da dreptul la viata...!
Eu cred ca si eu as face la fel ca Light...Chiar daca asta ar insemna sa devin si eu unul dintre ei...Dar cu pretul vietii mele as salva alte cateva sute...!
Light...Merita tot ce are din plin...!
Zeu al mortii e doar Satana...!Nu e nimeni altcineva...!
Este ireal ceea ce se intampla in acest anime cum si in multe altele...Dar...Prezinta ceva...O ideea sclipitoare...!Un criminal nu merita decat sa moarta si apoi sa arda in IAD!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

boofrickityhoo
post Jul 7 2007, 05:53 PM
Post #7


the fluffbringer aka bringer of fluff
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 2-July 07
Member No.: 4.613
Points: 131
Gender:



Hmm...e cam greu sa-ti dai cu parerea intr-o problema despre care nu prea ai habar. Nu imi pot imagina cum e sa iei viata cuiva sau sa faci un rau cuiva, de asemenea nu pot spune nici ca exista cineva care sa-mi fi facut ceva atat de rau incat sa merite sa moara.
Normal sunt persoane pe care le urasc, care m-au facut sa ma simt ingrozitor. Si normal, e usor sa spui ca o sa omori pe cineva pe care nu il cunosti personal. E foarte usor sa ramai rational atata timp cat nu esti implicat emotional.
Concluzia e ca "scopul scuza mijloacele" nu e un lucru care ar trebui tratat cu usurinta. Nimeni nu ar trebui sa judece pe altcineva, sunt sigura ca demonii mei sunt la fel de mari ca ai unui criminal. Toti suntem capabili de rau, doar ca unii actioneaza pe cand altii prefera sa ramana buni. Eu cred k cel mai bine e sa ramai impartial in astfel de lucruri. Nimeni nu are dreptul sa ia viata altcuiva, indiferent ce ar fi facut acel om.

blahblahblah :rolleyes: stiu, am cam batut campii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

byronicman
post Jul 9 2007, 07:52 PM
Post #8


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 9-July 07
Member No.: 4.677
Points: 3
Gender:



Mi se pare ca ce a facut Light este plin de logica........la fel cum zeii antici din grecia si roma erau niste zei de care credinciosilor le era frica si credeau in ei mai mult de frica lor asa si Light a incercat si cred k a reusit intro anumita masura sa devina zeu......si cat despre cei p care ia omorat mi se pare cat se poate de indreptatita moartea lor si nu trebuia facua nici o exeptie si nu trebuia implicate sentimente as cum a facut light de altfel..deci da sunt de acord cu ce a facut Light
__________________________________________________________

hehe ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Layla
post Jul 10 2007, 08:48 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 49
Joined: 6-April 07
From: moldova
Member No.: 4.085
Points: 56
Gender:



nu pot spune ca sunt totalmente de acord cu Light. pe de o parte elimina raul din lumea asta, ucigind criminalii, insa nu se uita la partea sa, ca el de fapt face acelasi lucru , omoara oamenii, transformindu-se pe sine insusi intrun criminal in serie. ceea ce face lui i se pare ca e de dragul justitiei si al binelui lumii, insa in realitate nu este altceva decit propriai dorinta de a crea o lume numai a lui, o lume in care el va fi dumnezeau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Jul 19 2007, 10:44 PM
Post #10


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Nu, nu sunt de acord cu justitia impusa de Light. In definitiv el ce face? Omoara criminalii, si el devine prin asta la fel ca ei.
De fapt si finalul seriei e sugestiv, si explica multe, chiar daca nu in mod direct. [nu zic mai multe].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 12 2010, 06:17 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Pai in unele ipostaze are dreptate, pe unii insa ii ucide pentru a nu fi descoperit (care mai e scopul atunci?). Nu-mi place ca in final ajunge dependent de acest fapt si recurge la niste gesturi... inumane.. deci consider ca cel mai bine ar fi fost sa ucida doar pe baza unui motiv intemeiat(dar daca asta s-ar fi intamplat nu ar mai fi avut rost sa faca povestea).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 7 2011, 09:36 PM
Post #12


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



e adevarat ca e crud ceea ce face dar la inceput are un motiv
dar mai tarziu chiar incepe sadevina obsedat si sa se superiorizeze omorand cat mai multi oameni :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:23 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |