Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale si idei filozofice promovate


SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ghost in the Shell a aparut in 95' facand mare valva intre cunoscatori de anime si nu numai.
Grafica era foarte buna pt acea perioada..insa ceea cea atras atentia cel mai mult au fost ideile expuse prin intermediul sau.
In 2002 s-a inceput desenare la GTIS Tv ..serie care va contine in total 26 de ep. Momentan au fost lansate 14 ep..

Ma voi referi deocamdata la film.
Ideea principala ar fi :
Ce se intampla cand masina devine constienta de sine!!

In film lucrurile stau astfel ...The Puppet Master , programul care a fost elaborat de Sectia 6 pt spionaj..prinde viata...si incearca sa gaseasca o gazda.Discutia care expune cel mai bine ideile autorilor ar fi cea care se desfasoara in Sectia 9 inainte ca TPM sa fie furat(sau mai bine zis androidul care il gazduia).Se lasa de inteles ca masina face totul din propria "vointa" pe care nu se stie cum a capatat-o!

Personajul principal Major Kusanagi Motoko este un cyborg super avansat insa care are creier uman. Dea lungul seriei se observa o continua preocupare a acesteia asupra idei de existenta a sufletului!
Una din intrebarile puse de ea suna ceva de genul..."de unde stiu ca eu am creier uman si ca am fost o data umana??Ti-ai vazut vreodata propriu creier??"

Actiunea in film se petrece in 2029.Io as zice ca e cam putin timp pt ca umanitatea sa ajunga la un asemenea nivel de dezvoltare a tehnologiei!
Ceva intre 50-80 ar fi mai plauzibil din pct meu de vedere.
Exista insa anumite lucruri care io cred ca nu vor putea fi realizate niciodata!Gen...tipul care ii fusese inlocuita total memoria!
As zice ca e posibil sa suprimezi memoria cuiva...insa sa o inlocuiesti ca date pe un hdd...nu prea cred!..Foarte bine zice Bateau toata memoria noastra este o picatura intr-o galeata daca asa ceva ar fi posibil..
Daca se va ajunge candva ca sa se poate inlocui memoria unui om...atunci care ar fi diferenta intre noi si masina..Ca avem suflet??...Da dar daca o masina poate sa ia decizi exact ca tine...de ce nu ar avea si ea suflet??
Acolo se da un raspuns de genul..Memoria fiecarei persoane este cea care o face unica in lume...daca ii iei asta...e ca si cum i-ai lua o parte din suflet!

Foarte interesante idei expuse de autori...si intr-un anime de exceptie, care este si va ramane de referinta in domeniu!

Apropo..asta a fost primul anime vizionat de mine acum 4 ani!! 8)

Astept comentarii si interpretari!!Cum zice profu' de AMP(arhitectura microprocesoarelor) Ganditi!!! Stiu ca e greu, dar Ganditi! :D !!!


PS: Mersi Scorpio!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



De ce crezi ca acest film are idei filosofice, este doar un action-thriler desfasurat intr-un decor SF si nimic mai mult. Aceste asa zise "idei filosofice" sunt nimic mai mult decat o logica puerila in incercarea de a face un film sa se vanda. Acelasi lucru se observa si in "Spriggan". "Idea filosofica" este cu atat mai reusita cu cat mai multi oameni sunt atrasi de film. Adica intai atragi oameni si apoi arunci "bomba filosofica". Toata aceasta filosofie a aparut ca o justificare a vestului in incercarea de a-si acoperi complexul de "vizionare de desene animate".










Ghost in the Shell este filmul meu favorit dar am vrut sa joc un pic "avocatul diavolului".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

memo
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 59
Points: 2



Ghost in the Shell este o materializare ( :!: ) a filozofiei cyberpunk. Dar multi chiar nu inteleg aceste idei, indiferent daca e vorba de carti, filme sau anime, asta fara sa joace rolul de "avocatul diavolului" :twisted: ca tine. Pur si simplu they don't get it. Ce poti sa le faci ca sa inteleaga?

Intr-adevar, e putin probabil ca pana in 2029 sa se ajunga la acel nivel tehnologic, dar nu imposibil. Momentan se cunosc prea putine lucruri despre functionarea creierului ca sa stim daca memoria cuiva poate fi stearsa (blocata da, cel putin temporar, se mai intampla chiar si accidental), sau inlocuita. Diana spunea parca ceva pe un alt thread despre diferenta dintre gandirea unui om si a unei AI, cel putin conform definirii actuale a AI-ului (care doar imita gandirea umana). O opinie interesanta despre suflet (sau ceva asemanator) este in Xenocid (tradusa si la noi) si continuarea, Children of the Mind, ambele de Orson Scott Card. Pe scurt (si poate nu chiar exact si clar), fiecare element fizic este condus de ceva asemanator unui suflet care ii pastreaza organizarea si conduce "sufletele" subordonata in cadrul structurii (un atom, o molecula si asa mai departe pana la o fiinta, o planeta, un sistem...). Cu cat alcatuirea este mai complexa, "sufletul" trebuie sa fie mai puternic pentru a o controla, aceasta fiind cu atat mai mult valabil pentru structurile inteligente. Iar caracteristica AI-ului care apare acolo (Jane, pentru cine a citit) este tocmai aceasta - nu este doar un program foarte evoluat care imita gandirea, ci are un suflet propriu (chiar un suflet extrem de puternic pentru a putea controla o astfel de inteligenta). Nu pot dezvolta mai mult, fara a face acest post interminabil.

Sper ca nu este o problema ca aduc argumente si din alta parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Mmm .. Somthing to stimulate the mind ...
Seby-San Good Job ... Ghost in the Shell e inconjurata de o Aura aparte ... Stii refrenul "Mad Machine Why can i Talk To You?....Tell What do u want!Tell me how do u fell!.." se potriveste si in acest caz.... imi place Mamoru Oshi.....are un mod diabolic de a intrista lumea si a o lasa in intuneric prin modul cum abordeaza tot ceea ce regizeaza ...la fel a procedat si in cazul Pat Labor si Mai Ales JinRoh care il reprezinta cu desavirsire....Cind a aparut in '96 a stirnit ceva interes nu neaparat prin nivelul ridicat la care a ridicat modul de a regiza si crea un anime nemaivorbind de animatia de neegalat pina in acel moment, ci mai ales prin blendigul filosofic in anime...tot timpul ridica intrebari cu un raspuns greu plausibil.......filmul a devenit cult nu neaparat prin actiunea pe care o spunea Dl.Sempai Bogd...(sa nu fii avocatul diavolului niciodata....)...ci prin intensitatea si puterea de sugestie a imaginilor....care devin o liniste apasatoare la un moment dat....doar imagini in slow-motion cu efecte de pastel opac si sumbru ... Timpul in care este plasata actiunea .!?. cred ca este prea curind .... in anii 90 se spera intr-o revolutie spirituala si material brusca la incep sec 21..care din pacate dupa cum vedem .. se lasa asteptata sau eu nu simt nimic... continui mai tirziu... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pen-Pen
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: --
Member No.: 65
Points: 2



Bun.. Armitage III mi se pare asemanator (idei, cyberpunk etc.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



E adevarat ca Armitage III abordeaza o tematica apropiata...insa nu una identica.
Acolo tehnologia e si mai avansata..iar Armitage e dovada-un Cyborg complet sintetic care se poate procrea!
GITS nu merge chiar asa de departe..si tocmai din acest motiv as zice ca el pune accentul pe ideea mai sus exprimata de mine!
Bogdane..nus dece zici ca nu promoveaza idei....io ador grafica superioara...insa ..cu toate ca acesta are o grafica superba..nu ea este punctul forte..si nu din cauza asta a devenit de referinta!
Parerea mea! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Desi tot cyber punk, Armitage III abordeaza o tema social (oamenii se simt amenintati de dezvoltarea androizilor). In Ghost in the shell se abordeaza tema existentiala unde "Gandesc deci exist" nu se limiteaza doar la corpul omenesc.

@Sido...>pentru ca vorbeai de puterea de sugestie a imaginilor.
Scena in care Kurasaki incearca sa desfaca turela la tank, dezmembrandu-se in incercarea sa este cea mai supeba scena din film (preferata mea). Daca ar fi fost un alt film precum DBZ, Goku ar fi devenit SSJ6..9 (sau de cat ar fi avut nevoie) si sar fi descurcat. Tocmai aceasta realitate a imposibilitati de ati depasi limitarile creaza o admosfera unica pe parcursul filmului.

P.S. Jin Roh> cea mai originala poveste a Scufitei Rosi pe care am intalnit-o vreodata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Explicatimi si mie un lucru...io de ce vad ultimele 2 posturi (adica al meu si al lui Bgodan...dinaintea astuia...) NUMAI DACA POSTEZ!!!!!!!!!!!

Ceva nu e in regula...cand intru normal vad pana la postul lui Pen -Pen!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Seby> nu stiu daca asta e raspunsul sau nu, dar din cauza ca netul merge greu, uneori mie pagina mi se incarca doar partial...adica se opreste in aer.. este usor de sesizat daca asta patesti uitandu-te la baza paginii, chenar..in sfarsit imaginea generala

Revenind la subiect .. Spuneai ca nu poti sa inlocuiesti memoria...se poate...se pot crea amintiri false prim hipnoza, droguri..si poate si altceva..Datele sa fie luate de pe un hdd..asta nu mi se pare chiar asa de fantastic..odata ce te lamuresti ce este memoria si cum functioneaza (si ei in viitor stiau) poti simula si asta....
Nu cred ca memoria cuiva defineste unicitatea, ci mai degraba modul in care interpreteaza acel cineva informatia din creier...Asa ca degeaba ajung si eu si o masina la aceeasi concluzie...de cele mai multe ori procesul gandirii difera...chiar daca am parcurs acefeasi etape pt gasirea raspunsului, justificarile sunt diferite... va exista ceva care nu este identic

QUOTE
...\"de unde stiu ca eu am creier uman si ca am fost o data umana??Ti-ai vazut vreodata propriu creier??\"

Asta da intrebare interesanta ....dar oare creierul este important ca sa fii uman???? Cred ca umanitatea tine de altceva...este perceputa in doua sensuri: ca forma umana sau/si ca spirit, suflet.... Daca ne limitam la forma, anatomie...este usor de deosebit...altfel revenim la sentimente, gandire, suflet.,sau.... codul genetic. Se stie ca asta este diferit pentru fiecare persoana in parte dar se bazeaza pe aceleasi principii pentru toata specia...poate asta este raspunsul
Spui "sunt om" si astfel te-ai bagat imediat intr-o categorie (oricum ar putea fi ea caracterizata)....Dar poate exista si altceva superior conditiei de om numai ca nu stim noi, pt ca nu putem concepe asa ceva.. asta tine de egoism si mandria rasei...
Ce nu "inteleg" eu (ma nedumereste) in anime-uri este faptul uneori AI-ul vrea sa devina uman...dar ce, se simte singur, are spirit de turma (asa numesc eu momentul in care trebuie sa faci ceva numai ca sa fii in rand cu ceilalti). De ce ne consideram noi, oamenii atat de importanti incat sa credem ca suntem limita maxima a evolutiei.. Vrem neaparat AI cu sentimente...suntem cam plini de noi si ne dam importanta singuri..

Sper ca nu v-am ametit rau de tot... dar astept pareri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Deci...sa o luam pe rand...

QUOTE
Nu cred ca memoria cuiva defineste unicitatea, ci mai degraba modul in care interpreteaza acel cineva informatia din creier...


Io zic asa.....daca cuiva ii iei complet memoria....el devine un bebelus...si nu mai stie nici mama sa zica...Acum tu o sa zici...pai stai ca-i luam acea parte a memoriei care nu tine de stereotipuri!!
Un om isi schimba foarte usor felul de a gandi dupa ce isi pierde memoria...De ce?? Pt ca este pus in cu totul alte situati...in care daca ar fi avut memorie..ar fi actionat altfel....in cazul asta...neavand experianta(ca de fapt mem are si semnificatia asta) nu mai face aceleasi alegeri!!

Ex bun ar fi aici Scryed!!

In al doilea rand...in film...iti zic sigur ca tipul cu gunoiul nu a fost hipnotizat....ci in cazul lui sa lucrat direct pe creier!!!
Chiar ei ...cand il interogau ziceau...ca au tehnologia asta..insa nu au una care ar putea sa restaureze o memorie pierduta!!!

Io zic ca memoria defineste in peste 80% unicitatea unui om!!!(parerea mea)!!!In momentulk in care nu ai memorie....esti pur si simplu un nimic...nici nu vreau sa ma gandesc..sa nu-mi amintesc numele...pe mama pe tata...nu e de joaca cu chestia asta!!!Alti te stiu tot din memorie..asa ca ea e cea care face totul...o iei si ramane cam nimic..

Creierul uman este foarte complex..creca nici compurile din toata lumea nu ar face ca unul..!!In film precum am zis mai sus exista tehnologia prin care se putea modifica memoria.Tu zici de hipnoza...asta nu sterge meoria...ci doar o suprimeaza..o baga intr-o parte a creierului mai greu accesibila...dar nu imposibil de accesat..,in film...se pare ca e cam permanenta chestia cu stersul si inlocuirea ei!...

PS: Stai calma...mie imi place sa citesc astfel de "romane" ca si io cam tot la fel scriu...cand mi se pune pata :D ...mai ales cand tema e foarte sensibila!!!se gandeste...si e Bine!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Se vorbea despre unicitate...si un bebe este unic..chiar daca nu stie ce sa zica...cred ca personalitatea fiecaruia tine de memorie..asta altceva ete....Pe mine nu ma fac unica amintirile mele...fara ele poate ca nu m-as mai comporta la fel dar tot unica as fi. Iar modificarea personalitatii este clar ca se poate face. Si cred ca se pot modifica si amintirile...si de la modificare la inlocuire completa...nu va dura extraordinar de mult. Vazusem pe la TV ca poti introduce o amintire falsa in memoria cuiva (eu i-am crezut). Poate daca stii unde si cum sa cauti iti dai seama ca e falsa, dar pentru omul de rand nu e asa de usor. El crede si astfel devine realitate in universul lui.... si pentru fiecare asta conteaza cel mai mult. Daca introduci in creierul cuiva amintiri si suprimi amintirile adevarate, atunci persoana respectiva va actiona pe baza amintirilor false...si ce daca alea adevarate mai exista undeva (asta daca mai exista)...de cele mai multe ori nu vor conta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Dupa ce am scris atatea posturi la hentai...ar fi cazul sa scriu si io ceva mai elevat!!! ;)

Bun...domsoara zice...ca mere la ora actuala sa suprimi aproape complet memoria unei persoane..Nu sunt apt pt a raspunde la aceasta intamplare...daca eram psiholog sau neurochirurg..puteam sa zic ceva!!

Vreau sa mentionez faptul ca io m-am referit ca in film ...nu se foloseste o suprimare a memoriei..ci ea este complet stearsa!!(lucrandu-se direct pe creier)...
Io nus de ce zici Dana ca se va ajunge la acest lucru foarte curand...daca se va intampla asa ceva...atunci pe mine ma cam ingrozeste viitorul!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Sa nu te ingrozeasca viitrul, sa te ingrozeasca prezentul caci el de ton viitorului.

Asa cum oameni ereau ingroziti de A-bomb pana a aparut H-bomb, asa santem si noi, in micimea noastra, speriati de lucruri pe care nu le intelegem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Cand spuneam ca nu va dura foarte mult ma referam la generatii..nu la ani....Oricum noi nu vom mai fi atunci....dar nu vad de ce m-as speria...poate fi folosit ca metoda terapeutica...asta e decizia noastra....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



no coments, just one thing to say:
GITS e unul dintre cele mai 'tari' animeuri aparute vreodata. si care a avut si ceva inovativ in creearea grafici filmului...cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ai pus punctul pe I...Final!!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Sunt deacord ca GITS este un "clasic" al anime-urilor. A fost primul anime pe care l-am vazut..asa ceva nu se uita..dar n-a ridicat prea multe intrebari cu care sa pierd timp gandindu-ma... un SF futuristic....Eu m-am am comentat impresiile cu care a ramas Seby...si care nu erau apripiate de impresia cu care am ramas eu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Uiti de calculatoarele cuantice unde informatia nu se mai pastreaza ca 0 si 1 ci ca o valoare de probabilitate (data printr-o functie complexa) -daca ai facut atomica la facultate aduti aminte de functia lui Shrodinger (sper ca i-am scris bine numele). Deja se lucreza experimental cu ~3Qbiti. 500Qbiti sunt suficienti cat sa faca cel mai puternic calculator actual sa para jucarie.
Avand in vedere ca ultimile descoperiri medicale arata ca in neuron sunt grupari (nu le stiu numele) ce functioneaza conform legilor cuantice, ajungi la concluzia ca omul gandeste "cuantic" si nu analog (si in nici un caz digital). Peste 10 ani cred ca o sa se puna la punct primul calculator cuantic si atunci o sa se observe daca "modul de gandire" se aproprie de cel uman sau nu.
Oricum mi se pare mai greu sa faci un android sa se miste ca un om decat sa gandeasca ca un om. Ai observat ca in GITS se foloseau muschi sintetici (organici prin natura dar crescuti in laborator), iar metalul era folosit doar la partea de schelet. Deasemenea sunt curios sa stiu ce sursa de energie folosesc.

(daca doriti informatii despre calculatoare cuantice va pot oferi linkuri si ajutor prin explicatii)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Interesant.....ISSC zice omul....
Stai...ca tot ma duc io la specializare,fiind la Electronica si TC ,l Isc
Ingineria Sistemelor de Calcul...sa vedem ce-o sa iasa...
6...nota mare...nu gluma...bine ca l-ai luat!!! ;)
Daca stai prin camin ...pls tell me!!!


Ideea cu calculatoarele....e interesanta....insa...cam fantezista...Precum spuneam ...toate compurile din lume nu fac cat un creier uman....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu imi aduc aminte ca am dat odata peste un sitem logic care nu se oprea doar la T si F (0 si 1) ci incepea sa faca relatii de genul: mai adevarat decat..., mai putin adevarat decat... deci se poate spune ca ne apropiem de gandirea umana. Dar nu vad cum poti face un calculator sa ignore logica si sa faca uneori contrariul pt ca asa "simte el ca ar fi mai bine". Doar implementand axiome...si atunci nu este initiativa este tot o directiva de programare. Sau nu vad cum faci un calculator sa inteleaga sentimentul de "durere". Ii dai exemple, explici fiziologic...dar el va porni de la ideea "nu e bine sa provoci durere unei fiinte", il intrebi de ce? si iti va raspunde stiintific...dar nu va fi acelasi lucru ca atunci cand intrebi un copil..care va raspunde inocent: "pt ca doare" si stie ca odata l-a durut si are la ce se raporta...
O masina poate recunoaste abstractul...printr-o programare inteligenta, desi cred eu, numai pentru lucruri simplute carora programatorul le poate defini caracteristicile principale logic. Faci pattern-uri si incepi sa cauti cam ce pattern poate fi folosit in anumite cazuri...mai adugi si niste probabilitati de potrivire si ai cam terminat...(suna mai usor decat este de fapt :) dar e realizabil).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |