Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bakuman


Kassy
post Feb 27 2011, 09:45 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Povestea se apropie de sfarsit si sunt sigura ca sfarsitul va fi complet lasat in aer... cum s-a intamplat si la Kimi ni todoke.
Ce am remarcat in ultimele episoade, dupa ce am facut o pauza si am lasat sa se adune cateva episoade:
-e o durere mare sa treci prin toate episoadele fara sa te plictisesti. Sfat personal: urmariti-l cat e ongoing!
-personajele sunt atat de enervante ca imi vine sa le bat :( Iubita lui Akito ma calca pe nervi din toate punctele de vedere. Are vreun rol? @.@ Da... sa ii innebuneasca pe saracii baieti.
-Miho imi e asa antipatica... parca prin faptul ca e utmost cute devine deja enervanta.
-grafica ma enerveaza... parca sunt desenati de un copil. Dar bine, asta e stilul autorilor, sau poate au vrut ei sa faca ceva "original" si asta le-a iesit.
-referitor la episodul 21 [nu cititi daca nu l-ati vazut] : de ce a trebuit cantaretul ala sa "devina manga artist"? poftim?!! de la asa un moft mai si ajunge la nu stiu ce etapa... Intamplarea asta a fost mai mult decat tampita [ca altfel chiar nu am cum s-o numesc]. Si daca n-as sti ca mai sunt doar 4 episoade pana la final, m-as lasa acum de anime :| Si fata aceea cu care s-au intalnit la cafenea. Huh? o.O Care e rolul ei in toata incurcatura??

Eu zic ca nu mai au idei si tot aduga personaje nesemnificative sau care vor disparea treptat. Pana la urma si lui Nizuma sau cum il chema pe tipul ala cu parul mov, i s-a mai diminuat atentia acordata... Asa ca eu zic ca jonglatul asta cu personajele e total aiurea. La fel ca si "trebuie sa fiu/ nu trebuie sa fiu cu persoana iubita". Okay, fratilor, am inteles ideea, putem trece la subiect, va rog? :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 27 2011, 10:17 AM
Post #22


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



lol, ca review negativ, daca nu-ti place nu inteleg de ce te mai esti la curent cu el, eu citesc manga si ma uit si la anime, si nu mi se pare stupid deloc
i find it amusing when they speak about other animes and mangas i read and when i can relate to what they are saying lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 27 2011, 11:04 AM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Lol[nu am prea inteles ce-ai spus, dar presupun ca alta semnificatie nu poate sa aiba], ma uit pentru ca sunt curioasa unde vrea sa ajunga povestea. Am vazut animeuri muuuult mai bune ca asta si de asemenea si muuult mai proaste. E un anime relativ okay, nu e chiar insuportabil, doar ca aveam asteptari mult mai mari. Iar faza ca vorbesc despre alte animeuri si mie-mi place [totusi nu prezinta originalitate: si in Durarara se pot observa postere cu Hell girl sau figurine cu Taiga din Toradora, just as example].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 27 2011, 11:15 AM
Post #24


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



mie imi place, pt ca este intr-un fel educational, si vad cum functioneaza industria manga etc, si ma refeream ca mai vorbeau despre dragon ball si death nothe etc, si mai bufneam in ras
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Feb 27 2011, 10:15 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



acuma na lucrurile stau mereu altfel, fiecare persoana cauta sa vada lucrurile din punctul lor de vedera in scene care nu au semnificatii dar ti le creezi tu.

Mie personal mi-a placut personajele sunt normale cea ce face ca noi sa ne identificam.

Reuseste efectiv sa creeze o imagine a industriei fara ca sa intre in prea multa fantezie.

Povestea e simpla, orice persoana care a citit o carte stie care sunt regulile unei povesti, anume sa aflam cine sunt personajele, cand apare conflictul si finalul.

Cei care nu suporta acest gen sa-si tina parerile pentru ei, publicul e altul si noi deja gasim alte semnificatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 27 2011, 10:25 PM
Post #26


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Eu as zice [nu chiar total, dar nici departe] invers: voi sa va tineti parerile pt ca toate sunt aceleasi :lol: - nu vroiam sa sune rautacios dar in ultimul timp ma cam enerveaza comentarile de genul :P e o lume libera, fiecare-si spune parerea (a se citi ceea ce crede). Punct. Daca voi considerati animeul acesta ca fiind unul excelent, atunci inseamna ca n-ati vazut prea multe serii [o spun eu care sunt de altfel tot incepatoare :P]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 27 2011, 10:40 PM
Post #27


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



oh vai, scuza-ma ca nu mi-am petrecut toata viata in beci uitandu-ma la anime, mie-mi place punct. Si am vazut destule anime-uri pana acum, ce mi-a mai placut si m-a facut sa rad a fost NHK, genial anime-ul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 27 2011, 10:44 PM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Nu ma refeream la tine, Ineko. si poate nici SoulReaver nu se referea la mine, dar uite ca ne simtim :lol: gata, gata, stiti bine ca gusturile nu se discuta si pana la urma fiecare e atras de anumite ciudatenii :P animeul e bun in ceea ce-l priveste ideea, dar atat. <- asta fiind opinia mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 27 2011, 10:51 PM
Post #29


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Nu stiu ce sa zic... Eu m-am oprit undeva pe la episodul 11 pentru ca actiunea se misca incredibil de incet si nu mai aveam rabdare sa astept o saptamana si sa nu avanseze aproape deloc. In schimb manga o citesc in continuare si e mult mai interesanta. Personajele sunt mai putin enervante si grafica e mai buna. Ma gandesc serios sa nu mai citesc manga inainte de a vedea o serie. Am deja destule dezamagiri cu serii care nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor mele din manga.
Cred ca o sa reiau seria cand se termina si cu ocazia preimei vacante :(


P.S. :Dap, NHK e genial. E una din putinele serii care nu m-a dezamagit in comparatie cu manga, chiar daca schimba putin povestea :lol: , but that's another story...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 27 2011, 11:00 PM
Post #30


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



well, if you excuse me ladys and gentlemen, cred ma ba bag sa citesc Claymore, ca vad ca Berserk dureaza o vesnicie pana mai scoate un chapter
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Apr 24 2011, 04:59 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Animeul a ajuns la final si nimeni nu a mai zis nimic... Interesant :lol:
Parerea mea generala ramane aceeasi... Ultimele 3 episoade au fost foarte plictisitoare, le-a lipsit esenta si chiar si atmosfera aceea din primele episoade.
De personaje nu ma mai leg iarasi, ca s-ar putea sa ma enervez, dar per total animeul e okay, usor de urmarit...daca te tin nervii... mai greu de clasificat in top :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 25 2011, 10:38 AM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



lol Kassy... eu am vazut pe sarite pina in final... nu pot sa comentez pentru ca n-am ce... am adormit de vreo 5 ori la ultimile episoade... "suspansul intens" ma adormea mai bine ca un distonocalm :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Apr 25 2011, 10:56 AM
Post #33


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



If you can relate it's pretty damn exciting :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 6 2011, 05:18 PM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mda :lol: nici eu n-am putut sa vad ultimele 3 episoade decat dand incontinuu skip... de fapt, nici nu stiu cum am rezistat pe tot parcursul seriei, dar ultimele episoade au fost... INGROZITOR de plictisitoare. Cred ca tot ce s-a intamplat pana acum putea fi rezumat atat de simplu in 10 episoade... au irosit astia la bani ... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 7 2011, 01:54 PM
Post #35


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(iNeko @ Feb 27 2011, 11:15 AM)
mie imi place, pt ca este intr-un fel educational, si vad cum functioneaza industria manga etc, si ma refeream ca mai vorbeau despre dragon ball si death nothe etc, si mai bufneam in ras
*


That's impossible! Death Note e manga-ul lor. Si acesta e principalul motiv pentru care urmaresc seria. Chair sunt curioasa cum i-a venit lui Takagi ideea pentru caietul mortii si Light [cel mai bun anti-erou vazut de mine pana acum].
QUOTE
mie imi place, pt ca este intr-un fel educational, si vad cum functioneaza industria manga

In principal eu cred ca asta e si ideea anime-ului, nu sa-si spuna povestea cat sa explice efectiv prin cate trebuie sa treci ca sa poti scoate pe piata un manga. Bakuman poate fi considerat chiar un documentar, se dau multe detalii despre acest "business" in anime si unii ar putea gasi acest lucru chiar interesant.
Mie mi-au placut ultimele episoade, mai ales meeting-ul in care alegeau manga-urile care vor fi publicate. pacat ca nu au mai specificat motivul pentru care ceilalti 2 au fost eliminati si AM a castigat. eh well, poate aflu in sezonul urmator.

Sincer, eu inca sper sa vad cum a luat nastere Death Note deci o sa ma uit cu siguranta si la al doilea sezon :lol: .

Revenint la povestea principala aka a baietilor care vor sa devina mangaka si relatia aceea de iubire ca in basmele pentru copii: eu sincer nu prea mai ii dau importanta. Momentan pentru mine Bakuman a devenit un real documentar despre mangaka si ma ajuta sa vad cu alti ochi munca acestor oameni si stresul prin care trebuie sa treaca avand in vedere ca sunt evaluati dupa fiecare capitol si nu pe povestea in sine. Orice carte mai are si capitole mai putin interesante. E pacat ca in cazul manga-urilor un capitol neinteresant te poate scoate de pe piata :( .

Eu i-am dat un 7 pentru partea de documentar ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 7 2011, 04:56 PM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Wah, cate pareri negative pe aici... Mi-e si frica sa postez >.> Just don't kill me, ok? >.<
So... I freaking loved this show! M-am apucat sa ma uit la el cand erau aparute vreo 16 episoade si, dupa ce le-am terminat, eram asa de nerabdatoare sa aflu ce se mai intampla ca ma trezeam in fiecare duminica cu gandul "Yay! Azi apare Bakuman XD" . Si da, i-am dat 10, pentru ca orice anime care reuseste sa ma faca sa ma simt asa de la un episod la altul o merita.
Nici nu stiu sa zic exact ce m-a atras atat de mult la el. Poate totusi nu e o anumita parte care sa il faca bun, ci felul cum se imbina toate temele pe care le exploreaza. Relatia platonica dintre Mashiro si Azuki in contrast cu cea dintre Takagi si Miyoshi, legatura puternica dintre Mashiro si unchiul sau, lupta continua de a se depasi pe ei insisi si de a-si indeplini visele, rivalitatea cu Nizuma, Fukuda, Nakai si Aoki... gosh, all of it was just awesome. Si ca tot veni vorba de rivalitate, mi-a placut dovada de fair play pe care o da fiecare, atat mangaka, cat si editorii (evident, cu totii isi doresc sa fie cei mai buni, dar n-a fost nicicand vorba de dirty tricks).
Poate unora li se pare plictisitor pentru ca ideea principala e sa prezinte cum "functioneaza" industia manga (lucru pe care il face foarte bine, nu cred ca se poate plange cineva de asta) si nu e chiar atat de multa... actiune, sa ii zicem. Totusi, mie mi s-a parut destul de antrenant. M-am simtit in permanenta in pielea personajelor, experimentand aceleasi trairi ca ele. Vazut din aceasta perspectiva, indraznesc sa spun ca e un anime cat de poate de captivant si m-a tinut cu nervii intinsi in multe situatii.
Nimic din ce ni s-a prezentant nu mi s-a parut pus la intamplare, ca sa fie acolo. De exemplu, Kassy se plangea de Koogy, ca ce rost a avut prezenta lui. Well, parerea mea e ca, indiferent daca mai apare mai departe sau nu (n-am citit manga, deci nu cunosc), ce au ei vrut sa ilustreze prin asta a fost ideea de concurenta nedreapta. E cat se poate de unfair sa te apuci sa faci manga asa, dintr-un moft, fara pasiune reala pentru asta, si sa te bazezi pe popularitatea ta ca sa intreci niste oameni care muncesc de ani buni, zi de zi. Si nimeni nu putea sa ii faca nimic, nimeni nu putea afirma in mod oficial ca nu e corect si sa ia masuri, desi cu totii o simteau. Se intampla destul de des in viata reala ca unii sa ajunga pe nedrept in fata altora care sunt mai pregatiti si mai buni decat ei. Bine, aici nu a fost cazul, pana la urma Koogy nu s-a ales cu nimic (which made me very happy), dar eu, cel putin, asa am resimtit prezenta lui.
Cat despre relatia lui Mashiro cu Azuki... meh, to each their own. Eu as merge pe o mentalitate de genul "Hai sa muncim impreuna pentru realizarea viselor noastre", dar daca ea e asa, mai old school, treaba ei. Din moment ce Mashiro accepta si e dispus sa astepte si sa lupte pentru asta, eu una le tin pumnii. Plus ca e mai interesant asa decat daca s-ar fi cuplat din prima. De asemenea, fac un contrast bun pe langa Takagi si Miyoshi, mi s-a parut un lucru interesant de urmarit.
Partea povestii care mi-a placut cel mai mult a fost cand
Mashiro si Takagi se despart pentru o perioada. A fost genial cum amandoi s-au apucat sa faca acelasi gen de poveste pe cont propriu si a servit ca o intarire a faptului ca trebuie sa fie impreuna, ca formeaza o echipa cu o fundatie bine pusa la punct.

All in all, I enjoyed it si abia astept urmatorul sezon :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 10 2011, 10:21 PM
Post #37


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



A aparut si al doilea sezon care va avea tot 25 de episoade.
Deja pot fi urmarite primele doua episoade.
Anime-ul ramane fidel primului sezon prin stilul lent de abordare a povestii. Ador ending-ul cantat de Tommy February6. She made miracles for Paradise Kiss XD.
Daca vi-a palcut primul sezon, sau macar sunteti interesati de ideea acestui anime urmariti linistiti si al doilea. altfel, cred ca puteti sa-l ocoliti fara sa pierdeti prea multe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 10 2011, 10:42 PM
Post #38


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 10 2011, 11:21 PM)
Anime-ul ramane fidel primului sezon prin stilul lent de abordare a povestii. 
*


Nu inteleg, ce ti se pare tie lent? Eu, dimpotriva, consider ca se intampla destule intr-un singur episod, iar ritmul este numai bun, atat cat sa para natural si totusi sa nu o ia la goana. Mai rapid de atat nu inteleg ce ai vrea. Unele lucruri chiar nu pot fi trecute in goana calului - cum ar fi, de exemplu, petrecerea de Anul Nou, unde trebuia creata atmosfera specifica si introduse personajele cu care se intalnesc, in special cele noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 10 2011, 11:52 PM
Post #39


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nezumi, ceea ce-mi ceri e imposibil de explicat. Pur si simplu mi se pare lent=plictisitor. Ca si atunci cand stau la un curs la facultate unde ma intereseaza subiectul dar pur si simplu felul in care e prezentata tema mi se pare lent asa ca ma plictisesc. E un feeling pa care ceva ti-l creaza fara ca sa-l poti explica. Adica, tu poti explica de ce te plictisestii cand stai la ore, sau de ce un curs ti se pare mai plictisitor decat altul? Ca eu nu pot.
Ca sa fiu mai concisa, imi place in continuare subiectul, dar unele faze ma plictisesc. Just because :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 11 2011, 07:49 AM
Post #40


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ah, ok, am inteles. Mie mi se pare destul de dinamic, de aceea nu imi dadeam seama ce anume e lent la el. Ca nu te prinde indeajuns de mult subiectul, asta e ceva ce tine de gusturile si preferintele tale. Si la cursuri e la fel, nivelul de plictiseala e invers proportional cu interesul tau fata de subiect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:51 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |