Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impresii


Bawmwolle
post Feb 26 2004, 04:17 PM
Post #1


Unregistered









Ceea ce urmeaza sa spun in continuare imi aminteste de singura serie anime care aproape ca m-a facut sa plang catre sfarsi.Nu spun toate acestea pentru a va impresiona, scriu ce simt.Inca de la primele episoade ma gandeam cu tristete la ziua in care il voi fi terminat de vazut...
Nu cred ca ar mai fi cazul sa povestesc in linii mari ceea ce se intampla, dar o fac totusi pentru a-mi exprima intr-un fel parerea mea despre serie.Kasuga Kyosuke, 15 ani, este un baiat neobisnuit, in sensul ca este o persoana cunoscuta drept un Esper, cineva care poseda puteri paranormale.Kyosuke poate face obiectele sa pluteasca, poate folosi telepatia pentru a comunica, foloseste hipnoza, poate prezice evenimete, sau se poate intoarce in timp...Datorita acestei misterioase calitati, familia Kasuga a fost nevoita nu o data sa se mute din localitate in localitate.Iata-l pe Kyosuke ajuns intr-un orasel de provincie, locul in care isi va petrece de acum cei mai frumosi ani din viata, dupa cum o spune chiar el.
Intr-o frumoasa dimineata, in timp ce se plimba pentru a cunoaste mai bine orasul, Kyosuke o intalneste pe cea care urma sa devina fiinta cea mai importanta pentru el - Ayukawa Madoka.Fata se "bucura" de un renume negativ printre elevii scolii datorita comportamentelor considerate negative pentru varsta ei:consum de tutun si alcool, frecventarea discotecilor si asocierea cu diferiti delincventi.Cu toate acestea, Kyosuke nu isi poate lua gandul de la Madoka.Folosindu-si puterile paranormale, Kyosuke incearca sa o aduca pe Madoka pe drumul cel bun:"Daca fumezi, nu vei avea bebelusi sanatosi!".
Situatia se complica in momentul in care Hiakaru, prietena din copilarie a Madokai, se indragosteste de Kyosuke in momentul in care il vede marcand un spectaculor cos la baschet.Se constituie astfel un triunghi amoros, des intalnit printre productiile acestui gen de filme sau serii, fie ele cu actori sau anime.Kyosuke nu ii poate spune lui Hikaru ca, de fapt, o iubeste pe Madoka, de teama sa nu ii raneasca sentimentele.In acelasi timp, Madoka se simte data la o parte de fiecare data cand Kyosuke este cu Hikaru.Se poate spune ca baiatul are o prietena la care tine foarte mult, dar in acelasi timp are si o iubita secreta.Lucrurile evolueaza catre final, cand Myosuke descopera ca Hikaru este elementul care tinea "gasca" unita.Fara ea, totul s-ar fi destramat:Madoka ar fi plecat in America, la parintii ei, Yuusaku ar fi plecat in pelerinaj, fiind indragostit nebuneste de Hikaru, iar Kurumi si Manami, surorile lui Kyosuke(si ele posesoare alea faimoaselor puteri) s-ar fi calugarit.Descoperirea rolului lui Hikaru il face pe Kyosuke sa o aprecieze mult mai mult, privind-o cu alti ochi.Caracteristica pentru Kyosuke in aceste momente este indecizia, osciland intre Madoka si Hikaru, dar parca visand in sinea lui la Madoka.
Ultimul episod al seriei este, probabil, cel mai emotionant dintre toate(asta pentru ca moartea lui Hikaru a fost doar un cosmar, pentru ca altfel...)...Madoka isi redescopera prima iubire, primul sarut din urma cu sase ani in persoana lui Kyosuke.Totul a fost posibil cu ajutorul bunicului baiatului, maestru intr-ale paranormalului.In universul paralel in care calatoreste, un univers in care toate personajele sunt intro cu totul alta situatie, iar Kyosuke nu ii cunoscuse pe ceilalti, Madoka, desi era aceeasi delincventa fara scupule de la inceput, se atseaza de Kyosuke si chiar il indrageste.Acest lucru demonstreza faptul ca Madoka si Kyosuke sunt facuti unul pentru celalalt, indiferent de timp sau spatiu...
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 26 2004, 05:08 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Respectele mele Sethi.

(desi te-as ruga daca ai putea sa introduci o parte din text ca spoiler totusi)

Ai vazut si OAV?
Pilotul s-ar putea sa semene foarte mult cu ep46, dar in alt context.

Te asteptam aici cu impresii dupa OAV 8 si dupa primul film.
Te-a impresionat mult serialul acesta. Si pe mine. (nu numai finalul).
Insa "Ano hi ni kaeritai" este zguduitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 26 2004, 07:04 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Yep...si mie mi-a placut seria la nebunie dar dupa ce vezi cele doua filme o sa iti placa si mai mult KOR.
Ca sa numai zic daca citesti si cele doua carti care daca ar fi transformate in film (dupa cum doresc si asteapta multi de pe aici, inlusiv eu :) ) ar fi inca un mare succes pentru universul KOR.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 26 2004, 11:26 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Seria Superba ...Filmele...SUPER SUPERBE!!! Mai ales ultimul!!!!
In principiu e cam iritant ca are atatea ep...multe sunt puse de umplutura , cum zic uni...dar asta e ....
Ovaurile...sunt ca niste ep...din mijlocul seriei...va puteti uita la el si fara a le vedea...fac parte tot din alea de umplutura!! Daca va place foarte mult universul si vreti sa-l "explorati" mai mult, atunci ovaurile sunt bine venite....daca nu...sariti peste ele...nu pierdeti nimic!!!
Filmele...astea sunt cireasa de pe tort!!! Am asteptat toata seria ca sa vad ceea ce se intampla in primul film....si in sfarsit s-a intamplat acel lucru!!! :roll: :wink: Al doilea film....Cel mai tare dintre toate...mai ales datorita grafici care a evoluat destul in vreo 8 de la serie!! Poveste se integreaza perfect in subiect...iar tot restul pare mult mai matur...finaly...!!

Concluzie:O serie clasica pe care o recomand la orice fan anime!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 28 2004, 01:33 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Tin minte in niste vremuri trecute cand aveam niste profi ce ma frecau la ridiche cu fel si fel de materii... Si ala pe care l-am avut la literatura romana tin minte ca a descris odata lucrarile lui Ion Creanga din seria "Amintiri din copilarie" drept povestea unei copilarii de vis.

Despre KOR cred ca as putea spune : povestea unei adolescente de vis.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Feb 28 2004, 10:20 PM
Post #6


Unregistered









Imi pare rau, dar nu am vazut OAV-urile.INCA! 8) Sper sa fac rost cat mai curand de ele...
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jul 10 2004, 09:58 PM
Post #7


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Eu am vazut doar serialul (din pacate :cry: ). L-am vazut pe Italia 1, acum mai multzi ani... Se numea "E quasi magia, Johnny!" adica E aproape magie, Johnny ( :x partea proasta la italieni e ca aproape intotdeauna le schimba numele). In fine, mie mi-a placut mult, MULT. Era preferatul meu pe vremea aia :suki:
Ce mai, un anime de nota 10. Chiar daca unii spun ca multe episoade sunt de umplutura. De fapt sunt chiar amuzante peripetiile prin care trec eroii... :oops: Imi place foarte mult scena in care cei doi porumbei :wink: raman blocati de Valentines Day in parcul acela destinat doar perechilor de indragostiti... dar sunt intrerupti... Si astfel de situatii apar pe tot parcursul seriei :weee: Mai este si tatal (nu mai stiu cum il cheama) care e un deliciu, mai ales cand cele doua fiice il tot dadacesc si ii sfarama din priviri ziarul... Si pisicul, saracul. As putea sa le fac la toti caracterizare, dar, din pacate :x , nu le stiu bine numele. La italieni, rolul principal se numea Johnny, rolul principal feminin era Sabrina, fetita care il tot stresa pe Johnny era Tinetta etc. :blah: Mie imi place intotdeauna originalul!!!
Dupa parerea mea, KOR este un ANIME ADEVARAT adica un adevarat lider (daca pot spune asa, *scuzati-ma, am un lapsus :mrgreen:* ) al genului din care face parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 11 2004, 12:39 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Tenshi iti recomand sa vezi K.O.R in vers originala.....nu se compara cu italia 1...vocile,muzica,atmosfera sublime si de neinlocuit de dublaje...iar primu film care de fapt este sf seriei e punctu culminant din saga K.O.R...trebuie sa-l vezi...e o capodopera in sine...

Ps: K.O.R face parte din genul romantic-comedy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 11 2004, 02:32 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am luat si eu de pe net clipuri cu intro-ul si outro-ul de la serial...in italiana. Cum poti frate sa ajungi de la Kyosuke la Johnny??...e absurd. Iar Ayukawa - Sabrina...please :evil:

Zilele trecute am revizionat seria si filmele. Au avut acelasi efect, cred ca daca ma mai uit inca odata la ele o sa-mi placa la fel de mult. Pacat ca m-am uitat la "Summer's beginning" varianta trasa de pe caseta, iar a doua zi am facut rost de el dvdrip...m-am enervat la culme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 11 2004, 05:25 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



zeri...lasa frate ca eu am vazut vhs in franceza prin '90 din care erau taiate cu nesimtire toate aluziile la sexualitate...nu vazusem nici un chilotel...nica :cry: ...noroc ca s-a remasterizat seria...eu sper sa se remasterizeze si Ano hi ni kaeritai ... filmu asta e monumental pt fani si merita o calitate Dvd
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jul 14 2004, 12:32 PM
Post #11


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



OK, Sidonix, asa o sa fac :wink:

Zeri, ei schimba numele personajelor pentru ca "cei mici", publicul tinta al "desenelor animate" sa inteleaga mai bine. Toate animeurile difuzate in Italia sunt transmise in cadrul unor emisiuni pentru copii, cu mascote si adulti care se maimutzaresc pe acolo... :hmmm:

Dar nici la noi nu e mai bine... Macar la italieni mai intelegeai firul povestii... A urmarit cineva Card Captor Sakura pe TVR2? Nu-si dau interesul nici un pic! :x Pe pustiul ala il numeau cand Saoran, cand Shaoran, iar alteori Syaoran. Si ar mai fi un lucru de rezolvat: traducatorii nu-si dau interesul iar cei care dubleaza sunt pe langa subiect de aceea traducerile animeurilor au de suferit din cauza asta (oops... cred ca am mai postat chestia asta pe aici pe undeva :Pu: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 15 2004, 02:38 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ei ...fansub rezolva cu strictete orice problema de misinterpretari si alte adaugiri pe linga esenta animeurilor...perfectiunea fanaticismului funsuburilor este imbratishata de toti cei care traiesc pt. anime si pt. ca e modu prin care s-a globalizat fenomenu' asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 17 2004, 04:25 PM
Post #13


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Mie din KOR mi-au placut mai mult filmele. in rest seria imi aduce aminte de Love Hina. personajul favorit este............pisica - Jingoro. :o :D
cam bat pasu pe loc desi mai sunt si idei interesante.
Ati observat ca in mai multe animeuri batranii sunt mai perversi decat cei tineri? De ex bunicu lui Kasuga.
Mi-a placut mult ep ala in care Kasuga se intoarce in trecut de Craciun - f nostim. mai ales sfarsitul. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 19 2006, 11:10 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



@Bawmwolle (nu vreau sa fiu rea, sunt pure observatii)
* Kasuga nu putea sa "comunice telepatic" -din cate stiu eu - verisorul lui mai mic (K...? imi scapa numele) era telepat si tot rostea gandurile lui Kasuga cu voce tare :D punandu-l in situatii comice pt mine, jenante pentru el...
*hipnoza e un alt lucru de care eu nu-mi amintesc..ca era usor de hipnotizat :lol: heeeei asta da!!!( m-au amuzat teribil episoadele alea) sunt de acord, dar el nu putea sa hipnotozeze ( incearca, ce e drept, o singura data cu Madoka , atunci cand Madoka se preface a fi hipnotizata , dar daca iti amintesti sfarsitul episodului nu a fost :D pur si simplu s-a lasat in voia sentimentelor pt el facand lucruri pe care isi dorea de fapt sa le faca , dar "lucida" s-ar fi impiedicat de conveniente..

Deja mi-am scris impresiile asa ca acum le rezum pe scurt: e suuper, e unul dintre cele mai bune anime-uri si merita vazut...

Un lucru pe care nu l-am scris in alta parte si de care mi-am amintiti acum ...am si eu o intrebare ....In ultimul film Summer begining (:D da, mah, ultimul din doua) nu vi se pare ca in timp ce toti sunt mai batrani/maturi apare un personaj care e mai tanar decat in episoadele tvsi oav-uri? Ma refer la bunicul lui Kyosuke..mie mi se pare ca bunica e si mai batrana in timp ce ele e mult mai tanar?!? Sau mi se pare..?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:18 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |