Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haruki Murakami


Rainbow
post Jun 30 2009, 08:39 PM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 30-June 09
Member No.: 8.808
Points: 14
Gender:



Well, am citit pana acum "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor","Iubita mea,Sputnik","Padurea norvegiana","La sud de granita,la vest de soare","Cronica pasarii-arc" si "Kafka pe malul marii".Sper sa gasesc cat mai curand "In cautarea oii fantastice".

Oricum,din ce am citit eu,cel mai mult mi-a placut "Padurea norvegiana".Romanul merita citit.Mi s-a parut cam stranie povestea de dragoste dintre Toru si Naoko, dar si dureroasa, cu un final destul de tragic, as putea spune. E o poveste derulata pe fondul schimbarilor din Japonia anilor ’70, cand influenta occidentala forma o noua generatie, marcata mai curand de beat, jazz si rock, dar si de o sexualitate libera, decat de bushio sau cha-no-yu. Apropierea dintre Toru si Naoko, spaima cu care aceasta fuge de lumea reala, parasindu-l pentru ca nu poate suporta normalitatea.

"La sud de granita,la vest de soare",este o carte buna,desi,cel care povesteste (Hajime ) e putin cam obsedat de relatia sa din copilărie cu o fată numită Shimamoto.In rest,actiunea e destul de simpla:Hajime si Shimamoto au fost colegi de scoala,dar au pierdut legatura cand pleaca spre licee diferite.El trece prin niste relatii anormale cu alte fete,si se insoara la 30 de ani (parca... ),isi deschide un bar si are doua fetite.Duce o viata relativ normala,pana cand,intr-o zi,Shimamoto apare la unul din barurile lui,iar cei doi ajung sa aiba o aventura impreuna.
Cartea ajunge sa vorbeasca despre copilarie si visurile ei,despre alinare si dragoste.

„Kafka pe malul marii” mi-a placut enorm de mult, mai ales faptul ca e un motan bătrîn, mare şi negru, care vorbeşte cu voce joasă şi cască de mai-mai să i se dizloce maxilarul.

In plus, am gasit in carte un paragraf care mi-a placut foarte mult :„Uneori destinul seamana cu o furtuna izolata de nisip care isi schimba cursul neincetat. Iti schimbi ritmul de mers, incercand sa o eviti. Furtuna insa se schimba si ea, potrivindu-si pasul dupa al tau. Schimbi din nou pasul, dar si furtuna face la fel. Acest lucru se repeta la nesfarsit ca un dans macabru cu ingerul mortii chiar inainte de revarsarea zorilor. De ce? Pentru ca furtuna nu e ceva fara legatura, venit de departe. Tu insuti esti furtuna. E ceva dinlauntrul tau. De aceea n-ai decat sa te resemnezi si sa pasesti drept in mijlocul ei, sa-ti aperi ochii si urechile de nisip si sa o strabati pas cu pas. Acolo nu exista nici soare, nici luna, nici directie, uneori nici macar timp. E doar nisip fin si alb, facut parca din oase faramate, care danseaza in inaltul cerului. Imagineaza-ti o astfel de furtuna.

Cand furtuna va inceta, nu vei intelege prea bine cum ai reusit sa scapi cu viata. Nu vei fi sigur nici macar ca a trecut cu adevarat. Insa un lucru iti va fi clar: tu, cel care a iesit din furtuna, nu mai esti acelasi cu cel care a pasit in ea. Da, asta inseamna furtuna de nisip. "
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Nov 10 2011, 12:17 PM
Post #22


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Singura carte pe care am citit-o de Haruki Murakami este "Padurea Norvegiana". Am primit-o cadou de la o colega de facultate care o citise deja si i-a placut. Am terminat-o in 2 zile, si la sfarsit, am tras concluzia ca nu ma duce capul suficient pt a intelege sau pt a aprecia o astfel de carte. Poate ca erau unele scene mult prea detaliate, sau aveau loc pe camp, sau little lesbo-girls care seduc adultii, sau ca Midori facea anumite gesturi in fata altarului dedicat tatalui intr-o tinuta mai putin formala... Anyway, la sfarsit am avut acea stare de *throws weed, puts hand to forehead and says:"never agian" *
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 10 2011, 12:20 PM
Post #23


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Nov 10 2011, 12:17 PM)
Singura carte pe care am citit-o de Haruki Murakami este "Padurea Norvegiana". Am primit-o cadou de la o colega de facultate care o citise deja si i-a placut. Am terminat-o in 2 zile, si la sfarsit, am tras concluzia ca nu ma duce capul suficient pt a intelege sau pt a aprecia o astfel de carte. Poate ca erau unele scene mult prea detaliate, sau aveau loc pe camp, sau ca Midori facea anumite gesturi in fata altarului dedicat tatalui intr-o tinuta mai putin formala... La sfarsit am avut acea stare de *throws weed, puts hand to forehead and says:"never agian" *
*




A fost prima carte de un autor japonez pe care ai citit-o sau ai mai citit un Kawabata, Kenzaburou Ooe sau Yoshikawa?

Mie mi-a placut in mod deosebit cartea, deoarece m-am identificat cu caracterul principal. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Nov 10 2011, 12:32 PM
Post #24


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Nov 10 2011, 12:20 PM)
A fost prima carte de un autor japonez pe care ai citit-o sau ai mai citit un Kawabata, Kenzaburou Ooe sau Yoshikawa?

Mie mi-a placut in mod deosebit cartea, deoarece m-am identificat cu caracterul principal.  :)
*


Da, a fost prima carte de autor Japonez pe care am citit-o si m-a facut sa ma intreb ce fel de copilarie o fi avut autorul... Singurele lucruri pe care le-am inteles din cartea aceea au fost ca Midori inseamna verde, Momo inseamna piersica, numele steagului Japoniei si ca e benefic sa te ai bine cu un tip de la drept.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 10 2011, 01:13 PM
Post #25


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Nov 10 2011, 12:32 PM)
Da, a fost prima carte de autor Japonez pe care am citit-o si m-a facut sa ma intreb ce fel de copilarie o fi avut autorul... Singurele lucruri pe care le-am inteles din cartea aceea au fost ca Midori inseamna verde, Momo inseamna piersica, numele steagului Japoniei si ca e benefic sa te ai bine cu un tip de la drept.
*




I actually loled. :lol: Dar ai perfecta dreptate. :) Eu am apreciat povestea de dragoste. Ma rog, ambele: atat cea extrem de ciudata si neimplinita cat si cea care a inflorit ca un boboc de floare verde :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:09 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |