Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre inceputul Timpului


Diana
post Feb 6 2004, 10:57 AM
Post #1


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



"Trei lucruri conduc lumea: invidia, furia si dorinta"
Vechi proverb a carui origine s-a pierdut


La inceput nu era nimic altceva decat Vidul si peste el domnea Haosul. Si in acest loc a aparut Dagda, Tatal Tuturor, Creatorul Lumilor. Si s-a uitat Dagda la Haos si a vazut ca acesta are nevoie de forma si scop.

Si Dagda a adus Marele Ceaun si l-a asezat in fata lui. S-a intins catre Haos si a luat din acesta primul Element , cel pe care noi il numim Apa, si-a umput Ceaunul si a numit aceste ape MARI.
Si s-a mai intins inca odata si a luat din Vid al doilea Element, Aerul, si a asezat deasupra Ceaunului o mare cupola si a numit asta CERUL.
Si inca o data, a treia oara, a luat din Haos un Element si l-a numit FOC. Si a asezat Focul sub Ceaun pentru ca Marile sa fiarba si lumile de la suprafata sa fie calde.
Si in acest loc al creatiei a asezat al patrulea Element si asta s-a numit PAMANT. Si astfel a fost creata de Tatal Tuturor lumea pe care o cunoastem noi.

Acum Dagda s-a uitat peste lume, a vazut ca este singura si a gasit motiv sa aduca viata in ceaun. Luand cate putin din fiecare element a creat primele rase ale lumii. Pe acesti copii i-a numit LIOS ALFAR si SVART ALFAR, Elfii luminii si Elfii intunecati si le-a dat doua Legi: Legea Luminii si Legea Magiei si apoil a fost pace pentru mult timp.

Apoi au aparut ceilalti Antici ai taramului. De multe feluri si cu multe fete erau ei. Unii ai venit cu Uimire si Dorinta de a-l servi pe Tatal Tuturor si altii au venit cu Lacomie si Invidie si urmareau doar distrugerea lumii. Si astfel un mare Razboi s-a dus in ceruri si acesta s-a intins si in lumea de sub ceruri. Si in acest timp Anticii au creat celelalte rase in egala masura facand parte din ele Binele si Raul, Ordinea si Haosul.
Pe masura ce razboiul se intetea, Dagda a faurit o noua arma si a numit-o OM. Omul era adaptabil si puternic, dincolo de inchipuirea raselor Lios Alfar si Svart Alfar, si cu aceasta arma Dagda a alungat rasele rele in ascunzatorile si pesterile adanci in care locuiesc si acum. Dar Anticii care doreau distrugerea lumii nu s-au lasat dominati de Om, si Dagda a creat un nou slujitor, o fiara mareata, Dragonul si a slobozit-o asupra Anticilor cei cu ganduri rele si ei au fugit ingroziti de maretia ei in Vid.

Si Dagda a crezut ca Razboiul a fost castigat, s-a odihnit si apoi a inceput sa creeze alte minuni. Si multi Antici au stat si inca mai stau alaturi de el. Cat timp Dagda nu s-a mai uitat la lume, Omul, inca nemuritor caci asa a fost el creat initial, nu stia ce cale sa urmeze. Si n-a durat mult pana cand i-au atacat pe Lios Alfar si Svart Alfar si i-au fortat sa paraseasca acele taramuri inainte ca Anticii sa-i spuna lui Dagda de faptele condamnabile ale oamenilor. Si Dagda s-a infuriat auzind acestea. Si a trimis cel mai puternic servitor al lui, Dragonul, sa pedepseaca Omul. Dar Dragonul a fost aproape coplesit in marea batalie ce s-a dus atunci. Si atunci Dagda s-a legat de Dragon printr-un lant de argint si astfel uniti s-au indreptat catre Om cu gand sa distruga aceasta creatie.

Danu, Fecioara, Cea de Trei ori Zeita, s-a asezat intre Om si Dagda si a cazut in genunchi rugandu-se pentru viata Omului, acum muritor, care se adapostea in spatele ei de frica maretului Dagda si a Dragonului. Dagda s-a lasat induiosat de rugamintile Ei fierbinti si astfel Omenirea a fost crutata.
Dar Dagda a inlantuit Omenirea cu doua Legi ca sa fie in egala masura pedepsita si controlata. Si aceste legi sunt: Legea Intunericului si Legea Timpului, si astfel omul a fost condamnat sa moara si sa traiasca doar pentru putin timp. Si aceste Legi au fost ultimele pe care le-a impus Dagda.

Si la sfarsit Dagda a luat Dragonul si l-a asezat deasupra pamantului scufundat intr-un somn adanc pentru ca nu cumva Anticii cu ganduri rele sa se intoarca si sa reinceapa razboiul.


[Legenda transmisa din generatie in generatie (din site in site) pe caream tradus-o si adaptat-o :D]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 6 2004, 12:20 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Foarte interesant. Imi plac la nebunie povestile cu elfi. Legenda asta are vreo legatura cu lumea creata de Tolkien?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 6 2004, 12:54 PM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



N-am idee cine a scris legenda si de ce ..am intalnit-o pe un site .. mi-a placut si am fur-tradus-o :D. E buna pentru un inceput de basm :oops: .. si in asta sper ca se va transforma threadul asta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Feb 6 2004, 07:37 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Nu, Zeri, nu e dupa Tolkien... Cel putin din cate am citit eu istoria elfilor in Tolkien... Dar se va face si dupa Tolkien :). Insa majoritatea autorilor au abordarile lor, iar cea aleasa de Diana mi se pare foarte reusita. Asteptam mai mult, Diana!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Feb 6 2004, 08:09 PM
Post #5


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



OOOOOOOOOOOHHHHHHH!!!!!!!! that's great!! DAGDA!!! am mai auzit numele asta si numi amintesc unde! damn, cat de misto...acum caut ca idiotu prin carti.. :)


AHA! am gasit aici (dupa 10 sec...:) era cartea langa mine, tocmai o rasfoisem dar nu miam dat seama :)...) in cartea asta...legenda zeilor, in capitolul I partea 2 FACEREA LUMII. :

La inceput de tot, inainte de a fi fost cer, pamant si apa -ne spune poetul Ovidiu- era o singura priveliste in lume. Era un Haos, adica o ingramadire de elemente fara nici o infatisare; o greutate fara viata si un amestec de tot felul de lucruri, in plina vlajba. Pe cer nu lumina nici soarele datator de viata si nici dalba luna cu coarnele ei mereu in refacere. Pamantul, azi neclintit, nu era inca inconjurat in toate partile de aer, iar marea nu-si intinsese inca bratele sale pana la indepartata margine a uscatului. Peste tot, pe unde era pamant, pe acolo era si apa si aer: pamantul nu era vartos, unda nu stia de corabii, aerul n-avea lumina. Nimic nu avea o forma a sa; nu erau corpuri. Toate elementele erau in lupta: frigul cu caldura, lucruruile umede cu cele uscate, cele moi cu cele tari, cele grele cu cele usoare.

Un zeu, sau poate Natura binefacatoare, a pus capat acestei lupte. A despartit apa de uscat si uscatul de cer; a despartit si aerul mai gros de eterul cel curat si subtire. Dupa ce a desfacut acest haos si a despartit elementele, dand fiecaruia locul sau, le-a oranduit legi hotarate. Focul mai usor s-a ridicat stralucind pe bolta cereasca, ocupand locul cel mai de sus; aerul, mai greu decat focul, s-a asezat dupa el, iar pamantul cel mai greu, mai greu decat aerul, a tarat in jos, dupa sine, corpurile cele mari; in sfirsit apa, raspandindu-se in jurul uscatului, a intrat chiar in maruntaiele pamantului si l-a inconjurat de toate partile.
Dupa ce zeul a impartit si a oranduit astfel lucrurile, a inceput sa dea o anumita forma pamantului; ca sa fie la fel din toate partile, l-a facut rotund, ca un glob. A dat apoi porunca sa se formeze 'marile' si sa se umfle la suflarea vantului si sa se raspandeasca imprejurul uscatului. A creat 'izvoare' si 'balti' si 'lacuri' si 'rauri'. Acestea din urma, serpuind printre maluri povarnite, sunt sorbite, pe ici pe colea, de uscat, alteori insa ajung pana la mare, si, intrand in campia intinsa si libera a marii, izbesc tarmuri in loc de rape stramte. In urma au inceput sa se intinda 'campiile', sa se aseze ceva mai jos 'vaile', sa se acopere cu frunza 'padurile', sa se inalte 'muntii' si sa se ridice 'stancile'.
Si precum a impartit zeul bolta cereasca in cinci zone, doua la dreapta, doua la stanga si una la mijloc, mai fierbinte decat celelalte, tot astfel globul pamantesc, acoperit de bolta cerului, l-a impartit in cinci zone sau regiuni. Zona de mijloc este atat de fierbinte ca nu poate fi locuita; o zabada vesnica acopera pe cele de la margine. Intre acestea din urma se gasesc zonele, temperate de caldura si de frig.
Aici, in aceasta regiune temperata, zeul a poruncit sa se aseze si 'negurile' si 'norii' si 'tunetele', care au sa bage groaza in oameni, si 'vanturile', care fac sa se produca 'fulgerele', si 'frigul'. Creatorul insa n-a lasat vanturile de capul lor. Cu toate ca ele au fiecare o imparatie deosebita, totusi, din pricina vrajbei lor de frati, cu greu le-ai putea opri sa nu prapadeasca lumea. De aceea 'Eurul' fu surghinuit in imparatia Persilor, in imparatia Arabilor si in muntii, pe care le ivesc razele indepartate ale Aurorii. Lacasurile pe care le incalzeste soarele cu razele sale de la asfintit sunt in stapanirea 'Zefirului'. Napraznicul 'Crivat' s-a repezitin miazanoapte. Furtunosul 'Austru' si-a stabilit imparatia norilor si a ploilor in tinuturile de miazazi. deasupra vanturilor Creatorul a asezat eterul cel usor si limpede lpsit de miasmele necurate ale pamantului.
Dupa ce Creatorul lumii a oranduit in hotare anumite locul diferitelor corpuri, 'stele' care pana atunci statusera inmormantate in intunericul haosului, incepura sa straluceasca pe intreg intinsul cerului; si pentru ca toate regiunile sa fie locuite, bolta cereasca se prefacu in locas al stelelor si al zeilor; apele in locas al pestilor; pamantul locas al animalelor salbatice; aerul al pasarilor inaripate. Lipsea insa un animal mai de seama, cu o minte mai inalta si facut ca sa porunceasca tuturor celorlalte. S-a nascut 'omul': fie ca marele creator, care a scos lumea din haos, l-a plasmuit dintr-o samanta divina, fie ca pamantul, de-abia iesit din mana creatorului si deabia despartit de eterul cel inalt, mai retinuse inca samanta cerului inrudit si pe care 'Prometeu', fiul lui Iapet, inmuind in apa tarana pamanteasca, l-a facut in chipul zeilor a toata stapanitori. Si in vreme ce toate celelalte animale privesc aplecate pamantul, omului i-a daot o frunte mandra si i-a poruncit sa se uite la cer si sa-si inalte privirea spre stelele de sus.
Astfel pamantul, care odinioara nu era decat un haos fara forma, transformandu-se capata figuri de oameni, necunoscuti mai inainte. '''

''' Compara 'Crearea Lumii', dupa poetul Ovidiu, cu 'Crearea Lumii', dupa traditia biblica, si cu 'Crearea Lumii', dupa teoria stiintifica de astazi.

whew, thank the Creator that's over...ma dor degetele.......ce carte tare am gasit. am sa o citesc curand..... dar tot nam gasit Dagda...:( unde oi fi vazut eu....

scrie aici in dictionar de mitologie generala: DAGDA = zeu celt, un fel de *Herakles rustic, sotul zeitei *Morrigan si tatal zeitei *Brigit, cunoscut adesea ca vechi zeu brit solar sau numit 'zeul cel bun' si in aceasta ipostaza idenitficat de romanii cu *Iupiter. Era considerat Marele Druid.
Am mai gasit despre tot familionu astuia, dar e in engl si nu am timp sa traduc acum. voi traduce in timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 6 2004, 08:38 PM
Post #6


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Felicitari Diana pentru un topic reusit !

Vedeti... pana la urma, tot Dragonul e creatia absoluta... :D

Chestia cu oamenii fiind arma perfecta... este cam... ciudata... Mie unu mi se par, si mi s-au parut intotddeauna mai dezvoltate celelate rase, si aici vorbesc de elfi, avians, druzi, nu dwarfi, halflingi, feries, minotauri... dar e o ipoteza.

Felicitari din nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Feb 10 2004, 09:10 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mda... lumea este un ceaun mare si fierbe, noi toti adica fierbem, si ne evaporam, ne ridicam in sus si ne reintoarcem la sufletul universal pe care il intregim, ciclul spiritului in existenta asemanat cu cel al apei in natura, dca exista filosofie cu ciocanul de ce sa nu existe si filosofie la aragaz... vezi sa nu dea-n foc.
E misto legenda (personal nu sunt pasionat de elfi DELOC), dar mi-a placut.
Acum am o intrebare stupida: da' pe Dagda cine l-a creat ?
Nu inteleg de ce ne e la toti asa de usor sa concepem lipsa sfarsitului, insa ne e imposibil sa concepem lipsa inceputului. De ce trebuie sa vorbeasca toti despre creatie ? De ce sa o scrii cu C mare? Traieste oare cineva cu certitudinea existentei ei? Inca o data , daca nu exista sfarsit, de ce sa existe inceput...
Chestia asta cu omul vazut ca arma suprema coincide si viziunilor mele. La fel credea si Johann Gottlieb Fichte, filosof german din secolul al XIX-lea , ca sa vezi ca ideeile raman neschimbate, ele nu sunt supuse legilor timpului, nu fac decat sa se reactiveze la anumite momente ale sale. Insasi notiunea de moment nu poate fi definita decat atunci cand acceptam timpul... in fine.
Frumos topic, mie imi place... m-a convins sa mai scriu pe forum, nu am mai prea facut-o in ultima vreme... Felicitari ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 11 2004, 07:45 AM
Post #8


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Fate .. se vorbeste si despre sfarsituri. Dar cum asta inca n-a venit e mai greu sa facem legende pe seama lui. Un inceput exista intotdeauna ca si un sfarsit ... il deducem prin generalizare de la ceea ce cunoastem si experimentam. Dar poti gandi si ca sfarsitul este un nou inceput si ne prindem urechile in filozofie.

Si ..Fate ..daca-mi gasesti un cuvant mai bun decat ceaun (ca nici mie nu prea-mi place) ma declar admiratoare convinsa a ta :D .. dar ma gandeam eu ca totusi .. o supa primordiala la ceaun gatita de un zeu suna interesant :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Feb 13 2004, 09:44 AM
Post #9


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



am mai gasit o versiune:

La inceput domnea Haosul cel vesnic, fara de sfirsit si cufundat in bezna. El a fost izvorul de viata a lumii. Totul a purces din Haosul cel nemarginit: si lumea intreaga, si zeii cei fara de moarte. Din Haos s-a zamislit si zeita Geea, adica Pamantul. Zeita aceasta, puternica si datatoare de viata la tot ce traieste si creste pe trupul ei, a cuprins intinderi nemarginite. Iar in adancurile fara sfirsit ale Pamantului, la fel de departe de noi cum e cerul cel necuprins si plin de lumina, s-a nascut intunecatul Tartar - bezna ingrozitoare si noapte vesnica. Din Haos, izvor al vietii, a luat nastere si acea putere fara margini, Dragostea ce insufleteste totul, numita Eros. Si astfel lumea incepu sa ia fiinta. Haosul nemarginit zamisli intunericul cel vesnic, pe nume Erebos, si Noaptea neagra, numita Nyx. Iar din Noapte si din Intuneric s-au nascut Lumina vesnica, numita Ether, si Ziua cea luminoasa si plina de bucurii, Hemera. Lumina se revarsa asupra intregii lumi si noaptea si ziua incepura sa-si urmeze una alteia.
Pammantul puternic si imbelsugat dadu nastere Cerului albastru de necuprins, Uranos, si acesta se intinse deasupra Pamintului. Falnici se ridicara pana la el Muntii inalti, zamisliti de Pamant si atunci se revarsa larg marea cea pururi zgomotoasa. Geea nascu Cerul, Muntii si Marea, si toate acestea laolalta tata nu aveau.
Uranos invalui lumea intreaga. El isi lua de sotie pe Geea datatoare de roade. Uranos si Geea avura sase fii si tot atatea fiice, toti titani de temut si puternici. Unul dintre fii, titanul Okeanos, care inconjura pamantul aidoma unui rau fara maluri, si sotia lui, zeita Thetis, adusera pe lume toate raurile ce-si rostogolesc undele in mare si pe zeitele marii, Okeanidele. Iar titanul Hyperion impreuna cu Thea au adus pe lume pe copii lor: Soarele-Helios, Luna-Selene si Zarea impurpurata -- Eos (Aurora), cea cu degetele trandafirii. De la Astreos si Eos au purces toate stelele care scinteieaza pe cerul intunecat al noptiii si toata vanturile: Boreas -- vantul furtunos de miazanoapte, Euros -- vantul umed de miazazi si blindul Zefyros dinspre apus, purtator de nori bogati in ploaie.
Afara de titanii acestia, Pamantul a zamislit trei uriasi-ciclopi, cu cate un singur ochi in frunte, si alti trei uriasi cu cate cincizeci de capete si mari cat muntii -- Hecatonherii, numiti astfel fiindca aveau cate o suta de brate fiecare. Atat de napraznica si inspaimantatoare era puterea acestora, incat nimeni si nimic nu le putea sta impotriva.
Uranos s-a maniat pe copii lui si i-a inchis in bezna adanca, in strafundurile Pamantului, adica in pantecele Geei, oprindu-i sa mai vada lumina zilei. Geea, mama copiilor, suferea cumplit, caci groaznica povara ascunsa in pantecele ei o coplesea. Atunci ea ii chema pe copiii ei, titanii, si-i indemna sa se razvrateasca impotriva tatalui lor; dar ei se temeau sa ridice mana asupra lui. Numai cel mai mic dintre ei, vicleanul Cronos` (` Cronos, confundat mai tarziu cu Chronos = timpul care mistuie totul), se razvrati si printr-un siretlic il rasturna de pe tron pe tatal sau si-i lua puterea.
Ca sa-l pedepseasca pe Cronos, zeita Nyx zamisli o ceata de zeitati infricosatoare: Thanatos -- moartea, Eris --discordia, Apate -- inselaciunea, Ker -- nimicirea, Hypnos -- somnul cu droaia lui de naluci intunecate, Nemesis cea lipsita de indurare, razbunatoarea faradelegilor, precum si multe alte zeitati. Zeitatile acestea semanara groaza, desbinarea, inselaciunea, lupta si nenorocirea in lumea in care Cronos se urcase pe tronul tatalui sau.

Legendele si miturile greciei antice - Partea I: Zeii : Originea lumii si a zeilor.

Se continua cu nasterea lui Zeus, Zeus il rastoarna pe Cronos de pe tron, si asa mai departe....
sunt zeci de versiuni....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 13 2004, 11:27 AM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



se ridica o intrebare .. mitologia si fantasy-ul nu sunt 2 lucruri diferite?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Feb 13 2004, 11:38 AM
Post #11


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



hmm...depinde de cum privesti.
fantasy ul derive din mitologie, deci e inrudit cu ea......nu?
dar cred totusi ca fantasy ul la care ne referim noi este diferit de mitologie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 13 2004, 08:26 PM
Post #12


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai ideea ca inceputul a fost odata cu crearea lumii noastre, mi se pare mie cam egoista, pentru ca nu avem de unde sa stim daca noi am fost primii... poate ca "Dagda" a fost creat de o fiinta superioara, sau o rasa superioara... sau poate ca noi chiar am fost primii, nimeni nu stie, dar presupune.

Omul este ca si Parn sau Sparks din Lodoss, din un nimic vrea sa ajunga printre cei mai tari, si cu ajutorul altor factori, are sanse sa ajunga.

Fantasyul despre care vorbim este o legenda, si ca fiecare legenda, are un sambure de adevar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anty
post Feb 14 2004, 01:25 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Mun. Iasi, Cartier Nicolina
Member No.: 68
Points: 2



Eu cred ca mitologia este ceva diferit de fantasy . In primul rind mitologia este o mostenire cu simbure de adevar daruita fiecarei natiuni de stramosi . Fantasy este ceea ce creaza mintea umana acum constienta fiind de fenomen si faraindoiala lipsita de adevar ... intr-un cuvint "fantastic".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 14 2004, 10:27 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Sugoiii Diana!! Imi place cum suna legenda scrisa de tine aici.Oamenii sunt o arma perfida....Totusi...dragonii nu mi se par creatia suprema...ci doar solutia alternativa....m...am o mica nelamurire...dece apare brusc in cadru Danu, Fecioara, Cea de Trei ori Zeita? Who is she? :) Binenteles...ca intrebarea mea probabil va ramane retorica...pana la un punct.Probabil din punct de vdere al simbolisticii....ma poti lamuri.Arigatou.
Cred ca este o diferenta majora intre mit si Fantasy.Cred ca libertatea de miscare in cele doua medii este total diferita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 14 2004, 08:23 PM
Post #15


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Eu nu vad dragonii ca o alternativa, ci mai degrama o arma demna de popularitatea pe care o are. Si pana la urma, dragonul a fost facut ca gardian, asta scrie in majoritatea, daca nu in toate povestile.

Acum citesc Dragonlance, e frumoasa tare povestea, si foarte nostima, v-o recomand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 27 2004, 12:38 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ce spuneti voi sunt fantezii...dragoni...elfi...buna gluma :D ar fi simplu sa traim o fantezie perpetua...am explica multe lucruri f repede...
Off-topic... am propria idee cum s-a infiripat materia pe baza teoriei Big Bangului care e perfect adevarata.....insa ceva l-a creat...balanta dintre materie si antimateria s-a inclinat in favoarea materiei doar pt o infime.....Ceva a rupt balanta...Legea Haosului si Ordinii.....ce reprezinta notiunile in sine, cum se delimiteaza.....heh e atat de palpabil in teorie si inca imposibil in practica....antimateria este prezenta...se chinuie umanitatea sa o creeze prin acceleratoare...de ce negativismu are o putere generatoare energetica atat de superioara pozitivismului !?.... speculatii periculos de reale pt viitoru umanitatii.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aniya
post Jul 20 2004, 01:02 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: --
From: Bucuresti (deocamdata)
Member No.: 347
Points: 13
Gender:



Mai vreti versiuni? Uite ink una /^_^

De la Rangi si Papa, Cerul-Tata si Glia-Muma, purcede tot ceea ce este. Pruncii acestora doi au fost samburii vietii si un fiu de-al lor, Tane, a zamislit prima femeie.

Inainte de lumina a fost numai intuneric, si pretutindeni domnea noaptea. Iar inainte de a fin intuneric n-a fost nimic.
Despre toate acestea vorbesc karakia, canturile ce ne vin din vremuri vechi si care ii inspira pe toti stramosii maorilor.

la inceputul inceputului a fost Kore, Neantul. Apoi a fost Te Po, Noaptea, care era nesfarsit de lunga si de intunecoasa. [...] Prima lumina a fost cat clipitul unui licurici, iar la facerea soarelui si a lunii, nu era de fata nici un ochi care sa cate, nu se afla suflare care sa le cuprinda, nici macar zei nu erau. [...] Apoi Rang nui, Cerul, s-a insotit cu Papa tu a nuku, Glia, si din imbratisarea lor s-a nascut uscatul. Odraslele lui Rangi si Papa, nesfarsite la numar, nu erau insa dupa tiparul oamenilor si traiau in bezna, caci parintii lor nu se indurau sa se desfaca unul de altul. Cerul era intins peste Glie si intre ei nu incapea nici macar o geana de lumina.
Vazduhurile erau 10 in totul si cel mai de jos dintre ele invelea Glia, facand-o neroditoare. O acopereau numai plantele taratoare si buruienile netrebnice, iar marea era numai o apa neagra ca noaptea. veacul care a cuprins aceste fapte parea fara de sfarsit.
In cele din urma, istovite de atata intunecime, odraslele lui Rangi si ale lui Papa se intalnira si se sfatuira ce e de facut cu parintii lor, ca sa se poata ivi pe lume omul.
[...] Cei cinci hotarara sa-l desparta pe Rangi de Papa, si unul dupa altul se incercara intru aceasta fapta. [...] Asa veni randul lui Tane mahuta.
Incet, incet, se incorda Tane intre Glie si Cer. [...] Apoi, sprijinindu-si umerii de maica sa Glia, isi propti picioarele in Cer si curand, dar nu prea curand, Glia si Cerul incepura sa se desclesteze. [...] Apasa Glia sub el si impinse Cerul cat mai sus si-l tintui acolo. Si cum isi sfarsi Tane munca, iesi la iveala viermuialade fapturi zamislite de Rangi si Papa, care nu stiusera ce va sa zica aceea lumina.


Dup-aia se bat fratii intre ei si modeleaza suprafata Gliei.

Caci Tu, zeul razboiului, e omul, dar numai spiritul, caci omul nu fusese zamislit inca, nefiind pe lume femeia, cu care sa se insoteasca.
Tane, barbatu, si nu Tu, razboinicul, fu acela care se ingriji de fapta aceasta. El lua pamant din cel rosu de sangele curs din legaturile ce odata ii unisera pe Rangi si Papa, si plamadi femeia. Duoa ce inchipui trupul femeii din pamant, Tane ii sufla viata pe nari.


Pana in ziua de azi Rangi, Cerul, a rams departe de sotia sa, Glia. Dar dragostea lor nu s-a micsorat si la inceput Rangi a varsat potop de lacrimi. Atat a plans incat o parte a uscatului s-a acoperit cu apa si s-a facut marea. - o alta versiune a potopului poate /?

Este o versiune interesanta, luata din cartea: Mituri ale maorilor repovestite de Antony Alpers si tradusa de Anda Teodorescu.

Ma dor rau de tot degetzelele... da' a'ta e'te :cry:

Ce este interesant cu privire la Creatie (da cu C) este ca in absolut toate religiile si culturile apare o entitate atotputernica, un Dumnezeu (cum ii spunem noi crestinii) care a creat omul si toate fiintele de pe Pamant si Pamantul insusi. Si ce-i si mai interesant este ca peste tot se spune ca omul a fost creat, nu ca s-a nascut, nu ca a aparut sau alte alea... /! /? /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Sep 17 2004, 03:07 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



QUOTE
dece apare brusc in cadru Danu, Fecioara, Cea de Trei ori Zeita? Who is she?

well, din cate stiu eu, sau mai bine zis carticica cea desteapta de langa mine :P, Danu, sau Dana, este o zeita celtica din al carei clan, si anume Tuatha de Dannan (Poporul Zeitei Dana), face parte Dagda
cate despre faptul ca mitul si fantasy sunt cu totul separate, eu nu sunt de acord. de exemplu in aceasta "legenda" se imbina elemente de mitologie celtica, dupa cum am vazut, mitologine germanica(nordica, cum i-o fi zicand in romana :P): Liosalfar, care de fapt sunt elfi de genul lui tinkerbell din peter pan :P si Svartalfar, care de fapt sunt piticii :)
chiar si Tolkien, care e considerat de multi, nu numai de mine ca un maestru in materie de fantasy, a fost expert in germanistica, pe care paremise o preda la oxford, si de acolo a derivat el conceptul de elf, pitic, orc, etc. si din cate stiu eu, el este acela care a introdus termenii respectivi in "cultura contemporana", ca sa zic asa :P
daca aberez sa ma corectati, ca am tendinta sa am o parere la tot si la toate. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 17 2004, 10:50 AM
Post #19


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Tuatha de Dannan...this rings a bell. Era numele submarinului din Full Metal Panic. Frumoase si legendele astea....read this.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:43 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |