Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kagome vs. Kikyo!

Pe cine preferati ?
 
[ 46 ] ** [70.77%]
[ 19 ] ** [29.23%]
Total Votes: 65
Guests cannot vote 

Mir_San 4ever love
post Oct 8 2006, 06:20 PM
Post #41


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 5-October 06
From: Braila
Member No.: 3.081
Points: 66
Gender:



Saraca,Kikyo...Eu oricum o prefer pe ea mai mult,plus ca nu o pot suferi pe Kagome.Nu-mi place sa recunosc dar Inuyasha o sa ramana cu Kagome ptr.ca in manga Kikyo a murit.Acum nu ii impiedica nimic sa mai ramana impreuna.Nmai daca Inuyasha sau Kagome moare in ultima lupta cu Naraku.Oricum astept cu sufletul la gura ultimul capitol in manga.Uff,am intrat prea mult of topic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue_moonlight_angel
post Oct 13 2006, 10:00 AM
Post #42


angel_ana_anutza
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.962
Points: 92
Gender:



pai statzi asha cum a zis mizrael Kagome sta tot timpul pe langa Inuyasha dar ea a inceput sa-l iubeask cu timpul insa Kikyo il iubea pe Inuyasha de peste 50 de ani shi totushi ar fi super trist dak Inuyasha sar duce cu Kikyo in iad acolo jos pt k protectzia satenilor shi a celorlaltzi oameni sar spulbera shi parerea mea este k ar fi bine sa ramana cu Kagome o fiintz vie mai vie k Kikyo care ii poate oferi o viatza mai buna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Oct 13 2006, 06:50 PM
Post #43


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Ambele au calitati si defecte si se aseamana in foarte mare masura.
Mie imi place foarte mult Kikyo,dar in ceea ce priveste iubirea amandurora fata de InuYasha trebuie sa marturisesc ca sunt de partea lui Kagome.
De ce?!Nu pentru ca ar fi mai frumoasa,mai desteapta sau ar fi mai buna cu ceva decat Kikyio cum am citit in unele posturi de mai sus!
Pentru simplul fapt ca iubirea ei nu e egoista!!!
E adevarat ca Kikyo il iubeste pe Inuyasha dinaintea lui Kagome dar iubirea ei a devenit una posesiva,egoista fata de ceea ce a fost.Atunci cand iubesti cu adevarat,ceea ce te intereseaza in primul rand e fericirea celui iubit
Kikyo vrea sa fie cu cu orice pret InuYasha,desi acest lucru e posibil doar daca acesta moare.Mie nu mi se pare ca ii doreste binele!
In shimb Kagome il iubeste indiferent de situatie.Atunci cand acesta se decide si o alege pe Kikyo,Kagome ramane alaturi de el neconditionat,desi o doare faptul ca Inuyasha o iubeste inca pe Kikyo.
Oricum incompatibilitatea e mare intre Kikyo si Inuyasha:ea e moarta si el e viu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anita
post Oct 13 2006, 09:02 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 8-October 06
Member No.: 3.090
Points: 40
Gender:



Are dreptate kitty sunt intr-u totul de acord cu ce spune ea/////// :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

flubberitza
post Oct 14 2006, 09:52 AM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 17-September 06
From: ploiesti
Member No.: 3.000
Points: 14
Gender:



go kitty go kitty!!! parca mi-ai luat vorbele de pe tastatura :D exact asta vroiam sa spun si eu dar decat sa ne repetam pe aici prefer sa spun ca te sustin trup si suflet :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Oct 14 2006, 11:46 AM
Post #46


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



si eu o prefer pe kagome si de asemenea, o aprob pe kitty ;) and as she wrote, kagome lives, kikyou is dead - what else can be said? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Oct 14 2006, 12:32 PM
Post #47


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Tanks!!! :P Ma bucur ca am cu cine sa-mi impart parerile :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 15 2006, 02:49 PM
Post #48


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Am crezut ca am postat aici (cu un post decent), se pare ca m-am inselat.
Deci dupa cum am zis imi plac amndoua, pentru ca ma uit din punctul de vedere lui Inuyasha, deci:
De ce imi place Kagome:
In primul rand Kagome a rupt vraja pe care Kikyo a facuto lui Inuyasha, Kagome e pura si reprezinta lumina. Se zice ca e reincarnarea lui Kikyou, cea ce arata infatisarea fizica dar comportamentul este total opus!!! Singurul lucru pe care il au in comun este asa zisa dragoste pentru Inuyasha. La kagome m-a impresionat foarte mult ,,vointa'' de a ramane cu Inuyasha dupa ce el a ales-o pe Kikyo (din situatia asta vine si melodia my will), cea ce o face sa sufere foarte mult cand are ocazia sa-i vada impreuna sau sa-i vada spatele lui Inuyasha care o paraseste pentru Kikyo. I mean ce fata in toate mintile ar n-ar renunta la un baiat dupa ce a ales calr pe rivala ei! Una care-l iubeste nespus de mult. In celebrul episod 48 ea spune ca nu poate concura cu Kikyo pentru ca Kikyo si-a dat viatza pentru Inuyasha si ea insusi n-ar putea face asta niciodata! DAR dovedeste exact contrariul de mai multe ori. De exemplu punandu se in fatza lui Sesshomaru cand Inuyasha era mizerabil ranit si imprastiat pe jos! Sau in filmul 2, ea ar fi murit dak nu era chestia aia roz, dar s-a aruncat in fata sagetzi fara sa se gandeasca doar un pic.Mai este si episodul 126 ,,Transform Heartache into courage" , care mi-a zis iar foarte multe despre ea.

De ce imi place Kikyo:
Kikyo, cel mai complicat personaj din toata seria! PRIMA care-i arata un semn de atentie lui Inuyasha, PRIMA care-l cruta, PRIMA care il intelege, este pur si simplu PRIMA pentru el. Este PRIMA si singura la care Inuyasha i-a facut un cadou, ceva nepretiut pentru el chiar pe langa comentarile lui ,,n-am nici un folos din lucrul asta''. lucrul acela (rujul) era singura amintire de la mama sa, si el l-a daruit lui Kikyo, care a A INTELES imediat totul renuntand sa-i mai puna prayer beads. Ii promite lui Inuyasha ca-i va aduce Shikon-no-Tama-ul pe langa faptul ca navea voie nici sa se gandeasca la asa ceva. In asta vede o luminita la capatul tunelului vietii grele de priestess, si mai ales vede lumina si pentru Inuyasha, pentru ca stie prin ce a trecut numai pentru ca este hanyou.
Mai e ceva care ma impresioneaza foarte mult la ea: are MILA chiar si pentru oameni ca onigumo, si plateste pentru asta cu pretul fericirii de care era indepartata doar cateva minute, si chiar mai rau cu pretul vietii. Ea este ranita grav fizic, dar mult mult mai grav ranita moral. Este ranita de persoana in care are cea mai mult aincredere. Si pe langa aceste fapturi ea NU FOLOSESTE tehnica pt purificatie, ci pe cea de ,,moarte temporara" . Mai ramane o intrebare !! Ea putea sa traga in el mai devreme nu era deloc nevoie sa-l prinda de Goshinboku si chiar GOSHINBOKU!!! Nu mi se pare deloc o coincidenta. Dupa toate ce ,,i-a facut Inuyasha" cum a crezut ea nu avea sufletul sa-l omoare.
50 de ani mai tarziu este inviata fara propria.Este confuza cea ce e si normal. Pentru ea toate intamplarile de mai sus s-au petrecut parca ieri, il vede pe Inuyasha sanatos si intreaba cu un ton in care se simte suferinta, chiar dak ea nu ar trebui sa aiba sentimente in starea asta, ,,Why did you betray me Inuyasha?".
Cand este in fatza lui Naraku dupa ce scarbosenia aia s-a regenerat si el o impinge in shoukiul lui scarbos ea isi aduce aminte de cele mai frumoase amintiri ca sa zic asa si chiar se intreaba de ce vede imaginile astea acum. Sii ii striga numele.
In manga se dau mai multe informtzi despre ea, si trebuie sa recunosc ca in anime este modificata destul de mult. So people read the manga! (me again :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitsuki92
post May 31 2008, 08:49 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 22-April 08
Member No.: 6.660
Points: 73
Gender:



Chiar m-am foarte saturat de aceasta batalie,prosteasca de alt fel,dintre Kikyo si Kagome..adika hello...nici makar nu pot fi comparate...sunt poli opusi...probabil k "micutzi otaku"o vor alege pe Kagome si "marisori otaku"pe Kikyo care este cel mai complex personaj pe kr l-am intalnit vreodata si totodata personajul meu preferat....daka sunteti curiosi makar un pik de ce imi place atat de mult,intrati pe site-ul asta si sunt convinsa k va veti da seama singuri de ce:X ;) URL=http://www.freewebs.com/eternalkikyo/kikyo.htm]Kikyo fan-site[/URL]...de fapt si numele voiam sa fie kikyo92 dar asta e ..nu am putut :angry: ...fani adevarati kikyo va pup ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexa
post Feb 24 2010, 11:25 PM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 18-February 10
Member No.: 9.490
Points: 1
Gender:



O prefer pe Kagome.Chiar daca e mai copilaroasa uneori,e plina de viata,cu o personalitate puternica si o fire optimista care-i permite sa treaca peste greutati :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Darkinu
post Mar 3 2010, 07:08 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 3-March 10
From: buc
Member No.: 9.529
Points: 56
Gender:



conteaza in noul sezon Inuyasha: Kanketsu-hen kikyo deja a murit ><

deci oricum kagome a castigat :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alina92
post Jun 26 2010, 01:54 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 9-February 10
From: Constanta
Member No.: 9.472
Points: 6
Gender:



Kikyo nu-mi place e stearsa ca personalitate de cand a inviat
imi place in schimb Kagome la nebunie e amuzanta descurcareata are o personalitate puternica si imi place mai ales cand ii spune 'sezi' lui Inuyasha

(IMG:http://www.freewebs.com/animestar/Inu%20Yasha/inuyasha-and-kagome-wallpaper.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

autumn.dreams
post Jul 21 2010, 11:17 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 21-July 10
Member No.: 9.880
Points: 33
Gender:



Eu personal nu ma pot decide.Kikyo imi place foarte mult pentru ca desi a suferit enorm si la inceput traieste pt razbunare,incet incet isi gaseste echilibrul si face tot ce se poate spre bine.Asta imi place foarte mult al ea.Tace si face.Mi se pare mai frumoasa decata Kagome..mai simpla...si nu e asa guraliva.
Kagome imi place mult, e desteapta, descurcareata,curajoasa....relatia dintre ea si Inuyasha e cat se poate de nostima dar nu-mi place faptul ca mereu are ceva de spus, mereu lumea e de partea ei si-l condamna pe Inuyasha daca merge sa o vada pe Kikyo (nu neaparat ca ar fi vina ei ) si faptul ca ea mereu sufera , desi Kikyo sufera de mii de ori mai mult .Deci nu ma pot decide.Ambele mi-s dragi:D




User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Jul 22 2010, 09:05 AM
Post #54


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



O prefer pe Kagome cred ca e mai puternica. Nu o urasc nici pe Kikyo dar e prea obsedata sa se razbune chiar si cand afla ca nu a fost vina lui Inuyasha.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 8 2010, 08:53 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Ambele sunt personaje foarte frumoase, si era si de asteptat doar una este reincarnarea celeilalte. Desi "par" complet diferite, daca stam sa analizam bine situatia, amandoua sunt frumoase, amandoua sunt puternice, amandoua au motivele lor sa lupte pentru dragostea lui Inuyasha (si aici apar marile diferente), amandoua sunt bune cu cei din jur si se sacrifica pentru ceilalti si lista continua. Acum ceea ce difera la ele doua este conceptia despre viata si "educatia" sa spun asa. Adica Kikyo este o fata din Japonia Medievala, iar Kagome o fata moderna si de aici reies si caracteristicile lor: pe de o parte una este mai linistita, mai matura, mai trecuta prin greutatile vietii motiv pentru care obtine experienta si inteligenta, iar cealalta este mai vesela, mai copilaroasa, mai neexperimentata in incercarile vietii.
Acum fiecare depinde de ce e atras mai mult. Unii vor alege fata matura, iar ceilalti fata juvenila.

Eu personal o aleg pe Kikyo.
Comentariile gen e mai frumoasa sau nu stiu cum nu isi au rostul, pentru ca deja am vorbit despre asta mai sus.
Pur si simplu sunt atrasa de acest gen de personaje: invaluite in mister, cu un destin tragic, care intotdeauna lupta pentru visele sale indiferent de consecinte, chiar si partea ei aparent malefica (caci ea doar afisaza aceasta caracteristica, deoarece o persoana rea nu poate purifica giuvaerul, sau sa ajute copii, sateni, soldati si cate si mai cate) mi se pare atragatoare.
Deci votul meu merge la Kikyo.


Dar prefer ca Inuyasha sa ramana cu Kagome. Adica ei doi chiar se potrivesc. Sunt precum doi copii dragalasi. Astazi se urasc, maine se iubesc si tot asa.
Inuyasha nu se potriveste cu Kikyo. Ea este mult prea matura pentru el si l-ar pune pe Inuyasha intr-o lumina proasta. Dar probabil asta a fost si explicatia in legatura cu iubirea dintre ei doi, caci extremele se atrag, dar cand sunt prea multe ajung sa creeze rupturi iremediabile.
Personal mi-ar fi placut ca Kikyo sa ramana cu un personaj ca Sesshomaru. Ei doi chiar s-ar potrivi de minune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |