Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> One Piece


Lord Alucard
post Apr 5 2008, 06:23 PM
Post #61


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 5-April 08
From: Ialomita(Slobozia)
Member No.: 6.531
Points: -2
Gender:



One Piece dragut acest anime il urmaresc mi-e unul imi place dar i-am auzit pe multi ca daca ar fi avut grafica mai buna arata si mai bine.Mi-e unul personal imi place foarte mult grafica si nu am nimic inpotriva ei.
Este foarte bogat in actiune chiar daca adevarata actiune incepe pe la ep 80 incolo, comedia este ca si la ea acasa.
Momentan sunt la episodul 310 si din cate am avuzit a ajuns anime-ul tocmai pe la ep 336 sau 340(e uite se pare ca am uitat)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MikeyDLuffy
post Jul 12 2009, 05:21 PM
Post #62


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 13-January 08
Member No.: 5.944
Points: 121
Gender:



am fost ft dezamagit cand am vazut ca one piece nu se afla la sectiunea "Detaliat".. pacat ca un anime atat de bun (preferatul meu:D) nu are prea multi fani la noi in tara
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Aug 4 2009, 03:18 PM
Post #63


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



Da si mie imi pare rau ca nu e la anime detaliat mi se pare cel mai bun anime la ora actuala ongoing.Manga a devenit foarte interesanta astept fiecare numar cu nerabdare in fiecare saptamana,one huge battle will start.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Aug 4 2009, 03:51 PM
Post #64


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Ce imi place la el e ca nu are multe fillere, foarte cursiv, suparator uneori cu flashback`urile. Presimt totusi ca si Luffy o sa aiba un final asemanator cu al lui Gol D. Roger. Iar One Piece dupa parerea mea nu este ceva material, as putea sa presupun ca este o transcedere. Si mai cred ca Pirate King nu a murit, a gasit el in Poneglyph`e ceva smecher. Acum ce sa zic, este doar o parere, dar "mark my words". Ceva este necurat la mijloc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 4 2009, 04:44 PM
Post #65


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Your please have been hears, One Piece got it's own subforum. Data viitoare va rog sa scrieti un pm daca vreti un subforum pentru vr-un anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Aug 7 2009, 10:39 AM
Post #66


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Aug 5 2009, 01:44 AM)
Your please have been hears, One Piece got it's own subforum. Data viitoare va rog sa scrieti un pm daca vreti un subforum pentru vr-un anime.
*




Multumim frumos,merita de ceva timp un subforum :D.


nah botosel Gol. D. Roger a murit doar ai vazut ca el e startul pentru era de aur a piratilor.

Astetp sa vad ce e "The will of D." acolo o fi ceva necurat,cred ca are legatura cu Devil fruits.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donKeryto
post Aug 7 2009, 10:51 AM
Post #67


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 28-March 09
Member No.: 8.524
Points: 4
Gender:



Eu am ajuns la ep 140. Stie careva de unde vine "D" din numele lui: Monkey D. Lyffy ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 7 2009, 11:24 AM
Post #68


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(donKeryto @ Aug 7 2009, 10:51 AM)
Eu am ajuns la ep 140. Stie careva de unde vine "D" din numele lui: Monkey D. Lyffy ?
*



E faza cu "the will of D.", o chestie misterioasa despre care nu s-au dezvaluit inca foarte multe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 7 2009, 01:13 PM
Post #69


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



poate cineva sa-si consume putin timp, si sa-mi explice si mie de ce One Piece e asa bun? adica sa-mi analizeze plot-ul, personajele, grafica(nu ma refer la designul personajelor, asta ii da un aspect unic si nu ma deranjeaza asa tare), ...si asa mai departe?
Am pe cineva care a vazut in jur de 300 de ep si acum il are pe hold. El mi-a spus ca nu e nimic foarte special, si ca daca e "o moda" sa urasti Bleach si Naruto, e "o moda" sa-ti placa One Piece.

daca e unul destul de generos, incat sa-si sacrifice putin timp si sa-mi explice, ii multumesc din suflet :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 7 2009, 03:05 PM
Post #70


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(kurono @ Aug 7 2009, 02:13 PM)
si ca daca e "o moda" sa urasti Bleach si Naruto, e "o moda" sa-ti placa One Piece.
*


da, din pacate e la moda sa fii roman si sa dai vina pe moda cand nu ai argumente solide (ca postul meu de altfel. argumente sunt, cu cheful de tastat stau mai prost momentan...).
si nu, nu e la moda sa urasti bleach si naruto, e la moda sa renunti la ele tinand cont cat de proaste sunt ambele. atat manga-ul cat si anime-ul (in ambele cazuri). cel putin bleach face concurenta cu detective conan la fillere.
na' d-aci generozitate: priveste-l! (sacrifica-ti timpul pana cand intra echipajul in Grand Line.)

uite aici o intrebare mai buna: de ce a privit 300 de episoade daca nu i-a placut? are chiar atat de mult timp liber si nu gaseste sa si-l ocupe cu altceva?

LE: uite un review (mai multe gasesti aici: click) destul de interesant scris de Maxine:

CODE
There are two responses I get, without fail, every time I try to get someone new to watch this show. "I don't like the art style," or "I've seen the dub - NO THANKS." I'm guilty of both of these myself. But if there's one thing I need to stress before even getting started on this review, it's that the 4Kids dub is NOT One Piece. For the love of god, PLEASE do not think it is. If you've suffered the misfortune of seeing some of the 4Kids episodes, just erase them from your mind and start fresh. They butchered it, there's really no other way to put it. They cut episodes, changed the dialogue to fit a MUCH younger and apparently far less intelligent audience (almost insultingly so), gave the characters RIDICULOUS voices, and pretty much watered down the entire series. FUNimation has done a much better job so far from what I've seen, but regardless, watching it in its original Japanese form with subtitles is really the way to go.

As for the art style, it's true, it's completely different from almost anything else I've seen. Much more "cartoonish" and maybe not what you'd expect from an anime. Despite that, you end up loving it. I wouldn't even say that you have to "get used to it" because it's not something that detracts from the rest of the series in any way. It didn't even take me two episodes before I was thoroughly enjoying it and seeing it as a fresh, new style, exciting almost and unlike anything I'd experienced before. Now, some 300+ episodes later, I can't remember ever NOT liking it, or even why I would have. Especially now with One Piece being aired in high definition, the art is crisp, clean, colorful - VERY sharp and wonderful to look at.

Now that we've got those two points out of the way...

One Piece is actually one of the best shows I've ever seen, anime or otherwise. The plot is pretty basic at first. Monkey D. Luffy has just set out on his own to find the legendary treasure 'one piece' and become Pirate King, and he's looking for a crew to sail with him. You'll find yourself falling in love with each and every new member as Luffy finds them. They're all extremely well developed, with interesting backgrounds and unique, fun personalities. They form one very quirky crew that's always discovering new adventures and somehow getting themselves into trouble as they strive to achieve their dreams. Each main story arc introduces new minor characters as well, and they're just as much fun and easy to fall in love with as the Straw Hat crew. Not one character is left out or feels like they're there for no reason. Everyone has a purpose and adds to the storyline, and one of the really cool things about One Piece is that these 'purposes' often resurface at later points in the series. No detail is left untouched, and you'll seriously be amazed by the way Oda threads together plots and characters and blends all their stories perfectly the more the series progresses.

The plot itself, though fairly straightforward at first like I said, quickly evolves into something HUGE. Much of the beginning of the series is dedicated to forming the crew and letting you get to know the characters, though it's definitely never lacking in action, but once they reach the Grand Line, you're swept up in adventure after adventure and following some of the most fantastic story arcs you'll ever watch. The battles and fights are well-paced, with the final boss fight almost always being completely EPIC. But even through the action, One Piece never quite loses it's lighthearted, humorous edge. The episodes are sprinkled with PLENTY of funny moments, never too many and never too few. There's always a wonderful balance of action and humor.

One Piece also has its fair share of heart-wrenching moments, which may take you by surprise! There are some EXTREMELY powerful scenes and episodes that kind of blindside you and leave you wondering when you became quite so emotionally attached to certain characters or other things. I've definitely found myself near tears or actually crying at more than one point. One Piece has it all - amazing characters, the never-ending yet never TOO over-the-top humor, exciting battles, fun adventures, heartbreaking moments with quick to follow touching moments. And underneath everything, there's always the theme of friendship and teamwork, of working to reach your dreams and helping those closest to you achieve theirs, of growing and maturing as a person and discovering the power within yourself to overcome obstacles of any sort, of just BEING THERE for the rest of your crew when they need you - of being NAKAMA.

In a word, One Piece is perfect. And perhaps I'm just biased, being an obviously OBSESSED fan at this point, haha, but what can I say? It's been running for 344 episodes so far and not ONCE have I wondered or hoped that it would start to reach an end. It is, simply put, amazing.

So why should you watch One Piece?

Because you're missing out on one hell of a fantastic show if you don't at least give it a try.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 7 2009, 03:33 PM
Post #71


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



atunci sa astept, poate o sa ai chef de tastat pe viitor? reviewul acela il stiu , vroiam sa-mi spuna cineva in mod direct de ce e bun, si sa-mi faca si o paralela intre aceste 3 ...

in legatura cu prietenul acela care a vazut 300 de ep: nu a spus ca e de rahat, a spus doar ca nu e atat de bun pe cat se spune, for example pe MAL anime e pe locul 90 (acum o luna parca era in top 50 :-? ) si manga pe 8 :huh: :blink: . Si a vazut el 300 de ep, dar e a treia oara cand il pune pe hold, si ca de obicei l-a pus pe hold inainte de lupta lui Luffy.

sa clarific, el nu mi-a sspus ca e o porcarie si sa nu il incerc niciodata, doar ca e overrated. Mai a spus si ca are plot repetitiv, si personaje mai slabe decat in Bleach sau chiar si Naruto....sau ceva de genul...ultima oara cand am vorbit cu el despre asta a fost acum vreo 2, 3 luni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 7 2009, 03:45 PM
Post #72


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(kurono @ Aug 7 2009, 04:33 PM)
personaje mai slabe decat in Bleach sau chiar si Naruto....
*


:lol:

One Piece e anime-ul cu cel mai bun character development din cate am vazut. si crede-ma, am vazut!

de ce e bun? hm:

- story foarte complex (oda se foloseste de absolut tot ce poate. chiar si de caracterele de mult uitate)
- momente triste (hai c-am lapsus, n-am gasit alt termen :lol:) ce te iau prin surprindere (au fost si momente in care sincer aproape mi-au dat lacrimile)
- comedie de nota 10 plasata strategic (putine-s episoadele in care sa nu razi).
- character development pana la nivelul in care si personajele secundare au un trecut (povestit, ca na'!)
- lupte foarte bune (reminds me of dragon ball z)
- abilitati unice

LE: hai ca era sa uit...

- fillere placute si putine, fillere ce pot fi privite spre deosebire de fillerele altor anime-uri.

Cedik/Flaw/Baka-man, ajuta-ma aici. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 7 2009, 06:11 PM
Post #73


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



pai am spus personaje, nu character development :P

QUOTE(spyderverr)
- lupte foarte bune (reminds me of dragon ball z)

sper ca DBZ la vremea lui, ca acum e depasit din toate punctele de vedere, dar sa nu ne lungim cu DBZ-ul...

QUOTE(spyderverr)
- comedie de nota 10 plasata strategic (putine-s episoadele in care sa nu razi).

asta mi-a spus si el, sunt momente in care te prapadesti de ras, dar sunt si glume seci, si fara haz si fara rost :| (rare, totusi)

QUOTE(spyderverr)
- story foarte complex (oda se foloseste de absolut tot ce poate. chiar si de caracterele de mult uitate)


tin minte ca mi-a spus sa ma uit la el dupa ce se termina, ca are un pace slab, cred ca despre asta vorbea, intra in peisaj personaje despre care nu mai ti minte absolut nimic....ai dreptate in mod normal e un plus, dar e un minus daca e on going on a weekly basics

QUOTE(spyderverr)
- momente triste

..in opinia sa prea lacrimogene

QUOTE(spyderverr)
- abilitati unice

dar si stupide in unele cazuri

...or so he says....nu am vazut si nu prea pot sa ma pronunt, dar am gusturi foarte asemanatoare cu ale lui, si tot ce mi-a recomandat a fost superb
...cred ca tre' sa-l las pe el pe contul meu, pentru un in depth :lol:


oricum, mersi de parere :) ...incet, incet imi creste interesul pentru One Piece :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bebe
post Aug 7 2009, 07:47 PM
Post #74


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 21-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.780
Points: 105
Gender:



Heh, pot sa ma bag si eu in discutie? :P (ce face plictiseala din om). Oricum, parerea mea e ca nu poti sa te iei nici dupa prietenul tau care ti-a povestit despre One Piece, nici dupa noi care il ridicam in slavi. Why? Pentru ca gusturile difera - you may like it even if he didn't, asa ca cel mai indicat ar fi sa iei sa te uiti la cateva episoade (nu 1-2, indicat ar fi zic eu sa vezi pana trec in Grand Line sa vezi ce se intampla pe acolo - mai ales ca la inceput e putin mai ciudat).

Aanyway, ce pot spune despre One Piece: luptele sunt grozave pentru ca sunt si destul de gandite (avand in vedere si personajele, era necesar), nu doar pumni si picioare, story-ul complex, si da, apar personaje mai vechi, insa nu am patit niciodata ca la alte manga-uri sa uit personajele respective (ca tot voiai comparatie - la Naruto si Bleach - unde chiar trebuia sa dau inapoi sa aflu ce personaj revine dupa cateva pannel-uri acum cateva zeci de capitole in urma); viteza de desfasurare a evenimentelor e destul de alerta (tot comparativ cu celelalte doua) dar totusi Oda reuseste sa creeze si ceva suspans de fiecare data :P.

Asa... ce mai era acolo? Momente triste/lacrimogene... sunt de obicei momente care au un rol in poveste, in dezvoltarea caracterului personajelor etc, nu zic ca nu sunt - dar nici telenovela nu e. Totul e bine gandit in privinta personajelor ^_^

Abilitatile... sunt diversificate :lol: Sunt si personaje cu puteri stupide, de obicei introduse pentru elementul comic, dar totusi Oda a reusit sa faca astfel de personaje interesante prin modul cum folosesc puterile pe care le au - eu stateam inca de la inceput si ma gandeam "heh, puterea cauciucului, what's he gonna do with that", si nu spun ca mi-a cazut fata la cateva faze, mai ales in ultimele arcuri.

Si daca-mi permiteti un mic offtopic pentru comparatia ceruta: am vazut si Naruto, si Bleach, si One Piece - dintre toate One Piece e singurul la care nu m-am plictisit nici o clipa. Chiar stateam si vorbeam cu un prieten facand o comparatie intre manga-urile corespunzatoare: "Naruto is like: I hate you, but I ain't gonna fight you, Bleach is like: look at me, I'm fighting in slow motion in 10 pages/chapter. OP is the only one packing with action and adventure all the time".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 7 2009, 09:02 PM
Post #75


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Aug 7 2009, 03:45 PM)
:LE: hai ca era sa uit...

- fillere placute si putine, fillere ce pot fi privite spre deosebire de fillerele altor anime-uri.

Cedik/Flaw/Baka-man, ajuta-ma aici. :lol:
*



Hai sa incerc, desi s-a spus deja tot ce se putea spune :P

Spre deosebire de alte seriale cu care e comparat (kinda), cum ar fi Naruto, Bleach si asa mai departe, One Piece are un univers original, ce pare desprins dintr-un basm.
In plus, Oda a reusit sa creeze ceva inedit, prin imbinarea mai multor tipuri de elemente. De la den-den mushi, melcii folositi pe post de telefoane si cochiliile din Skypea, chestii luate parca din cartile pentru copii si pana la cyborgi (vezi Franky) sau zombies (o sa vezi la Thriller Bark), in One Piece s-au amestecat intr-un mod foarte reusit fragmente de fantasy, science-fiction, comedie, actiune, adventura si asa mai departe.
Oh, si adauga aici si o lume bine definita si structurata, cu diverse tari/regate, organizatii guvernamentale sau revolutionare si o istorie secreta si misterioasa, ce este devaluita treptat pe parcursul seriei.

Personal, mereu am vazut One Piece ca pe un basm bun, dar basm din ala, de proportii epice, cum au fost Harap Alb si Fat Frumos din Lacrima, nu cele in care se ducea eroul, taia un balaur si gata povestea. Doar ca, spre deosebire de un basm, e mai serios si ceva mai profund.Pe langa faptul ca aici se intampla sa mai moara lumea, sa mai fie ranite personajele si asa mai departe, si nu e nici chiar genul ala de anime magic in care toata lumea supravietuieste ca prin farmec, are si niste fragmente mai mult decat emotionante, in care se povesteste trecutul personajelor. Si personajele chiar au trecut si trecutul lor influenteaza deseori povestea.

E pur si simplu un anime complex, in care o sa gasesti de toate si care se invarte in jurul lui Luffy si al echipajului sau dar care NU se rezuma doar la asta. In plus, sunt TONE de personaje, atat pozitive, cat si negative. Pana si personajele secundare sunt tari aici. In plus, cele principale satisfac gusturile tuturor. N-am mai vazut atatea personaje carismatice la un loc in viata mea. De fiecare data cand ramai impresionant de un personaj, apare imediat altul si mai uimitor si nici macar nu stii de care sa iti placa cel mai mult.

Iar fillerele, dupa cum spunea si Spyderverr, sunt foarte reusite si sincer sa fiu, cred ca One Piece n-ar mai fi fost chiar atat de bun fara ele. Sunt simpatice si uneori te mai distreaza si te mai destind. Fillerul cu Chopperman cel putin a fost foarte comic, la fel si cele cu Japonia medievala.

E destul de greu sa descrii farmecul One Piece. Nu stiu... cand eram mic, se dadeau desene la televizor in fiecare seara, pe la ora 19, si tin minte ca asteptam cu nerabdare fiecare episod si de fiecare data cand incepea, indiferent de serial, aveam o senzatie aparte, greu de nedescris, un fel de bucurie de copil care vede un desen animat o data pe zi si care priveste ecranul cu ochi mari. Ori, cand am vazut prima data One Piece, aveam acelasi sentiment, chiar daca situatia era diferita, pentru ca le aveam pe pc si treceam lejer de la un episod la altul. One Piece are insa ceva aparte si ceva unic, te atasezi repede de personaje si te atrage imediat povestea.

Parerea mea e ca ar trebui sa il incerci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 8 2009, 11:43 AM
Post #76


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



dupa descrieri asa frumoase, normal ca imi creste interesul :)
oricum aveam de gand sa ma uit la el, dar dupa cum am spus cand se termina.
ati vorbit numai de partile bune ale anime voi ^^ , si refuz sa cred ca nu are nicio parte proasta...dar il intreb pe prietenul acela al meu :lol:
all in all, o sa mai astept sa mai avanseze putin cu episoadele si cred ca o sa-i dau o sansa ....vreau sa ma apuc de el cand o sa am timp sa-l vizionez , dupa cum ati spus si voi, pana in Grand Line e cam slabut.

domo arigato de pareri :).

ma bucur ca se mai vorbeste de anime si userii sunt de treaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 8 2009, 01:16 PM
Post #77


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 12:43 PM)
oricum aveam de gand sa ma uit la el, dar dupa cum am spus cand se termina.
*


revino in vreo 6 ani atunci. :lol:
oricum, mai bine apuca-te de el acum ca daca-l lasi pe raft n-o sa mai ai timp de el ca e luuung si o sa fie si mai luuuuung, ceea ce-i un lucru bun in cazul anime-ului One Piece tinand cont ca in loc sa te plictisesti de el devine din ce in ce mai interesant si tu, cel ce privesti, din ce in ce mai addicted. vorba aia, fumez de 8 ani da' nu creaza dependenta. :lol:

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 12:43 PM)
si refuz sa cred ca nu are nicio parte proasta...
*


parti proaste... hm, sincer imi place absolut tot la anime-ul asta daaar... sunt vreo doua arc-uri care-au fost cam lungite. in rest totu-i perfect!

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 12:43 PM)
il intreb pe prietenul acela al meu
*


nu vad ce rost are sa-ti intrebi prietenul ala tinand cont ca ceea ce noua ni s-a parut perfect lui i s-a parut mediocru. cel mai bine e sa-l incerci chiar tu.
pana acum am dat la doi tovarasi anime-ul si am avut succes in ambele cazuri (desi mi-a luat doi ani sa-i conving sa se apuce de el :lol:).

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 12:43 PM)
ma bucur ca se mai vorbeste de anime
*


se vorbeste, se vorbeste, doar ca noua ne place sa continuam conversatiile, nu sa le incepem. :lol:

QUOTE(kurono @ Aug 7 2009, 07:11 PM)
pai am spus personaje, nu character development
*


:unsure:
daca nu s-a referit la character development atunci la ce? slabe datorita abilitatilor? datorita interactiunii cu celelalte personaje? <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 8 2009, 03:59 PM
Post #78


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



La faza cu partile proaste e asa cum a zis Spyderverr, sunt vreo 2-3 arcuri care se cam lungesc inutil (Skypea odata, cel putin imo) dar oricum merg vizionate fara probleme.

Si ar mai fi desigur grafica, la care unii stramba din nas, desi mie mi se pare reusita si originala, dar deh, unii vor ca anime-urile sa arate toate la fel :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Aug 8 2009, 05:11 PM
Post #79


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



pai dupa ce i-am aratat ce ati spus si voi, si l-am mai intrebat de serie mi-a spus cam asa:

grafica la inceput e mai slaba pentru ca e o serie inceputa in '99 , dar cu timpul creste calitatea. Daca iti poti folosi jumatate de creier, poti sa vezi ca designul personajelor e modul lui Oda de a-si face seria unica. Personal, ca tot mi-ai spus sa fac o paralela cu Bleach si naruto, imi place mai mult grafica in One Piece decat in Naruto. Ce ma enerveaza enorm e fan serviceul, foarte fortat, plus ca la asa un design de personaje, nu inteleg cum vrea sa arate ceva sexy...in fine...

character development, character interaction and shit like that, One Piece is great, but it's no use developing a character, giving him screen time , if that character is a bad one, 'know what i mean? sunt multe personaje in One Piece (lucru bun) , dar jumatate sunt plictisitoare, de generic, si ...."naspa" or so to say. Abilitatile speciale sunt lame cateodata + atacuri speciale gen : "gomu gomu no pistol" in care isi lungeste bratul si apllica un pumn adversarului *nu mai stiu cum*" si e doar o lovitura de picior in coaste. A, si daca in shonenuri de obicei personajele se antreaneaza pentru tehnici noi, la ei pur si simplu "oh, i guess i'll have to use this then"
e o rutina - se duc pe o insula noua, se intalnesc cu un grup de personaje aparent prietenoase, jumatate din acel grup ii tradeaza pe ceilalti, se afunda in trecutul insulei , se bat cu baietii rai si salveaza situatia, ( ma enerveaza ca intotdeauna Luffy se lupta cu cel mai puternic, Zoro cu second best, Sanji cu 3rd best and so on...)
alt lucru rau, lipsa de common sense, vezi > creeaza un cyborg din doua placi de metal si 4 cuie

QUOTE(Baka man)
Pe langa faptul ca aici se intampla sa mai moara lumea

asta o sa-ti spuna orice fan One Piece, truth be told, in fiecare arc iti arata un numar de personaje cum mor, chiar mor on-screen, si la sfarsit de arc se intorc inapoi miraculos si incep sa petreaca cu ceilalti. Se merge prea mult pe ideea de happy end. Hell, intrun Arc, si un arc chiar foarte bun, un personaj moare dracu de 2 ori si la sfarsit tot e viu :lol:


si parti bune:
"A Man's Romance" - daca nu o sa intelegi singur, am sa-ti spun eu, dar e unul din cele mai bune puncte ale acestui anime
personaje - sunt si personaje bune, cum ar fi Zorro, my fav, sau Sanji care e my second fav, si probabil o sa devina your nr 1 fav. Luffy? well,...nu e la fel de enervat precum naruto...defapt cu luffy razi, chiar are unele glume bune, dar cu el sunt si cele mai multe glume seci + ca atunci cand se lupta e enervant
humor - o sa razi in unele faze, de o sa-ti rupi o coasta :lol:


bottom line, eu m-am apucat de el cand am fost bolnav si nu puteam sa ies din casa, tootusi iti recomand sa te apuci de el, si cand te apropii de un e acum, il pui pe hold, dupa parerea mea pace-ul e prea scazut, are multe flashbacuri and shit....dar , da, incearca-l e bun si foarte distractiv, nu mai astepta sa ajunga la ep 1000 pana sa te apuci de el. Tine minte, eu nu ti-am spus niciodata ca e slab, doar ca e overrated, si inca am aceasta parere, si o sa o am in continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 8 2009, 08:55 PM
Post #80


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 05:11 PM)
Ce ma enerveaza enorm e fan serviceul, foarte fortat, plus ca la asa un design de personaje, nu inteleg cum vrea sa arate ceva sexy...in fine...


Nu are cine stie ce fan service si chiar si cand are, arata destul de sexy if you ask me.

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 05:11 PM)
character development, character interaction and shit like that, One Piece is great, but it's no use developing a character, giving him screen time , if that character is a bad one, 'know what i mean? sunt multe personaje in One Piece (lucru bun) , dar jumatate sunt plictisitoare, de generic, si ...."naspa" or so to say. Abilitatile speciale sunt lame cateodata + atacuri speciale  gen : "gomu gomu no pistol" in care isi lungeste bratul si apllica un pumn adversarului *nu mai stiu cum*" si e doar o lovitura de picior in coaste. A, si daca in shonenuri de obicei personajele se antreaneaza pentru tehnici noi, la ei pur si simplu "oh, i guess i'll have to use this then"


Care jumatate din personaje sunt naspa sau plictisitoare? :-?
Chiar sunt curios aici... Mie mi s-a parut ca au personaje foarte interesante, chiar si printre cele secundare si ca multe ar fi meritat dezvoltate mai mult.
Nope, aici nu sunt absolut deloc de acord cu ce a spus prietenul ala al tau.
In ceea ce priveste abilitatile speciale... first of all, it's not that kind of anime. E fun, e distractiv, e inspirat mult de opera si universul lui Toriyama (dbz mangaka), care iarasi nu era unul tocmai plauzibil. Nu ma intereseaza prea mult sa vad cum ajung sa foloseasca personajele tehnici noi. Stiu ca imi spusese cineva ca in Naruto se antreneaza unu nu stiu cate episoade sa taie un bustean or smth, nu as vrea asa ceva in OP. In al doilea rand, chiar si daca e sa o luam logic, tot mai plauzibil este sa iti vina ideea unei noi tehnici in toiul luptei, cand deja iti intri in ritm, te adaptezi la adversar si trebuie sa te gandesti la noi tehnici de lupta.

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 05:11 PM)
e o rutina - se duc pe o insula noua, se intalnesc cu un grup de personaje aparent prietenoase, jumatate din acel grup ii tradeaza pe ceilalti, se afunda in trecutul insulei , se bat cu baietii rai si salveaza situatia, ( ma enerveaza ca intotdeauna Luffy se lupta cu cel mai puternic, Zoro cu second best, Sanji cu 3rd best and so on...)
alt lucru rau, lipsa de common sense, vezi > creeaza un cyborg din doua placi de metal si 4 cuie


Cu ce sa incep... E un anime cu pirati. Care pirati merg cu barca pe ape de la o insula la alta. Prin urmare, actiunea se petrece fie pe ocean, fie pe o insula noua. Care insula se schimba mereu. Asta nu e rutina.
Grupul de personaje aparent prietenoase care se tradeaza intre ele... hmm, uite, sunt la thriller bark arc acum, deci aproape am ajuns la zi cu arc-urile din anime si zau daca imi vine in minte vreun arc dintre toate cele care au fost acum care sa se potriveasca descrierii. Seamana putin cu Arabasta Arc dar... putin. Arc-ul ala a fost complet diferit.
Nu stiu, dar eu nu inteleg ce fel de om poate spune despre arc-urile din OP ca au o anumita rutina :/ Wtf? Trec de la lupte cu "sireni" (Aarlong saga) la conspiratii politice (Arabasta Arc), dupa care apar cyborgi si se lupta cu guvernul (Enies Lobby), iar intr-un final trec la zombies si fantome... Sincer, nu vad rutina aici.
Faza cu Luffy se lupta cel mai puternic... Uhm, nu stiu cum sa iti zic asta... Luffy e cel mai puternic. Zoro e al doilea. In ce ordine ai vrea sa se bata cu personajele? Nu e asa peste tot? Plus ca personajele sunt diferite si modul in care se lupta cu ele e diferit.

QUOTE(kurono @ Aug 8 2009, 05:11 PM)
asta o sa-ti spuna orice fan One Piece, truth be told, in fiecare arc iti arata un numar de personaje cum mor, chiar mor on-screen, si la sfarsit de arc se intorc inapoi miraculos si incep sa petreaca cu ceilalti. Se merge prea mult pe ideea de happy end. Hell, intrun Arc, si un arc chiar foarte bun, un personaj moare dracu de 2 ori si la sfarsit tot e viu :lol:


E anime cu happy end, doar ca mai si mor oamenii pe acolo :P
Tocmai asta era si ideea de baza. One Piece nu e ca FMA, unde mor personaje la care nu te-ai fi asteptat. One Piece e anime cu happy end. Doar ca mai si mor aia. E drept, nu sunt multi dar sunt.

Ah, si inca o chestie.. de final.
One Piece e unul dintre cele mai underrated anime-uri in randul fanilor romani, are extrem de putin fani pentru cat de popular este in strainatate iar fanii pe care ii are sunt in general oameni care au cat de cat "vechime in domeniu", ca sa zic asa, nu e genul de serial pe care il vede oricine pe Animax sau mai stiu eu ce.
In conditiile acestea, nu e justificat sa spui ca e o moda sa iti placa One Piece sau ca e supraapreciat. Nu pe un forum anime romanesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 09:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |