Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jurnalul Unui Retardat, original fiction


Nix
post Oct 19 2009, 04:58 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 17-October 09
From: bucuresti
Member No.: 9.111
Points: 15
Gender:




Jurnalul unui retardat
Epilog

Intr-o camera unde lumina lumanarii salajuieste pana cand ii ia loc alta, unde picaturile monotone si enervante ale apei ce cad in ghiuveta se sparg asurzitor de peretii de fier, unde zgomotele sinistre de afara patrund cu ce-a mai mare usurinta, locuiesc, sau mai bine spus stau eu. Eu care astern cuvinte aiurite si cred ca boala de care sufar este mai contagioasa si mai mizerabila decat oricare boala. Un retardat, un om bolnav, un imputit care miroase de la 3 poste, asta sunt eu. De ce boala sufar ? Nu iti spun. E atat de molipsitoare boala incat simpla vedere a cuvantului te face sa doresti si tu. Este destul ca sunt nebun eu si altii, tu doar sa te feresti a sti cuvantul bolii mele. Nu am sa iti vorbesc de cate stele rasar noaptea, de cate vieti a trebuit sa schimb pentru a o traii, de cum se adanceste luna in mare si mai ales nu am sa iti spun ceea ce sti. Cuvintele intotdeauna sunt false in glasul fiecarui om, in minte totul este odios. Asemeni unui criminal in serie, isi pregateste planul, urmareste fiinta, isi ia notite scurte in minte, iar cand este sa izbeasca victima in fata o face ca si cand nu s-ar intampla. Ce este omul? Ce este aceasta vietate? O vezi ca umbla, o vezi ca danseaza, o vezi ca iubeste, iar timpul cum trece, o vezi cum viata ii inceteaza. Ai privit cum merge, ai privit cum sicaneaza, ai privit cum viseaza, dar viata e scurta si vezi cum clacheaza. Un cavou e groapa pentru corpul inert, cosciugul ii devine casa si totul incet se urneste din nou. Un vierme apare, apoi un gandac, in minte iti este sila ca trupul este mancat, doar oasele albe o sa fie in mormant, ca la o radiografie le vezi in minte ca sunt. Ascunse in haine, cu timpul acestea nu vor mai fi, soareci de nustiu unde le vor pazi. Iti este greata sau poate ameteala? Gandeste totusi ca timpul tau zboara, aproape de soare, aproape de nori, tu nu ai cum sa il vezi nici de este plin cu noroi, dar de fiecare data, cand vezi in oglinda privirea ce capata riduri la ochi, iti amintesti ca viata trebuie traita chiard aca te gandesti disperat/a ca ti-a aparut un cos.
Scurt si la obiect, draga trup pieritor, iti spun ca : ‘’ce naiba’’ , ‘’la dracu’’ si alte cuvinte nu isi au rostul aici in camaruta pentru ca sunetul picaturilor de apa se incurca printre ele si dispar usor. Iar ca lamurirre despre marea agitata din mintea si sufletul meu am sa iti spun ca viata imi este enervanta deci despre ea nu am sa-iti spun nimic. De asemenea nu am sa relatez copilaria prin care am trecut, nu am sa iti scriu despre boala ce o am, cu atat mai putin nu am sa iti spun cine sunt. Trecutul e acolo intre cartile vechi,copilaria este prin sertarele cu poze ingalbenite de timp, boala sta asezata printre pagini razand, bibliografia mea este la tine in gand. Asa ca degeaba imi consum pasta pentru lucruri care le sti, in loc sa iti dezvalui o parte ascunsa de vant.




Jurnalul unui retardat
Fapta sarmanei Ana

Printre rafturile pline de carti si praf am gasit o carte, in care se povestea despre o fetita Ana. Parinti ii erau saraci dinainte de a se naste ea astfel ca a fost nascuta la casa inchiriata de parintii ei. Spitalul a inregistrat-o dupa o saptamana in cataloagele lui, asa ca micuta Ana era putin mai speciala decat ceilalti. Cu ce ? Nu se stie, dar am citit cartea si eu stiu raspunsul la intrebare. Nu am sa iti spun care este pentru ca tu sa pui mana sa citesti cartea o data si- odata. Tatal ei imediat dupa nasterea fiicei lui a cautata de lucru iar nu peste mult timp a gasit un loc decent pentru a munci. Anii treceau, fata crestea, locul de munca ii oferea posibilitatea de a-si pune visele in aplicare, dar cu toate acestea un an nefast a dat la iveala un lucru: mama copilei era bolnava grav, iar in scurt timp ea a murit. Lacrimile nevazute ale Anei au continuat sa apara si dupa moartea fiintei dragi, fiecare zi insemnand pentru ea o provocare cu durerea ce ii apasa pe suflet. Avea 10 ani proaspeti impliniti cand mama ei i-a zambit pentru ultima oara si a inchis ochii vlaguiti de boala ce a chinuit-o pana in ultima secunda. I-a zambit, de parca stia ca timpul care trece ucigator peste toti o sa-i pastreze pentru totdeauna viata din el. Zilele curgeau alene, orele zburau subit, lunile sfarseau inainte de a sti ea ca trec, iar totul ii era strain. Trupul ii era strain, mintea, sufletul, viata, tatal, sora, rudele, vecinii, pasarile, absolut totul ii era de nerecunoscut. Privea la oamenii care aveau grije de ea ca la niste necunoscuti. Se uita in oglinda ca la o straina. Se ruga in biserica fara sa inteleaga ce spune. Patru ani au trecut peste micuta Ana, timp in care viata i s-a schimbat enorm de mult. Imediat dupa ce si-a ingropat sotia, tatal ei si-a luat o alta femeie langa el. Fata 4 ani de zile suferea cat altii care nu au suferit toata viata lor. Fumul durerii invaluia sufletul acesteia, pana cand ceva a izbucnit din suferinta ei. O putere pe care nu si-a dat seama ca a capatat-o pana in ziua in care un coleg de la scoala a enervat-o foarte tare, injurand-o de mama. La auzul cuvintelor aruncate de catre acesta, ea s-a cutremurat in interior si apoi a replicat urland ca profesoara de romana o sa-l pice cu toate diplomele lui de la olimpiade luate. Baiatul i-a ras in fata si a plecat mai departe. Doua zile mai tarziu, din cauze necunoscute acesta a fost exmatriculat avand media la limba romana 4. Ana si-a facut dreptate prin vorbe, cuvinte, litere puse una langa alta formand intr-un tarziu o propozitie, un fel de blestem sau mai stiu eu ce, tot ce este bine de stiut e faptul ca fata si-a facut singura dreptate. Inca 4 veri trecute iar tanara era pe punctul de a urma o facultate. Acest lucru nu s-a intamplat pentru ca intr-o seara, in timp ce isi pieptana parul in oglinda, si-a jurat ca pentru mama ei, daca cineva se va mai lua de memoria fiintei iubite cel mai mult, o sa faca si crima de om. Si a facut. Durerea, din care s-a nascut puterea ei, s-a abatut si peste ultima clipa pe care a mai trait-o. Sufletul contorsionat de suferinta, chipul schimonosit de durere insotit de privirea glaciara, trupul, scurs de viata, despuiat si sfasiat de cainii turbati, toate acestea au fost gasite in cimitirul in care mama Anei era ingropata.






Jurnalul unui retardat
Te sarut, te ating, iti vorbesc.


Hai, hai, ca nu te-am speriat cu mica mea povestioara. Citeste in continuare, fara frica. Alunga teama din coltul intunecat, fi linistita, priveste curioasa panza invaluita de multitudinea de culori. Cu toate ca lumina nu te ajuta, titnteste-ti ochi curiosi spre sevalet, care abunda de culori ce in intuneric pare a fi mazga dintr-un veceu infect. Sub strasina supraveghere a lumanarii am sa iti arat povestea intunecata a doi baietei frumosi,si tineri totodata. Se spune ca prin locurile astea barbatii sau femeile ce se iubesc, sunt date disparute si niciodata nu se mai gasesc. Aiurea, zic eu ca este, adica vreau sa spun ca: tinerii mei dragi, este doar o poveste, nu o divinizati. Adeseori baietii sunt mult mai buni prieteni cu semenii lor decat fetele, care se stie, se inteleg bine pana cand…, stiti si voi, pana se omor. La figurat, de multe ori la propriu. Chiar ieri au fost spanzurate doua sub pretextul ca se certau intre ele, mai aveau putin si isi scoteau ochii uneia alteia, cum ca una din ele a dat buzna peste cealalta. O nimica toata, consider eu, eforul de a le atarna de o franghie in fata celorlalti chiar mi se pare deplasat si nefondat. Dar sa nu uit ca pe aici lucrurile acestea inca se mai practica, de parca nu e secolul XIX, in fine. Iar ma ia boala la verificare, scuzati-ma dar sunt cu mult prea dus. Desigur ca secolul acesta nu e XIX xi XXI, insa memoria imi e atat de slaba, de cand cu boala asta, incat trecutul pentru mine e prezent. Inclin sa spun, pentru a mi se ierta fapta, ca de vina se pare a fi batranetea, dar naiba stie, care imi este vina, ca nu prea inteleg nici sensu lei. Va spun, sunt un nebun complet picat din Luna, cu toate ca in fiecare dimineata ceasul suna, dar nu e asta important.
Coco si Josepe sunt numele tinerilor nostri care ii surprindem tocmai in vraja lor in tmp ce isi priveau chipurile fara personalitate si trupurile arzand de amor. Coco e zvelt cu parul blond si ochii intunecati, chipul senin primeste o roseata cand Josepe isi pune mana pe pieptul lucrat. Josepe e subtire la trup dar fata candida, inocenta, te fermeca la simpla privire, parul negru accentuandu-i inocenta. Cuprins de o caldura Coco se apropie de el, il saruta pe buze, apoi pe gat, descheia camasa incet privind in ochii lui albastri ce contrastau cu parul negru si buzele rosii dar dulci. Atinse gatul, iar Coco vibra de placer; el isi purta mana pe statele gol, isi lasa amprenta prin faptul ca mangaia spatele lasand mainile sa se plimbe usor iar Josepe ii soptea la ureche intruna: ’’ Te sarut, te ating, iti vorbesc ‘’ .O clipa se privira in ochi apoi scanteia dintre ei deveni flacara. Cand Josepe se uita inca o data la el vazu chipul schimonosit, de gatul lui atarnand un cap care parea a se hrani din el. Parul negru se misca, iar chipul infricosator al capului il facu sa scoata un geamat usor. Se dete in spate dar bratele lungi si sleioase ale bestiei il cuprinsera ca intr-o imbratisare pe la spate. Corpul inert al lui Coco pica jos ca un sac de cartofi iar ca elasticul aceasta aparitie a noptii isi urma bratele ce il strangeau pe baiat. Limba scarboasa si lunga ii iesi din gura, se plimba cu o trandete animalica pe spatele acestuia isi lungi gatul ca de sarpe spre privirea lui Josepe si il saruta pasional. O pasiune agitata de baiat care se impotrivea sa il mai sarute si a doua oara. Vocea monstrulujui ii soptea :’’ Te sarut, te ating, iti vorbesc ‘’ .






Jurnalul unui retardat
Stropi de ploaie

A, a, a sper ca nu te-am speriat prea tare astfel incat sa mai doresti sa imi asculti povestile. Inchide ochii si imagineaza-ti un tablou al toamnei care o sa vina. Intoarce timpul inapoi si fura sevaletul ce acum este in lumina, intinde mana spre pensulele cu varfurile lungi si moi, arunca pata de culoare ca pe o vina. Vezi, mana ta se plimba sub panza alba fara mila si deseneaza conturul unor picaturi de ploi trecute in eternal vid, ce il stim noi ca fiind timpul. Nu colora natura moarta ce toamna ti-a last-o in priviri, astern stropul de culoare in mijlocul picaturilor goale. Aseaza tabloul tau, frumos, langa fereastra o sa constati ca satisfactia va fi in tine din prima clipa ce vei privi tabloul si crede-ma o sa te simti bine. Un’ doi, trei. Cine nu e gata e luat cu galeata!
Stai pe scaun si citeste povestea unei fete ce iubea ploaia, dar mai ales stropii ce o formau. Desigur o sa te intrebi: ‘’ori ca e ploaie ori ca sunt stropi, nu e tot acelasi drac? ‘’. Ei bine, nu! Fata ura stropii mici si ii iubea pe cei mari. Boabele de apa care le vedea cum sfarsesc de cimentul din fata blocului. Privea captivata de spargerea lor. Intr-o zi de vara in timp ce era inca la scoala, o ploaie furtunoasa s-a abatut asupra orasului. Tunete si fulgere se vedeau si se auzeau pretutindeni in oras. Cerul se invinetestea tot mai mult si curgea, curgea apa cu galeata. Ceasul era 21 si 15 minute cand profesorul de matematica a venit in clasa unde elevi asteptau, susotind, prezenta lui si a spus agitat:
-Ora de pregatire nu se mai tine, plecati acasa cat mai repede si adapostiti-va pe unde aveti posibilitatea.
O rafala de soapte dinspre partea elevilor il izbi pe professor care isi drese vocea si continua:
-Dar o sa recuperam data viitoare, astfel ca atunci o sa facem trei ore de pregatire.
Si pleca, ii lasa pe elevi sa isi exprime sentimentele fata de hotararea luata fara sa mai fie si el prezent in preajma lor. Fata isi lua ghiozdanul si iesi din clasa cu niste colege de ale ei. O rugara sa mearga cu ele insa ea refuza zambind. Nu avea cum sa piarda spectacolul pe care natura i-l oferea. Isi lua inima in dinti si pasii in ploaie. Bobii de apa o loveau de peste tot. Fugii in parcul de langa liceu si se aseza pe o banca uda. Nu mai conta daca era plina de ploaie, nu mai conta faptul ca o data la trei secunde ii cadea pe obraz o roua de ploaie, nu mai conta decat showul pe care natura il dadea. Nu mai conta nici ca nu e lumina, felinarul din apropierea ei arucand o culoare pala, in negura, dar nicidecum lumina. Vantul sufla mai tare ca niciodata iar fetei i se ridica parul de pe maini de frig. stranse ghiozdanul ud in brate si continua sa tremure in timp ce roua se spargea incet dar zgomotos la picioarele ei. Simti ca este inconjurata iar frica o stapani pentru un moment. Inchise ochii si cand se uita in fata ei o faptura omeneasca, cu haine murdare ce atarnau ca niste carpe, deosebindu-se cu greu de pielea ce ii era patata si tabacita, se holba la ea curgandu-i saliva din gura cascata. Fete mutilate si schimonosite de cicatrici, ochi injectati si dinti galbeni apareau in jurul ei. Dintii scrasneau de setea de a ucide, in timp ce creaturile noptii inaintau spre fata care nu mai avea glas sa mai scoata nici macar un tipat de groaza. Din fiecare ungher rasareau, mai mult in patru labe, sau taras, decat umbland. Cutitele ruginite, ale caror manere erau manjite de sangele gatlejurilor ce au fost taiate recent, inaintau cu fiecare secunda ce trecea. O ultima picatura se zdrobi de obrazul fetei ce privea incremenita.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PicataDinLuna
post Jan 3 2010, 10:23 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 3-January 10
From: Ploiesti
Member No.: 9.345
Points: 28
Gender:



Va spun, sunt un nebun complet picat din Luna
stiu cum e :P , oricum felicitari pentru creatie (ador nota de originalitate pe care ai adus-o )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |