Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aventurierii Spatiului >-


kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



hai sa facem un topic despre animeuri vechi depe TVR...cred car fi cool..deoarece asteas primele cu care am avut contact....
si unele erau si bune chiar...
sa adunam cat mai multe info despre ele...sa ne aducem aminte impreuna....
topicul asta chiar are o atmosfera aparte..... :)
hmmm...i think i like it!

arigato!

PS: fate_sama ...am impresia ca tatal ei era chiar unul dintre outraideri....dar nu bag mana in foc....sau vaporoni ..sau..damn..iar am lapsus...help me remember again... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Fate...Jesse Blue era rivalu lu Saber rider....tipu ala din academie care se indragosteste de April....iar pt a reusi ..se aliaza cu outriderii...
Ps:Sfirsitul a fost pe Rtl2....de fapt pe net nu e de gasit decit varianta germana insa e integrala....noroc de cine stie germana...insa eu nu vreau sa o iau...the english e the best....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ah , imi amintesc ca Saber Rider avea un rival , dar .... nu prea mai tin minte multe de el .... Atunci pe cowboy cum il chema ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 16 2004, 05:33 PM
Post #24


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Ce imi placea melodia de la serialul ala.

Si eu il urmaream intens, imi placea Sibip ca era tare simpatic :)

E bine ca oamenii isi aduc aminte ce le placea demult si ce i-a impresionat cand erau copii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Dec 25 2004, 08:42 PM
Post #25


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Waaaaaa, cum de nu am vazut mai de mult topicul asta !!!!!!

Aventurierii Spatiului e desenul animat favorit. L-am vazut de 2 ori pe TVR 1 respectiv TVR 2 dar shi pe bulgari. Eram atat de crizat incat am inceput sa-i desenez. De fapt asha m-am apucat sa desenez. Iar la Desen Tehnic care era la nu stiu ce ora shi se suprapunea cu Aventurierii era sa raman corijent ca nu m-am dus decat de 2 ori ... ai mei nu stiu nici acum :P

Eu am inregistrat de pe romani vreo 2-3 casete VHS. Am parca primele 10 sau 15 episoade shi ultimele 2 cred. A fost un adevarat circ in familie ca dadeam banii pe casete noi shi vroiam sa-l inregistrez pe tot.
Are cineva tuner la calculator shi ii merge sa inreg ? Poate le facem DIVX shi vi le dau :D .

Daaa, va fi un post lung ... fiintca pot sa spun enorm de multe despre Aventurieri.

Ep 1: - O nava spatiala incepe procedurile de aterizare. Nava, un harb pe nume "Sagetatorul", apartine unei companii spatiale indoielnice, shi e condusa de 2 piloti: Toppy shi Rana, care se intorc de pe Luna, de la adevarata lor sarcina: Spalatul Veceurilor de pe Baza Lunara.... (vedeti cat stiu :P ). Nava fiind un jaf, la intrarea in atmosfera se incalzeste ingrozitor shi e gata gata sa se faca scrum. La aterizarea pe aeroport, in fata lor se baga o nava a unei companii rivale ... ma rog, amanunte .... Familia lui Rana (cel cu fata verde, de broasca) e formata dintr-o nevasta grasa, telenovelista shi lenesha, shi 7 copii zgomotoshi shi nemancati. Toppy e shi el casatorit cu Brigite care e insarcinata in luna a 8-a shi da sa nasca. Shi n-apuca ei bine sa ajunga la familiile lor ca ii cheama shefu' shi-i trimite intr-o 9 misiune: Giraf, un individ disperat dupa Professor Anne, vrea sa mearga dupa ea pana pe Vega 3, unde femeia se dusese sa-si demonstreze teoria despre aparitia vietii pe pamant prin colonizare extraterestra. Acolo il vor intalni pe Sibip - un personaj bizar - o planta verde shi paroasa, care canta insa f frumos la o lauta shi-i induiosheaza pe toti, indiferent de rasa.

Nu mai povestesc ca fac roman .... esential e ca e o mare fabula tot animeul, practic toate aventurile shi toate locurile shi contextele prin care trec Toppy, Rana, Sibip, Giraff shi Profesor Anne nu sunt de fapt decat aspecte ale vietii shi ale lumii in care traim. Fiecare poveste prin care trec Aventurierii e de fapt fie povestea rasismului, fie cea a zidului Berlinului, fie cea a saraciei din Africa shi a deturnarii ajutoarelor umanitare, fie este vorba despre razboiul fara sens ... in ori ce caz, toate aceste lucruri sunt cuprinse in mod genial intr-un scenariu care se vrea a fi SF, insa de fapt este extrem de inspirat de lumea in care traim shi de natura umana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 11 2005, 09:34 AM
Post #26


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mersi Tzur ca ai dat refresh la memory meu :D Mi-ar place sa mai vad din serialu asta de dragul copilariei, ca si mie imi placea mult.

Poate il gaseste careva pe net.
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

RealAlex
post Feb 17 2005, 09:19 AM
Post #27


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: --
Member No.: 822
Points: 3



Pe net se gasesc cele 2 generice ( debut & fin ) al acestui serial, si eu as vrea sa revad acest serial de desene :) haideti sa va arat ce am gasit pe net:
Les Aventuriers de lEspace are the definetly the best cartoons I have
ever seen,for all the reasons other people have mentioned and probably
more. I was 8 or 9 in 1991 or 1992 when it was on tv in Romania.We only
had one tv station back then so you can imagine the kind of audience it
had with the kids.I remember that during the summer it was on tv,every
weekday at 7 in the evening,the streets and alleys around our
neighbourhood would go empty of kids as everyone went in to see the episode that
was on that day.Great times! This show influenced a lot my
preferences,what I expected and expect to get from a cartoon and even a feature
film.It is the most complex and elaborate thing I have ever seen on tv or
on the screen,script-wise. If a movie was made after it,it would be a
movie that really has everything. Remember the ones with planets
Kalimus,Malok,Benthelen,Aquiranus,Vega,the black hole,the space police,the guy
on a planet that reminded of Geddafi,etc.,etc.,etc.?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 8 2005, 10:12 AM
Post #28


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nostalgia... - imi amintesc cand urmaream aventurierii spatiului..., foarte dragut serial - dar era anime ?
Saber Rider a fost mult timp preferatul meu - daca vrea cineva clipul de inceput - dati un search pe yahoo - cartoon del pasado ( gasiti un site- monitos polo-sur.cl - ceva de genu - acolo au clipuri cu desene din anii 80 ' - pt nostalgici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 21 2005, 10:50 AM
Post #29


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



na vedeti ca am pus eu pe forum openingu ala in franceza de la Aventurieri. il gasiti la Anime FAQ/Caut un serial TV

aia e tot ce am putut gasi :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 25 2005, 08:45 PM
Post #30


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Interesant, ?mi aduc aminte şi eu de el, era foarte bine făcut. Deşi n-ai fi zis, că era desenat cam copilăreşte, dar dovadă că nu aspectul face totul. E anime sigur, dovadă că e listat şi pe AniDB şi AnimeNfo. De făcut rost cred că e aproape imposibil. E şi lung, parcă avea vreo 70 de episoade, şi fansubberii nu se bagă la aşa ceva dec?t dacă s?nt super-celebre, ceva gen KOR. L-am căutat de curiozitate pe site-uri de v?nzare şi l-am găsit doar pe unul. S?nt vreo 15 DVD-uri şi am făcut un calcul, ies vreo 25 de mil. numai ele, fără transport. Şi nici n-am ?nţeles dacă erau traduse sau doar ?n japoneză. Trebuie să fii foarte pasionat ca să dai at?ţia bani pe el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

baronuvaleus
post Sep 26 2005, 06:44 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 978
Points: 44
Gender:



Toata stima shi mandria - mai sunt vo 4 luni shi topicu asta implineshte frumoasa varsta de 2 ierni. Creca ar trebui sa organizam o mini-petrecere, sau macar o kermeza, sa sarbatorim . In fine, ramane sa hotaram data, locul shi cate ... animatoare kemam.
Deci: ceea ce fvreau io sa subliniez cu markeru roz-bomobn e ca shi mie mi-a placut la nebunie Aventurierii Spatziului. Shi acu tzin minte melodia cu care incepea fiecare episod; era ceva de genu "la la la la l,la,la la,la " - sunt sigur ca vi-l amintitzi. Shi ce frumos canta creatura aia verde (oarca verde erea, nu?). tare ash vrea sa-l mai vad shi io... da nu am de unde sa fac rost de el. Shi mai erea unu - de fapt asta a fost primu meu anime, care mi-a placut de am facut diabet - se numea "Hi no tori" aka Firebird 2772. Ce pasiune facusem pentru robotzica aia blonda... nu zic, ca shi acum ar merje.. in fine, hai ca devin nostalgic. Daca va mai aducetzi aminte ceva amanunte de animele astea, nu hezitatzi - lucru valabil pt toate animele veki, cu care am crescut noi, cei din generatzia noastra.
In rest, s-auzim de bine, shi sa vedem anime :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 27 2005, 10:10 AM
Post #32


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



poi Pasarea de foc spatiala (hi no tori) a tot circulat si are si sub in romana prin bunavointa lui z-kun (daca tin bine minte). deci pe ala ai de unde sa-l faci rost. momentan il am pe compu de birou lol.

cu aventurierii in schimb...mai greu. eu abia am gasit openingu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 27 2005, 12:46 PM
Post #33


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



OMFG Kaoru!!! Abia ce ii mai tzin minte cum ii cheama, deshi era cred ca desenul animat intr-o vreme, Bine la varstab la care l-am vazut, nu shtiam ca e anime. Prin '90 a fost cred ca difuzat, ca shtiu ca era varu-meo la mine, se mutau in Canada shi eu ma uitam dimineatza la Floarea cu 7 culori shi seara la Aventurierii spatziului. Cred ca Renee era preferatul meu, apoi Beep-Beep(cred ca asha il chema pe oul ala paros cu mandolina) shi Jiraf tare disperat era... Nu mai shtiu cum il chema pe broscoi :mellow: Dar a fost un anime dragutz...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 27 2005, 01:33 PM
Post #34


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(Demona @ Sep 27 2005, 12:46 PM)
OMFG Kaoru!!! Cred ca Renee era preferatul meu, apoi Beep-Beep(cred ca asha il chema pe oul ala paros cu mandolina) shi Jiraf tare disperat era... Nu mai shtiu cum il chema pe broscoi :mellow: Dar a fost un anime dragutz...
*




poi pe broscoi il chema Rana. Celalalt era Topi si cel mai inalt (care seamana cu topi) era Giraffe. Pe verzuiul paros si cu mandolina in chema Sibip. Poti sa iei openingu de pe forum. nu se vede cristal, dar tot e ceva :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 28 2005, 11:50 AM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Am luat şi eu genericul. C?tă nostalgie... Mi-am adus aminte versurile, am c?ntat, am dansat puţin... a fost frumos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

baronuvaleus
post Sep 28 2005, 01:03 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 978
Points: 44
Gender:



Mersi Ruxi pt oferta, da Hi no tori il am demultishor. Orcum, e tare placut in butoiu cu melancolie, shi ma bucur sa vad ca mai e shi altzii prin aceste cotloane. Sper sa nu arunce nimeni cu piatra daca o sa intreb shi io sfios "cine are sandy belle ?". Revenind la aventurierii spatziului, ash vrea sa va spun o poveste cu zmei, zane shi copii fascinatzi de capcauni, care stateau lipitzi de tele cand incepea "Aventurieii"; insa fiind sfios din fire, dupe cum am precizat, ma abtzin shi o las pt altdata, cand vom shede cu totzii in jurul unui foc de napalm, istorisind amintiri shi depanand istorii. Pana atunci, s-auzim de bine shi sa vedem anime :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 28 2005, 03:29 PM
Post #37


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(ruxi @ Sep 27 2005, 01:33 AM)
poi pe broscoi il chema Rana. Celalalt era Topi si cel mai inalt (care seamana cu topi) era Giraffe. Pe verzuiul paros si cu mandolina in chema Sibip. Poti sa iei openingu de pe forum. nu se vede cristal, dar tot e ceva :)
*



Topi era! :D Thx ruxi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sibipu
post Oct 21 2005, 12:08 AM
Post #38


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 15-August 05
Member No.: 1.738
Points: 19
Gender:



cam aiurea ultimul post, ideea e că eu aveam 7 ani atunci şi a fost la vremea aia un abc ?n multe chestii pt mine.
pot să spun că mă bucur că japonezii ăia au dat de comicsurile ,,Altri Mondi'' de Andrea Romoli şi că asta+ideile lor=Aventurierii Spaţiului ?n 1987
o dată şi o dată tot fac eu rost de casete , dvd-uri sau ce s-o mai inventa cu serialul

Ruxi-post editat de moderator: sibipu, ti-am sters postul anterior pt ca era 99% offtopic si ca sa evitam double postingul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elis
post Jun 8 2006, 01:27 AM
Post #39


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 8-June 06
Member No.: 2.638
Points: 8
Gender:



Salutare, fani ai Sagittarius,

Am vazut ca n-au mai aparut de multisor noutati in thread-ul asta, insa ma gandesc ca poate unii din voi s-ar bucura sa poata sa ia cateva episoade din serial. A aparut pe un tracker din Cehia, la http://cynebeald.kosire.net:6969/index.tmpl - insa din nefericire nu sunt decat 2 variante, cea dubbed in ceha sau cea originala in japoneza. Daca vreunul din voi (care aveti la dispozitie cunostinte mult mai bogate in zone de unde se poate gasi astfel de material decat mine) gaseste o subtitrare intr-o limba ceva mai circulata si mai cunoscuta pe la noi decat ceha sau japoneza (gomen, promit ca o sa continui studiile la nihon-go) v-as fi mai mult decat recunoscator daca ati pune aici un link sau niste instructiuni :)

Cheers si vizionare (cu amintire) placuta,
Elis.

PS: pentru cei care au amintit si de Saber Rider, a aparut un DVD in engleza, contine doar 4 episoade, insa e mai bine, intr-adevar, decat varianta in germana. Il gasiti pe isohunt, sau mai precis la http://isohunt.com/dl.php?id=9172102
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Jun 8 2006, 11:41 AM
Post #40


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Am si uitat de acest serial. Si chiar mi-a placut. A fost dat in 1991 pe TVR1, pe atunci aveam vreo 15 ani. What a kid :D

Am si facut in acea vreme niste desene cu eroii nostri, pacat ca nu-mi merge scanerul, dar le-am fotografiat:


(IMG:http://img301.imageshack.us/img301/7123/image13sd.th.jpg)

(IMG:http://img301.imageshack.us/img301/4295/image26mv.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:55 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |