Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre firea japonezilor


kei
post Sep 16 2004, 01:06 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



Urmatorul text este extras din discursul domnului Soemu HORIE, consilier al Ambasadei Japonie, care a fost tinut cu ocazia Simpozionului dedicat aniversarii a 8 decenii de relatii diplomatice si a 40 de ani de la restabilirea relatiilor diplomatice dintre Japonia si Romania --26-11-1999
Am considerat potrivit sa prezint anumite aspecte din acest discurs, deoarece cei interesati (si intrigati) de modul de 'a fi' al japonezilor ar putea sa gaseasca, in acest post, raspunsul la unele intrebari. Plus ca brosura in care sunt publicate discutiile de la acest simpozion, nu cred ca este foarte accesibila....am mai gasit si alte texte interesante...o sa incerc sa le postez...
Imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie sau pt inadvertentele in ceea ce priveste punctuatia...nu sunt un dactilograf excelent + ca am scris muuult....si pe deasupra am mai facut si experiente sa scriu fara sa ma uit la tastatura :D :P


<<<<In Japonia exista 2 tipuri de oameni, omul obisnuit si soferul de taxi. Desigur, este o gluma internationala. Astazi as vrea, insa, sa va vorbesc despre japonezii obisnuiti si despre ce fel de oameni sunt ei. Desigur, japonezii sunt multi, aproape 120 de milioane, locuind in cateva insule mici. Generatia tanara se deosebeste din pct de vedere al caracterului de generatia mai in varsta, asa incat nu este corect sa definim japonezii intr-un fel sau altul. Totusi in general japonezii au un caracter omogen.

Cand am venit in Romania in iunie 1995 primul cuv pe care l-am intalnit a fost "greva japoneza". Cred ca dumneavoastra stiti ce inseamna "greva jpn". Acest gen de greva spune mult despre caracterul japonez: chiar si in aceasta forma de lupta intre patron si angajat, japonezul nu se implica in disputa foarte serios ci intodeauna cauta o cale de compromis; o cale de rezolvare si de evitare a conflictului.

In general japonezul accepta totul si se supune celui mai puternic. Aceasta nu este definitia mea, ea a fost formulata de un savant pe nume dr. Tetsuro WATSUJI, acum 70 de ani si cred ca ea este valabila si astazi intr-o oarecare masura.

Pana in prezent multi savanti, straini sau jpn, au elaborat diverse studii despre poporul japonez si poate cea mai cunoscuta carte este "Crizantema si spada" scrisa de d-na Ruth BENEDICT in 1946. Si pentru japonezi este o carte foarte socanta si interesanta in acelasi timp deoarece pentru prima data, datorita acestei carti, japonezii de rand si-au pus intrebarea cum sunt ei de fapt. Concluzia ei este exprimata foarte clar. Ea enunta urmatoarea definitie: la europeni, datorita culturii lor, predomina sentimentul vinovatiei, in timp ce la japonezi , tot datorita culturii lor predomina sentimentul rusinii.

Va voi explica: japonezul nu va face un lucru rau deoarece alti oameni il vor face responsabil si in astfel de cazuri el se va simti foarte rusinat, in timp ce europenii nu fac un lucru rau, deoarece este pacat in fata lui Dumnezeu. Desigur si japonezul are simtul vinovatiei, iar europeanul simtul rusinii, dar ele sunt insusiri secundare.

Exista 120 mil de jpn care traiesc intr-un teritoriu care este cu 50% mai mare decat cel al Romaniei; noi nu avem campii intinse ca in Romania si numai 16% din teritoriu este teren plan. Aceasta inseamna ca Japonia este o tare supra-aglomerata. O alta caracteristica este aceea ca noi suntem un popor foarte omogen. Din cei 120 de milioane, 119 milioane sunt japonezi, asa incat noi impartasim cam aceleasi sisteme de valori si traditii comune. Aceasta supra-aglomerare si omogenitate a determinat japonezii sa gandeasca si sa se comporte in asa fel incat sa nu se deranjeze unul pe altul. Daca incercam sa ne impunem pct de vedere in aceasta societate aglomerata, va fi o bataie a o mie de oameni impotriva altei mii. Noi nu ne impunem pct de vedere foarte clar pentru a evita un conflict si , intotdeauna pastram o atitudine vaga pentru a nu ofensa pe ceilalti.

Atunci care sunt factorii majori care au determinat caracterul japonez? In aceasta privinta dr. Tetsuro WATSUJI a facut un studiu foarte interesant.A scris acum 70 de ani o carte intitulata "Clima". In aceasta carte el impartea natiunile in trei grupe, tinand cont de caracteristicile climei din regiune: o grupa care include japonezii, chinezii si popoarele din sud-estul Asiei influentati de clima musonica, a doua grupa popoarele din Orient influentati de desert si a treia grupa popoarele din Europa care au fost influentate de pasuni.

Aceasta este o impartire fixa si in cartea sa el a enuntat si unele subdefinitii. Va voi prezenta numai punctul principal: factorul decisiv care a influentat caracterul japonezilor de azi este musonul.

Musonul, incluzand aici si taifunul, este un fenomen natural caracterizat printr-un climat foarte umed si cald in timpul verii, pentru ca in timpul toamnei taifunul sa se manifeste cu mare violenta. Poate ca, clima musonica nu este foarte confortabila pentru viata umana dar datorita ei noi avem recolte, apa si soare. Productia de orez este mult mai mare decat cea de grau, ceea ce inseamna ca o suprafata de pamant poate hrani mai multi oameni; iata de ce Asia este mai populata decat Europa(n.r.-ma imaginez redactie acum :D --de fapt eu mai auzisem si alta chestie...cum ca femeile asiatice ar fi mai fertile decat celelalte;de fapt cica perioada de fertilitate dureaza mai mult....da nu stiu lucrul acesta din surse sigure, asa ca nu il luati de bun ). Taifunul are o putere foarte mare si noi nu putem sa ii rezistam, singurul lucru pe care putem sa il facem este sa acceptam si sa induram violenta lui. Dar intotdeauna ne gandim ca aceasta calamnitate nu va dura mult si anul urmator s-ar putea sa avem o recolta bogata; in felul acesta s-a modelat si caracterul japonezului in sensul de a accepta aproape totul si a nu lupta impotriva a ceea ce este puternic.

A doua categorie este cea determinata de desert; aici climatul este foarte aspru si oamenii nu il pot accepta. Pentru a supravietui trebuie sa se protejeze impotriva soarelui arzator si a uscaciunii.Deci caracterul oamenilor a devenit mai aspru si mai combativ.

A treia categorie influentata de pasuni-aici natura este blanda, astfel incat oamenii pot controla natura si pot crea o civilizatie artificiala.

Avand in vedere aceste aspecte, as dori sa fac o comparatie intre gr 1 si 3 , care ar putea sa fie valabila si in ceea ce priveste diferenta intre jpn si romani. Casele japoneze traditionale sunt construite a.i. sa faca fata climei.Deoarece trebuie evitata umiditatea, casele sunt astfel construite incat sa existe mult curent in ele. Stiu ca romanilor nu le place curentul. Totodata, noi nu avem camere separate, acestea fiind despartite prin shoji sau fusuma(paravan de hartie). In schimb casele europenilor sunt din iatra sau caramida, cu camere separate prevazute cu usa groasa. Gradina jpn este o imitatie a naturii in tp ce gradinile europene sunt foarte artificiale deoarece ele reprezinta controlul mainii omului asupra naturii (n.r.--aici sincer nu prea sunt de acord...cartea mea de geografie spunea ceva ce exprima exact ideea inversa...gradinile japoneze mi se par mult mai artificiale deoarece ei incearca intr-un spatiu relativ restrans si care nu contine toate elementele din natura, sa aduca cate un pic din acea natura pe care o au ei in minte; ma refer aici la raurile, lacurile artificiale etc....mi se pare ca europenii incearca mai mult sa dea o forma placuta locului pe care vor sa il amenajeze ca gradina, tinand totusi cont de resursele lui; poate gresesc..cunostintele mele in domeniu se limiteaza la cateva documentare pe discovery;oricum japonezii vor atat de tare sa aiba langa ei o natura cat mai aproape de realitate, incat ajung sa transforme tot)
Noi acceptam totul si nu negam nimic. Nu este nimic neobisnuit ca japonezul sa sarbatoreasca Craciunul pe 25-dec, sa mearga la un templu budist pe 31 dec si sa se roage la un templu sintoist pe 1 ian.-participa la 3 ceremonii religioase pt a atrage cat mai mult noroc, si nu gaseste nimic anormal in asta.

In ceea ce priveste managementul personalului intr-o firma japoneza exista 2 caracteristici: "nenekou joretsu"-promovarea in fct de vechimea in munca si "shuushin koyou"-angajarea pe viata.

I--prima caracteristica reprezinta un mod foarte special de armonie in ceea ce priveste promovarea.Daca calificarea angajatilor este aceeasi promovarea si marirea salariului se face in functie de anii de munca. Daca un tanar angajat, chiar unul supercalificat, obtine un salariu mai mare sau o pozitie superioara unui angajat mai vechi, cel tanar nu va fi acceptat de ceilalti colegi si ar deveni cauza unor nemultumiri.

II--a doua caracteristica este numai un mod ideal.In acest sistem, angajatii devin mai fideli firmei, iar aceasta incearca sa ii mentina cat mai mult posibil. Daca o persoana isi schimba des slujba in Japonia, el este considerat fie neloial firmei fie nerabdator si asta denota o latura neg a caracterului sau. Firma este considerata un fel de casa iar angajatii sunt membrii familiei.

Astfel rata somajului este mica 2-4% in comparatie cu Europa sau SUA. Greva japoneza s-a nascut in aceste conditii.Sindicatele nu intra in conflict serios cu patronul deoarece daca firma are de suferit aceasta inseamna prabusirea casei lor.

In legatura cu aspectul vag al comunicarii care ii caracterizeaza pe japonezi, scriitorul Junnichirou TANIZAKI a scris in cartea "In-ei raisan" despre aspectul acoperit de umbra al unui obiect. El a subliniat ca ideea de frumusete a jpn este aceea de a aprecia partea intunecata si nu cea luminoasa a unui obiect. Cateodata japonezii lasa o comunicare intr-un mod foarte vag sau nesigur; de aceea cateodata nu sunt intelesi corect. De ex. noi spunem "este foarte dificil" in loc de "este imposibil"...strainii ar putea intelege ca exista o posibilitate...

Noua, japonezilor, ne place sa fim egali si evitam sa fim remarcati de altii deoarece consideram ca a trai in armonie cu altii este cel mai important si placut lucru.>>>>


Acum evident ca multe afirmatii din acest discurs pot fi considerate incorecte, si pot fi combatute...depinde cine le interpreteaza...de ex un tanar japonez foarte temperamental cu dorinta si capacitate de afirmare cat mai rapida probabil ca ar vedea altfel lucrurile...de fapt am vazut in diverse emisiuni ca tinerii, care in mom de fata au posibilitatea de a vedea cum sunt lucrurile in tarile din vest, sunt foarte nemultumiti de sistemul japonez "nenekou joretsu", si se considera nedreptatiti.

Probabil ca un observator obiectiv, care sa exprime cat mai corect caracterul japonez in comparatie cu cel vestic de ex, ar trebui sa nu fie nici japonez nici "gai-jin"(eventual un extraterestru :D ), deoarece atunci cand te afli in una din cele 2 tabere, experienta ta si situatia in care faci afirmatiile tind sa-ti imprime un oarecare subiectivim..chiar daca e vorba de unul foarte subtil ...Oricum mie discursul mi s-a parut interesant, iar afirmatiile facute, destul de pertinente, demne de luat in seama...imi pare rau ca nu am cartea "Crizantema si spada"...si eu am auzit ca e interesanta....
sper ca nu v-am plictisit .... :P prea tare....see ya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |