Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime Fan Vs Otaku

Anime fan or otaku?
 
[ 22 ] ** [88.00%]
[ 3 ] ** [12.00%]
Total Votes: 25
Guests cannot vote 

elpreda
post May 20 2011, 01:18 AM
Post #1


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nu am avut timp sa ma uit in ultimul timp pe ce s-a mai scris, dar un minut sa ma uit la un rezultat de poll cred ca imi pot permite.
What type are you?
Presupun ca a apasa un buton e ceva mai usor decat a gandi si scrie ceva, so hopefully lurkers will be voting too.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 20 2011, 01:47 AM
Post #2


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Eu cred ca m-as afla intre cele doua categorii...fist of all, I hate moe...cel putin acum, cu pot sa suport. Prea multe fete moe. Poate ca-mi trece. Nu, sigur imi trece, cum mi-au trecut multe. Cred ca sunt o persoana careia ii plac animeurile (enjoys), sunt mandra de Japonia si creatiile ei ^_^, "Evaluates anime based on direction, voice acting, art, etc." <doar uneori, si nu ca un profesionist. Doar ca ma deranjeaza uneori unele lucruri legate de astea (A), fac asta, dar fac si asta: "A person who simply enjoys “characters.”, Will watch an anime if it includes cute or beautiful characters (always, my bishies =))), Doesn’t care if story is awful, as long as the characters are of interest (if there are bishies. Totusi, imi dau si eu seama cand e prea de tot. Dar atata timp cat e decent, I think I can watch it.Daca imi place macar un personaj.), Evaluates anime based on which seiyuu are in it and what the characters look like. (nu evaluez animeurile dupa asta, dar observ lucrurile astea. Seiyuurile, fie cunoscute fie necunoscute, daca sunt bune, tre' sa recunosti!
Fans of anime like Lain or Ghost in the Shell would probably be this kind. - why??? doar pt ca sunt mai seine sau naiba ce-or fi, in orice caz, mai serioase, mi se pare ciudat sa crezi ca sunt si mai "de calitate". E ca si cum ai spune direct ca aia care se uita la animeuri din astea despresive, cu multe lucruri de gadit si foarte serioase, sunt sigur aia fani anime respectabili, caci aia carora le plac aimeurile mai usor de digerat sunt inferiori. da, e ca si cum ai spune ca profesorul are dreptate pt ca e profesor. Pt ca toata lumea crede un lucru, daca nu faci ca toata lumea, esti consierat inferior/un nedaptat/etc etc (nu gasesc cuvinte). Ma rog, asta-i doar parerea mea.
A person who simply enjoys “characters.” - well, there are some worthy of one's attention, are there not? si asta nu poate sa cada intr-o singura categorie, pt ca ambelor categorii ar trebui sa le placa asta, nu?
Loves moe elements. Doesn’t like complex anime. - eu aleg destul animeuri dupa faptul ca au bishi in ele, dar imi plac animeurile complexe. Totusi, tema trebuie sa fie si ea pe placul meu. sau mai bine zis, unele elemente. Dupa cum poate v-at dat seama, nu prea agreez Ghost in the shell. Nu pt ca nu-mi place povestea, sa fiu sincera de cele mai multe ori adormeam in timp ce ma uitam sau ma uitam delirand (la tv), dar cand am vazut nu mi s-a parut rau. Adica m-as putea uita, dar nu as vorbi cu entuziasm despre el. Would just watch it. Only that. Dar elementul enervant a fost pers principal, Motoko (sau care e numele), sau cum ii zice. Pur si simplu o urasc eu/ nu-mi place de ea :0
Doesn’t know that much about anime and so is often criticised as by Type A otaku. - nu stiu pe unde am mai zis, dar eu una sunt o combinatie dintre cele doua. consider ca stiu destul de multe, nu pot sa zic ca cine stie ce, dar cred ca a tin binisor pe picioare.
However, they make much better customers than the more discerning Type A otaku. - well yes, normal, doar nu sunt pretentiosi. Asta, si ei devoreaza animeurile astea facute pt fanservice, din cate am inteles. Si sunt gramezi din alea.
"Recently there has been a huge increase in anime targeted at Type B otaku.," "People who like K-ON!, Queen’s Blade, Strike Witches and so on would be in this class." - e exact din cauza ca au aparut prea multe animeuri ca astea, de-aia sunt asa multi. Daca a prins la norod, s-au facut mai multe, si deci cat mai multi au aflat de tipul asta de animeuri, le-a placut si, macar temporar, si-au schimbat interesul. Ca de ex, mananci ou in fiecare zi, si dupa o vreme mananci si to o rosie. Si iti place mult asa ca renunti la ou si mananci rosii. dar exista inca posibilitatea sa te intorci la vechea rutina. E la fel cu orice fel de interes. Omul e prea schimbator :lol:

Nu ma luati in seama prea mult, de-abia mai pot tine capul ridicat. Mor de somn.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 20 2011, 08:19 AM
Post #3


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Hehehe frustration...
QUOTE
Pt ca toata lumea crede un lucru, daca nu faci ca toata lumea, esti consierat inferior/un nedaptat/etc etc (nu gasesc cuvinte)

No, you're just Type B. Normal ca nu vei fi atrasa de moe, that's what bishies are for. Poate ca termenii sunt putin radicali in descrierea de acolo... daca privesti intr-un anime mai intai la personaje apoi la poveste it pretty much qualifies you for the second group, nu trebuie neaparat sa urasti orice chestie complexa.

About myself: Cand aleg un anime la care sa ma uit ma orientez dupa reviews, posts de pe forum referitoare la poveste, rareori dupa nume( exemplu c) ; cand ma apuc de un anime prima data urmaresc sa vad cum e povestea, numai dupa ce am hotarat ca merita vazut incep sa urmaresc si sa tin cont si de personaje; I can't stand moe (or bishies for that matter), don't care about great visuals be it fanservice or gore, pun foarte mult accent pe factorul psihologic dintr-un anime; tin minte animeurile vazute dupa poveste si muzica, de cele mai multe ori uit personajele din ele; nu cred ca am obervat vreodata seiyuu, imi pasa numai de ce joaca, nu cine joaca... etc.

Now if you'll excuse me trebuie sa ajung la 2 examene la care nu am fost la nici un curs si nu m-am obosit sa ma uit pe caietul altcuiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post May 20 2011, 08:58 AM
Post #4


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Eu nu-s otak, nu ma uit la orice anime prind doar ca e din nu-stiu-ce gen sau ca e facut de Yakuru Kutawa. Asa ca ma incadrez la un nivel inferior, cel de anime fan :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post May 20 2011, 10:07 AM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Too lazy to explain why XD, presupun ca sunt anime fan (Type A) :P, nici vorba sa ma incadrez in categoria de otak :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 20 2011, 11:41 AM
Post #6


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Citind printre randuri, cred ca type B. Dar nu mai era topicul asta facut pe undeva, parca ? Tin minte ca am mai spus o data ca sunt Type B si sunt sigura ca tot pe forumul asta (avand in vedere ca e singurul pe care activez). Anyway, I'm a normal anime fan. I just like to watch it for my own entertainment.

Lol Botan, se vede ca n-ai somn. Ai conceput un intreg roman.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 27 2011, 12:17 PM
Post #7


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Personally I think that article is rather silly (si nu doar din cauza ca urasc sankaku foarte mult) asa ca pe post de raspuns voi oferi un alt articol pe care l-am gasit, ideile care stau la baza lui verificandu-se cu experientele proprii si cu ceea ce am observat de-a lungul anilor pe internet: http://minesblog.com/anime/2011/05/25/enjo...does-that-work/

Basically, odata ce ajungi la step 5 nu iti mai pasa de type A si type B. You just enjoy anime for what it is regardless of type, fie ca e un anime cu poveste si personaje complexe, fie ca e despre cute girls doing cute things. Nu are nici un sens sa compari aceste tipuri atat de diferite de anime, mai ales cand amandoua pot fi o sursa de entertainment la fel de buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sief3792
post Dec 30 2011, 09:21 AM
Post #8


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 30-December 11
Member No.: 10.805
Points: 11
Gender:



Si iti place mult asa ca renunti la ou si mananci rosii. dar exista inca posibilitatea sa te intorci la vechea rutina. E la fel cu orice fel de interes. Omul e prea schimbator
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Jan 24 2012, 06:30 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



De acord cu cg1700 intr-o oarecare masura. Intr-adevar la un moment dat You just enjoy anime for what it is regardless of type dar argumentul acesta "I enjoy it" este foarte discutabil. Toti ne uitam la anime pentru ca ne face placere dar asta nu inseamna ca nu mai facem distinctie intre ce e bun si rau (dupa preferinte desigur). Mi-a facut placere sa ma uit la DMC si Malice@Doll de ex. dar niciodata nu le-as da aceeasi nota si nu le-as putea compara, deoarece Malice@Doll ii este mult superior.

In final mi se pare ok sa te uiti la orice iti face placere, atata timp insa cat ai niste preferinte, pareri concrete despre anime si criterii dupa care poti aprecia un anime. Altfel am ajunge la mediocritate, plictiseala si ne-am uita la anime cu mai putina placere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 24 2012, 09:38 PM
Post #10


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



"Why? Because fuck you, that’s why." = best argument ever :)

Mersi cg1700, chiar a fost un articol frumos de citit :D.

Cat despre opinia mea, eu cred ca am sarit peste pasul 3 si 4: ma uit la orice, nu am "preferinte", deoarece judec un anime dupa ce il termin. Desigur, am anime-uri preferate, dar, ma pot distra la fel de bine si la ceva serios, care sa-mi fu*a creierul si la niste tipi care reusesc cumva sa cada mereu cu mana pe sanii childhood friendului care il iubeste in secret, dar nu vrea sa se vada asta, astfel pocnindul in stratosfera pe nefericit.

Si cred ca asta este cel mai important lucru, nu? To enjoy anime, fie el Neon Genesis Evangelion fie el Kampfer :).

Iar acest ultim paragraf ma descrie in acest moment :D

"Because if you know what you enjoy, and you can proudly enjoy it, it shouldn’t really matter what anyone else watches, because they should do the same. That’s what being an anime fan is.

Now, if you’ll excuse me, I’ve got several Edit: hundred gigs of hentai to marathon."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |