Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> What the heck is Anime!?


Coyotee
post Mar 10 2006, 05:47 PM
Post #21


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Anime-Club :: Ce este anime ?

Asta spune totul :D ..... desi nu stiu de ce ati mai adus la viata un topic mort de mult timp <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 10 2006, 06:19 PM
Post #22


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



Coyotee le-ai tras clapa :D
acum inteleg ca topicul asta nu isi avea rostul de la inceput. doar daca chiar doream sa discutam pe tema "de ce NGE nu e ptr copii" :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 10 2006, 07:41 PM
Post #23


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Sunt mai nou pe aici, si sunt sigur ca am vazut mai putine anime decat voi. Cred ca pot spune insa cu siguranta: anime sunt desene animate si totusi nu sunt DOAR desene animate.

Acel link pus de Coyotee is are rostul cu siguranta! Copiii de o anumita varsta ar trebui sa se opreasca la Pokemoni si Yu-Yu Hakuso.

Pentru a vedea, de exemplu, GITS ai nevoie de intelegerea si maturitatea (cred ca am utilizat acest cuvant pe acest forum mai mult decat as fi crezut vreodata ;) ) pe care o capeti doar cu inaintarea in varsta - asta in ideea ca nu imbatranesti degeaba...

Daca i-as da verisorului meu de 7 ani sa-l vada, mi-ar zice: "ce-i cu tanti aia goala de sare pe blocuri" si ar ramane in cap doar cu atat, nerealizand subtilitatea imaginii de ansamblu oferite de respectivul film anime.

Ca fapt divers pot sa va spun ca pe forumul Star Wars unde sunt moderator am vorbit si despre anime. O membra simpatica si inteligenta (nu ironizez aici!) imi dadea urmatorul raspuns: "Nu imi plac desenele anime. Sunt toate la fel". Asta e zidul de care ma lovesc aproape de fiecare data cand afla unii ca-mi place muzica electronica, ca-mi place Star Wars, ca-mi place sa colectionez obiecte Star Wars si din alte domenii sau ca-mi plac anime. Concluzia: ii voi face cadou fetei GITS pe DVD . :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 10 2006, 07:51 PM
Post #24


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



YUHUUUU!! acest topic a fost relansat !!:D
Pico, sunt multe persoane care s-au sinucis dupa ce s-au uitat in special la end of eva..
daca te uiti atent la problemele dezbatute in nge atunci iti vei da seama ca viata ta nu e perfecta si ca raman o groaza de intrebari fara raspuns. bine eu nu generalizez acum,dar eu cand am vazut nge + end of eva(mai ales) mi-a pierit tot chefu de distractie. nimeni nu s-a intrebat vreodata ce se va intampla cand va muri? si ca va fi uitat de lume?
anime-urile psihologice (eva nu a fost criticat ptr scene de violenta sa sange albastru din robotei, ci ptr ) date pe mana carora nu trebuie sa le vada(cei care se gandesc ce sens are viata) se pot transforma in tragedii.
asa s-a intamplat in japonia.(la ei se pare ca e un hobby sa te sinucizi in grup.)
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2006, 08:25 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Parţial din cauza asta am menţionat Jisatsu Circle, pentru că are legătură cu sinuciderile. De fapt o să observaţi că fff mult din anime are de-a face cu cele mai calde şi cu cele mai īntunecate aspecte ale psihicului japonez, caracterizat īn special de psihologia de grup. Este super cīnd grupul te sprijină şi groaznic atunci cīnd te respinge... Aş īndrăzni să spun că 99% din anime are īn substrat tema grupului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 11 2006, 11:44 AM
Post #26


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



La japonezi grupul este o entitate foarte importanta in viata sociala. Am studiat managementul japonez care pune accent pe anagajatul care lucreaza intreaga viata la aceeasi companie etc. E o mentalitate diferita de a occidentalilor. De aceea anime au o asemenea influenta asupra lor si incepe sa o aiba si asupra noastra. Legat de sinucideri, totul depinde de autocontrol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:46 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |