Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vânzări De Fanart, is... wrong?! D:


Tenshi
post Sep 17 2008, 11:30 AM
Post #1


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Nijikon = ediţia a doua a convenţiei fanilor anime din România, evenimentul mult asteptat de majoritatea entuziaştilor anime/manga/ Japonia din ţara noastră. Evenimentul de anul acesta ne promite mărfuri din lumea anime cât mai multe şi cât se poate de variate.

Însa nu despre Nijikon vreau eu sa vorbesc aici.

Într-una din zilele trecute urmăream pe un portal de artă o discuţie între câţiva fani anime. Unul dintre ei spunea că ar dori să vândă câteva din propriile desene în cadrul convenţiei. Altcineva i-a răspuns că e ok, atât timp cât este vorba de OC, adică „original characters” (personaje originale).

Şi m-am gandit... sa presupunem că cineva de aici realizează un desen sau statuetă cu Naruto sau Sailor Moon... Este ok să le şi vândă?

În topicul Ce înseamnă Fanart? - Definiţii utile, spuneam că fanart-urile sunt o violare a drepturilor de autor, însă dat fiind faptul că sunt destinate a fi un omagiu, artiştii creatori tind să le tolereze atât timp cât fanul nu urmăreşte să câştige bani de pe urma acestora.

Bineînţeles că nişte articole reprezentând personaje celebre din anime atrag mai mult privirile şi determină lumea să le şi cumpere, însă este cu adevărat corect să câştigi bani din creaţiile altora? Da, dacă ţi-ai cumpărat acest drept. Ceea ce nu cred că este cazul între fanii obişnuiţi care au de gând să închirieze standuri pentru a vinde la Nijikon diferite produse realizate manual sau digital.

Totuşi, există atâtea alte posibilităţi. Un breloc reprezentând un mic personaj drăguţ în stil anime se poate vinde la fel de bine ca şi unul cu Sailor Moon, de exemplu. Totul stă în imaginaţie şi talent. Şi personajul tău poate să ajungă celebru. Amintiţi-vă de Pisica Pătrată! ^_<



PE DE ALTĂ PARTE ...

... am vorbit cu cineva avizat despre aceste lucruri, şi mi-a spus că e ok să foloseşti produse, mărci etc. care încă nu au fost licenţiate în România. Este ok, adică nu este ilegal, pentru că produsele nu sunt licenţiate la noi. Totuşi, compania respectivă ar putea da în judecată persoana care câştigă profit din creaţiile sale şi sigur ar avea câştig de cauză. Deci, atenţie. Acelaşi lucru se aplică şi la anime. Puteţi căuta şi alcătui o listă cu anime care nu au fost încă licenţiate aici, dar asta nu înseamnă că ceea ce faceţi este corect şi din punct de vedere moral...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Sep 17 2008, 03:52 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Sunt si exemple de fanart tolerat cu toate ca se castiga bani de pe urma lui.
Din garage kit si doujinshi s-au nascut industrii. Insa din common sense sau din strategie de marketing, companiile detinatoare de copyright nu ataca autorii, din motivele spuse deja de tine. Si asta chiar daca acestia fac bani frumosi din vanzarea lucrarilor (garage kit-urile sunt putine dar scumpe, doujinshi sunt ieftine dar se vand in cantitati mari).
Nu se apuca o companie sa vaneze un fan care vinde o statueta sau un desen... Daca apoi isi face o fabrica, da, devine interesant, dar altfel e absurd.
Pe de alta parte, in Romania, multe lucruri sunt absurde... :unsure: mai stii?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Sep 18 2008, 11:40 PM
Post #3


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Daca te aresteaza, strangem bani si iti trimitem prajituri de orez la inchisoare. :lol:

Serios vorbind, daca e de la fani pentru fani nu e nici o problema. Totusi, chiar daca reprezinta personaje cunoscute, desenele trebuie sa fie originale, nu reproduceri. Deci nu vindeti ce gasiti pe internet, m-kay?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 19 2008, 09:52 AM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



atata timp cat eu fac o statueta cu SM dor pt placerea mea personala, sau ca sa le dau gratis la prieteni, e ok. Daca ma apuc sa o comercializez, treburile se schimba.
- daca nu ai licenta asupra personajului si nici drept de distributie, este o activitate ilegala (piraterie).
Ma gandesc, ce ar zice Coyotee daca m-as apuca sa dldez revista Sakura, s-o printez si sa incep sa o vand la chioscuri de ziare, eventual trecandu-ma pe mine drept autor. :twisted:

Lasand la o parte faptul ca nu-i nici legal, nici corect, in Romania (si in alte parti) asemeena "activitati" sunt foarte prospere, so...nu stiu daca mia conteaza...
Plus ca, daca statuetele cu Sailor Moon sunt reusite, abia astept sa le cumpar :rolleyes: :P

Apropo, cand vine Nijikon-ul ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 19 2008, 10:03 AM
Post #5


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Nijikon ^3^
din pacate nici la aceasta editie nu voi putea sa particip.


Imi place ca si tu spui lucrurilor pe nume, Emanuel. E piraterie, chiar daca e "de la fani pentru fani". Si chiar daca legile inca nu sunt puse la punct, deci nu ar fi o problema din acest punct de vedere (de ex. sa vinzi produse cu anime care nu sunt inca licentiate la noi), tot gresit este. U_U



!Idee. La un oarecare produs cumparat, primesti bonus un breloc Sailor Moon. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 22 2008, 09:37 AM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



UPDATE:
S-a deschis site-ul Nijikon! Pe Aleea Artistului vi se spune clar ce puteti si ce nu puteti sa vindeti. Bineinteles, se da liber la fanart. Go party!
Totusi, atentie. Asta nu schimba cu nimic lucrurile de mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Sep 23 2008, 06:52 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Am purtat adevarate dezbateri pe prj sakura despre treaba asta, si eu sunt de parere ca nu numai ca nu e bine sa vinzi fanart dar e chiar nasol. In fine a fost ce a fost ideea e ca fanartul pe langa faptul ca este extraordinar de usor de vandut la pret bunicel(10 lei un desen color, cam asa probabil ca va fi - cel putin eu asa cred, parca la Otakuyfest 2 asa a fost) este si foarte accesibil. Majoritatea celor care au desenat mai mult de un triunghi si un patrat la viata lor sunt capabili sa faca un desen uitandu se la altul si replicand fiece linie, am I right? Ceea ce inseamna ca si "artistii" cu handicap sever la desen pot veni cu niste lucrari sa vanda, ca e cool.

A devenit trendy sa iti faci stand... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 23 2008, 11:30 AM
Post #8


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Pentru cei care au de gand sa vanda fanart (sub orice forma) la Nijikon - nu va faceti griji ca nu vine nimeni sa va infunde fiindca va imbogatiti de pe urma activitatii de vanzare.

Cum a subliniat si kun san, fanartul se vinde tot timpul sub diverse forme, nu se streseaza nimeni atata timp cat nu faci o afacere din knock-off-ul designurilor.
Cat despre implicatiile etice, asta e o non problema. Atata timp cat la anumite niveluri nu si-o pun companiile ce produc proprietatea intelectuala respectiva, cu siguranta nu o sa ne-o punem noi, organizatorii, mai ales ca e prima data cand organizam asa ceva si nu prea avem de unde sa stim ce o sa iasa. Si cu atat mai mult nu si-o vor pune cei care deseneaza fanart si vor sa isi vanda lucrarile pe acolo. Daca totusi unii vor sa fie mai catolici decat Papa si sa dezbata incontinuu aceste implicatii, nu avem nimic impotriva. Noi intre timp vom fi ocupati cu organizarea de conventii si cu crearea unei piete anime in Romania. PROTIP: vanzarea de fanart este o parte integranta din TOATE conventiile majore.

Despre cum fanartul "ameninta sa distruga" piata proprietatii intelectuale originale - iarasi e o non-problema. In primul rand, daca se observa, am pus cateva limitari la cantitatile de brelocuri, insigne, whatever care se pot vinde acolo (ma refer la marfa, nu la desene/printuri). Am facut asta pentru ca nu stim exact cum va fi cererea/oferta si sa facem un curbing la o eventuala specula. Dar nu cred ca se va ajunge acolo, avand in vedere ca oferta va fi variata.
In al doilea rand, lumea mereu va prefera un breloc original din piele cu Shuichi din Gravitation unuia cu un desen realizat manual si printat la Unirii. Mai ales daca originalul este doar cu putin mai scump.
'sides, pe nicaieri dealerii de marfa licentiata nu isi pun problema ca fanarturile le vor musca din profit. E loc pentru toti sub soare.

>Emanuel: Comparatia facuta de tine e gresita. Corect ar fi fost "Daca m-as apuca eu sa scriu de la zero un engine asemanator cu cel al Project Sakura, apoi as realiza un concept grafic asemanator cu cel al originalului si apoi as scrie articole ce variaza pe teme din Project Sakura, apoi as printa totul si as vinde revista la un chiosc de ziare, ce ar zice Coyotee?"
In cazul asta Coyotee ar zice ce as zice si eu: Chiar suntem curiosi ce o sa iasa, nu stim ce impact ar avea si ar fi tare daca altcineva si-ar asuma riscurile publicarii in prima instanta :P Doar ca avand in vedere ca revista originala oricum se poate lua gratis de pe net si nu e facuta in scopuri comerciale...

Analogia data de tine e valida doar cand e vorba de unu care downloadeaza un artwork de pe net, il printeaza si il vinde la conventie ca fiind al lui, lucru care - daca te uiti in reguli - e strict interzis. Totodata e unul din motivele pentru care verificam portofoliul celor care vor un stand acolo.

Inca odata: piraterie, nepiraterie, in momentul de fata cat timp e ceva de mica anvergura nu pasa nimanui. Sa se creeze un vad comercial si sa se vina cu investitii in domeniu mai intai. Dup-aia o sa tot avem timp sa ne certam pe tema asta.

Cat despre "dezbaterile" cu Alexander, alea erau compuse mai mult din noi, aducand argumente pentru ce spuneam, si el, ignorand argumentele si jignind lumea. Cum am mai spus. O sa ai surpriza sa observi ca desenele bune se vor vinde, pe cand cele proaste nu. Fie ele fanart sau lucrari originale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 23 2008, 11:54 AM
Post #9


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mecanistule, unele din argumentele tale sunt... uhm... easy. Like "e loc pentru toti sub soare". *rofl* Precum si "vanzarea de fanart este o parte integranta din TOATE conventiile majore"... O fi. Inca nu stiu exact cum se aplica legile in aceste cazuri but I'm getting there. Oricum, bunul simt imi spune ca nu e corect, chiar daca e doar o amarata de conventie, prin urmare va fi ceva de mica anvergura.

Pur si simplu... nu e corect sa vinzi ceva care nu e creat de tine. Sa faci bani din personajul altuia. Mie mi-au fost furate cateva din fotografiile de pe deviantART, le-am gasit pe niste site-uri care ofereau spre vanzare printuri sau postcards. Si nu mi-a picat bine deloc.

Dar in fine, noah, eu nu vreau sa va pun "bete-n roate". Have fun with the thing... Doar vreau sa trag niste semnale de alarma, nu sa fiu mai catolica decat Papa. Nu incerc sa fiu some kind of smartass here.



Ultima ta idee, Mecanistule, imi place. Stiu ca multi vor sa vanda la Nijikon, unora le cunosc lucrarile si tare mi-e teama ca vor ramane un pic dezamagiti. Eu una n-as da banii pe ceva (orice, fie original sau fanart), decat daca e extrem de bine realizat din toate punctele de vedere. B)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 23 2008, 12:47 PM
Post #10


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



"Problema" iti este evidenta tie (precum ii e si lui Alexander) pentru ca privesti lucrurile din punctul de vedere al unei persoane care s-a ars (in cazul tau) sau produce ceva si i-e teama de concurenta "neloiala" (in cazul lui Alexander). Nu iti convine sa vezi cum personajul tau e folosit de altcineva sa faca profit, respectiv ti-e teama ca cei care vor veni cu fanart de vanzare or sa o duca mai bine pentru ca merg pe calea cea usoara intr-un mod nedemn. Ceea ce e corect in contextul pe care il vezi tu.

Doar ca aici nu e vorba de personajele si creatiile tale, decat CEL MULT in mod indirect - "Daca imi afecteaza vanzarile faptul ca ceilalti vand fanarturi lejere?". Dar aici deja incepe sa fie vorba doar de opinia personala.

Totodata lucrul asta poate fi privit din mult mai multe puncte de vedere si puse cap la cap aceste puncte, lucrurile nu stau atat de sumbru.

Daca vorbesti de etica, atunci te agiti degeaba pentru ca, repet, daca nu ii pasa nimanui in afara de tine si inca catorva persoane, fanart se va vinde. Depinde de demnitatea fiecaruia si de cum se considera. Din punctul tau de vedere e nedemn si neetic. Dar atata timp cat acest lucru te priveste doar pe tine/e punctul tau de vedere, prezentarea lui generalizata la toata conventia (cum s-a facut in topicul asta si cum se tot straduie Alexander sa faca pe unde apuca) e gresita.
Din punctul nostru de vedere, al organizatorilor si din punctul de vedere al detinatorilor proprietatii intelectuale, nu ne poate pasa mai putin - la ora actuala nu dauneaza intereselor nimanui (desi unii se agita sa ne dovedeasca cat de mult ne inselam). In momentul in care o asemenea activitate devine nociva, da, se vor lua masuri. Dar modelul altor conventii mari ne spune altceva.

Ideea e ca dracul nu e chiar atat de negru si consider ca experienta ne va spune in cele din urma ca da, e loc pentru toata lumea.

Ce ma deranjeaza mai mult la discutiile de genul asta e ca - sa citez pe celebrul... imi scapa... - "Romanul intai se cearta pe detalii de forma ce par sa reprezinte fondul, abia apoi incepe sa se gandeasca la fond, dupa ce deja au murit toate caprele".

Cum am zis, se pot purta discutii si invarteli in jurul cozii zeci de pagini, tot nu se va ajunge la o concluzie in cele din urma. Asa ca noi o sa ne vedem de treaba noastra in continuare, iar problemele le rezolvam pe masura ce apar, nu ni le creem singuri dinainte.

tl;dr:

Daca lumea considera ca e rau sa se vanda fanart la conventie, foarte bine, poate veni numai cu lucrari originale, ca sa nu se "injoseasca". Daca in schimb incearca sa ne convinga ca toti cei care vor vinde fanart fac un lucru incorect si nu ar trebui admisi, atunci avem o problema. Opinia personala != Organizare buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 23 2008, 02:31 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Machinist:

- "nu se streseaza nimeni atata timp cat nu faci o afacere din knock-off-ul designurilor." - pai si vanzarea la o conventie nu intra in categoria afacerii ?

- comparatia mea nu este perfecta, dar cred ca tine totusi. Ideea e aceiasi - preiei munca altei persoane fara sa ceri voie si in plus, incerci sa castigi si bani din treaba asta.

Problema e destul de simpla - atat timp cat eu ma apuc sa preiau un personaj anime (sa zicem SM) si sa imi fac propriile stautete sau desene pt placerea mea perosnala, e una. Daca insa ma apuc sa vand asemenea lucruri, asta se cheama piraterie. - nu ma deosebesc cu nimic de chinezii care contrafac aproape orice - de la Tv-uri la papusi Barbie. odata e ilegal, apoi e incorect.
A ma ocupa de fanart e una. A face o afacere cu asa ceva e alta.

Si, apropo, Machinist, nu mi-ai raspuns cum te-ai simti in situatia prezntata de mine :P (cu Project Sakura)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 23 2008, 02:42 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
"Romanul intai se cearta pe detalii de forma ce par sa reprezinte fondul, abia apoi incepe sa se gandeasca la fond, dupa ce deja au murit toate caprele".


Oai ce bine-ai zis-o pe asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 23 2008, 03:19 PM
Post #13


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Emanuel:

- "pai si vanzarea la o conventie nu intra in categoria afacerii ?" - Nu. Daca imi ceri detalii o sa incep sa cred ca faci misto de mine sau faci trolling. E o diferenta intre o fabrica de produse contrafacute si cateva rahaturi pe care le face un amarat cu mana lui si le vinde la o conventie anime.


Comparatia ta este perfect gresita si nu tine, pentru ca ideea e complet diferita. In fanart preiei doar conceptul, mai exact il reproduci, restul vine din imaginatia ta - adaugi o idee noua conceptului, schimbi continutul, lucruri de genul asta. Tu acolo ai vorbit despre copierea conceptului in intregime, a ideii si a continutului in sine si reproducerea lor pe banda rulanta. Fanartul o fi el o forma de piraterie, din cauza faptului ca poti scoate niste bani din el, dar nu e ce vrei tu sa faci sa para acolo.

Problema este simpla, dar tu o vezi in alb-negru, pe cand ea are foarte multe nuante de gri la mijloc. In momentul in care tu te apuci sa faci broderii sau sa cosi patch-uri manual, create de tine, cu personajul X dintr-un anime si iti vinzi activitatea, deosebirea dintre tine si chinezii care scot en-gros marfa contrafacuta pe vapor e ca de la cer la pamant. Aia trag la masina cate 80-100 odata, la sablon, mai vine un val, mai baga o cusatura stramba, iese turul blugilor mai stramt etc. Si acum tu vrei sa spui ca e exact acelasi lucru cu o persoana care face manual 30-40 de patch-uri, fiecare in parte? Sa fim seriosi. Da, repet, tot o forma de piraterie este, dar este o forma lejera, in care deturnezi doar conceptul si - daca esti artist bun - ii dai valente noi. Nu este nici de departe afacerea pe care o descrii tu acolo.

Toata discutia asta din punctul meu de vedere nu e decat un "haideti sa haidem", vezi citatul cu caprele, subliniat si de Rogue mai sus. La ala cred ca trebuie sa ii dam copy-pasta pe aici pana se prinde lumea ca e vorba despre noi toti de fapt.

Si apropo Emanuel, ti-am raspuns cum m-as simti in situatia prezentata de tine (cu Project Sakura), e pe acolo prin post pe undeva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 23 2008, 03:46 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



- "E o diferenta intre o fabrica de produse contrafacute si cateva rahaturi pe care le face un amarat cu mana lui si le vinde la o conventie anime."

diferenta tine de cantitate. eu si Tenshi ne refeream la principiu. ce spui tu e ceva de genu: daca fur o paine e ok, daca jefuiesc o banca e alta treaba. Sigur ca e o diferenta intre ele. mare. Dar tot furt se cheama amandoua.

CAt despre inutilitatea discutiei: Tenshi si-a spus un punct de vedere, si ne-a intrebat pe noi ce credem. La fel am facut si eu - mi-am exprimat punctul de vedere asupra problemei. Mi-am dat cu parerea, atata tot. A aparut o discutie, pareri contradictorii - deaia-i forum. Nimeni nu a impus nimanui nimic, nu a pus reguli. Fiecare cu standardele lui, cu etica lui.
Cum am spus -daca e ceva fain, s-ar putea sa si cumpar :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 23 2008, 03:52 PM
Post #15


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Sep 23 2008, 03:46 PM)
  Cum am spus -daca e ceva fain, s-ar putea sa si cumpar  :P
*



vrei sa zici, sa participi la "furt" (you said it man)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 23 2008, 04:02 PM
Post #16


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nop. eu vin si platesc produsul. care e originea sau legalitatea lui, nu ma intereseaza - asta e problema vanzatorului.
Tu crezi ca atunci cand intru intr-un magazin incep sa iau fiecare produs la puricat sa vad daca e original sau contrafacut ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 23 2008, 04:07 PM
Post #17


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



a, deci nici nu esti la prima abatere!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 23 2008, 04:14 PM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Forbin @ Sep 24 2008, 12:07 AM)
a, deci nici nu esti la prima abatere!
*



:lol: .you need something beter than this, man.
btw, de ce nu-ti expui punctul de vedere, daca tot vrei sa te iei de mine ? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 23 2008, 04:23 PM
Post #19


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Well, topicul a pornit de la vanzarea de fanart si implicatiile legale, iar pe parcurs a inceput sa se spuna ca este piraterie/furt si s-a lasat sa se inteleaga ca asa ceva nu trebuie incurajat. Si totul s-a bazat pe principii si pe "cum te-ai simti tu daca...".

Ok, sa inteleg ca poti eticheta oamenii drept "hoti" pentru ca vand produse intr-un mod cu care nu esti de acord, asta din principiu. Dar cand e vorba de asumare a responsabilitatilor principiile respective devin brusc mai largi?

Oricum, nu e vorba de asta. "Principiile" din spatele carora spui ca purtati discutia sunt niste principii goale (in mod demonstrabil - uita-te in jur, toate lucrurile care te inconjoara in casa sunt originale/de designer? Nu e absolut nimic contrafacut? Nu ai cumparat niciodata ceva piratat?). Discutia lejera de forum nu prea mai e asa lejera cand incepi sa spui ca absolut orice nu este original e de fapt hotie. Daca principiile tale sunt suficient de comode incat sa iti permita sa sustii pirateria, atunci de ce folosesti principiile respective sa justifici o atitudine absoluta? Imi cer scuze, dar self-righteousness-ul asta poarta un iz puternic de ipocrizie. Adica regulile ar trebui sa fie de fier, corect este asa... dar daca e sa calc si eu stramb ocazional mai merge, nu? Daca nu te intereseaza provenienta marfii pe care o cumperi atunci nu stiu de ce ne tii noua prelegeri despre principii pe aici - ca la urma urmei asta se discuta - provenienta marfii.

I call bullshit on this whole thing.

Nu trebuie sa stam sa ne agatam de toate chichitele si sa ne gandim daca X sau Y e corect din punct de vedere politic, pentru ca asa nu ajungi nicaieri. Pornesti cu o idee, iti trasezi un scop si incerci sa ajungi acolo pe cea mai putin rea cale posibila.

Ca nota separata, data viitoare cand vreti sa discutati "din principiu" aduceti-va aminte de faza cu caprele si incercati sa va dati seama ca de obicei, cand faci oamenii "hoti", acestia tind sa se simta deranjati si sa te ia in serios. Si faza cu "din principiu" nu e the magical "make things better" button. Avem probleme mult mai mari legate de organizarea conventiei decat daca e "corect" sau nu ca vinde cutarica fanart pe acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 23 2008, 04:32 PM
Post #20


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



Emanuel is the name, AD HOMINEM is the game.

Nota 2/10 pt trolling - e plauzibil pentru unii, dar argumentele contin doar fail si butthurt. Intr-un cuvant, faggotry.

Asteptam trolli mai capabili next time.

Edit: upgraded to 4/10 for getting Mecha to RAGE :P (din pacate pt tine, insa, el are dreptatea SI adevarul de partea lui)

Edit: DOWNGRADED to 0/10 for trolling without being anonymous.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 12:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |