Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync, citeste primul post


Tessa
post May 30 2011, 08:05 PM
Post #41


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Tind sa cred ca vrea sa faca ceva gen Star Driver/Utena in care contau mai mult determinarea eroului si modul in care acesta evolua.

Nu inteleg comparatia. Eu in Star Driver am inteles fiecare lupta deoarece nu se baza pe nici o regula. Aici, tot asa, nu se bazeaza pe nici o regula castigul lui Kimimaro, dar totusi luptele in sine au reguli <_<. So I've read about Mezoflation and it seems like it's some awsome power that can give you all the powers you need to beat your oponent even if he is stronger. De ce ar fi "mezo-ul" tau mai puternic decat al lui? Nu stiu daca mai are rost sa revad seria doar ca sa ma conving ca nu au fost explicate toate chestiile astea ori ca eu chiar am atipit in timp ce-l urmaream si am pierdut secventele in care erau explicate cele de mai sus. Or that this anime is so complex that my tiny brain can't understand it <_<.

QUOTE
De fiecare data cand am comentat un episod am zis ce imi place si ce vad bun in el.

I agree that Myasu is cute, but that's not enough to make me like this show XD.
si nu e adevarat ca dupa ce am catalogat un anime imi pastrez opinia despre el indiferent de cum evolueaza actiunea. sunt destul de perceptiva la schimbarile si evolutia care are loc intr-un anime. Citeste doar ultimul meu post de la Dedman wonderland :wink: . Doar ca seria aceasta nu mi se pare ca a evoluat deloc in ultimele 6 episoade vazute. And usually i always say: "I might change my opinion after some more episodes" :P .

Meh, o sa revin maine cu o noua parere, sau aceeasi dupa ce vad ep 7.

BTW: saptamana asta vedem ep 7 si 8
. 8 o sa apara doar joi, dar cred ca putem vorbi suficient despre el pana joia viitoare cand apare ep 9 :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post May 30 2011, 08:12 PM
Post #42


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 30 2011, 08:05 PM)
Nu inteleg comparatia. Eu in Star Driver am inteles fiecare lupta deoarece nu se baza pe nici o regula. Aici, tot asa, nu se bazeaza pe nici o regula castigul lui Kimimaro, dar totusi luptele in sine au reguli <_<. So I've read about Mezoflation and it seems like it's some awsome power that can give you all the powers you need to beat your oponent even if he is stronger. De ce ar fi "mezo-ul" tau mai puternic decat al lui? Nu stiu daca mai are rost sa revad seria doar ca sa ma conving ca nu au fost explicate toate chestiile astea and that this anime is so complex that my tiny brain can't understand it <_<.
*


Well, nici Star Driver nu punea mare pret pe lupte si le folosea...de fapt nu prea le folosea intr-un mod constructiv. Cel putin in C personajul principal evolueaza. Nu prea am vazut asta in Star Driver.

Castigul lui Kimimaro este posibil dar nu probabil. Supposedly, Kou era un Entre foarte talentat si ma mira faptul ca nu a rezistat sau nu a anticipat cele 2 mezzo. Spuneam doar ca este posibil. Cred ca mezzo-ul depinde de asset-ul in sine. Nu e obligatoriu ca ambii oponenti sa foloseasca mezzo. Din cate am inteles, pot sa foloseasca orice atac vor in timpul acordat.
Pe tabla cu scorul de la sfarsit (cea de pe terenul de baseball) apare 2-1. Poate Kou a folosit doar un mezzo. Nu stiu insa de ce.

Incerc sa 'adun' doar partile bune din C. Luptele categoric nu fac parte din sfera partilor bune, dar daca privesti dintr-un anumit unghi, poti considera ca isi ating scopul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 30 2011, 08:22 PM
Post #43


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Well, nici Star Driver nu punea mare pret pe lupte si le folosea...de fapt nu prea le folosea intr-un mod constructiv.

True, and still...I liked Star Driver. If I open a topic about it will you chat with me? XD
QUOTE
Cel putin in C personajul principal evolueaza.

Cum evolueaza? pana in episodul 6 nu vad sa fi evoluat catusi de putin. Evolueaza in ep 7?
QUOTE
poti considera ca isi ating scopul.

Care e?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post May 30 2011, 08:29 PM
Post #44


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 30 2011, 08:22 PM)
True, and still...I liked Star Driver. If I open a topic about it will you chat with me? XD

Cum evolueaza? pana in episodul 6 nu vad sa fi evoluat catusi de putin. Evolueaza in ep 7?

Care e?
*



Poate 'evolueaza' e mult spus. Kimimaro este intr-o continua dilema si ii sunt prezentate mai multe alternative (cea mai reprezentativa e scena cu burgerii :lol: Sunt 3 burgeri care banuiesc ca reprezinta cele 3 ideologii - Mikuni, Kou si Jessica sau Jennifer). E o 'evolutie' inceata dar asta o face sa para mai reala.

Scopul ar putea fi suprinderea 'evolutiei' la personajul principal. Nu inteleg insa de ce au ales tema banilor. Poate are legatura cu 'controlul' propriului destin. Cuvantul control apare de mai multe ori in anime.

As fi dispus sa discut despre Star Driver *cough*desi nu am vazut ultimele 2 episode.*cough*

Chestia cea mai lipsita de realism este faptul ca Jennifer pastreaza o silueta acceptabila dupa munti de cartofi prajiti si burgeri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 3 2011, 10:01 AM
Post #45


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Episodul 8 made up for all the awkward previous ones. Pana acum aveam impresia ca atunci cand ramaneau faliti li se lua tot ceea ce aveau multumita banilor negri... pierdeau practic totul, iar intregul lor viitor era luat inca de la inceputul contractului si modelat in asseturi, ready for the taking. Masakaki tricked them big time. Scena cu Mashu si Hanabi was just so cruel...at least I think that was Hanabi.

Later Edit:
I figured it out! Masakaki is a Guze no Tomogara and Kimimaro will turn into a Flame Haze and kill him.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jun 3 2011, 01:29 PM
Post #46


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Foarte bun episodul 8, dar un pic cam brusc inceputul.
Ce mi-a placut inca de la inceput la anime-ul asta e legatura cu mitul Midas... la inceput am zis ca e doar o coincidenta, dar dupa episodul asta(si cel in care profesorul si-a pierdut copiii) nu mai mi se pare asa. Daca vrei sa transformi orice in aur doar atingand, trebuie sa te astepti si la niste sacrificii, la ceva rau(Midas a ajuns sa isi transforme fiica in aur dupa ce a atins-o). La fel si aici cu Midas money - cei ce au folosit si obtinut fara sa constientizeze total consecintele afla acum cu adevarat si efectele negative la un nivel mai larg: dispare un copil, o tara. Or maybe I'm reading too much into this :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 4 2011, 11:40 PM
Post #47


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Mi s-au parut si mie mai interesante ultimele 2 episoade. Parca in sfarsit intra in adevarata actiune. And now it's going to be again the classic story about saving the world and stuff. Ar putea salva anime-ul daca o sa fie bine realizat/prezentat :P .
Nu prea mai am ce sa adaug fata de ce s-a mentinat deja.
@Small-lady: eu uitasem complet de mitul cu Midas. Thank you for reminding it to me. Acum incep si eu sa leg mai multe chestii ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jun 8 2011, 11:06 AM
Post #48


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ahem *clears throat* Am scris mult, va rog sa ma iertati si nu tin sa cititi. Am avut o perioada urata cu examene and stuff si acesta a fost modul meu de a ma descarca (am si revazut episoadele ca sa nu uit nimic din ce vroiam sa punctez - though am lasat unele chestii pe dinafara, ca sa nu scriu totusi romane). Tessa, ma indoiesc ca in tot ce am spus pana acum despre anime m-am referit doar la ce draguta e Mashu, dar meh... acum chiar am detaliat ce mi-a placut, hope it's better ^_^
Ma bucura sa vad ca episoadele 7 si 8 v-au trezit mai mult interesul pentru anime. Si eu sper din suflet ca finalul sa fie bun, pentru ca are mult potential si ar fi mare, mare pacat sa o dea de gard.

________________________________________________________

Episodul 7
Really, really liked this episode. De la bun inceput imi doream sa aflu mai multe despre Mikuni si ma bucur ca au facut asta. Am tresarit cand am vazut ca Takako are aceeasi voce cu Q, dar apoi am inteles si mi s-a parut oarecum trist. Ma intreb cum se simte el sa isi vada sora reflectata in assetul lui. Asta explica si relatia lor deosebita.
Tatal lor e a big time jerk. Ca sa zic, are lucruri mai importante decat familia de aparat >.> Anyway, au fost transmise niste idei bune prin intermediul lui si e un simbol bine conturat al omului pervertit de obsesia banilor, care duce la dezumanizare. Mi-a placut atat cum au fost imbinate secventele in aceasta prima jumatate, cat si concentratia de simboluri si idei transmise indirect. Mi s-au parut ilustrativa analogia retelei lui Masafumi cu musuroiul de furnici si cum totul este dat peste cap cand cineva mai puternic (viespiile) intervine. Nu doar ca transmite bine ideea, dar mi-a placut si paralela cu regnul animal. E chiar interesant sa vezi ca atat in natura, cat si in acel mediu artificial creat de om totul se petrece cam dupa aceleasi reguli.
M-a intristat profund ce s-a intamplat cu Takako. Stiam in mare ce pateste, dar tot m-a atins. Mai ales cand ii spune lui Mikuni ca poate lui i se pare normal sa se gandeasca la maine, la saptamana urmatoare, la luna urmatoare, la anul urmator, insa ea traieste in permanenta cu dorinta ca prezentul sa inghete in clipa de fata. M-a facut sa ma gandesc ca poate oamenii nu apreciaza la adevarata lui valoare timpul pe care il au.
Un alt lucru frumos reliefat au fost acele secvente cand e Mikuni in parc si pur si simplu se uita in gol, spre cer (as if begging for a miracle). Subliniaza bine lupta sa interioara. Si, cu toate ca dupa ce am vazut toate astea, am ajuns sa il apreciez ceva mai mult pentru tot ce a reusit sa faca, totodata ma tem ca intunericul din interiorul lui e mult mai adanc decat ma asteptam.
A doua jumatate a fost really really fun. Mi-a placut sa vad totul din punctul de vedere al lui Mashu, nu doar pentru ca imi place mult de ea, ci pentru ca ni s-a oferit si o alta perspectiva asupra situatiei, din partea cuiva care nu cunoaste atat de multe despre lumea reala si descopera lucrurile pe parcurs. She made me like Kimimaro a little more, too. Inca mai am speranta sa se ridice la asteptarile mele. Au fost foarte dulci scenele cand facea si ea ce facea Kimimaro, dar mai ales cand a dus-o la masa si a inceput si ea sa ii puna in farfurie ramen, asa cum o vazuse pe Hanabi ca facuse :lol:
Cat despre ce a facut Kiminaro la final... il inteleg foarte bine. N-a vrut sa ramana indiferent si sa nu reactioneze atunci cand il deranjeaza ceva, chiar daca asta n-a schimbat nimic. Si eu am fost pusa zilele trecute in situatia de a-mi exprima opinia sau de a tace si a lasa de la mine, in conditiile in care oricum situatia ar fi ramas aceeasi. Am ales sa ma exprim si m-am simtit mult mai bine dupa, chiar daca poate parea prostesc (asa cum si Kimimaro si-a incasat-o urat de tot). So, I'm with him on this one ^_^

Episodul 8
Hmm, well... this episode freaked me out. Felul cum dispareau oamenii si acea lipsa de vointa de a mai trai care ii cuprindea pe restul mi-a dat o stare de tristete si un gol in stomac. In special cand copilasul a disparut chiar in fata lui Kimimaro - aici mi-au dat lacrimile. Oricum, foarte sugestiva ideea cu acea bancnota.
Si discutia cu Ebara de pe acoperis a fost interesanta. "You can't tell an ordinary man and a weirdo apart until they act". De asemenea, gestul acela de a-si arunca pantoful in timp ce zice "It's because you started to act" (contrastand diferenta pe care o simte intre el insusi si Kimimaro) mie mi s-a parut plin de intelesuri, ca un fel de ultim, zadarnic act de revolta si, totodata, un fel de a spune ca a pierdut tot ce avea (din moment ce ramane fara unul dintre cele mai elementare lucruri de care are nevoie un om - incaltari). Dunno, mie chiar mi-a parut rau de el si de ce a patit. Insa au scos foarte frumos in evidenta prin intermediul lui ca, intr-adevar, persoanele dragi sunt ceea ce conteaza cu adevarat si ca ar trebui sa le apreciem mai mult and not take them for granted.
Sa inteleg ca a lua viitorul nu inseamna doar a lua ce a castigat acea persoana, ci a-i rapi pana si ultimul strop de dorinta de a continua sa traiasca. E asa... nici nu gasesc un cuvant potrivit pentru asta, pur si simplu m-a facut si pe mine sa ma simt un pic seaca pe dinauntru. Mai ales la secventele cu Hanabi. Ma intreb ce o fi cu ea. Adica da, inteleg ca are si ea aceeasi stare ca toata lumea, dar tind sa cred ca e ceva mai mult.
Acum sunt si mai curioasa ce legatura e intre Mashu si viitorul lui Kimimaro. As zice ca in acea vedenie/halucinatie/whatever ea era bebelusul, dar cine erau parintii? Initial, mi-a trecut prin minte ca ar fi fost ceva asemanator ca la Ebara, Kimimaro sa fi avut o sora si ea sa fi disparut cand tatul sau a dat faliment, dar totusi Kimimaro s-a vazut pe el insusi in locul tatalui, iar asta m-a derutat un pic. Sper sa ne lamureasca pentru ca sunt tare curioasa ce si cum.
Cat despre final... nici nu stiu ce sa zic. Nu prea inteleg ce inseamna ceea ce s-a intamplat, ce o fi creatura aia (though a friend gave me this) si ce castiga acel Masakaki or whatever he is (cred ca e altul decat cel pe care il stim noi, din moment ce parul lui are alta culoare) din distrugerea unui district si disparitia unori tari. And yes, si eu sunt de acord ca i-a tras pe toti pe sfoara. Avea oricum aerul asta din primul episod, nu ma mira. I still find him a very interesting character, anyway.
Mai vreau doar sa zic ca Mikuni m-a calcat un pic pe bataturi cu atitudinea lui de "Eu detin adevarul suprem". Inteleg acum ca este asa fixat pe conservarea prezentului din pricina situatiei surorii lui si a ceea ce i-a zis inainte sa devina inconstienta, but still... As vrea totusi sa stiu mai multe detalii despre ce inseamna C inainte sa ma pronunt in privinta lui. Cat despre ceea e mai bine... Well, eu consider ca si Mikuni si Kou au cumva dreptate. Trebuie sa te gandesti la viitor, dar nu poti ignora nici prezentul. Cum a zis si Kimimaro, prin prezent iti construiesti viitorul. Totusi, asta e doar parerea mea, nu cred ca exista o varianta absoluta a ceea ce e mai bine. Pana la urma, fiecare actioneaza dupa cum considera el ca e mai bine, manat de propriile motive. Oricum, vorbele mari si conflictul de idei nu prea vad sa isi mai aiba locul in contextul situatiei actuale. Aici ii dau cumva dreptate lui Mikuni: "Decide and make a move!"
________________________________________________________

@Small Lady: Oh, stiam mitul, uitasem numele. Si lenea nu m-a impins sa caut. Thanks for reminding us. Chiar e un lucru foarte bine punctat, printre alte simboluri care se regasesc in anime.

QUOTE
I figured it out! Masakaki is a Guze no Tomogara and Kimimaro will turn into a Flame Haze and kill him.

Cred ca am ras vreo 5 minute fara oprire. Nice one! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 14 2011, 01:26 AM
Post #49


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Oh, I like Nezumi's last post. It touched me ^^.
QUOTE
totodata ma tem ca intunericul din interiorul lui e mult mai adanc decat ma asteptam.

Nu cred ca are intuneric in suflet, cred ca a ramas prins in dorinta surorii lui pentru care prezentul e mai important decat orice, de aceea si lupta pentru rpezent.
QUOTE
Anyway, au fost transmise niste idei bune prin intermediul lui si e un simbol bine conturat al omului pervertit de obsesia banilor, care duce la dezumanizare.

Nu ca as vrea sa-i iau apararea, mi s-a parut strigator la cer ceea ce a facut, dar hai sa privim totul si dintr-un alt punct de vedere. Era seful unei companii mari care daca ar fi picat ar fi lasat o gramada de oameni someri. Dovata concreta ca [,] cu cat ai mai multa putere si responsabilitate cu atat o sa tragi mai multi oameni dupa tine atunci cand o sa cazi, iar asta e ceva de neconceput; si sincer, daca nu as fi cunoscut in viata reala un om de genul poate nu as fi putut simpatiza cu el. E seful unei companii uriase care sustine o buna parte din economia din Bihor [judetul meu natal]. Cand i-am luat interviu pentru un articol al scoli si l-am intrebat care ar fi principala lui frica mi-a spus ceva de genul: "Nu pot sa numar cate nopti nedormite am avut din cauza ca imi era frica ca nu o sa pot sa-mi platesc angajatii a doua zi". So yeah, it looks all fun from the outside, but it's actually harder from the inside. Ma rog, daca esti om cu suflet si iti pasa de angajatii tai, ca am auzit si de angajatori care nu dau doi bani pe faptul ca nu au cu ce sa te plateasca. Ok...end of offtopic. :P
QUOTE
Mai ales la secventele cu Hanabi. Ma intreb ce o fi cu ea. Adica da, inteleg ca are si ea aceeasi stare ca toata lumea, dar tind sa cred ca e ceva mai mult.

Cred ca ea e de fapt Mashu si reprezinta viitorul ei impreuna cu Kimimaro, altfel nu as intelege de ce ea il iubeste asa de mult. She even wants a kiss. Ma rog, poate sunt complet pe langa, e doar un sentiment :P .
QUOTE
Cum a zis si Kimimaro, prin prezent iti construiesti viitorul.

Adevarat, dar districtul nu le-a oferit niciodata sansa sa-si pastreze viitorul. Inca din momentul in care il pariezi fie ca-l pierzi, fie ca o sa castigi o sa-l schimbi, deci din pacate cei din financial district au avut doar prezentul de la bun icneput, doar ca ei nu stiau asta.

Acum revin la ultimul episod, 9:
WTH! Daca episodul 7 si 8 m-au mai ajutat putin sa clarific situatia legat de ce inseamna si fac midas money episodul 9 a reusit sa ma bage in ceata mai mult decat au facut-o episoadele 1-6 la un loc.
Pana la urma ce e de fapt "C"? Nu e "C" valul care a distrus Singampore si America de Sud? Atunci in ce fel e mai rau ceea ce a facut Mikuni? Aveau de ales intre a salva prezentul si a muri putin mai tarziu sau a muri acum... I'm so confused I could hit my head on the wall....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jun 22 2011, 04:56 PM
Post #50


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Episodul 9
Nici nu stiu cu ce sa incep legat de episodul asta, it gave me mixed feelings.
Cu toate ca sunt de acord cu ceea ce planuiesc sa faca Kimimaro si Satou, eu nu pot sa il vad pe Mikuni ca pe un om rau. Dimpotriva, a incercat sa faca ceea ce a considerat el ca ar fi mai bine ca sa salveze ce poate. Daca nu facea asta, Japonia nu ar mai fi existat deloc. Evident, stadiul in care au ajuns lucrurile este trist si dezolant, dar nu este in totalitate vina lui. Masakaki l-a tras si pe el pe sfoara, iar dezamagirea si durerea lui Mikuni sunt destul de evidente atunci cand ni-l arata singur, intrebandu-se ce s-a intamplat cu realitatea pe care a incercat din rasputeri sa o protejeze.
Scena cu sarutul pe frunte a fost superba :wub: Mashu era o dulcica, cum intindea ea buzele asa :lol: Daca intr-adevar ea va fi fiica lui Kimimaro, asta imi aminteste de faptul ca multe fete cand sunt mici nu pot concepe ideea de a avea alt baiat in viata lor in afara de tata (asa am fost si eu, plus ca imi aminteste putin si de Shirley din Code Geass). Revenind, imi place tare tare mult relatia lor, e o legatura foarte frumoasa intre ei.

Episodul 10
Awesome! :| Asta a fost tot ce am putut spune timp de vreo 5 minute dupa ce l-am terminat. M-a surprins foarte placut si imi da incredere ca finalul va fi unul frumos.
Mi-au dat lacrimile pentru Satou in asa hal ca ai fi zis ca m-a batut cineva. Nici nu am simtit cand mi-a devenit asa draga, pur si simplu mi s-a frant inima pentru ea. Iar cand am inteles de ce in episodul anterior i-a zis lui Georges sa retina mirosul lui Kimimaro m-am transformat intr-o fantana arteziana. Dunno, pur si simplu mi s-a parut un moment incredibil de trist. Insa foarte bine executat din punctul de vedere al regiei si al jocului actorilor, mai ales al lui Mayumi Asano, parca fiecare cuvant al ei mi se lipea de suflet. Evident, nu ma asteptam ca ea sa il dovedeasca pe Mikuni, dar tot m-a intristat.
Si ca tot am mentionat de Mikuni... Eu tot nu il pot vedea ca arogant. Poate o da in extrema, insa mie mi se pare ca incearca din rasputeri sa faca opusul a ceea ce a facut tatal sau in trecut. In loc sa tina cu dintii de ce are fara sa ii pese de cei din jur, in loc sa sacrifice prezentul pentru eventualitatea unui viitor in care totul sa fie mai bine, la el e tocmai invers: e in stare sa renunte la intregul sau viitor pentru a salva ce e acum. O intentie care poate nu e cea buna, insa nu mi se pare in mod necesar un act de aroganta sau de martir. Asa cum o dovedeste acel flashback pe care l-a avut ("No matter how you cry, it's useless if you don't have the strength." - replica pe care eu o vad cu dublu sens, adresata atat lui insusi de pe atunci, cat si lui Kimimaro de acum), el nu mai vrea sa fie ca atunci, cand era neputincios si n-a putut salva nimic oricat s-ar fi zbatut. Nu incerc sa ii iau apararea, vreau doar sa spun ca ii inteleg gandirea intr-o anumita masura.
Mashu a fost geniala. Nu ma asteptam la un asa Macroflation din partea ei, pur si simplu ma uitam cu ochii gogonati la ecran si nu-mi venea sa cred. Discutia ei cu Kimimaro m-a atins la inima, mai ales cand el ii zice ca ea e viitorul si ca viitorul este ea (exprimare deloc redundanta, cum ar putea sa para, dimpotriva - vrea sa sublinieze ca viitorul este echivalent cu ea, ca nu poate exista fara ea). Cu alte cuvinte, ca el incearca sa protejeze atat ce are acum, cat si posibilitatea ca ei doi sa se reintalneasca in viitor.
Un alt lucru care mi-a mai placut a fost felul cum a fost ilustrata teoria lui Taketazaki, si anume ca banii inseamna incredere. In absenta acesteia, valoarea lor este egala cu cea a hartiei din care sunt confectionati. Cred ca am inteles-o mult mai bine acum. Iar cresterea inflatiei mi s-a parut o miscare geniala din partea lor.
Astept cu nerabdare si curiozitate ultimul episod. Am incredere ca va fi un final bun ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 23 2011, 02:35 AM
Post #51


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu stiu ce sa spun, anime-ul asta ori se perde in detalii ori ma pierd eu cand ma uit la el. Ne tot spune despre dramele personajelor, despre cum oamenii dispar din cauza la ce face mikuni...bla, bla, dar nu ne explica ce face efectiv C. Adica, din nou revin la intrebare: daca nu salveaza prezentul, ei de unde o sa mai aiba viitor? E mersul cronologic al timpului, prima oara vine prezentul si apoi viitorul, nu poti sa le separi si sa spui ca vrei sa salvezi doar unul singur.
Chiar nu mai inteleg nimic din ce a vrut scenaristul sa spuna, care e ideea povestii si elementele acesteia.
I'll give it 1 last change la ep 11, desi am o presimtire ca o sa fie doar "the epic" final battle si toate revin la normal ca prin minune fara ca sa se mai oboseasca sa explice ceva.
Engrish-ul de la inceput m-a calcat rau de tot pe nervi. Am dat back de 3 ori sa inteleg ce spune tipul acela cand vb. cu Masasaki si tot nu am inteles. Nu inteleg de ce se chinuiesc asa de mult sa-i faca pe actorii lor sa vb. engleza cand se vede de la o posta ca sunt incapabili sa pronunte 2 silabe corecte in acea limba >.<. Si Satou vb. naspa engleza, dar tipul acela zici ca avea prune in gura <.<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jun 23 2011, 07:53 AM
Post #52


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



La partea cu engleza sunt de acord, si pe mine m-a deranjat putin. Cei de la gg ar fi trebuit sa subtitreze si partile alea >.> Poate alte grupuri au facut-o, n-am incercat sa vad. Totusi, inteleg ideea. Ar fi ciudat sa ne arate o lume intreaga vorbind in japoneza (desi pe mine nu m-ar fi deranjat - vezi Code Geass). Insa n-a fost doar engleza, la un moment dat a mai fost si alta limba, ceva asiatic (in afara de japoneza, nu pot sa le disting).
Tessa, eu cred ca misterul care zici ca te deranjeaza se invarte in jurul celui/celor "de sus", dupa cum zice si Masakaki la finalul episodului 10. Poate or sa ne explice si va fi mai clar. Cat despre C, eu am inteles ca inseamna disparitia unei tari. De la ce vine si daca mai e ceva in spate, nu stiu si nici n-am stat sa caut pe net pentru ca pur si simplu nu m-a simtit bagata in ceata incat sa vreau explicatii suplimentare.
La partea cu prezentul si viitorul... Sunt de acord ca nu poti avea viitor fara prezent. Din acest motiv nici nu pot vedea ceea ce a facut Mikuni ca pe ceva in totalitate rau. Daca nu era el, nu ar mai fi existat Japonia, nu ar mai fi existat nici ei. Insa chiar tu ai spus ca nu esti de acord cu persoanele care sunt fixate pe ceea ce e in prezent si nu se gandesc deloc la viitor. Well, Mikuni chiar asta face. Daca nu il opreste Kimimaro, ar sacrifica intreg viitorul tarii. E cam vag ce inseamna "intreg viitorul", dar eu ma gandesc ca ori e o disparitie lenta (lucru care ar fi echivalent cu C, pana la urma) pentru ca, din moment ce nu mai exista viitor, prezentul nu poate "avansa", ca sa zic asa, ori inseamna pierderea oricaror perspective de dezvoltare si dorinte de viata, un prezent perpetuu blocat intr-un moment de acum cine stie cati ani. Iar daca exista o alta modalitate de a preveni disparitia tarii decat ceea ce face Mikuni, ceva care sa nu duca Japonia intr-o astfel de situatie, atunci eu sunt alaturi de Kimimaro in privinta asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 23 2011, 12:31 PM
Post #53


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
la un moment dat a mai fost si alta limba, ceva asiatic (in afara de japoneza, nu pot sa le disting).

Singura limba pe care am mai auzit-o eu a fost franceza. Cand vorbeau cei de la banca nationala. Dar la aceea chiar habar nu am ce au spus. Probabil OMG, cade bursa, cade bursa :P .
QUOTE
Totusi, inteleg ideea. Ar fi ciudat sa ne arate o lume intreaga vorbind in japoneza

Nu asa a fost dintotdeauna? Si japonezii din filmele americane vb. engleza nu japoneza XD. Ma rog, nu faptul ca vb. in engleza ma deranjeaza, ci faptul ca vb. asa de prost. Ar fi putut angaja un strain sa le faca toate vocile in engleza. Am vazut ca acea conferinta din America pe care au prezentat-o avea o engleza impecabila. Sunt 90% ca cei care au facut vocile nu erau japonezi XD. De ce nu i-au folosit si in rest? :(
QUOTE
Poate or sa ne explice si va fi mai clar.

Acel poate ma sperie pe mine. Nu mi se pare normal ca astfel de lucruri sa ramana neexplicate.
QUOTE
Daca nu il opreste Kimimaro, ar sacrifica intreg viitorul tarii.

De aceea as vrea sa inteleg ce inseamna C. Daca e cum spui tu ei nu au ce sa faca in afara sa salveze prezentul. Nu inteleg de ce Satou si Kimimaro se gandesc ca pot sa salveze viitorul lasand prezentul asa cum este @.@. Deci ce ma deranjeaza e ca nu inteleg planul personajului principal, care...spune eu, ar fi trebuit sa fie primul pe care il cunosc, nu?
QUOTE
din moment ce nu mai exista viitor, prezentul nu poate "avansa"

Adevarat. So they're screwed any way. Eu spun ca cea mai mare prostie e faptul ca se bat intre ei. Eu cred ca ar fi trebuit sa mearga de la bun inceput la cei de "mai sus".
QUOTE
Iar daca exista o alta modalitate de a preveni disparitia tarii decat ceea ce face Mikuni, ceva care nu duca Japonia intr-o astfel de situatie, atunci eu sunt alaturi de Kimimaro in privinta asta.

Da, si eu, dar nu ne-au spus ca ar exista o alta modalitate. Asta e ceea ce ma deranjeaza, iar pentru mine, lupta dintre Satou si Mikuni a parut useless and she dies for nothing >.<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jun 23 2011, 08:56 PM
Post #54


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Pai pana acum planul a fost sa il opreasca pe Mikuni sa sacrifice intreg viitorul si, intre timp, sa creasca inflatia pentru ca valoarea yenului sa scada, facand astfel si ca Midas Money sa nu mai valoreze nimic. Pentru asta, aveau nevoie de un Darkness card (pe care Satou a incercat sa il obtina fara succes), dar si sa ii scoata din scena pe cei din Guild care l-ar fi putut ajuta pe Mikuni (din moment ce cu banii furati de la el au facut smecheria cu inflatia) - hence the Deal between Kimimaro and Ichirou. Mie una nu mi se pare atat de ambiguu, dimpotriva, chiar imi place cum a fost construit episodul 10.
Oricum, nu pot eu sa te conving de nimic, daca iti place sau nu cum e prezentat totul e up to you. In orice caz, trebuie sa mai fie ceva pe langa toate astea, sunt sigura de asta si abia astept episodul 11. Mie mi-a placut animeul si am incredere ca ii vor face un final bun :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 24 2011, 09:10 PM
Post #55


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Pai pana acum planul a fost sa il opreasca pe Mikuni sa sacrifice intreg viitorul si, intre timp, sa creasca inflatia pentru ca valoarea yenului sa scada, facand astfel si ca Midas Money sa nu mai valoreze nimic.

A fost asta explicat in episodul 10? o.O Sau ai concluzionat tu singura aceasta idee? Eu credeam ca nu are importanta care moneda are valoare deoarece Midas money fusesera imprastiati in toata lumea, nu doar in Japonia. Deci exista posibilitatea [mai mult ca sigur] ca Midas money sa existe si in dolarii chimbati. Sau nu se afectau intre ei? Ma rog, pe mine ma depaseste faza asta.
Trec la ep 11.
Uite ca a aparut si ultimul episod.
Pe la jumatate a inceput sa sclipeasca, ne-a explicat cum a influentat pozitiv caderea yenului toata treaba si mi-a palcut ca explicatia a avut logica si din punct de vedere economic. Iar
sarutul dintre Mashu si Kimimaro mi-a dat fluturi in stomac XD
. Apoi finalul efectiv m-a lasat cu ochii in soare. Pana la urma nimic nu s-a rezolvat ci doar a luat o alta forma, iar Kimimaro a pierdut atatea pentru nimic >.<.

Meh, nota finala: 6/10.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 24 2011, 09:43 PM
Post #56


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 24 2011, 10:10 PM)
Iar
sarutul dintre Mashu si Kimimaro mi-a dat fluturi in stomac XD
.
*



Untill you realise that technically he's probably kissing his future daughter. Ewwww.

Cat despre ending, mi s-a parut mult prea convenient modul in care a fost evitata distrugerea Japoniei, iar ce a urmat dupa a fost mult prea rushed (mai ales scena cand Kimimaro se intalneste cu cel care controleaza financial districturile si afla ca de fapt influenta FD-ului este benefica pana la urma pentru umanitate. Seriously?). Ah well, at least Masakaki was awesome.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 24 2011, 09:48 PM
Post #57


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Untill you realise, that technically he's probably kissing his future daughter. Ewwww.

Eu credeam ca ea e sotia lui, devreme ce semana cu Hanabi.
QUOTE
Ah well, at least Masakaki was awesome.

I failed to notice that since 90% of the time he appeared he was just blabbering about ambiguous things that never got explained.
QUOTE
influenta FD-ului esdte benefica pana la urma pentru umanitate. Seriously?)

Yeah...seriously? I also don't think so >.<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 24 2011, 10:00 PM
Post #58


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 24 2011, 10:48 PM)
Eu credeam ca ea e sotia lui, devreme ce semana cu Hanabi.
*



Well, after what happened at the end he doesn't really have a future with Hanabi, now does he? Acuma serios insa a fost o scena in episodul 8 in care Kimimaro are o viziune in care apare un cuplu cu un bebelus si decid sa il numeasca Mashu. A vision of the future? Heck if know.

Also, mie nu mi-a placut deloc de Hanabi, asa ca sunt de parere ca lui Kimimaro ii e mai bine fara ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jun 24 2011, 11:18 PM
Post #59


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



OK, cred ca multi au inteles ceva gresit. Nu cred ca ERA fica lui din viitor. Ea representa viitorul, deci cel mai probabil, IUBITA lui din viitor. Problema cu Mikuni era ca Q nu representa deloc viitorul lui, ci trecutul.
Cel putin, asta e parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 24 2011, 11:32 PM
Post #60


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Iubita, sotie...tot pe acolo e :P . Vroiau sa numeasca copilul Mashu, dar nu inseamna ca ea era copilul lui. Reprezenta intregul lui viitor, nu doar o persoana din acela. Si sunt de acord si cu ce a spus DmonHiro, probabil ca motivul pentru care Mikuni era asa de prins de apararea prezentului era deoarece viitorul lui era reprezentat de trecut. So in the end, he never had a future so gambling it was very easy for him. So sad though.
Totusi, anime-ul acesta putea sa fie mult mai bun daca ar fi fost prezentat mai bine. Ideea in sine nu e rea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:59 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |