Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Blue Gender


axi
post Aug 5 2004, 11:13 PM
Post #41


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



scorp mane ... ai si tu "rezon" :P ... acum daca tu ai gasit doua idei care se aseamana intre ele ... imediat zici ca blue miroase a x
pai da de ce nu zici nimic de deosebiri?
ca asa zic si eu ca orice anime vrei tu nu e original ptr ca doar primul anime ever e original ... ceilalti au facut tot anime-uri deci ceva ce se mai facuse, nu?
uita-te si la deosebiri si dupa aia spune ca e asa sau nu e
oricum am inteles ca nu-ti place si asta ar trebui a fie suficient, nu trebuie neaparat sa ai un motiv ... mai ales unul care mi se pare oarecum aiurea /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 6 2004, 01:31 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



:D :D pai unul e mecha iar celalalt e action/drama/psiho......deci comparatia iese din discutie.....singurele lucruri care poat fi comparate sunt personajele. X-ul are avantajul multitudini de personaje/caractere care iau parte direct la actiune..pe cand Blue are numai 2-4. Desi nici X seria nu a reusit sa scoata la iveala un personaj cu adevarat pe gustul meu.....macar nu sunt la fel de bruste schimbarile in caracterul personajelor..iar cand acestea se produc..au la baza niste argumente solide..sau un cumul de sentimente/trairi. In Blue schimbarile sunt mult prea bruste...iar faptul ca schimbul este reciproc: yuji devine marlene , marlene devine yuji......este cam ciudat..ca sa nu zic altfel.

Axi....primul post l-ai scis in acelasi timp cu mine si nu l-am vazut......zi-mi si mie ce asemanari gasesti intre love hina si DBZ???......da asemanari la storyline.....nu la faze comice
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Aug 6 2004, 11:01 PM
Post #43


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hmmm...daca tot stau sa ma gandesc ...chestia cu copiatul ...oricum animele sunt total diferite ...e ca si cum ai compara vaci cu masini de curse...ma rog..nus care e ideea..Tu ziceai ceva de idei filozofice ...si care ma rog ar fi ideea "copiata" distrugerea lumii pt a creea alta...Pai ideea asta a fost folosita cu mult inainta sa apara urma de x..In rest nici macar de la o posta nu se pot compara cele 2 serii..Sunt mult prea diferite.
Oricum mie mi-a placut povestea foarte mult in Blue..sincer in X chiar incepea sa ma calce pe nervi ideile de destinul controleaza totul and shet...daia nici nu e chiar asa de mare in ochi mei Xul...
Aici insa am gasit un story line frumos...cu inceput si sfarsit CA LUMEA...Cat despre schimbari bruste....hai sa nu mai intram in detalii...la cate schimbari is in x...mie si frica sa incep...Aici e vorba de evolutie...Nu se schimba Yuji intr-un episod...ci in seria intreaga...si asta e frumusetea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 9 2004, 11:54 PM
Post #44


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seby......Yuji nu-i chiar intr-un ep....e in 2 :twisted: .........da la Marlene e in unu....se schimba subit din secunda in care paraseste Pamantul.....i hate that.....Oricum story line chiar nu vad ceva impresionat..ori unde am ajuns la un grad de raceala in a privi anime-urile atat de mare incat nu ma mai in presioneaza nimic...nu stiu...oricum....am vazut si mai proaste.......mult mai proaste
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Sep 28 2004, 12:34 PM
Post #45


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



A ajuns si eu sa vad in sfirsit Blue Gender, ei bine ce sa spun... pai eu-s de aceeasi parere cu Scorpio, adica nui cine stie ce de capul lui. Povestea devine ceva mai interesanta pe undeva pe la mijloc la episoadele 11-15 in rest singurul lucru care mi-a placut este openningul, care fata de Scorpio vreau sa spun ca mi-a placut versiunea in engleza mai mult decit cea in japoneza.
O idee destul de interesanta, insa redata intr-un mod foarte sec. Nu stiu, nu are pasiune, foc interior, ma rog ii lipseste ceva pe acolo ca sa devina interesant, se apropie de Gunslinger girl, adica vine un pusti, ridica arma, trage, intoarce spatele si pleaca, no feelings at all; Gunparade March m-i s-a parut de 10 ori mai interesant. Yuji e un antierou dupa mine, Marlene, in schimb mi-a placut cum evolueaza.
Am vazut eu si altele mai proaste, dar nu stiu, ma asteptam la mai mult dupa cite s-a vorbit despre el aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 28 2004, 01:52 PM
Post #46


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Am vazut mai demult Blue Gender, dar nu m-am obosit sa postez ceva pana acuma.... Vad ca Sc0rp10n a inviant thread, asa ca dau si eu cu parerea.... Ca de obicei, il gasesc pe Scorpio in contradictoriu cu Seby.
Mah, seria nu e super mega giga tare dar nici nu e ceva de lepadat. Mi-au placut caracterele, actiunea in general, cu toate ca din tot ce se prezenta pana la sfarsit se raspandea un aer cam trist, sfarsitul e mai vesel un pic , dupa retragerea blue....
All in all, e bun, dar nu mi-a daramat nici un top... Inca nu am vazut Evanghelion iar Escaflowne (filmul) sincer nu l-as incadra in categoria mecha, nush de ce, poate ca apar prea putin mecha propizisi, care oricum erau armuri, bla bla..... nu e locul aici sa vb de escaflowne. deci, mai am un pic de vazut si alte mecha sa zic cu convingere, Blue Gender e the ultimate mecha ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 28 2004, 02:10 PM
Post #47


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mah acuma sincer, decat sa ma uit la NGE sau Rahxephon (nu ca nu mi-ar place si seriile astea), si sa stau 5 min la fiecare frazas a ma gandesc ce darku a vrut ala sa zica, mai bine ma uit la Blue Gender.

Cand o dau in aberatii despre originea omului si scopul lui pe acest pamant, luand exemple din religia crestina si combinandu-le cu cea musulmana si cea budista, de iese o ciorba gustoasa, imi vine sa dau fast forward.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2004, 09:15 PM
Post #48


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



zeri ... nu, acuma exagerezi ... nah ...acum cine se uita la o serie mecha asteapta mai mult batai, sange si bucati de metal sa sara in toate partile, da acum ce-i rau in faptul ca exista si o intriga si e mai complicata decat simpla: eroul e mic si prost la inceput, dar invinge toate greutatile ajutat de un miraculos robot, si traieste fericit pin la adinci batranete alaturi de iubita pe care o salveaza evident?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 28 2004, 10:31 PM
Post #49


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Yup...poate am exagerat. Dar vroiam sa zic ca Blue gender e un mecha foarte reusit, care are tocmai elementele genului sau si nu contine prea multe discutii elevate care s-ar potrivi in alte anime, de exemplu X.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2004, 10:39 PM
Post #50


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehe ... cam da ... cu toate ca spre final ideea devine mai greoi de urmarit ... totusi nu se compara nici pe departe cu GitS ...
ma rog acum chiar sunt curios care o fi mecha-ul cu densitatea si profunzimea ideatica cea mai mare ... maybe i should try a poll?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 29 2004, 07:10 AM
Post #51


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Ok, ma bag iar in discutie si va intreb, ce intelegeti prin mecha? Eu sincer inteleg roboti , uriasi sau mai putini uriasi, care sunt manevrati de oameni, in general.
Cand zic de mecha, ma gandesc la Blue Gender, Gundam (cu toate seriile), Evanghelion, Ra XEphon (sau cum ii zice, no offence dar nu stiu seria, decat titlu, si nici ala sa il scriu bine..). Au aparut aici , nume precum Escaflowne, pe care personal nu il prea vad mecha, si Gits, care ma rog, e cu roboti, dar mai mult cu androizi daca nu ma insel.... Astept sa imi dati o definitie a genului mecha, daca a fost data, sorry, dar nu am stat sa o caut.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Sep 29 2004, 01:51 PM
Post #52


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Mecha: Roboti mari. Asta e modul cel mai usor pentru a descrie acest gen. Ori roboti independenti, ori roboti care au nevoie de oameni pentru a-i pilota.
ex: Gundam, Neon Genesis Evangelion, Megazone 23, Armored Trooper Votoms.

Asta este definitia pentru Mecha de la Genuri chiar de pe site, adica lupte intre roboti mari. Gits eu nu il vad ca pe mecha, ci mai degraba un CyberPunk, in schimb Escaflowne, de ce sa nu fie mecha? mie mi se pare cit se poate de mecha. Acum nu poti sa spui ca un anime e 100% mecha sau altceva, ci mai degraba combinatie de genuri, de exemplu Escaflowne as zice ca e un Mecha + Fantasy + Romance.

In general cam ce ii place lui Seby, i-mi place si mie, de aceea abia asteptam sa-l vad, mai ales dupa ce am vazut atea posturi care-l lauda, dezamagirea a fost si mai mare. Degeaba are toate elementele cum zice Zeri, stiti cum se zice intregul nu este intotdeauna egal suma partilor. Sfirsitul mi-a displacut cel mai mult. Adica dupa ce discuta ca de nu stiu cite secole apare mutatia asta genetica care ar trebui sa distruga omenirea, la sfirsit tipul intra intr-o lumina si discuta cu "Lain" sa zicem, si gata, omenirea a scapat de pericolul extinctiei, prea e trasa de par ce mai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 30 2004, 06:19 AM
Post #53


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Don't step into the light (goo more precisely)... You might save the world Yuji !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 16 2005, 01:43 PM
Post #54


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



O postare la mai bine de un an dupa ultima de pe aici...m-am pus pe inviat topic-uri.

Am urmarit de curand si filmul la Blue Gender si anume The warrior. Pentru oricine se gandeste sa-l vada: Don't! E doar un rezumat al seriei care se opreste direct in plop. Pentru cineva care nu a vazut Blue Gender, filmul o sa i se para total lipsit de sens si extraordinar de grabit. Personajele raman la fel ca in serie, nimic nu se schimba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Sep 9 2006, 10:43 AM
Post #55


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Nu m-am chinuit sa mai scot si filmul dar seria a fost chiar interesanta. Nu mi-a placut insa teoria aia a anticorpilor, a spiritului suprem Gaya (nenumit in aceasta serie, desi la el se face aluzie). Nu am inteles insa de ce ce-a de-a doua rebeliune de pe 2nd Earth. Puteau pur si simplu sa plece, nu sa distruga statia spatiala si pe toti cei care probabil nu vroiau sa se intoarca.
Inteleg ideea de finalitate, de dramatism etc, dar totusi trebuie facuta o diferenta intre Arca lui Noe care chiar nu mai era folositoare si o statie spatiala.

Cam atat. Seria mi-a placut si-am urmarit-o cu sufletul la gura :D Speram ca relatia dintre Yugi si Marlene sa se miste putin mai repede dar a fost oky si asa :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 16 2006, 09:32 PM
Post #56


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pentru mine filmul a fost suficient... a concentrat ideea chiar daca nu se dezvolta prea mult personajele... seria am incercat sa o urmaresc dar nu m-a tinut treaz vreo decit vreo citeva episoade...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 16 2006, 10:52 PM
Post #57


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai filmul nu e nimic mai mult decat bucati din episoade puse cap la cap...probabil daca vedeam doar filmul m-ar fi atras mai mult. Oricum nici seria nu dezvolta nu stiu cat personajele....mie mi s-a parut destul de mediocra pertotal
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 17 2006, 10:50 AM
Post #58


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Eu am vazut doar filmul si mi-a placut. Mi se pare bine realizat sentimentul de lupta disperata dar lipsita de speranta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 17 2006, 05:59 PM
Post #59


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... filmele facute dupa serii concentreaza scenariul din mai multe episoade intr-o ora sau doua... uneori sunt bine realizate alteori esuaza lamentabil... totusi pentru a-ti putea forma o parere de ansamblu este recomandabil sa vezi si seria...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

golan trevize
post Aug 21 2015, 01:57 PM
Post #60


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 20-August 15
Member No.: 13.544
Points: 5
Gender:



nu prea posteaza lumea pe aici.

1. nu e o serie relevanta. deci nu merita sa fie vazuta ca o chestie sa-i zicem culturala. cum e seria Dragon Ball... care a dat nastere la multe conturi pe twitter.

2. nu e nici cel mai reusit serial al genului. deci iarasi nu merita.

3. gandaci uriasi? serios? am inteles ideea ca s-ar putea sa le apartina suprematia insectelor dupa ce mamiferele vor fi nevoite sa cedeze locul, dar asa mari? credeam ca gandacii sunt adaptabili taman fiindca sunt mici si nu prea au nevoie de multe chestii. ar fi fost mai infricosator sa fii halit de miliarde de vaduve-negre care se urca rapid pe tine si te paralizeaza decat niste ganganii care rag precum monstrii.

4. e interesanta ideea trezirii dupa o lunga perioada de timp si descoperirea faptului ca lumea s-a schimbat radical. dar impactul asta e exagerat aiurea.

serialul de duzina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:51 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |