Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii Generale And Stuff


Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Aici fiecare poate sa analizeze fiecare semnificatie si simbol din K.O.R. pe linga cele de la topicul teme specializate...si va spun ca K.O.R. Master ca sunt o multime... ;)
La dimensiunile date 18 volume manga,3 romane,48 de ep,8 Oav,2 Filme,cred si eu ca va fi multe de adus in discutie sau pur si simplu de aberat pe linga,Bineiteles cei care au avut privilegiul sa le vada...oricum Lother le are pe toate pt cine este interesat....insa in curind vor fi disponibile si in colectzia lui Scorpio care va intra si el in circuit... :lol:
I'll Wait for u .. :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Simbolul cel mai evident pt mine a fost alegerea. Si ce alegere...intre simbolul feminitatii (frumusete, mister, forta-slabiuciune) si simbolul copilariei (voiosie, incapatanare, farmec, idealism). Cam greu.... Cele doua fete sunt atat de diferite, dar sunt cele doua fetze ale aceleasi monede. Si legatura dintre ele este la fel de puternica :D. Dar Madoka a fost scoasa in evidenta cam prin toate mijloacele posibile. Atat de multe episoade au dezvaluit cate cava despre ea. Hikaru a fost cam neglijata. de la inceput ea a trebuit sacrificata. Chiar daca lui Kyosuke nu i-a fost clar pe cine va alege, privitorului nu i s-a dat nici o sansa sa se indoiasca. Trebuia sa arate ca eroul se maturizeaza...ca evolueaza..nu? Si cum se poate realiza asta mai bine decat prin intermediul fetei pe care o va alege?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Diana gresesti...Hikaru nu a fost neglijata..fiecare episod spune ceva despre ea...iar episodul 13 :Transformarea si ep 43,apoi Filmele sunt cartzi deschise unde potzi citi puterea caracterului ei.Alegerea pentru mine este doar ultima actiune pe care o va face Kyosuke si de aceea se va face direct doar in Primul Film: "I Want to return to that day".Farmecul seriei consta tocmai in shovaiala si indecizia lui Kyosuke..care este incapabil sa-si exprime sentimentele poate tocmai din lipsa lui de maturitate..si nu numai.
Apropo alegerea nu reprezinta un simbol Darling....
Simbolismul in K.O.R este variat incepand cu Insasi Titlul :
Kimagure Orange Road-Capricioasa Strada Portocalie(bleah ce naspa suna in rom.)...Strada este un simbol important in k.O.R.Strada poate sa capete caracteristici umane !?... da se poate...Strada imprumuta caracteristicile oamenilor care trec ...Strada poate fi interpretata si ca o cale pe care o urmezi pt.a-ti realiza destinul ...
La fel si Scarile,Palria Rosie,Jingoro sunt simboluri importante in k.O.R.va las pe voi sa spunetzi ce s-ar putea sa reprezinte ...gasitzi si altele :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Mie chiar mi s-a parut ca lui Hikaru i se acorda mult mai putina atentie. Poate si datorita faptului ca este mai mica si inca nu a venit momentul dezvoltarii caracterului ei. Sunt de acord ca in filme ii este foarte bine descris personajul, dar in serie nu prea. Si alegerea lui Kyosuke este un simbol din punctul de vedere al evolutiei pe care o va avea personajul. Mie mi s-a parut ca el renunta incetul cu incetul la copilarie, indecizie pt o relatie mai profunda si mai serioasa. Si am asociat asta cu cele 2 fete care il doresc. Era de neevitat. La fel cum mai devreme sau mai tarziu trebuia sa parcurga "Calea" si sa ajunga la destinatie :). Pentru mime asta a fost calea...drumul pe care l-a parcurs, alegerile facute si destinatia. Si in al doilea film se vede clar unde a ajuns comparativ cu el insusi mai tanar. Nu cred ca alaturi de Hikaru s-ar fi maturizat la fel. Madoka si alegerea Madoka-ei sunt esentiale pt el. Oricat de capricioasa ar fi fost calea, destinatia a fost clara. Si tot cred ca Hikaru n-a avut nici o sansa, oricat de mult s-a straduit ea :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cred ca si ea s-a simtzit neglijata daca ma gindesc mai bine :lol: :lol:
Si chiar din start a avun un mare handicap: se cheama - Matsumoto care a realizat K.O.R. avind punct central Madoka ...care a dat nastere cu aceasta ocazie tiplui de Goddes Heroine..care va fi preluat de multzi mangaka...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Tu iar razi de mine, nu? :D
Ai enumerat mai sus alte simboluri. Scara si palaria rosie le-am dat eu o interpretare, dar Jingoro? Aici m-ai cam pierdut :oops:. Ce reprezinta pt mine scara aceea cu 99/100 trepte (adika 99 si jumatate :D )...inceputul si sfarsitul. Acolo s-au intalnit cei doi...de fiecare data cand Kyosuke se teleporta cam acolo ajungea...Treptele acelea parca sunt magice... Kyosuke de fiecare data aparea cam pe la mijlocul lor...urcase o parte si inca mai avea de urcat. Si prin filmul 2 se mutase....
Iar palaria...el a cumparat-o..Madoka a pastrat-o si i-a dat-o inapoi cand l-a reintalnit...asta este un semn ca ceva din ea l-a recunoscut in acea prima zi, ba chiar un semn de capitulare as putea spune....inca ma mai gandesc la posibilitatea testului :D.
Cu Jingoro salveaza-ma tu :oops:.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Diana... eu nu rid de tine. :lol: de unde ideea asta... poate un misto pe acolo ;)... razletz... se poate... doar ma stii ce atent pot sa fiu.. cu otacii nostri... :lol:
In privintza simbolurilor sunt intr-un numar considerabil..mai ales daca stau si ma gindesc ca pe forumul din fan club s-au facut cam 20 de posturi pe tema simbolismului din K.O.R....
Tu zici Diana ca palaria o inapoiaza ..pt ca isi aminteste de el ...nope..not by far...reactia lui Madoka este mai mult decit rezervata...numai subconstientul reactioneaza pot sa zic instinctiv si total independent de vointza ei.Ce se stipuleaza si se adevereste(Matsumoto recunoaste) in naratiunea per total ca atat Madoka cit si Kyosuke au suferit un soc amnezic cind s-au intors in prezent...ei se imbratiseaza .. isi declara si sentimentele...DOAR in acea dimensiune...pt ca observi ca in primul film ..care este in ordine cronologica dupa serie,Oav -rile aparind un an mai tirziu....totul este ca si cum nu s-ar fi intimplat...iar Izumi nu implica nici o putere Esp...pt a aceentua si mai mult caracterul realist al filmului...si a facut-o perfect...
Palaria rosie simbolizeaza altceva ...este destinul ce-l leaga pe Kyosuke de Madoka. ce urmeaza un circuit..inevitabil..Kyosuke-Madoka-Kyosuke..de fapt la fel se intimpla in ep 22 Madoka Secretly returning home in the morning;An adult relationship....iti amintesti panglica rosie care o infasoara pe scena Yukari in jurul lui Madoka...al carui capat il arunca lui Kyosuke ....este acelasi lucru....
Scarile..ca simbol are multe sensuri..-.punct de plecare in dimensiunile temporale..poti sa afirmi.. o usa spre alta dimensiune..- modul cum isi infrunta Kyosuke destinul...(.care este plin de urcusuri si coborasuri)...si-l abordeaza .direct fara sa ocoleasca obstacolele ce-i apar in fatza...
Jingoro....hmm...Jingoro este observatorul din K.O.R...The Eye of the God....este omniprezent ....de fapt Jingoro este chiar Izumi Matsumoto...creatorul...si la propriu si la figurat al K.O.R....el accentueaza importantza unor scene punind in contrast inactiunea si totala plictiseala a lui Jingoro cu intensitatea momentului...Ex elocvent scena din I Want to return to that day....lui Kyosuke i se destainuie Madoka la telefon..iar Jingoro casca si se uita nepasator pe fereastra la focurile de artificii... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Poate ca in primul film nu se spune nimic despre calatoria in trecut...dar in serie exista mici diferente in dialogul Madoka-Kyosuke cel dinainte de calatoria temporala si cel de dupa (dialogul de sub copac...cred ca si asta ar intra la semnificatii profunde). Este o diferenta de accent si modul in care se comporta Madoka imi spune ca ea isi aminteste. (Din nefericire nu sunt in stare sa spun exact cuvintele). Chiar m-a nedumerit ca filmul retracteaza..cand seria da de inteles clar...probabil s-au razgandit..
Spui de o alta dimensiune...adika trecutul, viitorul cu Madoka rea, prezentul in care ea isi aminteste(pe care l-am inteles eu) si un alt prezent in care ei au uitat...pe acesta continundu-l in film? Sau uitarea vine dupa acea scena...care este una din preferatele mele..si nu vreau s-o pierd ca fiind foarte pretioasa pt nimic in lume :).
Jingoro..observatorul...creatorul...pai inseamna ca il chinuie rau procesul creatiei KOR...ca singurul lucru pe care il face pe parcursul seriei este sa incerce sa fuga cat mai departe :). Cascatul ala poate insemna si: la ce bun destinuirea, actiunea conteaza...idee care mi-a trecut si mie prin minte la acel moment :)... cei drept Kyosuke era cam patetic... si sa recunoastem in acel film Kyosuke actioneaza ca niciodata. Sunt momente in care Jingoro este folosit pt inducere de tensiune..si nu este afectat de trairile personajelor oricat de dramatice ar fi acestea...pt el nu conteaza...dar sa reprezinte creatorul...creator care (zic eu) s-a implicat in actiune cu tot sufletul...cam mult spus. Mai bine zis este un mijloc de comparare a trairilor caracterelor...el mai intotdeauna neafectat..ceilalti framantandu-se.
Iar la scara...Kyosuke abordeaza direct greutatile?...pai atunci de ce este atat de nehotarat? Fuga de o decizie definitiva ca la el mai rar...chiar daca o face ca sa nu raneasca pe nimeni.
Palaria rosie ai dreptate este legatura dintre cei doi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Voiajul temporal face parte din prezent chiar daca ei calatoresc in trecut...deci tot ceea ce se intimpla in trecut sub copac face parte din prezent...Madoka cea din prezent isi aminteste total de Kyosuke doar atunci cind vede copacul..atunci face legatura cu cele intimplate cind era mica si salvatorul ei....Nedumerirea ta nu isi are rostul...scena sub copac este reala,se intimpla in trecutul prezentului..logic..nu...?..Cind are loc reintoarcerea in dimensiunea prezenta..socul temporal ....nu elimina ce s-a intimplat in trecut ci doar afecteaza memoria celor doi....Scopul este logic pt...a putea continua saga cu filmele etc..
Jingoro..este observatorul..Fuga lui Jingoro are si un simbol...nu cred ca Matsumoto chiar si-a pus sufletul pe cum crezi tu...daca citesti geneza...vei vedea ce caracter vroia omul sa faca la inceput din Madoka...
Nehotararea lui Kyosuke nu inseamna ca nu-si infrunta destinul...din contra situatiile rezultate tocmai din aceasta shovaiala ii scoate in evidentza taria de caracter si posibilitatile lui reale...Tu crezi ca o decizie pripita te face mai stapin si mai increzator pe destinul tau...eu nu prea cred...In cazul lui Kyosuke as fi procedat la fel...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu nu m-am luat de decizia lui Kyosuke..nici gand..decizia era a lui sa o ia...dar...nu mi se pare ca in serie face dovada unei tarii extraordinare de caracter...e o persoana normala...asta il face deosebit...are si puncte forte si puncte slabe. Nu s-a incercat sa se faca din el un superbaiat (chiar daca are puteri paranormale). Incearca si el sa se descurce cat mai bine cu putinta.
QUOTE
...infrunta Kyosuke destinul...si-l abordeaza direct fara sa ocoleasca obstacolele ce-i apar in fatza...

Dar nu vezi la el o indarjire de a descurca plin de curaj toate incurcaturile...face si el ca toata lumea..."eu am facut-o, eu o desfac...si ar fi bine sa gasesc o cale sa ies si din asta... ". Eu prin a infrunta inteleg: ridici constient capul si lupti. Cu accentul pe constient.
QUOTE
Tu crezi ca o decizie pripita te face mai stapin si mai increzator pe destinul tau

Nici eu nu cred asta :oops: Am spus:" Kyosuke abordeaza direct greutatile?...pai atunci de ce este atat de nehotarat? Fuga de o decizie definitiva ca la el mai rar" Eu ma referam tot la implicatia cuvintelor tale ca Kyosuke ar fi cine stie ce luptator cu destinul.
Mai degraba consider ca Madoka infrunta...Kyosuke mai mult protejeaza (baiatul asta este prea dragut :oops:). Si din trio..personajul meu preferat este Hikaru. Oare este ciudata alegerea mea sau nu? Spiritul lui Hikaru mi-a placut cu adevarat :).
Un observator este o persoana care sta si analizeaza evenimentele fara sa se implice. Jingoro este mai mult un spectator inocent...
Iar la calatoria aceea temporala...o sa mai privesc odata episoadele vinovate ca m-au indus in eroare :D ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



M-am intors cu raspunsul (ce-i drept cam tarziu). Am mai privit episoadele :). Si am ramas cu urmatoarea impresie:
Ei si-au ales sa se intoarca in timp exact la momentul de sub copac
Nu au uitat nimic
Scena de sub copac (de dupa calatorie) este un mic joc pe care il joaca cei doi. Stiu ca dialogul s-a mai purtat odata. Si cand Kyosuke schima putin replicile si spune "Si care te iubeste foarte mult" Madoka nu replica nimic. Daca n-ar fi stiut ar fi fost macar nedumerita, dar asa a acceptat ca pe un fapt. Si zambeste misterios. Imi place la nebunie momentul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ma intreb daca vorbesc singura. Cred ca da :).
Oricum mai e ceva care mi-a placut enorm. Momentul cand cei trei trec pe langa fantana arteziana. Kosuke a ales sa mearga pe acceasi parte cu Hikaru. Daca nu ar fi alergat dupa Madoka, atunci s-ar fi intalnit cu Hikaru. Mi-a placut si semnificatia si modul in care a fost realizat momentul :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Singura nu vorbesti .... ci doar cu tu insuti......
Yep ....Sunt atat de multe lucruri superbe in seria asta...incat ar insemna sa vorbim tinzand spre infinit.......eu de exemplu trebuie sa fac pauze lungi sa ma dezintoxic de acest anime....Unele lucruri ma irita prin perfectiunea realizata...si inspirata dintr-o realitate pe care eu o neg pentru ca mie nu mi s-a intimplat...desi meritam si eu...din plin...de fapt toti meritam...dar nu ni se intimpla multe lucruri...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Deci un caz grav de dubla personalitate :D Pot trai cu asta.
Cat despre perfectiunea sentimentelor...asta nu exista decat in anime. Ma indoiesc ca actiunea din KOR (abstractie facand de supranatural) se poate intampla in viata reala exact in acest mod. Asa ca eu nu astept perfectiunea. Ma multumesc cu cate un strop de frumusete atunci cand sunt norocoasa sa il intalnesc ;).
Zi-mi si mie (desi nu aici e locul pt intrebarea asta) ce parere ai despre Hikaru?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Hikaru...am avut si eu parte de o Hikaru....cred ca este hiperactiva....este obositoare......este simpatica ..are multe calitati ... insa ii lipseste misterul....hIKARU ESTE ca o carte deschisa...poti vedea inceputu ..cuprinsul si sfirsitul....Misterul este cel care da un farmec aparte...te incita sa afli si sa descoperi cine este si ce doreste in realitate....binenteles aici depinde de fiecare persoana in parte....Unora nu le pasa......vor doar ce le sta la indemana......si este usor de luat......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Pe Hikaru din serie ai descris-o (aproape) perfect. Dar Hikaru are o forta interioara de invidiat. Si dupa ce se desparte de Kyosuke da dovada de hoatarare in atingerea scopului si nu-i este usor. Toata veselia aceea exterioara este mai mult ca sa mascheze. Prefera sa arate o fatza zambitoare si sa incerce sa traiasca din plin. Nu zic ca se framanta foarte mult...dar are capacitatea sa se bucure din suflet. La partea cu obositoare...nu ma pronunt :).
Si nu cred ca este asa de usor de ajuns la ea. Kyosuke este si va ramane singurul pe care il iubeste. Restul nu prea conteaza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda.. cum zici tu...insa la partea cu ajunsu Intrebarea mea e De ce sa te chinui sa obtii ceva ce nu ai nevoie...???..raspunsul il dau tot eu....nu trebuie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Raspunsul meu la Intrebarea ta : depinde de nevoile fiecaruia. De multe ori se intampla sa nu stii de ce ai nevoie pana cand nu gasesti :D.

Pe tine te-a atras misterul, procesul descoperirii. Misterul Madokai vine (impresia mea) din personalitatea ei inchisa. S-a ascuns dupa o armura rezistenta si nu vrea sa mai iasa de acolo. Kyosuke munceste din greu sa o scoata din coconul ei. Desi da impresia de fata libera, mie Madoka mi s-a parut a fi constransa de ea insasi. Intotdeauna este matura si serioasa. Intotdeauna se controleaza. Dar, de fapt ea are nevoie de dragoste. Si devine mult mai umana dupa aceea.
Madoka traieste in universul ei, univers pe care ea si l-a ales, dar in care apar foarte rar schimbari. Hikaru este mai adaptabila, mai deschisa la noi experiente. Madoka o protejeaza, dar si traieste prin intermediul ei experiente cu care altfel nu s-ar fi intalnit. Si Hikaru protejeaza, desi nu atat de evident. Relatia dintre ele atrage atentia in mod deosebit. Asta si eforturile lui Kyosuke de a impaca si capra si varza :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Lupul capra si varza... :lol: :lol: ...asta triunghi al dragostei....haaaaahaaaaaaa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Chiar cand ma gandeam ca nu pot sa fac rost de anime m-am trezit cu KOR in maini ^_^. Pot sa spun ca am inceput sa-l vad fiind ppornita sa-i gasesc tot felul de defecte dar cred ca mi-a trecut dupa primemele 2-3 episoade. Oricum cred ca eu l-am vazut din alta perspectiva. Am incercat sa citesc ce s-a scis la acest subiect pana acum dar am o intrebare : sunteti la ora de romana de v-ati apucat sa despicati firul in 7 ? :lol: Parca discutau o profa de romana cu una de filozofie :lol: :lol: :lol: .

Oricum e singura serie din care am vazut 7 episoade intr-o zi. Mi-a placut foarte mult . La inceput am zis ca grafica e cam invechita dar farmecul KOR a reusit sa ma faca sa uita de acest detaliu, care pana la sfarsit a incetat a mai fi un defect si chiar pot spune ca grafica mi-a placut.
In afara de poveste si de personaje mi-a placut foarte mult atmosfera ce graviteaza in jurul KOR, atmosfera animlor '80 - hainele, muzica, chiar si unele aspecte ( de exemplu cum saluta profesorul la terminarea orei-chestie care am mai vazut-o doar in Evangelion, uniformele care dupa cum ati obseravat nu sunt cu fuste scurte ).
Ma mir ca nu s-a discutat pana acum despre muzica din KOR, e primul lucru care m-a impresionat. Are un farmec aparte, mai ales cea din background - spre exemplu scenele in care Madoka canta la saxofon. (Episoadele care le-am avut eu nu prea aveau ending si opening dar am downloadat cateva melodii dupa ce am vazut cateva episoade.) Al doilea ending - Sad Heart is Burning m-a lasat cu gura cascata. e una din acele melodii care m-au fermecat si pe care o ascult de 1000 de ori in doar o saptamana. Si Orange Mistery ( cred ca e un opening ) e superba, sper sa reusesc sa mai fac rost si de alte melodii.
Nu in ultimul rand mi-a placut seiyuu din KOR: Furuya Toru ( care a fost si Mamoru in Sailor Moon ) - Kasuga Kyosuke si Sakamoto Chika - Kazuya. Cat despre personaje , Kyosuke & Kazuya sunt preferatele mele. De fapt singura care m-a ecervat si a carei voce m-a zgariat pe creier a fost Hikaru. Sorry , Hikaru fans dar in afara de fazele cand sarea in bratele lui Kyosuke ,intr-un mod destul de original :) , m-a enervat 100% - cred ca in fiecare episod imi era mila de Yuusaku. Eu speram ca cei doi sa ramana impreuna ( inca nu am vazut si al doilea film dar din cate am citit, nu cred ca acest lucru se va intampla ) si mi-ar fi placut sa fie un Hikaru - Yuusaku episod sau cel putin un indiciu ca vor sfarsi impreuna -_-
Sfarsitul ( serialului ) m-a surprins, in mod placut evident. Ma asteptam la un final gen primul film dar ep 48 & 49 au schimabat totul , in plus am avut ocazia sa o vedem pe Ayukawa cand era mica :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:46 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |