Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 'Last Order: Final Fantasy VII' OVA


CyBeR
post Sep 23 2005, 08:11 PM
Post #21


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Finalul nu e deschis din cauza existentei jocului.
Am vazut si eu OVA-ul...sincer, n-am fost impresionat. Desigur, povestea si personajele din FF VII i-au facut deliciul iar animatia a fost extraordinara, impecabila chiar. Ce m-a suparat a fost in schimb mecanica filmului. Nu stiu, era totul putin cam prea predictibil...personaj ce ajunge in sat natal devastat si apoi fuge in timp ce in urma sa urla nu stiu care cum ca ar fi prea periculos, imagine a tipului negativ care e adusa in prim plan iar in urmatoarea scena apare acesta facand naiba stie ce...chichite care pana la urma iti atrag atentia.
Per total, OVA-ul a fost simpatic, sunt sigur ca a fost chiar un deliciu pt fanii jocului care ma cam astept sa-mi sara in cap....dar asta e. Probabil ar fi trebuit sa urmaresc intai asta si apoi AC...poate as fi fost mai intelegator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 23 2005, 11:17 PM
Post #22


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



sg faza tampita in FF7LO e cand fuge tifa cu sabie la seph si asta o prinde si o suspenda in aer si ea numa sta.....damn girl..u have legs..u know martial arts ...and u just hang there and await a blow ...cam sec
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 24 2005, 12:18 PM
Post #23


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Mda, vazut ova-ul, ...care practic scoate la iveala o scena care se voia ascunsa in joc, one of them many hidden stories maniacs like shuin probably wouldn't have missed but for the common, let's play this game for the nice ride it gives, player, aceasta poveste poate nu s-ar fi stiut.
Noroc pt mine ca am citit undeva pe net toata povestea din spatele acestui joc, cu toate amanuntele ei mici si picante care completeaza poate una dintre cele mai complexe stories dintr-un joc rpg.
Grafica e dragutza, sfarsitul sec dar cei ce au jucat jocul knew about that anyways :rolleyes: iar faptul ca aceasta poveste te ajuta intrucatva cu AC, ma indoiesc, posibil ca nu as fi facut pre multe legaturi daca nu as fi stiut povestea FF VII.

To wrap it all, it's just for the fans.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 24 2005, 07:19 PM
Post #24


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



cyber pai acu hai sa fim seriosi: cum naiba sa nu fie predictibil un film kre prezinta o poveste pe kre deja o jtii? adik nuj cum ar fi trebuit sa fie mecanik filmului k sa nu fie previzibila.. .iar ideea/modul de prezentare a personajelor mie mi'a placut: zicea unu ceva d un personaj si apoi vedeai o scena cu personajul etc
OVA-ul nu este o capodopera, ci este exact ceea ce trebuia sa fie: un film anime kre prezinta momentul critic din universul ff7 pt cei kre nu au jucat jocul (defapt mai mult pt fani)
si cyber, desi kiar si io am recomandat k ar fi bine k cei kre nu au jucat jocul sa vada intai lo si apoi ac, acum sunt de parere k nu te'ar fi ajutat cu prea mult. pt k oricum lo nu explik multe lucruri, si oricum vei ramane cu multe intrebari gen c e geostigma, d c se transf kadaj in sephy etc

cilu: in ff7 scena din lo apare sub forma unor flashbackuri secrete park, nu mai tin minte exact

and yeah, the whole point of Final Fantasy 7 Compilation is to provide fans with more of their favourite gaming universe. Nomura said it, and we know it: it's 4 the fans... da' asta nu inseamna k restul nu se vor bucura de lo si ac ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 24 2005, 07:39 PM
Post #25


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



QUOTE
cilu: in ff7 scena din lo apare sub forma unor flashbackuri secrete park, nu mai tin minte exact


sunt nishte flashbackuri in Klam la inn ...si apoi mai sunt park ceva flashbackuri in nibelheim in beci la shinra manshion
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 24 2005, 07:42 PM
Post #26


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



shuin ... aici e buba...eu nu stiu povestea din FF VII...n-am jucat, remember? Chiar si asa mie mi s-a parut predictibil. Intr-adevar, nu-i o capodopera...e exact ceea ce vrea un fan sa vada...more of his favorite characters. Foarte reusita ar fi o serie anime exact bazata pe FF VII...cu poveste si restul desi presupun ca n-ar avea acelasi farmec ca si jocul...de fapt sunt sigur ca n-ar avea acelasi farmec. Ata ete...macar FF AC a fost reusit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 24 2005, 07:58 PM
Post #27


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



cyber, si apok zicea k ar vrea o serie anime ff7 :D
nu pot sa zic k n'as vrea... dar sa inceapa cu razboiul shinra - wutai pe kre sephy il castiga pt shinra si e declarat erou, si sa se termine cu scena de peste 500 de ani de la ev din ff7, in kre ne e aratat red13 cu 2 pui intr'o lume fara oameni (si eventual sa se explice cum de a ajuns lumea fara oameni)
puneti de o petitie online si poate poate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 24 2005, 08:04 PM
Post #28


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



da de unde stii k e fara oameni ...? :blink: ...dak ar fi sa faca serie cel mai misto ar fi de cand e lucretia insarcinata ...si cum devine vincent un ....mutant si se nashte seph etc....si sa prezinte putin si viatza lui prof. gast si infalna ...si nasterea lui aeris:P....etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanessj
post Sep 27 2005, 09:26 PM
Post #29


Tekken God ... from space
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: 27-September 05
From: Brasov
Member No.: 1.828
Points: 336
Gender:



Dragutz OVA-ul...ba chiar mishto! Poavestea Nibelheim-ului este printre cele mai mishto din joc,ma bucur ca s-au decis sa o repoduca intr-un anime,fie el de 25 de minute!!! Avand in vedere ce de kko sunt celelalte anime-uri FF (Unlimited si Legend of the Crystals...asta-i chier jalnic...ce poveste de kkt...ii intre lu' aia cristalu in c**...wtf?!?!)
Dupa ce l-am vazut,primul lucru pe care mi la-m imaginat,ar fi tot jocul FF7 transpus intr-un anime...cu bossi,summoni,magii si nu in ultimul rand chocobo...*giggle...kawaii!!!
Ce imi place cel mai mult in film,este scena in care Zack casapeste totzi soldatzii aia de la Shinra..apoi cand vine inapoi la Cloud,ii da cap in cap de cei 2 care incercau din greu sa-i ridice sabia!!! Super mai e si faza in care Cloud apuca sabia lui Sephiroth si-l tranteste de perete(sau container...whatever)!!La faza asta,chiar si in joc am exclamat...citez: WTF?!?! :P
Sfarsitul e cam...acward...lasa loc de continuare...continuare a jocului binentzeles!!! :)
Inca o chestie care mi-a placut in film,este aparitzia tuturor Turks-ilor prezentzi in FF7 Before Crisis,cu toate ca nu au mare contributzie,macar sunt si ei pe acolo...mai ales Reno(my fav)!!!
Una peste alta,filmuletzul este dragutz si mi-a placut!!! Ar fi frumos sa mai apara astfel de animatzii!!! :rolleyes:
ja ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 28 2005, 11:10 AM
Post #30


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma.....nu stiu ce-ati gasit voi atat de extraordinar la Nibelheim ca in afara de faptul ca arata de ce a devenit rogue Sephitot altceva nu e interesant....ca sa nu mai mentionez ca in joc Zack nici nu apare in flashback-ul de la Inn.......si poza aia care e si in OAV in locul lui Zack e defapt Cloud....da ma rog....detalii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 28 2005, 04:17 PM
Post #31


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



mai incolo in joc o sa apara poza reala...in mideel in lifestream...poza cu zack tifa si seph...e misto OVA-ul no doubt about it ...pacat k e scurt..k si chronicles of riddick dark fury ...very cool but very short...e interesant nibelheim pt k acolo a inceput tot ...copilaria lui cloud si tifa...promisiunea...experimentele lui hojo pe vincent si lucrecia...seph's birth...seph's rebirth as the "ruler of the planet" ...etc...e misto..si se intampla multe...nu e orasul meu pref din universul FF dar e misto...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 29 2005, 02:35 PM
Post #32


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



pico tin minte k intr'un interviu mai veki, inainte sa se inceapa proiectul cu compilatia, kitase spunea k in primul rand a vrut k fiekre jucator sa interpreteze finalul in felul sau. iar nomura spunea k pt el finalul reprez faptul k planeta, satula d atatea onflicte a apelat la holy pt a distruge toti oamenii si totodata conflictele pt totdeauna.
oricum se vede clar k midgar/edge sunt in ruine peste 500 d ani, si nu se da nici un semn k ar fi oameni.. defapt contrastul asta cu kre incepe ac (arata intai pe red13 si puii over an abbandonned midgar, si apoi se trece la un midgar plin de viata) lasa impresia asta... viitorul ne va lamuri in privinta asta cred.. cine jtie poate kiar DoC va lamuri misterul asta ;)

kanessj: 1st ciudat nick :P
apoi vreau sa'ti spun k si io m'am bucurat vazandu'i pe toti rookies din before crisis in OVA. glad u noticed

scorpio: kitase (cel in sarcina kruia a ramas dezvoltarea universului ff7 dupa plekrea lui sakaguchi) considera incidentul nibelheim drept momentul critic al acestui univers. ziua z a ff7 dak vrei. incidentul nibelheim a skimbat destinele lui cloud, zack, aeris, sephy si al intregii planete. este cel mai important pct din istoria ff7 si poate si de'asta ii va fi dedicat un joc: crisis core kre are loc in timpul acestui incident si personaj principal va fi zack. incidentul nibelheim nu se rezuma numai la motivul pt kre sephy incepe sa urasca lumea; din cauza acestui incident, s'au facut experimente pe cloud si i se da statutul de clona nereusita de sephy ,din cauza acestui incident moare zack aparandu'l pe cloud, din cauza acestui incident devine cloud skizofrenik... etc
din pacate ai inteles gresit jocul (in cazul in kre l'ai jucat).. in poza aia e defapt zack si nu cloud. apare cloud in poza doar in prima parte a jocului, pt k asa isi amintejte el k s'a intamplat (e skizofrenik remember?).. insa in nivelul din mintea sa park, e dezvaluit adevarul si anume k el a luat parte la acel incident k shinra troop nu k SOLDIER, si afla k n'a reusit sa ia examenul pt a fi admis in trupele de elita SOLDIER.
Anyway, pt a ma scuti d explicatii ulterioare joaca jocul si nu mai vb in necunojtinta d caua; sau dak l'ai juat mai joaca'l odata :D

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Sep 30 2005, 03:45 PM
Post #33


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



eu unu nus fanatic final fantasy ,dar ff7 si ff8 au trecut si pe la mine si leam jucat.si pot spune ca au fost nopti petrecute in compania lor si a proeteneli mele adormita si plictisita din cauza lor.prima impreisie: al draq de scurt ! apoi impresia nr 2 : grafica mistho...cam atat momentan..am vazut filmuletzu pe la 3 juma dimineatza...revin
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Oct 4 2005, 07:09 PM
Post #34


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




QUESTION: in joc mai pe la sf daca te duci in nibelheim si vb cu un tip din shop parca iti zice ceva de genul (hai ca nu mai stiu) era vorba de un proiect shinra...de un big plan...ahhh stupid memory...ma rog eu am dedus ceva in legatura cu o musamalizare; dak stie cineva ceva sa zica deoarece sunt curios in OVA na-u pomenit nimic de acest subiect; btw e un tip in honeybee manor dungeon ??? info despre el ???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 4 2005, 08:02 PM
Post #35


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



dap e o musamalizare si se refera la faptul k nibelheim a fost repopulat dupa incident cu angajti shinra. nici un dezastru nu a fost inregsitrat oficial. insa toti locuitorii post-dezastru sunt angajati shinra, mutati in nibelheim pt musamaizarea incidentului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Oct 4 2005, 08:28 PM
Post #36


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



si in last order ova spune ceva de musamalizare k vine tseng la hojo si il intreaba kiar e necesara toata kestia asta si hojo zice k da..incepeti imediat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Oct 5 2005, 05:43 PM
Post #37


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Okay; what about tipul din honybee manor din dungeon; daca te duci la el poti sa-l eliberezi si iti multumeste dupa care pleaca; oare musamalizarea asta poate fi data pe fata ???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 15 2006, 05:12 PM
Post #38


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



din cate am inteles eu Last Order se intampla inainte de ff7 sau cel putzin inainte de ff ac. da zack moare la sfarsit sil salveaza pe cloud. atunci la inceput de ac cloud sta pe muntele ala si acolo e sabia lui Zack (adica e mormantul lui) sper ca am inteles bine.
nu o sa dorm pana nu fac rost de jocuri! ca sa inteleg si eu klumea ce se intampla pe acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 15 2006, 05:44 PM
Post #39


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Last Order e exact ce se intampla inainte de a incepe jocul, Advent Children e ce se intampla la o vreme dupa ce se termina, atata tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 15 2006, 05:58 PM
Post #40


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



LO e cu 5 ani inainte de joc in ninbelheim orashul natal al lui cloud...in joc prima data o sa ca incurce povestea lui cloud o sa vedeti voi....un pic de drama psihologica...tineti doar minte k c se intampla in LO e povestea adevarata...cu mici detalii skimbate...

AC se intampla la 2 ani dupa joc...actiunea in mare se petrece in midgar si undeva langa orashul parasit al Ancient-ilor...langa northern crater...

pe langa astea 2 filme mai sunt 2 jocuri noi....ff7 Before Crisis...unde tu joci cu partea adversa...shinra...mai precis turks... aia care apar la sf in last order..stau toti aliniati :D si tseng trece pe langa ei si urca in elicopter...in jocul original si in AC tseng e sheful turks..dar in LO si BC e altcineva...Veld park il keama...ff7:BC e un joc pt telefoane mobile...:P

si mai este un joc nou in seria ff7....Dirge of Cerberus...unde il controlezi pe vincent...si e un fel de shooter rpg...povestea se intampla la 3 ani dupa jocul original :P

guess that's about it... :rolleyes: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 12:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |