Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 'Last Order: Final Fantasy VII' OVA


shuin
post Jun 21 2005, 02:58 PM
Post #1


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Probabil unii dintre voi sunt familiari cu jocul Final Fantasy 7, joc ce este ink considerat cel mai bun din seria FF (well, aproape cel mai bun, in japonia ff7 si ff10 sunt considerate ambele cele mai bune dintre ff-uri)

Dupa recenta fuziune a Square cu Enix, a fost pus in aplicare planul multiple content sau ceva de genu asta... Astfel se face k FF7 s'a ales cu un prequel si cateva sequeluri, pt diferite platforme media. Cel mai mediatizat este Advent Children dar nu despre el vreau sa vorbesc acum...

Recent a fost anuntat 'Last Order: Final Fantasy VII' OVA, kre va fi distribuit odata cu Advent Children pe 14 septembrie (data lansarii).
Nu se jtie decat ca durata OVA-ului se estimeaza a fi aprox 30 de minute.
OVA-ul va fi lansat numai in varianta Limited Edition a filmului Advent Children, varianta kre va mai contine pe langa DVD-ul cu AC si Last Order, si o sapca AC, un tricou AC, un breloc AC si o figurina cu CLoud pe Fenrir(his bike) + scriptul folosit de voice actors pt inregistrari. Limited Edition o sa coste in jur de 300$

Se pare k OVA'ul va fi distribuit numai si numai in aceasta versiune, dar sunt sigur k vom ajunge toti in posesia lui prin metode mai neortodoxe (long live bittorrent )

Story wise nu se jtiu prea multe, doar k va avea loc inaintea evenimentelor din FF7, avand in centru incidentul Niebelheim, ai krui protagonijti au fost Tifa, Cloud, Zack si Sephiroth.

Pt cei kre nu jtiu, asta este al 3-lea anime ff. Precedentele, FF: Legend of the Crystals, si FF: Unlimited nu au prea avut succes...
Totusi un anime in universul FF7 pare f apetisant... yumi

4 ur viewing pleasure, here's a pic from the OVA:
(IMG:http://www.estoys.co.jp/tmm/10/images/ffVIIac_ps06.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 23 2005, 10:26 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Din pacate ala e singurul screenshot care 'le-a scapat'. Cei de la Square Enix sunt geniali in cea ce priveste teasingul.
Sunt curios ce va iesi si in privinta acestui OVA. Pentru fanii FFVII cu siguranta va fi o experienta foarte interesanta.
Intotdeauna m-a intrigat Zack...cred ca este personajul pe care-l plac cel mai tare din FFVII. Very misterious one. Poate ne ilumineaza AC-ul si Last Order in privinta backgroundului.
Vestea nasoala totusi este ca lansarea atat a ACului cat si a OVAului se face in Japonia, deocamdata.

Shuin...let the ppl drool on the marchandise man...nu fi zgarcit (jokin') :wink:

(IMG:http://www.estoys.co.jp/tmm/10/images/ffVIIac_ps03.jpg)
(IMG:http://www.estoys.co.jp/tmm/10/images/ffVIIac_ps05.jpg)
(IMG:http://www.estoys.co.jp/tmm/10/images/ffVIIac_ps04.jpg)
(IMG:http://www.estoys.co.jp/tmm/10/images/ffVIIac_ps01.jpg)

Sunt tare curios cum iese animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jun 24 2005, 03:55 PM
Post #3


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Right u are kaoru, si ma bucur k ai aratat bonusurile kre vin cu limited edition. Io nu le'am aratat k m'am gandit k tin mai mult de Advent Children decat de OVA, dar e bine sa le vada tot omu ;) sa mai saliveze si romanasii :D
Cat despre Zack, se pare k OVA-ul va arunk mai multa lumina asupra povejtii lui. Insa cu adevarat pro-Zack va fi jocul Crisis Core de pe Sony PSP al krui protagonist principal va fi Zack ;)


nu jtiu de voi da' vreau si io sapk, breloc si tricou cu AC... bad japanese ppl bad bad bad
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jun 26 2005, 03:35 PM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Shit...I really need to play this game this summer ca vreau sa vad AC si sa-l inteleg iar daca iese si OVA-ul asta...si asta vreau sa-l vad. Plus o sapca...si un breloc...frumoos!

Ok, deci FF VII devine o investitie frumusica pentru S-E cu toate astea. Now, where'd I put that game.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jun 26 2005, 07:22 PM
Post #5


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

nu stiam de ova prea multe, mersi pentru screenshot :P :P cloud arata excelent desenat in stil anime. o fi incepand scoala pe 15 septembrie dar o sa ma conforteze faptul ca apare si advent children si ova-ul. :P can't wait!!!

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Aug 12 2005, 09:03 PM
Post #6


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



More Last Order Final Fantasy VII OVA news 4 those interested:

- OVA-ul va fi inclus in editia Japanese ultimate edition boxset ("Advent Pieces: Limited")
- nu va fi vandut si separat de Advent Pieces, astfel k singura sansa sa'l vedem va fi k cineva sa cumpere editia respectiva (f scumpa :P ) sa copieze OVA-ul d p DVD si sa'l puna p net... wanna bet that's exactly what'll happen?
- va dura aprox. 30 minutes
- se pare k se va concentra pe incidentul Nibelhelm petrecut inainte d evenimentele din timpul jocului FF7.. personajele centrale vor fi cele implicate: Zack, Cloud, Tifa si Sephiroth... cu toate astea un shot cu organizatia numita The Turks a fost aratat.
- OVA-ul este animat de Madhouse care a mai facut Card Captor Sakura, Chobits, Ninja Scroll si Gungrave. DIntre astea n'am vazut decat Ninaj Scroll si pot sa spun k a fo destul d reusit avand in vedere faptul k a fo un anime strict action based
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 3 2005, 03:08 PM
Post #7


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



da pai astia de la square deja scot jocuri pe mobil ...final fantasy 7 before crisis ...si ...am jucat si pe mobil ...partea aceea din ff7 cand tre sa mergi cu snowboard sau pe motocicleta....si acuma o data cu aparitia PS3 o sa apara FFVII ...ceva remake sau nush ....km k si FFac doar k va fi joc ...oricum astept filmul asta de vreun an jumate ....cate prostii am downlodat cu edonkey kre cik erau FF7AC ...oricum ...ff7 ramane cel mai tare ...cel mai complet...si 10 e misto...is cam la fel de tari ...dar 10 lau stricat dupa parerea mea cu aparitia FFX-2 ...nu cred k vor dezamagi ...pana acuma nici un ff nu ma dezamagit:)de la 1 la 12 ...de la mystical quest la crystal chronicle
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 16 2005, 01:04 PM
Post #8


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Seen Last Order OVA yesterday.

Here are some facts:

- dureeaza 25 de minute (cam cat un episod din orice anime)
- actiunea se invarte nu numai in jurul evenimentelor petrecute in Nibelheim cum am spus anterior, ci si in jurul evadarii lui Zack si Cloud, evadare soldata cu moartea lui Zack si inceputul carierei de mercenar/erou/skizofrenic a lui Cloud
- producator este MADHOUSE care a mai facut si alte animeuri enumerate mai sus

Neconcordante intre joc si OVA:
- in joc, Cloud il arunk pe Sephiroth in lifestream, pe knd in OVA Sephy ia capul JENOVAI si sare singur in lifestream
- in joc Zack e omorat pe o stank (imopuscat de shinra soldiers) kiar la marginea Midgarului, pe knd in OVA scena de final lasa sa se inteleag k Zack este impuscat in camion si moare salvand'ul pe Cloud

Scopul acestui OVA nu este de a crea un backstory pt Zack sau pt altcineva. T. Nomura a spus intr'un interviu k scopul acestui OVA este de a aduce aminte fanilor ce s'a intamplat in trecut in universul ff7, si de a familiariza cat de cat cu povestea pe cei kre nu au jucat ff7. Deci practic Last Order OVA inceark sa ii ajute pe cei kre nu jtiu de ff7, a.i. sa le fie mai usor de inteles unele lucruri din ac. Totusi, dupa cum a spus si Nomura, pt a intelege pvestea din ac trebuie sa fi jucat si terminat ff7.

In loc d concluzie: Pt cei kre au jucat ff7, Last Order OVA nu aduce nimic nou. Dar e al naiba de frumos sa'ti vezi personajele favorite intr'un anime, fie el si OVA de 25 de minute. Cei kre n'ati jucat ff7, priviti'l inainte de Advent Children. In felul asta veti afla cate ceva despre ff7 si va va fi putin mai usor sa vedeti AC.

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 16 2005, 03:52 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



o sa-ti ascult recomandarea maniac shuin :)...ff7 avea filmele bestiale, da jocu m-a dezamagit total...game play esuat in opinia mea...deh..sunt mai mofturos din fire...acu ma pregatesc sa urmaresc advent children si o sa bag inainte last order...o sa revin cu, comentarii pe topicurile respective...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Sep 17 2005, 07:08 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



AHO SIDONIX ! (cauta intr-un dictionar jap-englez traducerea). Enjoy!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 17 2005, 08:09 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



vazut ambele shu ... multam de lamuriri u maniac :P
pare destul de clar dupa cum explici ... da nu stiu sunt curios ... dc au facut ova-ul, dc nu au facut mai multe ... e prea disparat asa ... putea face un scurt story si sa faca 3-4 ova daca tot au inceput ... nu cunosc exact povestea din ff7, banuiesc ca nu se termina cu moartea lui zack, nu?
sau asta e inceputul? :D ca sa citez: "sunt la varsta intrebarilor" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 17 2005, 08:23 PM
Post #12


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



pai nimeni nu stie mai nimik despre zack :-) doar ca era cel mai bun preten a lui cloud ..
ovaul asta a fost un inside story despre zack .. si cam atat :-)
la un moment in joc exista un flash back in nibleheine:-)
oricum e bine cum e .. nu tre nici mai mult nici mai putin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 18 2005, 05:53 PM
Post #13


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



de fapt las order e prezentat intr-un fel k o revizuire a lui tseng asupra cazului "nibelheim" (tseng e seful de la Turks , o divizie Shinra Inc c rezolva all the the dirty work si cauta candidati la SOLDIER) ....acel raport descrie evenimentele intamplate cu 5 ani inainte de actiunea din joc(si 7 ani inainte de FF7ac) ...din momentul in care sephiroth care investiga un reactor mako la mt. nibel innebuneste( ....incinereaza orasul nibelheim si cafteste cam pe toata lumea ....) pana la moartea lui zack. zack si cloud se trezesc in beci la shinra mansion ...fug afara ...totul arde bla bla ...ei afla de la zangan (tifa's sensei) k sephy a luato spre reactor si tifa a mers dupa el....zack merge rpd dupa sephy ....si cloud(a shinra soldier ) sta sa ajute pe cine poate in orash ...dar...mama lui nu supravietuieste...:(.....restu nu va zic ...uitati-va la film ...jucati jocul...gl hf...aa da ....toata faza asta la nibelheim se intretaie cu evadarea lui zack si cloud din laboratorul lui hojo si in final moartea lui zack:( actiunea nu e in ordine cronologik de aceea dak nu aveti subtitrare nu o sa intelegeti dc la un moment dat cloud e plin de fortza si cafteste pe sephy si apoi abia se misca si nu vb nik...oricum e misto filmuletzul..grafica e foarte buna ..scenele de lupta sunt si ele foarte misto si spre deosebire de FF7ac este si sange:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 18 2005, 06:29 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Lets cut the long bul*&^it short.
AC si LO sunt PENTRU FANI!
Cine NU e fan poate so lase balta. Same goes pt cei care nu au jucat jocul intr-o oarecare masura. Comentariile sunt de prisos.
Ja ne!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Sep 18 2005, 06:35 PM
Post #15


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eh dragul nostru Pico vace spoiler. E un anime reusit totusi pentru ca explica unele chestiuni dar le si lasa cu semnul intrabarii... E scurt pentru ca dupa cum s-a mai spus e menit celor care au jucat Final Fantasy VII.


PS: guess this makes me take another ride in the FF7 world... playing the game again.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 18 2005, 08:05 PM
Post #16


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



sid, knd afli c inseamna AHO SIDONIX! sa'mi spui si mie k sunt curios :D (da' sunt si lenes, ahem)

axi, credeam k nu o sa citejti :D anyway cu placere pt lamuriri (pico a facut o treaba f buna cu lamuriri suplimentare ;) )
au ales sa faca asa pt k SE are o idee de a'si promova produsele numita multiple content (si cu full metal alchemist au fauct la fel). mai pe scurt, prezinta un univers (ff7 in cauza) pe mai multe medii (anime, cg movie, games, mobile app&game, books) si te lasa sa pui cap la cap toate puzzlurile universului respectiv. practic dak vrei sa aflii tot te cam obliga sa cumperi tot ce tine de unviersul respectiv.. dak vrei e un fel de strategie de marketing ;) (hey, tre' sa faca si ei un ban nu? )
cat despre moartea lui zack, ala a fost inceputul... iar evenimentul nibelheim este keia universului ff (dealtfel jocul crisis core de pe psp il are k main character pe zack si va avea loc in timpul evenimentelor petrecute in nibelheim inainte de ff7)

lord methos, despre zack se jtiu putine intr'adevar. facea parte din trupele SOLDIER, class 1 kiar, adik best of the best. mai multe despre el se vor afla odata cu aparitia jocului crisis core. ps: nice sig.. very nice!

kaoru, bine spus. nomura a avertizat el insusi k e pt fani.

dak nu ai jucat jocul nu prea are rost sa vezi lo si ac pt k nu le intelegi. asa k decat sa il vedeti si sa va aud: 'n'are poveste', mai bine nu va mai uitati. sau dak totusi va uitati, luati'l k atare, bucurati'va de fazele de lupta si de cg, si nu comentati, capisce?

se pare k mi se spune maniac shuin... sugoi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 19 2005, 09:02 AM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mbun...vazui oav-ul...dragutz dar sincer am urmarit detasat de actiune...sa zicem ca face legatura cu advent children dar se poate si fara...continui pe topicu advent children.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Sep 20 2005, 05:15 PM
Post #18


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Pe mine m-a enervat cum s-a terminat.
Sau mai bine zis, cum nu s-a terminat.

Vroiam sa vad dramatismu' cum da p-afara, nu *pac* si se facu negru.

Credeam ca o sa se termine cu Cloud care sare din tren pe peron ;) sau macar cu imaginea Midgarului cu care incepe jocul, ca sa creeze acolo o legatura solida.

Oricum... mi-a placut :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 20 2005, 11:54 PM
Post #19


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



dap...sfarsitul a fost foarte sec....si eu ma asteptam sa mai fie o ultima scena de actiune...fuga lui zack si cloud la marginea midgarului ....dar eh..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 23 2005, 08:01 PM
Post #20


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut OAV-ul, dar nu am inteles mare lucru (recunosc, sunt o muritoare de rand care nu a jucat jocul <_< ). Grafica mi-a placut, in schimb mi s-a parut ca totul s-a derulat f repede si s-a terminat prea repede. Toata lumea zice ca Zack a murit, dar eu nu am inteles asta din sfarsitului OAV-ului. E mai mult un final deschis... sau cum se cheama. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:57 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |